kesselo
09.11.14,14:28
Dobrý deň, siedmy rok mám obchod v prenajatých priestoroch v obchodnom centre. Obchodné centrum je prerobené zo starej budovy, v ktorej je zima aj v lete, nie len v týchto už skoro zimných mesiacoch. Je 9. november a doteraz sme nemali zapnuté kúrenie. V obchode je ráno 13°C. Mení sa kotol. Človek by tomu rád veril, ale problémy s kotlom sú podľa pána konateľa už šiestu zimu. Teraz sa menia, len človek nevie, či tomu po tých rokoch ešte veriť. Zákazníci odchádzajú s tým, že im je zima! Pýtala som sa pána majiteľa, či sa kotol nemá meniť v letných mesiacoch a či má už teraz premyslené, na čo sa vyhovorí na ďalší rok. Problém s kúrením je pri zmene zima-jar a leto-jeseň. Povedala som mu, že nezaplatím na kúrenie. Na čo. Tak že nemám reálnu predstavu o tom, čo ho stojí peňazí výmena kotla. Pravdupovediac ma to ani nezaujíma. Platím nájom, platím režijné poplatky. Jeho tiež nezaujíma, aké reálne náklady má môj obchod. Keby s ním človek nemal x-negatívnych skúseností, možno by s ním aj súcitil, ale...
V zmluve je paragraf: Nájomca nebude brať prenajímateľa na zodpovednosť, ani sa domáhať zľavy na nájomnom, ani náhrady škody voči prenajímateľovi, ak príde ku krátkodobému výpadu dodávky elektrickej /do 8 hodín/ a tepelnej /do 24 hodín/ energie, vody alebo funkčnosti kanalizácie, ktorý prenajímateľ nespôsobil a pokiaľ nejde o opätovný výpadok /stratu funkčnosti/ v priebehu nasledovných 24 hodín po ukončení predchádzajúceho výpadku.
Dá sa z toho vychádzať pri písaní sťažnosti, či žiadosti o vrátenie zálohy za teplo? Ďakujem za rady.
julian Gerula
19.05.15,11:36
existuje zákon č.314/2012 Zb o kontrole vykurovacich systemov, podľa ktoreho ma maitel povinnosť si kontrolu nechat urobiť, kde sa zisti, či je jeho kotol dostatočny na zabezpečenie tepelnej pohody, či je dostatočne učinný a v akom je stave a všetko okolo toho. Kedže ste v prenajme, majitelmá podľa tohto zákona aj povinnosť dať Vám jeden original spravy z tejto kontroly, kde budete tie vysledky mať čierne na bielom a aj budete vedieť, v akom stave to kurenie naozaj je. Ak je kurenie v poriadku, treba hladať príčinu v regulácii, alebo vás zámerne obmedzuje . Ak tuto kontrolu nema, može byť pokutovany od slov.obchodnej inšpekcie, ale to by musela byť nahodna kontrola, alebo na nejaky podnet.
Chobot
19.05.15,11:55
Julian, dve veci:

1. pozri si dátumy príspevkov, na ktoré reaguješ. Tento je starý vyše pol roka.
2. kesselo sa pýtal na niečo úplne iné, nedal si mu odpoveď, len si odpovedal prezentovaním svojho predmetu podnikania.

A predsa ešte za 3. - porada nie je na uverejňovanie reklamy. V zvyšných tvojich príspevkoch píšeš, že "bližšie informácie na maili....". Na porade sa radí verejne, nezháňa sa klientela. Ak máš čo k téme povedať, napíš v téme a nenavádzaj čitateľa na kontaktovanie teba mailom. Takýmto správaním si koleduješ o vylúčenie.
julian Gerula
19.05.15,12:01
Novačikovska daň , berem na vedomie
Chobot
19.05.15,12:11
OK, vitaj na porade. Vidím, že máš odbornosť v istej oblasti, verím, že budeš prínosom na porade.

A ešte malá rada, nie je tajná. Ak predsa len niekoho chceš individuálne osloviť, napíš mu súkromnú správu.