BABYstar
10.11.14,15:40
Som vlastník bytu a pri predaji bytové družstvo požaduje podpísanie zmluvy s kupujúcim a predávajúcim o prevode práv na užívanie bytu .Nový majiteľ už má list vlastníctva. Jedná v súlade so zákonom?
Chobot
10.11.14,15:18
Bytové družsvo je v tomto prípade ako správca? Je to byt v osobnom vlastníctve? Ak áno, bytové družstvo nemá prečo žiadať od nového vlastníka také niečo. Nový vlastník má len povinnosť prihlásiť sa ako vlastník u správcu domu, aby mu mohol správca vystaviť zálohový predpis.

O žiadnej dohode o prevode práv som v prípade vlastníctva bytu nepočul. TAká zmluva sa vzťahuje na byty v prenájme - družstevné byty. Tam nie sú vlastníci, ale iba užívatelia a preto byt nenadobúdajú do vlastníctva, ale prevádzajú sa práva na uživanie bytu. Nie je ten byt náhodou družstevný? (asi nie, ak má LV).
dmc
11.11.14,06:41
V kupno-predajnej zmluve sa zvykne v jednom z bodov zmluvy uviest napriklad toto:
"
Správa objektu

1. Kupujúci pristupuje k zmluve o výkone správy č.XXXXXXXX/ s dodatkom XXX, ktorú uzatvorili predávajúci so Stavebným bytovým družstvom "


To -ci nasledne kupujuci(novy majitel) uzatvori zmluvu s bytovym druzstvom uz nieje problem predavajuceho.

Rovnaky problem som mal aj ja pri predaji byvaleho "druzstevneho" bytu odkupeneho do vlastnictva, ked ma po mesiaci od predaja bytove druzstvo obhanalo, ze novy majitel este nepristupil k zmluve o sprave. Po mojom osobnom "pohovore" priamo s predsedom druzstva uznali ze to NIEJE MOJ PROBLEM ale problem noveho majitela.
Mária27
11.11.14,10:20
Ak má ísť o zmluvu o výkone správy, jej podpísaním sa s ňou vlastne preukázateľne oboznámi. Povinnosť plniť ju na neho prešla zo zákona.

§ 8a ods. 7 zákona 182/1993

(7) S prevodom alebo prechodom vlastníctva bytu alebo nebytového priestoru v dome prechádzajú na nového vlastníka bytu alebo nebytového priestoru v dome práva a povinnosti vyplývajúce zo zmluvy o výkone správy.