yvica
10.11.14,14:32
prosím Vás o radu, mám faktúru zo zahraničia za ubytovanie konateľa, ale neviem sa v nej vyznať či je tam aj dph alebo nie, mala by sa samozdaniť ak by bola bez dph, ako zaúčtovať? prikladám v prílohe, ďakujem
Ekonoom
10.11.14,21:56
Keďže ste zaplatili ubytovanie aj s DPH, mali by ste mať nárok na vrátenie DPH. Riešením môže byť požiadanie o vrátenie DPH v danej krajine, kde by ste sa museli registrovať prípadne zaúčtovanie daného ubytovania tak, že základ bez DPH bude daňovým výdavkom a DPH bude nedaňovým výdavkom.
zlatica76
11.11.14,06:36
myslím, že sa ani nemusia registrovať v zahraničí. Pokiaľ neprekročia nejaký obrat, môžu si DPH vypýtať aj prostredníctvom slovenskej daňovej správy - je to špeciálna aplikácia. Pred pár rokmi som to robila, pár eur sa mi aj skutočne vrátilo naspäť (a to dokonca aj z nakúpených PHM v zahraničí).
Katarína111
11.11.14,07:38
nedaňovým výdajom bude ale len v prípade, že suma DPH prekročí stanovenú hranicu podľa štátu a firma si to nebude pýtať vrátiť, ale ak nedosiahnete stanovenú hranicu aj DPH je daňovým výdajom
atka4
11.11.14,16:57
Nuž mám za to, že je zbytočné sa baviť o DPH. Konateľovi je potrebné urobiť vyúčtovanie služobnej cesty, kde náklady spojené s touto služobnou cestou vyúčtuje a tie sa mu na základe tohto vyúčtovania preplatia. Konateľ, v tomto prípade v postavení zamestnanca, s DPH neoperuje... preplatí sa mu celá suma aj s dph, dph sa na vyúčtovaní nebude ani rozúčtovávať. /opravte ma, ak sa mýlim/
yvica
25.01.15,21:42
a ak je faktúra vystavená na firmu a platená firemnou kartou?ešte by ma zaujímalo, či uvádzam v priznaní dph a kontrolnom výkaze?
Janka A.
09.04.15,10:23
no presne tento pripad by zaujimal mna. vie niekto prosim?
kuravesele
09.04.15,10:34
ja to dávam celé na 512 vrátane DPH
martinez
09.04.15,15:20
ak je faktura vystavena na firmu, samozdanenie neriesis, lebo miesto dodania sluzby ubytovania je podla §16,1 v zahranici a tam sa plati lokalna dph.. do dph priznania ani do KV to nejde