michala_s
11.11.14,10:09
Dobrý deň,

máme novo založené občianske združenie, no jediný úradný doklad, ktorý mám sú potvrdené stanovy z min. vnútra, no nemám žiadny doklad o tom, kto je štatutárny orgán, potrebujem totiž zájsť do banky založiť účet a v banke chcú
"originál (alebo overenú kópiu) dokumentu, ktorým združenie/nezisková organizácia zdokladuje voľbu osôb oprávnených konať za združenie",
ďalši dotaz mám, chcú aj
"originál (alebo overenú kópiu) výpisu z príslušného registra "
tento som predpokladal, že príde so schválenými stanovani, no neprišiel, dá sa tiež ako u s.r.o., vybaviť u notára?

ďakujem pekne za odpovede a pomoc.
M
Papierniková
11.11.14,10:13
Ustanovenie štatutárneho orgánu, resp. človeka/ľudí, ktorí sú oprávnení konať v mene združenia, prebieha v súlade so stanovami (najčastejšie je štatutár volený jedným z orgánov združenia). O každej zmene štatutára, obdobne ako o zmene stanov, je potrebné informovať ministerstvo do 15 dní. V prípade štatutára nie je potrebné prikladať kolok. Ministerstvo potvrdí oznámenie s menom, priezviskom a podpisom štatutára pre účely zastupovania združenia navonok. O ustanovení štatutára sa spíše zápisnica, zápis, záznam, potvrdenie príp. iný dokument. Výpis je možné vyžiadať priamo na http://www.minv.sk/?vypisy-kontakty.
michala_s
14.11.14,09:39
Dobrý deň, ďakujem veľmi pekne za radu ohľadne výpisu, veľmi pomohla, ale nazil som na problém s tým dokladom o štatutárovi, na MV mi pani povedala, že takýto doklad nevydávajú a ani neposielajú, pri pridelení IČO mi pani zo stat úradu povedala, že im stači len nepotrvrdené oznámenie, čo sme poslali aj na MV.
Statutára máme zvoleného v stanovách ako člena príprav. výboru oprávneného za výbor konať.
Papierniková
14.11.14,09:42
Ak máte v stanovách ustanovené, malo by to stačiť ... avšak je tam uvedené že je oprávnený konať za združenie alebo len prípravný výbor ?
michala_s
14.11.14,10:19
Je tam, že koná za prípravný výbor a následne je tento zvolený aj za prvého štatutára oprávneného za združenie konať.
No na rozum mi nejde, ako to niekto overí, keď je ten človek uvedený len na žiadosti o registráciu, ktorú má len MV, keby to oznámenie potvrdili je to jasné, no to nerobia.
Papierniková
14.11.14,10:22
ale pred časom tak robili ...asi sa to už zmenilo ...