Kamilo1
11.11.14,11:43
Zdar panove...neviem kam to zaradit tak davam sem...hadam sa najde nejaky manik co poradi....mam v praci problem z tesnenim oski na takzvanom vitahu jemneho prachu a fuka mi to tam statocne a rozbia loziska...a yz neviem ako to pretesnit :-( za kazu dobru radu dakujem...pridavam foto...
Chobot
11.11.14,11:07
Foto nepridané... Kde je?
Kamilo1
11.11.14,11:11
Ten moj mobilny net nechce nacitat....pridem domu tak pridam...
sosak
12.11.14,06:36
Viac by pomohla fotografia s odmontovaným deleným krytom, koľko je tam miesta na osadenie hriadeľového tesniaceho krúžku - gufera, alebo simmerringu. http://www.valiveloziska.sk/kruzky.html
Do prašného prostredia je vhodné použiť ložiská s krytovaním, z plechu, alebo plastu. http://www.valiveloziska.sk/loziska.html
Ja by som problém vnikania jemného prachu do ložiskového uloženia vyriešil jednoducho, namontovaním mazacej hlavice, na jednu polovicu deleného krytu, asi 20mm nad osku. Vyvrtať otvor, narezať závit a naskrutkovať mazaciu hlavicu. http://www.rucnenaradie.sk/naradie-mazacia-technika-mazacie-hlavice_c1231.aspx
Mazacím lisom by som natlačil toľko vazelíny, až by tlakom vytlačila cez netesnosti, ktorými vniká prach do uloženia ložiska všetky nečistoty. Vazelína bude taká bariéra, ktorá jemný prach ďalej do uloženia nepustí. Toto treba vykonávať raz za čas, podľa používania zariadenia, napr. raz za dva týždne mazacím lisom tri - štyri krát potlačiť vazelínu cez očistenú mazaciu hlavicu. Problém s prachom v ložisku by mal byť vyriešený.
Kamilo1
12.11.14,18:33
jop jasne ze mazeme.... podobnich lozisk mame kopec....ale toto je take dost kriticke lebo je tam taky material.... pridavam foto druhej strany...:-/
sosak
12.11.14,19:34
Pravdepodobne ide o časť technologického zariadenia. Prestojov pri vymieňaní rozbitých ložísk asi máte už dosť, preto sa pýtate, ako zabrániť vnikaniu jemného prachu do ložísk. Po pridaní ďalšej fotografie mám jasno. V prvom rade je treba urobiť jednoduchú striešku z plechu, aby sa zabránil spád prachu na elektromotor s prevodovkou a na osku s ložiskovými domčekami. Však je tam prachu, ako keby som tam hodil za celú lopatu. Delený kryt ložiska odstáva a je tam medzera, cez ktorú vniká do ložiskového uloženia prach. Údržba by mala spočívať v poriadnom zatiahnutí skrutiek krycieho plechu, na fotografii je jasne vidieť, že skrutky nie sú utiahnuté. Pravidelne čistiť okolie osky od prachu. Moja rada spočívala v tlakovom vytláčaní nečistôt z ložiskového uloženia pomocou vazelíny, a neriešila mazanie ložiska. Ak máte namontované krytované ložiská, tak tie by mali vydržať niekoľko rokov. Otázka je , či máte namontované ložiská na väčšie zaťaženie.
Kamilo1
12.11.14,20:07
Na plechu je nalepeni /filc/ neviem ako sa to spravne vola...cez neho bola natiahnuta oska na tesno aby zabranila uniku kamenneho prach a filc bol moceny olejom...ale kedze sila prachu ho velmi rychlo vysusilo a unikalo dalej...tak sme na osku namotaly dani filc a pritlacili k filcu na plechu aby to zatesnilo ale bohuzial :-( tlak to vytlacil...oska je cistena kazdy den....a kazdy den to takto zasipe...:-(