viktora
10.11.14,00:06
Ahojte, viete mi poradit ako mam postupovat- momentalne som na rd, ktora mi koncom decembra konci ale vzhladom k zlemu zdravotnemu stavu dietata si podavam ziadost o predlzenu rd zo zdravotnych dovodov. Mam nevycerpanu dovolenku cca 30 dni- co s nou? Musim ju vycerpat teraz alebo az po skonceni predlzenej rd? Pripadne mi ju moze zamestnavatel preplatit? Ako postupovat? Dakujem vopred.
Eva Dendisová
10.11.14,17:25
Preplatiť nevyčerpanú dovolenku je možné, len pri skončení pracovného pomeru.
Nevyčerpanú dovolenku zamestnávateľ poskytne vyčerpať po skončení rodičovskej dovolenky(Zákonník práce §113 ods.3), vo Vašom prípade po skončení predĺženej rodičovskej dovolenky.
veronikasad
10.11.14,17:31
Dovolenku si môžeš vyčerpať v súbehu s poberaním rodičovského príspevku. Požiadaj zamestnávatela o ukončenie rodičovskej dovolenky tak, aby si si riadnu dovolenku do konca decembra vyčerpala. Na toto obdobie sa treba odhlásiť v SP ako osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov veku, po vyčerpaní dovolenky znovu požiadaš zamestnávatela o čerpanie rodičovskej dovolenky (ak budeš mať schválené poberanie rod.príspevku po dovršení veku 3 rokov - treba to začať vybavovať v predstihu).
Len treba dať pozor - počas čerpania dovolenky sa na teba nevzťahuje zákaz výpovede zo strany zamestnávatela.

Ak si ju čerpať nebudeš, preplatiť ti ju teraz zamestnávatel nemôže, zostane ti po vyčerpaní predlženej rodičovskej dovolenky.
viktora
08.12.14,14:23
Ďakujem za odpovede. Ešte otázka-zamestnávateľovi píšem žiadosť alebo oznámenie o predlžení rodičovskej dovolenky?