Ati
27.04.06,09:55
Dobrý deň,
prosím Vás neviem ako mám postupovať pri RZP u týchto zamestnancov:
starobný dôchodca na pracovný pomer, starobný dôchodca na dohodu, invalidný dôchodca na pracovný pomer. Sledujem u nich len príjem od 9 do 12/2005 ? Ak áno, tak ako je to? Ak zarobil v tomto období menej ako 13.000.- robím mu RZP alebo nie? Alebo ak zarobil viac ako 13.000.- musím mu urobiť RZP? U dôchodcov a invalidov na pracovný pomer robíme odvody riadne po celý rok. Platíme preddavky bežným spôsobom. Ďakujem.
alušik
27.04.06,08:05
Tekže postupne - zamestnancom bol ten dôchodca a invalidný dôchodca celý rok od 1.1. do 31.12.? S akým príjmom v období od 1.9. do 31.12.?
Dôchodca na dohodu - tu je dôležité, aké boli jeho príjmy za obdobie od 1.9. do 31.12. Ak mal do 13.000 nemusí robiť RZP. Ak by presiahol, tak si ho urobiť musí.
Ati
27.04.06,08:16
Dôchodcovia starobní aj invalidní boli celý rok 2005 zamestnanci. V období od 1.9. do konca roka 2005 mali vyššie príjmy ako 13.000. Ak si to musia robiť, neviem ani na akom type tlačiva, mám ich tu vytlačené z internetu, ale keď to vidím, je mi z toho na nič!!!
buba
27.04.06,08:25
podľa mňa ak bol zamestnancom celý rok a bol aj dôchodca a nemal kolísavé príjmy nemusí si robiť RZP
alušik
27.04.06,08:26
Nech ma niekto opraví, ak si myslím zle. Ale ak som to dobre pochopila, tak v prípade, že je dôchodca zamestnancom a mal príjem viac ako 13.000 v období od 1.9. do konca roka, tak Ťa to vôbec trápiť nemusí - berieš ho ako každého iného zamestnanca. Čiže RZP urobíš len v prípade, že by mal "kolísavé príjmy" - t.j. napríklad čo i len v jednom jedinom mesiaci prekročil hranicu max.VZ 43.095 Sk - vtedy už musíš urobiť RZP. Iné by bolo, keby ten príjem od 1.9. do 31.12. klesol pod 13.000 - vtedy by bolo výhodné využiť zvýhodnenie dôchodcu od 1.9. by mohol byť platiteľom poistného za neho štát.
Iné to však je, ak človek - v Tvojom prípade dôchodca nemá štatút zamestnanca počas obdobia od 1.9. do 31.12. Potom je ten dôchodca vlastne poistencom štátu a ak by jeho príjmy napr. na dohodu presiahli 13. 000 potom to RZP urobiť musí a bude si musieť doplatiť poistné za toto obdobie sám. Ak by mal príjmy len do 13.000 tak RZP robiť nemusí.
Snáď som to teda takto pochopila dobre včera na školení. Budem rada, ak to niekto potvrdí, prípadne ma opraví, ak si myslím zle.;)
alušik
27.04.06,08:33
Jóooj, dievčatá, ste zlaté... Takže nie som až taká blbá...?:D
buba
27.04.06,08:48
zamestnanec nastúpil u nás 11.3.05 , nemal kolísavé príjmy u mňa a v predchádzajúcom zamestnaní tiež nie , tak asi mu netreba robiť nič
milanr
28.04.06,10:34
Ešte k dôchodcovi. Zamestanec pracoval do 31.07.05 potom odišiel do SD a 08-12/2005 pracoval na DoVP, pričom od 01-07 nemal kolísavý príjem a na DvP zarobil menej ako 13.000,-. Nemusí podať RZ - môj názor. Ak sa mýlim opravte ma.
alušik
28.04.06,10:41
Ešte k dôchodcovi. Zamestanec pracoval do 31.07.05 potom odišiel do SD a 08-12/2005 pracoval na DoVP, pričom od 01-07 nemal kolísavý príjem a na DvP zarobil menej ako 13.000,-. Nemusí podať RZ - môj názor. Ak sa mýlim opravte ma.

Nie, nemýliš sa. Je to správne - nemusí robiť RZP. Ale ten príjem berieš celkový za obdobie od 1.9. do 31.12.;) Pre istotu píšem - človek občas nevie, ako to ten druhý celkom myslí...:)
milanr
28.04.06,10:54
Nie, nemýliš sa. Je to správne - nemusí robiť RZP. Ale ten príjem berieš celkový za obdobie od 1.9. do 31.12.;) Pre istotu píšem - človek občas nevie, ako to ten druhý celkom myslí...:)
Áno samozrejme myslela som celkový príjem do 13000,- Sk. Dík za odpoveď.:)
maca88
28.04.06,10:57
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať či som spravne určila mninimálny vymeriavací základ. Bola som na školeni z ročného zúčtovania, ale pani lektorka si plietla pracovne a kalendarne dni, takže si to chcem pre istotu overiť.Zamestnanec mal vo februári 2005: 3 dni dovolenku a 17 prac.dní PN (min VZ je 697?)
v marci bol cely mesiac PN (min.VZ je 0?)
v apríli bol 6 prac.dní PN, ostatné odpracoval (min.VZ je 3250?)
Ďakujem
Maca
Barbara
28.04.06,11:42
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať či som spravne určila mninimálny vymeriavací základ. Bola som na školeni z ročného zúčtovania, ale pani lektorka si plietla pracovne a kalendarne dni, takže si to chcem pre istotu overiť.Zamestnanec mal vo februári 2005: 3 dni dovolenku a 17 prac.dní PN (min VZ je 697?)
v marci bol cely mesiac PN (min.VZ je 0?)
v apríli bol 6 prac.dní PN, ostatné odpracoval (min.VZ je 3250?)
Ďakujem
Maca

nechcem tu písať blbosti, lebo mne vychádzal iný VZ, takže len vo všeobecnosti.
február 2005 - len bez PN - dovolenka dotoho sa ráta
marec 2005 bude 0
a apríl 2005 bez PN

dúfam som Ťa nepoplietla ešte aj ja :D
milanr
28.04.06,11:59
V súvislosti s minimálnym VZ sa chcem opýtať. Pozrela som si môj SW, ako počítal v r.2005 min. VZ. 1-8/2005 ho vo výstupe vôbec neuvádzal a od 09-12/2005 ho prepočítaval podľa počtu odpracovaných hodín, t.z. že min. VZ sa krátil za neodpracovaný čas, pričom nerozlišoval, či šlo o dovolenku, náhradu za ošetrenie, PN, OČR, neodpracovaný sviatok a pod. Rozhodujúce bolo, či napr. sa náhrada za ošetrenie započítala do VZ alebo nie. Napr. zam-nec čerpal 1 deň dovolenky, min. VZ=6175 (6500:20x19). Po prečítaní príspevkov zisťujem, že to asi nerobil správne! Teraz neviem aký min. VZ mám uvádzať do Dokladov. Alebo sa na účely RZ použije iný min. VZ ?
Jozef Mihál
28.04.06,20:26
Zamestnanec mal vo februári 2005: 3 dni dovolenku a 17 prac.dní PN (min VZ je 697?)
v marci bol cely mesiac PN (min.VZ je 0?)
v apríli bol 6 prac.dní PN, ostatné odpracoval (min.VZ je 3250?)
Ďakujem
Maca
Ak je odmeňovaný mesačnou mzdou a jeho obvyklý min.základ je 6500 tak:

Február: 6500/20, x 3 = 975
Marec: 0
Apríl: 6500 deleno počet prac.dní v apríli 2005, x (počet pr.dní v apríli - 6).

Skrátka: Min. VZ zamestnanca sa prepočítava podľa prac.dní, tak, ako to hovorí zákon o min.mzde.
Tintina
30.04.06,08:55
Mihál: "Skrátka: Min. VZ zamestnanca sa prepočítava podľa prac.dní, tak, ako to hovorí zákon o min.mzde."

S týmto s p. Mihálom nemôžem súhlasiť, lebo zákon o min. mzde hovorí o mzde za odpracovaný čas, a nie o pracovných dňoch, citujem:



§2 (2) Minimálna mzda za každú odpracovanú hodinu je určená pre zamestnancov, ktorých ustanovený týždenný pracovný čas je 40 hodín. Ak ustanovený týždenný pracovný čas je nižší ako 40 hodín, suma minimálnej mzdy za každú odpracovanú hodinu sa úmerne zvýši.

§6 (4) Výška minimálnej mzdy za každú hodinu odpracovanú zamestnancom sa úmerne upraví podľa výšky minimálnej mzdy upravenej podľa odseku 2 a zaokrúhli sa na celé desiatky halierov.

Ja som pochopila zákon o minimálnej mzde ako zákon, ktorý upravuje len minimálnu hranicu mzdy zamestnanca, kde pojem mzda upravuje Zákonník práce. Náhrady za dovolenku, sviatky však upravuje Zákonník práce a ten aj hovorí, že náhrada za ne je vo výške priemerného zárobku a ten nesmie byť nižší ako minimálna mzda. Mýlim sa?
Manual
30.04.06,09:53
Máte prosím už niekto skúsenosti už s cvičným vyplňovaním ročného zúčovania cez program čo zadalo MZ do formulárov ? Nainštaloval som si to ale mi to spolu nekomunikuje, do tlačív sa nedá editovať. Ešte je to nefunkčné ?
Ďakujem
Melnick
30.04.06,11:22
[quote=Tintina]Mihál: "Skrátka: Min. VZ zamestnanca sa prepočítava podľa prac.dní, tak, ako to hovorí zákon o min.mzde."

S týmto s p. Mihálom nemôžem súhlasiť, lebo zákon o min. mzde hovorí o mzde za odpracovaný čas, a nie o pracovných dňoch.
---------------------------------------------------------------------
Titina,


Výpočet J.M. = odmeňovanie mesačnou mzdou a jeho postup
je správny
Tvoj výklad = výpočet min. hodinovej mzdy. Tu sa zasa použije iný výpočet .
Jozef Mihál
01.05.06,07:53
Máte prosím už niekto skúsenosti už s cvičným vyplňovaním ročného zúčovania cez program čo zadalo MZ do formulárov ? Nainštaloval som si to ale mi to spolu nekomunikuje, do tlačív sa nedá editovať. Ešte je to nefunkčné ?
Ďakujem

PDF súbory, ktoré sú na

www.health.gov.sk (http://www.health.gov.sk)

alebo na Porade

http://www.porada.sk/t24763-zdravotn-poistenie--ron-ztovanie-vyhlka-mz-sr.html

sa editovať programom

http://www.602.sk/produkty/602xml_filler/

NEDAJÚ.

PDF súbory slúžia na to, aby ste si ich stiahli, ako prázdne tlačivá vytlačili a údaje do nich zapísali ručne.

Vyššie uvedeným programom na prácu s formulármi je možné editovať len špeciálne formulárové súbory (prípona .fo), ktoré tí, čo boli na mojich školeniach, nájdu na CD, (ktoré na školení dostali). Spoločnosť Software602 pracuje na týchto formulároch a zdokonaľuje ich, zatiaľ ešte nie sú 100%-né a nie sú k dispozícií všetky.
maca88
02.05.06,07:55
Dakujem za pomoc, velmi ste mi pomohli, konecne v tom mam jasno
Maca