MB30T
10.11.14,12:51
Prijatý ťarchopis od odberateľa, ktorý si ho svojvoľne vystavil ako pohľadávku voči nám (ťarchopis s mínusom). Nie je na ňom číslo dokladu ku ktorému sa viaže. Ako ho nahodiť do účtovníctva (prijaté faktúry) a kde do KV by mal ísť?
Mishok
10.11.14,12:03
Ťarchopis minusom? nie nahodou dobropis?

číslo pôvodného dokladu je základnou náležitosťou opravnej faktúry. Ak to číslo na opravnej faktúre nie je uvedené má sa za to že nespĺňa základné náležitosti a nie je daňovo uznateľný.

Dajte tam však ,,0" ktorá sa dáva aj vtedy ak sa opravný doklad vzťahuje k viacerým pôvodným faktúram


Ak máte správny doklad tak ide do C2

https://www.financnasprava.sk/_img/pfsedit/Dokumenty_PFS/Profesionalna_zona/Dane/Metodicke_pokyny/Nepriame_dane/2014/2014_03_07_mp_kv_dph.pdf
MB30T
10.11.14,12:10
a zaevidovať to do prijatých faktúr???
Mishok
10.11.14,12:17
No neviem ako evidujete opravne faktury... niekto to ma pri normalnych fakturach, niekto ma vsetky zavazky spolu... niekto ma opravne faktury zvlast... neviem ako mate smernicu
MB30T
10.11.14,12:44
je to ťarchopis (debit note)...a je tam aj mínus (300,00-)...dávame to všetko dokopy, takže by to malo isť do prijatých faktúr....len teraz je problém, že ten odberateľ vykázal tento ťarchopis v oddiely B.2. to asi neurobil dobre nie?
Mishok
10.11.14,13:07
zaujimave... Skúste komunikovať o odberateľom. Pravdepodobne ide o faktúru podľa § 72, ods4.
Každopádne ak ide o opravnú faktúru tak mala isť do časti C na oboch stranách.
MB30T
10.11.14,13:16
žiadna dohoda medzi nami nie je podpísaná...oni sa totižto splašili a vystavili tento ťarchopis...a už ho nevedia dostať zo systému...takže musí byť zaevidovaný..softvér, ktorý máme neponúka nijakú možnosť zaevidovať ťarchopis...a po komunikácií s nimi, že to dali do B.2 som už úplne mimo kde to mam dať...lebo ja som toho názoru, že tiež do C.2, avšak číslo pôvodného dokladu nie je, to že je to s mínusom...
Mishok
10.11.14,13:20
nech stornuju doklad a vystavte VY dobropis tak ako ma byt. Ak si to oni vystavili hala-bala tak nech si to aj opravia. Na zaklade coho vobec vystavili ten doklad? stal sa vobec uctovny pripad? Ich doklad je vystaveny na zaklade nicoho, bez naroku na jeho vystavenie, nema zakladne nalezitosti a ako bonus ho zle smeruju do KV a prizania.
Neviem co to ma byt za system ale urcite sa to opravit len to bude chciet aktivitu naviac. Pohrozte im ze v pripade kontroly budu mat problem s takymto dokladom.
MB30T
10.11.14,13:27
presne tohto názoru som....
lenže ak sa doklad stornuje, tak či tak to musím zaevidovať, lebo storno faktúry neexistuje...je to opravný doklad a musím ho evidovať, aj jeden aj druhý...
Mishok
10.11.14,13:49
podla mna vy nemate o com uctovat, oni si to musia opravit a takisto podat dodatocne priznanie a KV.
mimochodom teraz ked to dali do B2 tak to vyzera tak ze bud ste vy nepriznali dan alebo oni si uplatnuju neopravneny odpocet
MB30T
10.11.14,13:58
naopak...oni priznali daň a my by sme si teraz nárokovali odpočet....každopádne nemali to robiť....takže nám odporúčate to vôbec neevidovať nech si to oni vyriešia ako chcú? inak ďakujem za všetky odpovede...
Mishok
10.11.14,14:31
Ak sa neuskutočnil účtovný prípad tak určite by som o tom neúčtoval a nech si to opravia.