janusicka
09.11.14,13:23
mame problem s plesnami a potrebovala by som sa poradit.
v spalni mame satnik-vstavanu skrinu pri stene, ktora sice nie je obvodova, ale je to stena deliaca nas od spolocnej chodby v bytovom dome (nevykurovanej), plus - sme na prizemi, kde je najchladnejsie.
ked sa montovala, nechali zme za nou asi 1-2 cm pre moznost prudenia vzduchu. viem, nie je to dost, ale viac sa nechat nedalo. teraz na jesen nam zadna stena satnika zacala plesniviet.
chcela by som sa opytat, ci by bolo rozumne satnik odtiahnut a tie 2cm vyplnit nejakou vatou na zateplenie. pomohlo by to?
pripadne budem vdacna za akukolvek inu radu.

dakujem za vsetky rady.
Terezia13
09.11.14,12:28
nie s tým sa nič neodstráni, 1-2 cm je malý priestor na to, aby sa vetralo za skriňou, problém vlhnutia nebude len od steny ale iste aj od podlahy, mala som ten problém, skrine sme odtiahli cca 10 cm, umyla som ich savom a v lete pri vetraní izieb, otváram všetky skrine dokorán
avalik
09.11.14,12:30
Ja vo vstavanych skriniach nemam zadnu stenu

Mozno ak by si aj ty tu zadnu stenu odstranila, umyla stenu protiplesnovym pripravkom a namalovala tak problem odstranis - chce to ale skontrolovat a osetrit aj vsetky ostatne casi skrine - pripadne ak je to vo velkom rozsahu dat urobit novu skrinu.
Ing. Ľubomír Janoška
09.11.14,12:41
Izolácia steny zvnútra by to ešte zhoršila, lebo chladná stena by sa nemala ako zohrievať a para by kondenzovala ešte viac.
Skôr by som uvažoval nad výmenou šatníka, hlavne ak je preplnený, za prevzdušenené police + občas nechávať otvorené dvere, hlavne po žehlení. Kabáty a bundy (občas aj zmoknuté) presťahovať na teplejší a suchší koniec.
lapejko
09.11.14,15:16
Áno pomôže to, mám vyskúšané, treba ale zatepliť celú skriňu zvnútra, t.j. steny, podlahu aj strop.
fortunka
09.11.14,16:57
My sme mali tento problem, z obvodovej steny, aj stena bola plesniva do 1,7 metrovej vysky za skrinou aj skrina zo zadu co bola cca 3cm od steny (v podstate nam plesniveli vsetky obvodove steny ak na nich nieco bolo alebo aspon rohy v izbach aj ked boli volne).. stenu sme zaizolovali/resp. zateplili materiálom co nám na to odporučil odborník, dotrepali sme to z rakuska a viac (je to uz 7 rokov) sa nam NIKDY ziadna plesen NIKDE neurobila. Cize pomoze, ak tam date to co je na to vhodne a date to tam spravne... (a okrem toho aj tak treba vetrat, odvlhcovat byt ak je tam vysoka vlhkost atd..)
vlado 33
09.11.14,17:09
Ale ako bude postupovať pri nem financiách na zateplenie? Na to už odpovedať nevieš?
Ing. Ľubomír Janoška
10.11.14,07:03
Ďakujem anonymovi za "nevhodné" bez vysvetlenia.
Nechcel som tu vypisovať, že je možné izolovať aj zvnútra ale iba za predpokladu použitia parozábrany. Pretože zakaždým, keď som použil slovo "parozábrana", tak mi nejaký kváziodborník udelil "nevhodné".
Mackovka
10.11.14,07:29
V nasom dome bol neustale obdobny problem v byte na prizemi. Spolocenstvo zateplilo strop na pivniciach a bocnu stenu od dveri na chodbe. Odvtedy je pokoj.
Karolina56
10.11.14,07:33
to je veľmi malý priestor aj keby to postriekas savom ked to tam das znovu sa to zacne robit
sito
10.11.14,14:12
Málokedy sa stane niečo také samozrejmosťou ako u VÁS. Zvyčajne sa to zvalí na byt, jeho problém, veď ostatným steny, spoločne v byte neplesnivejú. Nemal si taký byt v takom dome kúpiť, že? Tak to niekedy aj správcovia vysvetľujú, to preto, že v tom dome, byte nebývajú. Máte schopného štatutára, radu a zhromaždenie!
Ing. Ľubomír Janoška
10.11.14,19:18
Dokonca SPAM?
Nechcete si prečítať pravidlá fungovania Porady? Reklama je tu za odmenu :)
sito
10.11.14,19:32
Pán Inžinier, hoďte za hlavu, tie mínusky a veci podobné. Chyba nemusí byť v skrini, ani byte. V dome, tak ako píše Mackovka.

Jeden príklad, kolega, stále mu tiež plesnivel jeden roh, dlhé roky. Myslel, že od susedovej lodžie, nie nebolo to tým. Ten panelák stavali ešte v roku 1983 občania z ILAVY V podlahe bol otvor pre stúpačku, a tí dobrodruhovia ju upchali vrecom od cementu a nalepili linoleum. A až po 25 rokoch, keď menil podlahu a odstránil linoleum na to prišiel, spravil odborne a pleseň je v ... Ta-tam ...

Vraj je tu aj nejaký fantom ...
fortunka
11.11.14,09:41
Tak pri nem financiach na zateplenie mozu dychat plesen, vyhodit skrinu, pripadne vykladat pravidelne vsetko von a vetrat, kupit cerezit ak je v skrini vlhko a pod... (v teme to tu nikde nevidim, tak nechapem na co sa do mna navazas, tu sa pyta na to AKO TO ODSTRANIT a nie ako to zmizne samo od seba a nebude sa do toho investovat... Nevidim, ze by si tu poskytol nejaku "radu"), ta stena znutra urcite nebude taka nakladna na zateplenie, prepokladm ze ak ma 2metre tak je to vela.... nas material na CELY BYT stal cca 2000EUR.