livePeter
08.11.14,18:47
Dobry den chcem sa opytat:
DK po mojom ockovi ktory bol v case smrti slobodny prebieha uz asi rok , stym ze ja ako jeho jediny syn z posledneho manzelstva som bol aj usporiadatel pohrebu taktiez som bol na vypocuti u notarky ktora ma nastarost nase DK. Uviedol som najdeny list otcovstva o nejakej jeho dcere (nemanzelskej) Notarka mi opakovane zasiela ziadost nech do 15dni uvediem kde sa tato moja novoobjavena sestra nachadza + jej trvale bydlisko . Nakolko netusim kto to je neviem ako zistit kde sa nachadza a zevraj tyo nevie zistit ani notarka aj ked si myslim ze podla mena a jej priezviska by to mala vediet zistit ona . Ako dlho ju takto budeme hladat , alebo ako ju mam ja osobne najst ? Dufam len ze sa dedicstva zriekne nakolko je tamhypoteka,uver atd ide o dedenie bytu ... ;) Chcem to DK uz ukoncit , bojim sa ze neplatenim hypoteky pridem o byt kym nieje ukoncene DK nemozem predsa platit dlhy.
livePeter
09.11.14,06:47
1. presne saldo neviem ale odhadom plus minus 20.000e
2. Na DK som isiel s tym vedomim ze je tam zavet v registry a ako sme cely zivot s otcom planovali ked som bral hypoteku na jeho meno a nas byt, tak v zavete budem len ja uvedeny . Nakolko mi cely zivot hovoril ze vsetko mozem zdedit len ja , tak dufam aj v to ze ta dcera bola osvojena niekym inym tym padom nema narok na dedenie .
Ak najdem zavet niekde doma tak snad tam bude uvedene kto a co ma dedit . Bolo by to lepsie lebo by jej mohlo pripadnut max polovica z toho co by dedila zo zakona . Ak ma pravo dedit alebo ak ju otec nevidedil . Neviem onej nic zistit a ani notarka , tak sa to taha a taha... a banka caka ... teda dufam ze nezacne nejako konat.
3. Momentalne nemam ani na jednu splatku ale ano zvladol by som to za pomoci rodinu urcite ak to bude mat vyznam.
p.s dakujem za reakciu ;)
Mária27
09.11.14,07:00
občiansky zákonník
§ 468

Na neznámeho dediča alebo na dediča, ktorého pobyt nie je známy, ktorý bol o svojom dedičskom práve upovedomený vyhláškou súdu a ktorý v určenej lehote nedal o sebe vedieť, sa pri prejednaní dedičstva neprihliada. Jeho opatrovník nemôže vyhlásenie o odmietnutí či neodmietnutí dedičstva urobiť.
livePeter
09.11.14,07:07
Dakujem za odpoved vsetky zakony mam nastudovane no napr v tomto § 468 mi nieje jasne kto sa povazuje za neznameho dedica a po akej dobe ho urcia za neznameho . Kam sud posle upovedomenie o DK ak je jeho pobyt neznamy ?
luja5
09.11.14,07:30
V našom konkrétnom prípade trvalo vyše roka, kým notár poslal na súd, že sa mu nepodarilo dediča vyhľadať. Ak si notárku informoval, že o dedičke nemáš žiadne informácie, dosť ma prekvapuje, že Ti opakovane zasiela žiadosť týkajúcu sa oznámenia adresy neznámej dedičky. V našom prípade notár zapísal do dedičského spisu, že pobyt ďalšieho dediča nám nie je známy a nemáme dlhé roky o ňom žiadne informácie. Notár nám už nijakú žiadosť neposlal, ani aby sme sa k tomu priebežne opakovane vyjadrovali. Notárka vie, ako má postupovať pri hľadaní dediča, má možnosti, ktoré Ty nemáš. Pokiaľ ide o lehotu, môžeš notárku akurát tak "obháňať" (opakovane vytrvalo sa u nej informovať), či to už poslala na súd kvôli vyhláške o upovedomení.
Mária27
09.11.14,07:31
Ak sa v konaní ukáže, že môže ako dedič prichádzať do úvahy konkrétna osoba, s ktorou sa notár nemôže skontaktovať, tento dedič sa vyrozumie o dedičskom práve vyhláškou, ktorá sa uverejňuje na úradnej doske súdu, na ktorom sa vedie konanie. Vo vyhláške sa deič vyzve, aby v stanovenej dobe dal o sebe vedieť s tým, že inak sa na neho pri prejednaní dedičstva nebude prihliadať.

Ak je pobyt dediča neznámy, ustanoví mu súd opatrovníka (§ 29 ods. 2 obč. súd. por) a postupuje podľa § 468 OZ. Opatrovník nemôže urobiť vyhlásenie o odmietnutíči neodmietnutí. Ak sa dedič neprihlási, nebude sa pri dedení na neho prihliadať. Potom by sa mohol domáhať dedičstva len podľa § 485 OZ žalobou s odkazom na § 175y ods. 2 OSP.
luja5
09.11.14,07:39
@livePeter: Ako dlho to bude celé trvať Ti asi nikto nepovie.
Mária27
09.11.14,09:22
Vyzvi notárku, aby vyvesla vyhlášku. Ak bude naďalej zdržovať, môžeš dať sťžnosť na prieťahy v konaní na súde, kde sa dedičstvo prerokúva. Notár je v dedičskom konaní len súdny komisár.