fipina
27.04.06,08:50
Aká je doba pri skr.prac.čase 20 hodín týždenne? Uvažujem správne, ak si myslím, že 15 dňová platí len pri kratšom čase ako 20 hodín, a teda tu platí normálna 2 mesačná?
Tweety
27.04.06,06:52
Aká je doba pri skr.prac.čase 20 hodín týždenne? Uvažujem správne, ak si myslím, že 15 dňová platí len pri kratšom čase ako 20 hodín, a teda tu platí normálna 2 mesačná?O akú dobu Ti ide? Ak o výpovednú, tak pri 20 hod. týždenne, platí normálna VD.:cool:
mysimis
27.04.06,06:57
Myslíš na dobu výpovede? Ak áno, tak pri polovičnom pracovnom úväzku platí taká istá ako pri normálnom pracovnom pomere.
dana9
27.04.06,06:59
Aká je doba pri skr.prac.čase 20 hodín týždenne? Uvažujem správne, ak si myslím, že 15 dňová platí len pri kratšom čase ako 20 hodín, a teda tu platí normálna 2 mesačná?

Áno, myslíš si správne, ak sa teda bavíme o výpovednej dobe;)
fipina
27.04.06,07:00
Ďakujem Vám, nebola som si istá.
Jankaaa
31.05.06,06:15
Máme zamestnanca na skrát.prac.úväzok /dôchodca/. V zmluve ma dohodnuté, že že každú odpr.hodinu dostane 40 Sk. Koľko hodín odrobí toľko dostane. Býva to tak 50-60 hodín do mesiace. Vym.základ na odvod je na základe odpr.hodín. Čo však v prípade, ak mi niektorý mesiac neodrobí ani hodinu? Nemám za neho platiť žiadne odvody?
Zoltán Kovács
31.05.06,06:46
Máme zamestnanca na skrát.prac.úväzok /dôchodca/. V zmluve ma dohodnuté, že že každú odpr.hodinu dostane 40 Sk. Koľko hodín odrobí toľko dostane. Býva to tak 50-60 hodín do mesiace. Vym.základ na odvod je na základe odpr.hodín. Čo však v prípade, ak mi niektorý mesiac neodrobí ani hodinu? Nemám za neho platiť žiadne odvody?

Ak neodrobí ani hodinu a má hodinovú mzdu, tak žiadne odvody platiť nebudeš, nakoľko nemá ani mzdu.
Jankaaa
31.05.06,07:22
Ak neodrobí ani hodinu a má hodinovú mzdu, tak žiadne odvody platiť nebudeš, nakoľko nemá ani mzdu.
Ďakujem veľmi pekne. :)
Jankaaa
05.06.06,11:42
Ale musím ho uviesť vo výkaze teda resp. v prílohe k výkazu ale s 0,-Sk však?
Tweety
05.06.06,11:48
Ale musím ho uviesť vo výkaze teda resp. v prílohe k výkazu ale s 0,-Sk však?
Nemusíš ho uviesť.:cool:
Marína
05.06.06,17:46
Myslíš na dobu výpovede? Ak áno, tak pri polovičnom pracovnom úväzku platí taká istá ako pri normálnom pracovnom pomere.
Síce neskoro, ale...
Výpovedná doba na kratší pracovný čas ako 20 hodín sa riadi § 49 ods. 6 ZP(15 dní) a výpovedná doba na dlhší ako 20 hod. pracovný čas sa riadi § 62 ZP(2 resp.3 mesiace). Pozri bližšie v ZP menované §§.
marek32
06.06.06,12:09
§ 49 ods. 6 ZP:
Pracovný pomer na kratší pracovný čas, v ktorom je rozsah pracovného času menej ako 20 hodín týždenne, môže zamestnávateľ alebo zamestnanec skončiť výpoveďou z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu. Výpovedná doba je 15 dní a začína plynúť dňom, v ktorom sa doručila výpoveď.

Chcem sa opýtať, keď je stanovený týždenný pracovný čas zamestnaca 20 hodín, spadá zamestnanec pod tento paragraf ? Či musí byť 19 h týždenne ?
dana9
06.06.06,12:25
§ 49 ods. 6 ZP:
Pracovný pomer na kratší pracovný čas, v ktorom je rozsah pracovného času menej ako 20 hodín týždenne, môže zamestnávateľ alebo zamestnanec skončiť výpoveďou z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu. Výpovedná doba je 15 dní a začína plynúť dňom, v ktorom sa doručila výpoveď.

Chcem sa opýtať, keď je stanovený týždenný pracovný čas zamestnaca 20 hodín, spadá zamestnanec pod tento paragraf ? Či musí byť 19 h týždenne ?

PP by musel byť dohodnutý na 19 hodín a menej, aby sa na neho vzťahovala táto úprava.

dana
tonkat
08.06.06,11:37
Síce neskoro, ale...
Výpovedná doba na kratší pracovný čas ako 20 hodín sa riadi § 49 ods. 6 ZP(15 dní) a výpovedná doba na dlhší ako 20 hod. pracovný čas sa riadi § 62 ZP(2 resp.3 mesiace). Pozri bližšie v ZP menované §§.
Je platná taká výpoveď, v ktorej nieje uvedené k akému dátumu sa končí PP? Ide o PP na 14 hod./týždenne a je v nej len uvedené, že je to podľa § 63 ods. 1b. Ďakujem
dana9
08.06.06,11:56
Je platná taká výpoveď, v ktorej nieje uvedené k akému dátumu sa končí PP? Ide o PP na 14 hod./týždenne a je v nej len uvedené, že je to podľa § 63 ods. 1b. Ďakujem

Podľa mňa je platná, aj keď nie je uvedený dátum, pretože ido o PP a ktorý sa vzťahuje § 49 ods. 6, a v takýchto prípadeoch platí, že zamestnanec požíva menší stupeň právnej ochrany. Preto platí, že ZĽ s ním môže rozviazať PP, pričom za deň skončenia PP sa považuje posledný deň výpovednej doby, ktorá trvá 15 dní a začína plynúť odo dňa doručenia výpovede. Takže vlastne samotný zákon rieši, kedy je posledný deň PP, oni v čase podania výpovede nevedia, ako sa mu to podarí doručiť.

Takže výpoveď je platná, pretože boli splnené hmotnorpávne podmienky výpovede. (oprava)
dana:)
tonkat
08.06.06,12:03
Podľa mňa je platná, aj keď nie je uvedený dôvod, pretože ido o PP a ktorý sa vzťahuje § 49 ods. 6, a v takýchto prípadeoch platí, že zamestnanec požíva menší stupeň právnej ochrany. Preto platí, že ZĽ s ním môže rozviazať PP, pričom za deň skončenia PP sa považuje posledný deň výpovednej doby, ktorá trvá 15 dní a začína plynúť odo dňa doručenia výpovede. Takže vlastne samotný zákon rieši, kedy je posledný deň PP, oni v čase podania výpovede nevedia, ako sa mu to podarí doručiť.

Takže výpoveď je platná, pretože boli splnené hmotnorpávne podmienky výpovede, aj keď je tam formálna chyba, ZĽ uviedol chybné ustanovenie paragrafu.

dana:)
Prečo chybné ustanovenie, veď tá výpoveď je z titulu nadbytočnosti. Dôvod tam je uvedený, ale nie je skončenie. Ale pracovník nemusí vedieť, čo je v zákonníku práce, a teda vlastne nevie, kedy mu končí PP, ak mu to zamestnávateľ ústne neoznámi. Nie som si istá, či aj Zľ to vie.
dana9
08.06.06,12:18
Prečo chybné ustanovenie, veď tá výpoveď je z titulu nadbytočnosti. Dôvod tam je uvedený, ale nie je skončenie. Ale pracovník nemusí vedieť, čo je v zákonníku práce, a teda vlastne nevie, kedy mu končí PP, ak mu to zamestnávateľ ústne neoznámi. Nie som si istá, či aj Zľ to vie.

tonka , nehovorím, že tá výpoveď je úplpne správna, čo sa týka neuvedenia dátumu skončenia PP, ja by som tam určite uviedla to, čo uvádza ZP, ale zase, ak to tam nie je, tak to nezakladá (podľa môjho názoru) neplatnosť takéhoto právneho úkonu. Práve preto, že to výslovne rieši ZP, pričom ZĽ v čase dania výpovede nevie, kedy to bude zamestnancovi doručené (na rozdiel od výpovede pri normálnom PP, tam ZĽ vie, že výpovedná doba je určená bez ohľadu na presný dátum doručenia, prvým dňom nasledujúceho mesiaca, teda, že začína plynúť od dátumu, ktorý si vie vopred vypočítať). (to je ale len môj názor, možno má niekto inú skúsenosť:confused: )

K tej druhej časti, máš pravdu, dôvody podľa § 63 sa vzťahujú aj na takéto skončenie PP :o (upresním to v mojom príspevku), ale nič by sa nestalo, ak by to tam nebolo.

d. :)