tiina_tiina
11.11.14,16:27
Ahojte poraďáci, chcela by som Vás poprosiť a potvrdiť si postup pre odpisovanie dlhodnobého nehmotného majetku (podvojné účtovníctvo) pri navýšení vstupnej ceny (modernizácia) v 1. roku odpisovania a následne pri technickom zhodnotení v 2. roku odpisovania. Mám pocit, že pri navýšení VC v 1. roku odpisovania sa výška mesačného odpisu preráta spätne od zaradenia. Ale neviem najst prislusny paragraf alebo odkaz v zakone, kt. by o tom takto pojednaval. Postup, akým by som sa uberala je v tabuľke, kt. prikladám. Ďakujem veľmi pekne za pomoc.
marjankaj
11.11.14,16:32
http://www.porada.sk/t18282-postupy-uctovania-pu-od-01-01-2012-a.html
§20
(3) Technické zhodnotenie dlhodobého nehmotného majetku sa odpíše takým spôsobom ako dlhodobý nehmotný majetok, ku ktorému sa vzťahuje.
tiina_tiina
14.11.14,07:17
Ďakujem :) takze v 1. roku mam VC navysit o TZ a odpisy doratat od datumu zaradenia NM do uzivania a v 2. roku mam VC navysit o TZ v 2.roku a odpis navysit iba od datumu uvedenia TZ do uzivania? ...ked sa tak rozhodnem odpisovat NM?
marjankaj
14.11.14,08:50
Podľa toho, čo je tam napísané, by si mala TZ odpisovať samostatne rovnako dlho ako nehmotný majetok.
tiina_tiina
19.11.14,15:40
uf, takze TZ vykonane a zaradene v 12/14 /tj. v roku zaradenia povodneho NM) budem odpisovat od 12/14 po dobu 48 mesiacov (tj. doba akou povodneho NM, kt. bol zaradeny v 4/14)? Takze sa mi zivotnost povodneho NM predlzi o 8 mesiacov?