kvetinka2014
09.11.14,12:33
NEVYMAZÁVAJ ZADANIA!!!!!!!!

Dobrý deň, chem sa spýtať či má sbs u zamestnávateľa právo nás pri odchode z práce nútiť pri kontrole vyzliekať si bundu a ukazovať veci z tašky a vreciek priamo pred ľuďmi. Má na takéto niečo právo? Alebo ak nie prosím poraďte mi nejaký zákon, ktorý poukazuje na to, že na také niečo nemajú právo. Ďakujem veľmi pekne za každú odpoveď.
buchač
09.11.14,11:40
Má, nakoľko :


Výkon fyzickej ochrany, pátrania, odbornej prípravy a poradenstva

(4) Osoby poverené výkonom fyzickej ochrany podľa tohto zákona sú oprávnené

a) presvedčiť sa zrakom, hmatom alebo technickými prostriedkami, či ten, kto vstupuje do chráneného objektu alebo na chránené miesto alebo z neho vystupuje, nemá pri sebe alebo na sebe predmety pochádzajúce z protiprávnej činnosti súvisiacej s chráneným objektom, chráneným miestom alebo chránenou osobou alebo nemá pri sebe alebo na sebe predmety, ktorými by mohol spáchať protiprávnu činnosť, a tieto mu odobrať,

http://www.zakonypreludi.sk/zz/2005-473
---------------------------------------------
Do podrobností nejdem, nemá význam.
Ale ak by niekto odmietol kontrolu, tak pracovník SBS je oprávnený zadržať dotyčnú osobu a následne sa postupuje podľa vnútorných predpisov zamestnávateľa....alebo sa privolá Polícia.
----------------------------------------------
POZNÁMKA :

Dokonca je SBS oprávnená dávať aj fúkať...bežná prax v podnikoch.

DOPLNENIE :

Riešilo sa aj tu
http://www.porada.sk/t149975-kontrola-zakaznika-pri-podozreni-na-kradez.html
kvetinka2014
09.11.14,11:58
to je síce pekne napísané, ale tam sa neuvádza či to môže robiť na verejnosti, nakoľko keď tak robí podľa mňa porušuje základné práva človeka na dôstojnosť lebo ak to takto robia na verejnosti a nie na mieste mimo ľudí, ktoré je na to určené vyzerá človek ako zlodej a je poškodzované jeho dobré meno pretože nikto okoloidúci nevie, že ten človek ide s práce ale pozerá sa na neho ako na človeka, ktorý niečo zlé urobil - kradol. Alebo sa mýlim? To nie je nikde právne upravené?
buchač
09.11.14,14:39
Nepochopila ?
Vysvetlím ?

Záleží od okolností. Bežná prax je :
- zamestnanec ide cez vrátnicu. Pracovník SBS ho vyzve, aby mu ukázal tašku, kabelku, batoh... Následne LEN VIZUÁLNE-nazretím do otvorenej , prípadne OHMATANÍM zvonka sa presvedčí, či neobsahuje niečo nekalé.
- detto je to aj pri nejakom vrchnom oblečení.
--------------------------------------------------
Ak je podozrenie na tú nekalosť, tak pracovník odvedie dotyčného na miesto, kde je možnosť preveriť aj osobnejšie. No na takú činnosť už zo zákona NEMÁ OPRAVNENIE, toto rieši potom polícia, alebo poverený zamestnanec firmy.
---------------------------------------------------
Dobré meno zamestnanca je porušené v tom okamžiku, ak začne mať nejaké problémy s obyčajnou prehliadkou.
axeco
09.11.14,14:57
Kontrolovat moze, ale ukazovat veci z tasiek a vrecak nie
buchač
09.11.14,15:00
ODKAZ :

Tomu "HODNOTITEĽOVI"...že "Spam" prajem :

Poriadny bigar do riti by si si zaslúžil položiť do riti pri najbližšej kontrole v nejakom nákupnom stredisku.
----------------------------------------------------------

Keďže očakávam aj klony debila a ich hodnotenia , prianie sa dotýka aj ich.
axeco
09.11.14,15:10
Pytal sa ta snad niekto nieco ?
buchač
09.11.14,15:35
axeco má problém s mojím komentárom k jeho príspevku, tak som ho vymazal.
---------------------------------------------
Takže aj ja očakávam toho zdržania sa komentovania mojich príspevkov a tak isto aj ich hodnotenia.
---------------------------------------------
Ale inak ? Jeho príspevok je krátky,výstižný, nekompetentný, neodborný...tudíž laický (hlúpy).
kukučka
09.11.14,17:47
Vyrábate nejaké maličkosti, ktoré sa zmestia do vreciek? Predpokladám, že je to bežná kontrola viacerých zamestnancov, nielen teba a robia ju všetci ochrankári.
axeco
09.11.14,19:25
Prosil sa ta snad niekto o nazor kreten ?
buchač
09.11.14,19:34
Pýtal sa Ťa niekto niečo vôbec ?

...a už radšej nespamuj !
Chobot
09.11.14,20:16
Ak niečo zadreš, tak to aj podlož odkazom na legislatívu.
marjankaj
09.11.14,20:33
To je kvalitná otázka do databázy.:eek:
Richard, je problém aby otázky mohli "upravovať" iba moderátori? Veď zadávateľ by mohol upresniť otázku v komentároch.
Chobot
09.11.14,20:51
Vidím, že tu máme nového mazača príspevkov. Vymazané príspevky som vrátil späť. Aby kvetinka nemohla znovu mazať, tak tému uzatváram. Otázka bola zodpovedaná a niektorí členovia začinajú znovu svoje invektívy.