mamicka1
11.11.14,08:26
Dobrý deň,
farár si odfotil deti (prváčikov) počas vyučovania náboženstva do svojho súkromného mobilu údajne za účelom výučby - ukazoval im potom fotky a deti sa mali nakresliť, druhý dôvod bol - má zlú pamäť, tak si odfotil všetky deti, aby si ich lepšie zapamätal (podotýkam, že mená detí si k fotkám nepriradil). Obháňal sa tým, že sme podpisovali súhlas s fotením detí na škole s uverejňovaním fotiek na školskej stránke, ale!!! súkromný mobil farára sa tam nespomínal. Je jeho konanie oprávnené? Má nato právo? On to považuje za normálne a nevidí v tom nič zlé. Ďakujem za Vaše názory. Viacerí rodičia sú z toho pohoršení.
arizona
11.11.14,07:43
Vy ste dali suhlas skole pre pouzitie fotiek na skolskej web stranke, nie fararovi na fotenie pre sukromne ucely.
Podla mna na to pravo nema.
Kajka11
11.11.14,07:45
ten súhlas sa nevzťahuje na farára a ja byť tebou sťažujem sa u riaditeľky školy
mamicka1
11.11.14,07:48
dakujem za odpovede. pani riaditelka stoji za nim, nic zle sa nestalo :(
evuš
11.11.14,08:06
No, neviem... farár to robil počas vyučovania /predpokladám cez náboženskú výchovu/, ktorú vyučuje....v škole, ktorej ste súhlas dali.... otázne je, prečo na svoj mobil ?!
Nedá sa to vyriešiť nejako bez zbytočných konfliktov ?? A nie je to "pohoršenie rodičov" len kvôli tomu, že je to "farár" ??? Zaujímavé, že mnohí z vás určite máte fotky detí na FB !!!!
Rada : Sadnúť si spolu a poriešiť to spolu s ním a rodičmi, nie cez netovú anketu !
timotej
11.11.14,08:23
suhlas mozete aj zrusit a pozadovat vymazanie fotiek
kopretinka
11.11.14,08:43
to je jedno,čo si myslí riaditeľka,keď ja ako rodič poviem,že si neželám,aby farár alebo hocikto fotil moje dieťa,a dokonca na súkromný mobil,tak to MUSÍ rešpektovať,inak by som bola nepríjemná a možno aj agresívna.
kukučka
11.11.14,08:57
Fotil jednotlivo? Odfotil každé dieťa? Bola to skupinová fotka? To je predsa rozdiel.
Zverili ste mu deti, ak s niečim nesúhlasíte, nemal by byť problém sa dohodnúť. Ak vám to prekáža - požiadali ste ho vôbec, aby fotky vymazal?
Dáša_
11.11.14,09:09
nie je ten cirkus len preto, lebo je to farár? Ak nechcete vyučovanie náboženstva, tak proste dieťa naň neprihláste. Fotenie na súkromný mobil? A keby fotil foťákom, tiež by ste rozlišovali, či je súkromný alebo školský? Aký je medzitým rozdiel?
zlatica76
11.11.14,09:53
Pri čítaní tejto otázky (debaty) ma ako prvé napadlo - ak neveríte farárovi, prečo ste dávali dieťa na náboženstvo? Ak ste praktizujúci veriaci, je také ťažké zájsť za farárom a opýtať sa ho na dôvod? Dôverujete farárovi pri spovedi, ale nedôverujete mu, keď si fotí vaše deti? Predpokladám, že je to fárar z vašej farnosti, keďže chodí do školy.

Áno, sú ľudia, ktorí si ťažko pamätajú tváre (aj ja patrím medzi nich a viem aké s tým mám problémy). Ako vieš, že si nepriraďoval mená? Si myslíš, že prváčik má také pozorovacie schopnosti, aby to zistil? Čo ty vieš, či nefotil deti podľa nejakého zoznamu, a teda vie sa pozrieť na tretiu fotku a priradí si k tomu tretie meno v zozname.

Toto považujem hon na bosorky. Áno, sú teraz farári pranierovaní, že zneužívajú deti, ale drvivá väčšina farárov je (viac-menje) nomrálna. T.j. dá sa s nimi porozprávať, k deťom majú vzťah ako k deťom a nie ako k sexuálnemu objektu. Ale, ruku na srdce - nikdy sa nestalo, že by napr. telocvikár nezneužil dievčatá? A prestali preto deti chodiť do školy?

Už neraz sa mi stalo, že mi dieťa donieslo nejaký papier zo školy na podpísanie - vraj podpíš, už ma učitelia prihlásili. Alebo deti nahnali na počítače a dali im prihlásiť sa na nejaký portál - a deti ani netušili o čom to je.... Toto sa vám nezdá nebezpečené?

Preto treba deti skôr učiť, ako spoznať zneužívanie, a nie hľadať za každou fotkou strašiaka. A keď deti kamerujú učiteľov, to je v poriadku? A keď deti zverejňujú svoje selfies? Vtedy to už absolútne nemáte pod kontrolou, ani aké sú fotky ani kto sa k nim dostane.
misoft
11.11.14,10:28
Ak farár učil náboženskú výchovu, tak sa mal toho držať. Kreslenie nie je náboženská výchova. A ešte na svoj mobil deti fotil..... ajajaj .... neviem, neviem, ak by niekto toho oného za pedofila označil a bonzol. Cirkev už má toho dosť na rováši! A čo na to by povedal jeho predstavený?
kopretinka
11.11.14,10:44
Pri čítaní tejto otázky (debaty) ma ako prvé napadlo - ak neveríte farárovi, prečo ste dávali dieťa na náboženstvo? Ak ste praktizujúci veriaci, je také ťažké zájsť za farárom a opýtať sa ho na dôvod? Dôverujete farárovi pri spovedi, ale nedôverujete mu, keď si fotí vaše deti? Predpokladám, že je to fárar z vašej farnosti, keďže chodí do školy.

Áno, sú ľudia, ktorí si ťažko pamätajú tváre (aj ja patrím medzi nich a viem aké s tým mám problémy). Ako vieš, že si nepriraďoval mená? Si myslíš, že prváčik má také pozorovacie schopnosti, aby to zistil? Čo ty vieš, či nefotil deti podľa nejakého zoznamu, a teda vie sa pozrieť na tretiu fotku a priradí si k tomu tretie meno v zozname.

Toto považujem hon na bosorky. Áno, sú teraz farári pranierovaní, že zneužívajú deti, ale drvivá väčšina farárov je (viac-menje) nomrálna. T.j. dá sa s nimi porozprávať, k deťom majú vzťah ako k deťom a nie ako k sexuálnemu objektu. Ale, ruku na srdce - nikdy sa nestalo, že by napr. telocvikár nezneužil dievčatá? A prestali preto deti chodiť do školy?

Už neraz sa mi stalo, že mi dieťa donieslo nejaký papier zo školy na podpísanie - vraj podpíš, už ma učitelia prihlásili. Alebo deti nahnali na počítače a dali im prihlásiť sa na nejaký portál - a deti ani netušili o čom to je.... Toto sa vám nezdá nebezpečené?

Preto treba deti skôr učiť, ako spoznať zneužívanie, a nie hľadať za každou fotkou strašiaka. A keď deti kamerujú učiteľov, to je v poriadku? A keď deti zverejňujú svoje selfies? Vtedy to už absolútne nemáte pod kontrolou, ani aké sú fotky ani kto sa k nim dostane.

ak má farár zlú pamäť,nech si napíše mená detí na papierik a dá to na lavicu pred dieťa.to akože čo bude s tými fotkami robiť? to mám veriť,že sa doma bude učiť mená?
A že deti zverejňujú svoje selfies? určite prváci?
misoft
11.11.14,10:49
To s tou jeho pamäťou - obyčajný odžub.... keď nevie mená pri skutočných tvárach, tak nebude ani pri fotkách, najmä ak nemá ich označené. Účelová výhovorka. Okamžite žiadať farára na výmaz fotiek. Direktorke len pripomenúť zákon na ochranu osobných údajov. Inak potom ani direktorka tam nemá čo hľadať - nekompetentná osoba!
Chobot
11.11.14,11:06
Upáľte ho!!! Ukameňujte ho!! Úchylák jeden akýsi...

Takýto mám pocit z príspevkov. Nie som veriaci, neverím farárom, ale aký humbuk sa robí z obyčajných vecí.. nechápem.

Čo také s tými fotkami asi tak spravi? Vytiahnite na neho občiansky zákonník, dajte ho na súd.

Dnes sa už človek aj bojí osloviť cudzie decko, aby ho neobvinili z pedofílie. Kam sm to dospeli? Deti učia nerozprávať sa s cudzími - výsledok? Ani len nepozdravia suseda či známeho! SKúste na ihrisku rozdávať lízatká deťom. Zavolajú na vás policajtov.

Keby si ten farár spravil zoznam žiakov s fotkami, tiež budete na neho nadávať? Alebo len tá asociácia "farár - mobil - deti - fotky" vyvolala taký negatívny ohlas?

Veď v škole bežne sú kartotéky žiakov aj s fotkami. Tam vám to nevadí, že učitelia vidia fotky detí?

Dcéru som teraz dával do školy (špeciálna škola pre telesne a duševne postihnuté deti). Na začiatku sa ma zástupkyňa ustráchane pýtala, či si ju môžu fotiť na spoločných akciách. Povedal som jej, že však preto ju sem dávame, nech je medzi sebe rovnými a nech sa zúčastňuje akcií a že nech ju kľudne fotia. Veď školy bežne zverejňujú fotky zo školských akcií. A teraz čo, tváre tých, ktorí nedali súhlas začiernia? Alebo je rozdiel medzi fotkou na stránke a fotkou čo spravil farár?
kopretinka
11.11.14,11:09
Upáľte ho!!! Ukameňujte ho!! Úchylák jeden akýsi...

Takýto mám pocit z príspevkov. Nie som veriaci, neverím farárom, ale aký humbuk sa robí z obyčajných vecí.. nechápem.

Čo také s tými fotkami asi tak spravi? Vytiahnite na neho občiansky zákonník, dajte ho na súd.

Dnes sa už človek aj bojí osloviť cudzie decko, aby ho neobvinili z pedofílie. Kam sm to dospeli? Deti učia nerozprávať sa s cudzími - výsledok? Ani len nepozdravia suseda či známeho! SKúste na ihrisku rozdávať lízatká deťom. Zavolajú na vás policajtov.

Keby si ten farár spravil zoznam žiakov s fotkami, tiež budete na neho nadávať? Alebo len tá asociácia "farár - mobil - deti - fotky" vyvolala taký negatívny ohlas?

Veď v škole bežne sú kartotéky žiakov aj s fotkami. Tam vám to nevadí, že učitelia vidia fotky detí?

Dcéru som teraz dával do školy (špeciálna škola pre telesne a duševne postihnuté deti). Na začiatku sa ma zástupkyňa ustráchane pýtala, či si ju môžu fotiť na spoločných akciách. Povedal som jej, že však preto ju sem dávame, nech je medzi sebe rovnými a nech sa zúčastňuje akcií a že nech ju kľudne fotia. Veď školy bežne zverejňujú fotky zo školských akcií. A teraz čo, tváre tých, ktorí nedali súhlas začiernia? Alebo je rozdiel medzi fotkou na stránke a fotkou čo spravil farár?
1. fotil bez súhlasu
2. súkromne
3.rodič si to NEŽELÁ
ten bod 3.úplne stačí
evuš
11.11.14,11:10
..súhlasím s Chobotom....a aj som písala vyššie...... hlavná vec, že tiež "matere" strkajú svoje deti ešte v pôrodnici na FB a hihihahaha..... ak ich nefotil nahé /čo určite nie!!!/ tak čo ?? Teraz vstanem a idem hádzať kameňmi ??? Môj Ty Bože, čistá Amerika na "po...nom" Slovensku....
misoft
11.11.14,11:12
Kartoteky .... ale, ale. Sú, lenže všetko musí byť podľa zákona - zabezpečené. A učitelia, ktorí prichádzajú k osobným údajom, niečo podpisujú. Farár nie je v pedagogickom zbore - je to externista...
A rozdiel? Škole súhlas dali, nie cirkvi!
Dáša_
11.11.14,11:13
farár je vyučujúci ako ktorýkoľvek iný učiteľ. A teda súhlas bol. A že má učiť náboženstvo a nei kreslenie? To je fakt smiešny argument. Práve učiteteľ aj náboženstva, ktorý sa snaží deti zaujať rôznymi metódami je určite lepší, ako ten, čo iba prečíta niečo z prípravy.. Nuž ale, ako bolo vyššie napísané - ukameňovať....
kopretinka
11.11.14,11:15
..súhlasím s Chobotom....a aj som písala vyššie...... hlavná vec, že tiež "matere" strkajú svoje deti ešte v pôrodnici na FB a hihihahaha..... ak ich nefotil nahé /čo určite nie!!!/ tak čo ?? Teraz vstanem a idem hádzať kameňmi ??? Môj Ty Bože, čistá Amerika na "po...nom" Slovensku....
evuš,ako vieš,že dotyčná matka,ktorá tu zadala otázku,svoje dieťa vystrkuje na FB? možno je ona práve tá uvedomelá,ktorá to nerobí.
Je veľký rozdiel,ak je v škole akcia a fotky sa hodia na školský web,to je podľa mňa normálne,ale že si niekto,HOCIKTO,je jedno,či farár alebo údržbár alebo kuchárka fotí moje decko na súkromný mobil!
kopretinka
11.11.14,11:16
farár je vyučujúci ako ktorýkoľvek iný učiteľ. A teda súhlas bol. A že má učiť náboženstvo a nei kreslenie? To je fakt smiešny argument. Práve učiteteľ aj náboženstva, ktorý sa snaží deti zaujať rôznymi metódami je určite lepší, ako ten, čo iba prečíta niečo z prípravy.. Nuž ale, ako bolo vyššie napísané - ukameňovať....
a to je aká vyučovacia metóda,fotiť si na mobil deti?
evuš
11.11.14,11:21
..súhlasím s Chobotom....a aj som písala vyššie...... hlavná vec, že tiež "matere" strkajú svoje deti ešte v pôrodnici na FB a hihihahaha..... ak ich nefotil nahé /čo určite nie!!!/ tak čo ?? Teraz vstanem a idem hádzať kameňmi ??? Môj Ty Bože, čistá Amerika na "po...nom" Slovensku....
evuš,ako vieš,že dotyčná matka,ktorá tu zadala otázku,svoje dieťa vystrkuje na FB? možno je ona práve tá uvedomelá,ktorá to nerobí.
Je veľký rozdiel,ak je v škole akcia a fotky sa hodia na školský web,to je podľa mňa normálne,ale že si niekto,HOCIKTO,je jedno,či farár alebo údržbár alebo kuchárka fotí moje decko na súkromný mobil!


Práveže to...nevieme ako to presne je....celá téma /či anketa/ je nanič...žeby niekto chcel tu zase vyhranenie už i tak poddžubanej porady ???
buchač
11.11.14,11:40
..súhlasím s Chobotom....a aj som písala vyššie...... hlavná vec, že tiež "matere" strkajú svoje deti ešte v pôrodnici na FB a hihihahaha..... ak ich nefotil nahé /čo určite nie!!!/ tak čo ?? Teraz vstanem a idem hádzať kameňmi ??? Môj Ty Bože, čistá Amerika na "po...nom" Slovensku....
evuš,ako vieš,že dotyčná matka,ktorá tu zadala otázku,svoje dieťa vystrkuje na FB? možno je ona práve tá uvedomelá,ktorá to nerobí.
Je veľký rozdiel,ak je v škole akcia a fotky sa hodia na školský web,to je podľa mňa normálne,ale že si niekto,HOCIKTO,je jedno,či farár alebo údržbár alebo kuchárka fotí moje decko na súkromný mobil!

BINGO !
evuš
11.11.14,11:44
Ale sa to dá vydiskutovať v kľude a osobne...a "mamička1" už radšej čuší.....;)
kopretinka
11.11.14,11:45
Ale sa to dá vydiskutovať v kľude a osobne...a "mamička1" už radšej čuší.....;)
mamička poďakovala za odpovede a asi išla pracovať......
Chobot
11.11.14,12:49
BY ma zaujímalo, aké by boli rekacie, keby miesto farára tam bolo v prvom príspevku uvedené, že to urobil učiteľ. Či by v postoji diskutujúch bol nejaký rozdiel.
misoft
11.11.14,13:12
BY ma zaujímalo, aké by boli rekacie, keby miesto farára tam bolo v prvom príspevku uvedené, že to urobil učiteľ. Či by v postoji diskutujúch bol nejaký rozdiel.
Nebol. Pokiaľ to nerobil z poverenia pre školu, ale len preto, aby mal.... dostal by tie isté kvapky.....a možno ešte horšie.....oheň a síra...
Peggynka
11.11.14,13:58
Oba argumenty a jeho postoj vo mne vzbudzujú nedôveru;občas sa stalo,že na ZŠ suplovali učitelia a keďže nás nepoznali,ukázali na niekoho,ten sa postavil a povedal meno- jednoduché.Koho poznali, vyvolali po mene.
Zo zadania vyplýva,že s ním o tom diskutovali.Normálna reakcia by bola (podľa mňa) -prepáčte,neuvedomil som si,že vám to môže vadiť,mrzí ma to a hneď to vymaže. Namiesto toho sa "štorcoval".Takáto reakcia nie je z môjho pohľadu normálna.Môj názor.