dana62
08.11.14,08:23
Dobrý deň,mám dlhodobo nezamestnaného manžela a všetky výdavky s bytom hradím ja.Dohodli sme sa ,že byt prepíše na mňa a stanem sa vlastníkom bytu s doživotným uživaním bytu manželom.Nevieme však ako máme postupovať.ďakujem za radu

Situacia je v našom pripade taká,že manžel už stráca pracovné návyky.Od r 1993 pracoval 3-4 roky sem tam a nezamestnaný je už 8-raz.BSV sme chceli riešiť hlavne kvoli tomu ,že náklady spojené s bytom platím výlučne ja.Samozrejme ,že manžela živím. Manžel má syna z prvého manželstva,ktorý bude mať rovnaké dedičské práva ako naša dcéra,pričom nemáme žiadne iné náležitosti,ktoré by spadali do dedičského konania a nemáme žiadne prostriedky na vyplatenie jeho syna.Som len pragmatická,lebo táto situacia trvá dlho.
Mária27
08.11.14,08:06
Dohody o zúžení rozsahu BSM podľa § 143a občianskeho zákonníka majú účinnosť len do budúcna. Manžel ti nemôže prepísať žiadnu časť, lebo on nemá svoj podiel, je to bezpodielové a ty si vlastníčkou tiež celého majetku.
Počas manželstva je možné zrušiť a vyporiadať BSM pri podnikaní, alebo podľa § 148, ak by to odporovalo dobrým mravom, napr. by bol alkoholik a prepíjal by spoločný majetok ...
Dalo by sa urobiť prevodom na tretiu osobu a následne na teba, čo má viacero rizík.
luja5
08.11.14,12:31
K zúženiu a k zrušeniu BSM si už odpoveď dostala. Ja pripojím svoj názor z pohľadu situácií, ktoré môžu nastať.
Ak je manžel dlhodobo nezamestnaný, prvou otázkou pre mňa je, či je to objektívne a skutočne sa nedá s tým nič robiť. Druhou otázkou je, čo by sa stalo, ak by sa byt stal Tvojím výlučným vlastníctvom a zostala by si nezamestnaná aj Ty. Ty by si si mohla pomôcť predajom bytu, ale manžel by čo mohol urobiť? Pochybujem, že by ho cudzia osoba nechala bývať v byte ako vecné bremeno bez toho, aby si platil svoje náklady, lebo by bol stále nezamestnaný.
Ďalej si myslím, že ak by (možno) súd zrušil BSM podľa § 148 ods. 2 OZ, výsledkom by nemalo byť, že manžel príde o svoju časť majetku bezodplatne. Mala by si manželovi za jeho časť zaplatiť zo svojich (napríklad Tebou zdedených) peňazí a nie kompenzovať to napríklad postupným odpočítavaním manželových nákladov na bývanie z hodnoty polovice bytu. Neviem, nakoľko ste o tom spolu hovorili. Myslela by som tiež na to, že situácia by sa mohla posudzovať aj z hľadiska zákona č. 36/2005 Z.z. o rodine, ktorý ustanovuje vzájomnú vyživovaciu povinnosť medzi manželmi (§ 71), najmä ak manželova nezamestnanosť bola, je a aj do budúcna sa predpokladá objektívne neriešiteľná. Ale čo ak sa manžel predsa len zamestná?

x x x x x

Doplnenie na základe doplnenia otázky:
Ak je manžel lenivý, nechce sa mu pracovať a úmyselne dlhodobo sa práci vyhýba, čím sa zároveň zámerne nestará o spoločný byt a neprispieva na chod spoločnej domácnosti, môžeš dať návrh súdu na zrušenie BSM za trvania manželstva. Môžeš sa oprieť o skutočnosť, že takéto správanie sa odporuje dobrým mravom. Bolo by na súde, ako by rozhodol.

Inou možnosťou je darovať byt Vašej dcére...

§ 148
(2) Zo závažných dôvodov, najmä ak by ďalšie trvanie bezpodielového spoluvlastníctva odporovalo dobrým mravom, môže súd na návrh niektorého z manželov toto spoluvlastníctvo zrušiť i za trvania manželstva.
luja5
09.11.14,06:34
Doplnila som svoju odpoveď na základe Tvojho doplnenia otázky.