RobertoDCA
11.11.14,11:38
Chcem sa opytat ci som dobre pochopil situaciu byt riadnym platcom DPH vs. byt len registrovanym pre dan.
Situacia je nasledovna: planujem si zalozit jednoosobovu s.r.o. ktora nebude mat zamestnancov budem iba ja konatel a majitel, chcem fungovat ako freelancer (programator, webdeveloper) budem ponukat svoje sluzby v statoch EU. Z toho ako som cital mi nic ine nezostava kedze budem v podstate fungovat iba so stami z EU, ze musim byt bud riadny platitel DPH, alebo sa minimalne zaregistrovat pre DPH. Ale ked som iba zaregistrovany, tak nemam pravo vyuzivat odpocet DPH na vstupe. Aky to ma vlastne vyznam? Ved logicky by pre mna mala byt jasna volba byt riadny platitel DPH z coho ja vidim len same vyhody, kedze mozem napriklad nakupovat auto, pocitac, zariadenie do kancelarie s tym ze si na vstupe mozem odpocitat DPH a ziadat doplatenie od statu, a v podstate na vystupe ziadnu DPH bych nemal mat kedze budem dodavat svoje sluzby len subjektom v EU ktory su platcovia DPH a ked obchodujete s EU tak DPH povinnost dopada na odberatela nie dodavatela ja budem davat faktury bez DPH tym padom. Spravne to chapem, ze keby takto podnikam tak v podstate ja mam len DPH na vstupe a ziadnu na vystupe? Vopred vdaka za vyjadrenie
Mishok
11.11.14,10:47
Úvaha je síce správna ale stale platí že čím viac sa zaoberáte poskytovaním služieb a máte nižšie vstupné náklady (tovar, réžia... mzdy sa sem nerátajú) tak tým menej sa vám oplatí byť platcom DPH.
Ak by ste boli registrovaný podľa §7 je to rovnaké ako by ste boli neplatiteľ.
DPH zaplatená v nákupoch je pre vás súčasťou dane z príjmu

Ale ano... ak by ste boli platitel a dodávali len do EU podľa §15 tak byste mali stale nadmerne odpocty
Je to však administrativne naročnejšie a ratajte s kontrolami... DPH si odpocitat mozete len z nakupov kt sluzia na dalšie dodanie

Ešte dplním že prenos daňovej povinnosti sa uplatňuje pri dodaní podľa §15 a to iba zdanitelným osobám §3. Ak by ste dodávali službu na SVK alebo do zahraničia nezdaniteľnej osobe tak bude služba zaťažená DPH
RobertoDCA
11.11.14,11:20
Vdaka za odpoved,

je mi jasne ze to je administrativne narocnejsie ale z toho co som sa docital pri dodavani sluzieb do EU musim byt minimalne registrovany podla §7 a tam je tusim tiez administrativa ze musim tak ci tak stvrtrocne nejaky vykaz davat, takze to uz je zrejme zajedno lebo aj pri riadnom platitelovi DPH musim davat stvrtrocne (pokial nepresiahnem obrat a musel bych mesacne). Jedine naklady co predpokladam budu na zaciatku firemne auto (kedze sice 90% casu bude praca offsite zo slovenska, a 10% casu onsite u zakaznika kde budem musiet nejak docestovat), pocitac a potom uz len prevadzkove naklady (napr. letenky ubytko v hotely na par dni atd..), spravne chapem ze ani z jedneho z tychto nakladov si nemoze uplatnit odpocet DPH od statu?
Mishok
11.11.14,11:26
pri riadnom platitelovi ste hned po registracii (ak sa vam to podari a zlozite zabezpeku od 1000€) mesacnym platcom DPH minimalne 1 rok

kazdy naklad by bolo treba posudzovať samostatne a v kontexte jeho vynalozenia

mimochodom ak vasim hlavny nakladom budu PHM nakupovane ,,vonku" tak to sa vam neoplati registracia pretoze tuto DPH zaplatite von a potom si ju budete musiet ziadat spat (ak to bude viac ako 50€) ale uctovne uz nebude figurovat ako DPH ale sucast dane z prijmu
RobertoDCA
11.11.14,11:40
jasne chapem, cize rovnaky problem by bol aj s letenkami aj ubytkom v hotely. Ako hlavny zamer je ci je mozne aspon na zaciatku podnikania pri kupe auta a pocitaca uplatnit odpocet DPH, uz potom nepredpokladam skoro ziadne naklady resp. z tych nebudem ziadat odpocet DPH to dam rovno cele do nakladov iba.