Gong
09.11.14,19:38
Dobrý deň,chcem Vás poprosiť o radu týkajúcu sa založenia s.r.o.. Chcem si založiť sro a moje otázky sú:

1/ pôjde o sro s 1 spločníkom a chcem sa spýtať, kedy je lepšie aby spoločnosť vznikla ešte teraz ku koncu roka alebo od 1.1.2015? Počula som, že keby od nového roka tak sro mala nejaké úľavy a a ké. A účtovne ako to je lepšie?

2/ predmetom činnosti- bude poskytovanie regeneračných služieb - rekognícia, budem musieť mať registračnú pokladnicu?

3/ aké úľavy by sme mali?

4/ a nemusím byť platcom DPH?

5/ chcela by som manžela zamestnať na dohodu 50EUR mesačne, popri tom by poberal i dávky v nezamestnanosti, platila by som za neho nejaké odvody? Prosím keby ste mi poradili,

ďakujem.
Mishok
10.11.14,05:42
1) Radšej od 1.1.2015 koli daňovej licencii - ak teda vas zisik nebude vacsi ako 2500 u neplatcu DPH alebo 5000 u platcu DPH. (ak založíte sro v 2014 tak danovu licenciu budete platit prvy krat za rok 2015, ale ak zalozite sro v 2015 tak licenciu budete platit za rok 2016)

2) zoznam činností od 1.1.2015 na ktoré sa vztahuje evidovať tržby ERP: http://www.podnikajte.sk/dane-a-uctovnictvo/c/1715/category/dane/article/registracna-pokladnica-2015.xhtml

3) žiadne (zo zadania nevyplývajú)

4) po založení nie ste platcom DPH. môžete požiadať o dobrovoľnú registráciu, ale ak je vasou hlavnou cinnostou poskytovanie sluzieb nepodnikatelom tak sa vam to sotva oplati. O tom ci mate povinnost sa zaregistrovat sa docitate v §4 ,§7 zákona o DPH

5) odvody by ste za neho samozrejme platili z jeho vymeriavaceho základu
(ak nie je ZŤP, na dochodku atď )
Gong
14.11.14,13:25
Ďakujem pekne za odpovede.
Ešte by som sa chcela vrátiť k otázke č. 1 - mysleli ste tým,že daňovú licenciu budem platiť ked založím sro, alebo až ked vznikne sro v roku 2014? Dakujem
Mishok
14.11.14,14:13
Az za druhé zdaňovacie obdobie

§46b (Zákon o dani z príjmov)
(7) Daňovú licenciu neplatí daňovník
a) ktorému vznikla prvýkrát povinnosť podať daňové priznanie za zdaňovacie obdobie, v ktorom vznikol, okrem daňovníka, ktorý je právnym nástupcom daňovníka zrušeného bez likvidácie,

§ 62 (obchodného zákonníka)
Vznik spoločnosti

(1) Spoločnosť vzniká dňom, ku ktorému bola zapísaná do obchodného registra. Návrh na zápis do obchodného registra sa musí podať do 90 dní od založenia spoločnosti (§ 57) alebo od doručenia listiny, ktorou sa preukazuje živnostenské alebo iné podnikateľské oprávnenie.

Cize ak bude zapísaná v OR 1.1.2015 tak licencia sa na vás vzťahuje až v danovom priznaní za rok 2016 (kt sa podava do konca marca v roku 2017)
Gong
17.12.14,06:31
Ďakujem za kontakt, v prípade potreby sa ozvem. :-)