22danny
09.11.14,16:55
Patri do BSM aj jeho podnikatelske auto? A co firma?
Jakubec
12.11.14,15:19
Pokial by manzel ziskal podiel v obchodnej spolocnosti pocas trvania manzelstva a na tento podiel by vynalozil co i len ciastocne prostriedky patriace do BSM (napr. na zaplatenie kupnej ceny podielu alebo ako vklad do spolocnosti) tak patri tento podiel do BSM v ramci vyporiadania BSM sa urci (alebo sa dohodnete) komu podiel pripadne a kolko vyplati druhemu z manzelov na vyrovnanie hodnoty majetku. Pokial bol podiel v spolocnosti ziskany ex-manzelom bez vynalozenia lubovolne malej sumy patriacej do BSM (napr. ho ziskal uz pred vstupom do manzelstva, bol mu darovany, zdedil ho alebo ho ziskal vymenou za majetok patriaci vylucne jemu) tak by podiel nepatril do BSM a tym padom by sa ho delenie majetku patriaceho do BSM nijako netykalo. Majetok patriaci spolocnosti tiez nepatri do BSM a preto sa nedeli medzi ex-manzelov, ale jeho hodnota vplyva na ohodnotenie podielu, ktory ak patri do BSM sa deli. Ina situacia by bola, pokial by sa nejednalo o podiel v pravnickej osobe, ale ex-manzel by bol zivnostnikom. To je ina story, do ktorej sa neodvazujem pustat. Podrobnosti mozete najst aj napr. v knizke: Edmund Horvath: Judikatúra vo veciach bezpodielového spoluvlastníctva manželov
Jakubec
12.11.14,15:23
"Napr. Založili ste sro so základným imaním 5000€ a na další deň ste sa vydali... V čase rozvodu ma spoločnosť hodnotu 7000€ predmetom bsm bude 2000€ kt boli nadobudnuté počas mazelstva" - nemate vobec pravdu. Vo Vasom priklade by podiel v spolocnosti nepatril do BSM a tym padom by vobec nebol predmetom delenia majetku patriaceho do BSM. A to ani jeho zhodnotenie. Do majetku v BSM by patril iba zisk urceny na rozdelenie pri schvaleni uctovnej uzavierky a to iba ten, ktory by sa vyplatil pocas trvania manzelstva.
Mishok
12.11.14,16:14
To ze predmetom BSM nie je podiel s tym samozrejme suhlasím.

Myslím však že rozdiel hodnot podielu pri uzavretí manželstva a pri jeho skoncení je predmetom BSM
(predmetom BSM je prírastok majetkovej hodnoty podielu)

Kludne ma opravte ak sa mylim, v tomto nie som doma.