BABYstar
11.11.14,16:15
Predala som byt a SBD ma informovalo, že vyúčtovanie za byt bude na meno nového vlastníka bytu a on má mňa informovať či je preplatok alebo nedoplatok za byt. Urobili sme odpisy ktoré boli doručené SBD, aj napriek tomu vyúčtovanie za byt nedostanem. Jedná v súlade so zákonom? Prosím informujte ma , či je niekde uvedené v zákone , ako má postupovať SBD. Takéto praktiky realizuje SBD vo Vranove nad Topľou a nikto s tým nič nerobí.
Ide o byt v osobnom vlastníctve .
Papierniková
11.11.14,15:18
V prípade, že v priebehu roka sa zmení vlastník bytu, treba vyhotoviť vyúčtovanie plnení pre obidvoch vlastníkov podľa obdobia, počas ktorého boli vlastníkmi.
ivka70
11.11.14,15:41
Ide o druzstevny byt alebo byt v osobnom vlastnictve?
sito
11.11.14,20:13
V zákone nie je nič také konkrétne uvedené. Ale je tam toto.

"Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome uzatvoria so správcom písomnú zmluvu o výkone správy. Zmluva o výkone správy, jej zmena alebo jej zánik sa schvaľuje nadpolovičnou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome.

Zmluva o výkone správy obsahuje najmä

c) zásady hospodárenia s prostriedkami fondu prevádzky, údržby a opráv vrátane rozsahu oprávnenia disponovať s nimi,

d) zásady platenia úhrad za plnenia a hospodárenie s nimi,"

Z FPÚaO nevzniká preplatok, len nedoplatok môže. Z plnení, služieb, áno.

A predsa niečo je v ňom. V § 8b, odseku 7 je uvedené.

"Prevodom alebo prechodom bytu alebo nebytového priestoru v dome na nového vlastníka odstupuje doterajší vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome od zmluvy o výkone správy; záväzky vyplývajúce z tejto zmluvy zanikajú až ich usporiadaním."

Hádam v tej zmluve nie je taká hlúposť, že v prípade prevodu, prechodu, predaji bytu dostane nový vlastník ročné vyúčtovanie za celý rok a je jeho vecou ako sa dohodne na rozpočítaní nákladov so starým vlastníkom. Predsa byt im neposiela peniaze, ale osoby ktorým patril, boli jeho vlastníkom a osoby, ktorím patrí, sú jeho vlastníkom.

Mrkni do tej zmluvy, mal by ju mať každý vlastník bytu.

"Správca je povinný schválenú zmluvu alebo jej zmenu doručiť každému vlastníkovi bytu a nebytového priestoru v dome."
BABYstar
12.11.14,12:19
ďakujem