kamila11
27.04.06,10:04
Prosím, budem rada ak mi niekto poradí. Nie som účtovníčka a synovec, ktorý podnikal v r. 2005 v Česku ma požiadal o daňové priznanie. Samozrejme doklady-príjmy a výdaje mi doniesol na poslednú chvíľu, takže som to nejak dotlkla (výsledok - strata). Čo všetko treba viesť. Stačí peňažný denník a uvedené doklady (príjmy, výdaje) alebo je potrebné ešte niečo viac. Zároveň sa chcem spýtať ako je to s odvodmi. Neplatil nič, ani zdravotné. Čo teraz? A koľko má vlastne platiť. Myslím, že v r. 2004 bol nejaký čas nezamestnaný. Pre dobro rodiny a mojej duše som mu to urobila ako som vedela ale bojím sa, že pre daň.úrad to nebude stačiť. Pomôžte prosím.
kamila11
28.04.06,08:16
Akože nikto mi nepomôže? Určite máte múdrejšie hlavy. Prosím, skúste mi odpovedať.Díííky.
zuzanar
28.04.06,08:22
Príliš veľa otázok. Živnostenské oprávnenie má slovenské či české? Podniká prvý rok?
Účtovníctvo-peňažný denník, pokladňa, kniha záväzkov, pohľadávok, ak má majetok evidenciu, ak má zásoby evidenciu zásob, no je toho veľmi veľa. Neviem kde začať.
Zdravotné poistenie si musí platiť.
kamila11
28.04.06,09:22
Živnostenské oprávnenie má slovenské. Podniká v Česku. Majetok ani zásoby nemá žiadne. Jeho výdavky boli - stravné, cestovné, ubytovanie, mobil.
Príjmy boli - faktúry za prácu. Bol v strate.
Zdravotné neplatil. Čo teraz? Môže,musí to doplatiť? A koľko?
Zuzanar srdečná vďaka.
martina12
28.04.06,09:30
Zdravotné poistenie musí platiť ak je SZČO. Do 30.6.2006 je potrebné urobiť ročné zúčtovanie poistného. Ak mal v minulom roku príjmy len zo živnosti a neplatil odvody do SP, výsledok bude nedoplatok. Ten je povinný zaplatiť tuším do 31.7.2006 Min. odvodydo ZP za rok 2005 boli 910,-.
zuzanar
28.04.06,09:31
K účtovníctvu tomu čo ste uviedli- peňažný denník, knihu pokladne (výdavkové a príjmové doklady), knihu faktúr na vystavené faktúry a knihu záväzkov kde budú uvedené odvody fo fondov.
Odvody sa platia z vymeriavacieho základu, ak je menší ako minimálna mzda tak z nej. VZ = Základ dane z podnikania z DP za predchádzajúci rok/2/12. VZ sa počíta k 1.7. a platí sa z neho do 30.6.
Za rok 2005 na ZP z minimálneho VZ to bolo 910,-. Splatné do 8. dňa nasledujúceho mesiaca.
Na SP záleží od toho či mu vznikla povinnosť platiť.
Napíšte od kedy má živnostenské oprávnenie.
Ak bol dobrovoľne nezamestnaný musí si doplatiť zdravotnú aj za toto obdobie.
Oni na neho prídu aj keď možno za pár rokov a budú pýtať aj penále.