clovekx
11.11.14,09:04
Dobrý deň, prosim Vás, keď si kupujem tovar cez internetový obchod napr. z Japonska, pošta mi vyrúbi dph prípadne + clo ... je možné v Japonsku žiadať o vrátenie tohoto dph? Prečo / ako je možné, že za jeden tovar platím 2xDPH ??? Ďakujem
Mishok
11.11.14,09:56
Žiadosť o vrátenie DPH je možné podať iba v členskom štáte Európskej únie (§55f, §2)

Či a aké dane Japonsko vracia neviem odpovedať ale na nete som nasiel tento link:
http://www.taxbackslovakia.sk/dalsie-krajiny/

Možné to je preto že japonská DPH nesúvisí s mechanizmom DPH v EU a je súčasťou základu dane.
clovekx
11.11.14,10:13
Ďakujem, ale ... čo ja z toho ako fyzická osoba mam? v rámci EU dph na colnici neplatím a pri nákupe zo štátov, v ktorých "DPH nesúvisí s mechanizmom DPH v EU" to so mnou zrazu súvisí a musím zaplatiť dph štátu, ktorý s touto transakciou / tovarom má aký relevantný vzťah?

Nie je toto v podstate pokuta za to, že som si dovolil kúpiť niečo mimo EU? :-(
Mishok
11.11.14,10:16
No veď nato je clo... aby daňovo zaťažil vonkajších dodávateľov a tak zvýhodnil domácich (aj keď ekonomický efekt je rozporuplný). Na tomto vznikla povodna eu ako spoločný hospodársky priestor bez cla
clovekx
11.11.14,10:27
clo je jedna vec, budiž ... ale, neviem, ja teda nie som žiadny ekonomický borec, ako je možné zaťažiť jeden tovar 2x DPH? kde je tu tá pridaná hodnota za ktorú platím daň tomuto štátu? je to proste obyčajný trest, výpalné alebo ja neviem ako to nazvať, ale nie "daň z pridanej hodnoty" !
Mishok
11.11.14,10:46
Možné to je aj v rámci EU...
pridaná hodnota bude CLO :D
keď sa vám toto nepáči tak odporúčam nezaoberať sa daňami lebo pridete o nervy :)

tu mate nieco na dlhe zimne vecery
http://www.hayek.sk/wp-content/uploads/2012/12/ekonomie_v_jedne_lekci.pdf
clovekx
11.11.14,12:35
máte pravdu. nám ekonomickým analfabetom zostáva len platiť a zlostiť sa nad pivom. Keď si naštudujem váš link budem síce stále platiť rovnako, ale budem tomu rozumieť :-)

asi to začnem brať pozitívne, ako podporu cestovnému ruchu, každé takéto výpalné treba brať ako možný odpis z nákladov na cestu do danej krajiny.
aVennGeer
18.11.14,10:21
Pokiaľ viem, tak máš nárok len na vrátenie DPH zaplatenej na Slovensku ak si platcom DPH