RichardGala
09.11.14,09:03
Ahojte konatel nevie vydokladovat kupu stravnych liskov za iste obdobie, pritom ich zamestnancom daval a oni to potvrdili podpisom. Moze to riesit prehlasenim konatela ze isty pocet stravnych listkov vlozil do spolocnosti ako dar napriklad? Alebo viete o nejakom rieseni? Doklad o kupe pravdepodobne nikdy neuvidim a chcem to nejak vyriesit, nech mi to sedi v uctovnictve a nemaju s tym nasledne pripadn eproblem s daniarmi.
Tweety
09.11.14,08:05
Inak, ako dokladom onadobudnutí SL, to nevieš vyriešiť. A opýtam sa, ako ste potom účtovali o úhrade neex. dokladu o kúpe?
Obrátila by som sa na dodávateľa SL, a požiadala o duplicitu´dokladu o nákupe.
RichardGala
09.11.14,08:25
Akej uhrade? ved neexistuje doklad o kupe tak sa ani neuhradzal. Preto sa pytam ci konatel ako fyzicka osoba nemoze vlozit do spolocnosti alebo ako dar stravne listky. Ja som to zistil az teraz ked mi doniesli doklady na zauctovanie, ze veselo vydaval lisky, ktore netusim z kade mali.
Bude niekto od fyzickej osoby ziadat preukazanie ako nadobudol stravne listky a nasledne ich vlozil do spolocnosti, napr darom?
Tweety
09.11.14,08:27
Takže nikomu firma neplatila ani zamestnanci za ne?
Mila123
09.11.14,08:27
odkiaľ boli SL?
RichardGala
09.11.14,08:46
firma neplatila nikomu, zamestnanci prevzali listky v hodnote 3 Eura/ks , potvrdili to podpisom. Potrebujem doriesit kde sa vlastne tie listky vzali vo firme ked nie je faktura ani uhrada. Vychadza mi to iba na napr. dar konatela do spolocnosti , ktory potvrdi cestnym prehlasenim alebo nejakym podobnym dokladom.
Ci je blba moja uvaha? To co navrhol konatel, ze ved on im daval hotovost 3 Eura a nie listok sa mi nepaci a jednak netusim ako by podpisovali prevzatie hotovosti a tusim to ani zakon neumoznuje.
Tak to ani srnka netusi z kade boli, lebo konatel to berie na lahku vahu, mozno ich nasiel na ceste, niekomu vypadli. proste povedal vyriest to nejako. Slovensky podnikatelia proste.
Tweety
09.11.14,08:47
možno nakoniec to neboli SL ale FP, a ten je potrebné zdaniť aj zodvodniť ale tvoja úvaha je nesprávne s tým darom
Tweety
09.11.14,08:48
zisti, čo vlastne to bolo bez toho sa nepohneš
marjankaj
09.11.14,08:56
Ak konateľ netuší, odkiaľ má tie stravné lístky, tak prečo si myslíš, že to niekto na porade vypátra?
Tweety
09.11.14,08:59
On to tuší ale nepovie lebo nemá doklad.
RichardGala
09.11.14,09:17
A ja chcem od Vas aby ste patrali? Patrat donutim snad konatela, ked mu poviem ze inak ako odhlait z kade teda boli to nepojde.
otazka znela ci moze konatel vlozit ako dar listky do spolocnosti.
Tweety
09.11.14,09:21
veď sme napísali, čo je správne
RichardGala
09.11.14,09:23
Tweety, preco to nemoze ist darom?
karakul
09.11.14,09:38
... ak zamestnanci prevzali SL v hodnote 3€/ks, prečo potom doplatili do hodnoty 4€/ks ???? Alebo to im firma doplatila v mzde 1€ ????
... no a ak "niekomu vypadli a on ich len tak našiel, nebodaj iným spôsobom nadobudol", to treba riešiť iným spôsobom, nie legalizovať v účtovníctve.
Mila123
09.11.14,09:40
ako spoločnosť nepredávate potraviny? nie ste nejaké stravovacie zariadenie? neplatia Vám zákazníci SL?
marjankaj
09.11.14,10:43
A koľko je tých lístkov? Päť???
A kde k nim prišiel? Vykradol nejakú firmu?
A kedy ich chce "darovať"? Akože teraz?
Ty si akože účtovník? Nesmrdí ti to podvodom?
RichardGala
09.11.14,13:08
kokos nakoniec ma nahlas na danovy urad ci financnej policii, nie?!
konatelia si vo firmach robia co chcu, nerozumeju uctovnitvu, donesu doklady kedy sa im chce ake sa im chce alebo nedonesu ziadne. Nie je to moja firma.
Ja sa snazim iba doriesit nieco co posrali oni.
Ok tak asi nie som uctovnik, som asi ten debo co sa tu mal odvahu nieco spytat.
Tym normalnejsim dakujem za radu.
RichardGala
09.11.14,13:20
Zial nie, je to uplne ina cinnost. No skusim ich dokopat k tomu, nech sa vymacnu kde tie listky zobrali, ci nahodou nestratil iba doklad, to by sa dalo dopatrat vo firme co predava SL. Dufam len ze im fakt nedavali namiesto 3 Eur listka 3 Eur na ruku na stravu. To uz nedocistim uctovne ani ked sa roztrham.
Tweety
09.11.14,13:22
S klientom nekomunikuješ? Ak by si komunikoval, možno by si ihne´d zistil, o čo ide, ako to v skutočnosti je.
RichardGala
09.11.14,13:41
Ale komunikujem , ale niekedy je s nimi tazka rec, nechapu suvislosti. Zistil som to ked som im kontroloval uctovnictvo za stvrtrok, ze vlastne vydali viac SL ako mali nakupenych. Takze som mu povedal nech zistia ci nahodou nieco nenakupovali v hotovosti a iba stratili doklad..... a on ze sak daj ze som im to daval v hotovosti. Tak ja mu na to ze to by museli robit v lese a mat to vo vyplate. odpoved tak nieco vymysli. Preto ma napadolo ci to nemohol kupit ako fyzicka osoba napr omylom, stratil od toho doklady tak sa nejakou zmluvou alebo prehlasenim zaruci ze to on ich vlozil do spolocnosti teda ale chcel som ho potrestat tym, ze mu to firma nepreplati, ze by to dal ako dar. netusim ci sa vymacknu ci im fakt davali SL a z kade ich zobrali, alebo im nebodaj fakt davali 3 Eura a este aj na cierno mimo pokladne.
Snazim sa iba zachranit situaciu ze im podla povodnych dokladov co mam davali listky, ktore vlastne nemali v uctovnictve.
marjankaj
09.11.14,14:15
Tak sa opýtam polopatisticky.
A mal vôbec tie stravné lístky?
Ak ich nekúpil od tej spoločnosti(je ich tuším iba päť), tak mu ich tá spoločnosť darovala? Alebo si ich sám vytlačil?
Ty bez dokladu nič nedoriešiš.
Zákon o účtovníctve:
§ 6
(1) Účtovná jednotka je povinná doložiť účtovné prípady účtovnými dokladmi (§ 10).
RichardGala
09.11.14,19:29
ok tak si v tom zakone precitaj aj co vsetko je uctovny doklad, alebo v dalsom co je danove a co nedanove ..... a odpust mi ze sa snazim najst riesenia, aj ked sa niekedy zdaju nemozne a nehladam iba ako sa to neda.
Chobot
09.11.14,20:13
Ako už som počul o prípadoch, kedy prostitútky pri Slovnafte išli s klientom aj za stravné lístky, ale že konateľ použije stravné lístky ako vklad do podnikania.... vidím, že na Slovensku je všetko možné..