Jata
27.04.06,10:33
ahojte poraďáci, prosím o radu... :confused:
mám total chaos, ktorý typ tlačiva použiť na ročné zúčtovanie na zdr.poistenie..
1...aký typ tlačiva je pre zamestnávateľa (platiteľa poistného)-fyzickú osobu zamestnávajúcu 5 ľudí, ktorá je zároveň konateľom v inej firme(s.r.o), pričom tam nie je zamestnancom a ani nepoberá žiadnu odmenu?(za tých 8 mesiacov r.2005 bol prihlásený do poisťovne ako SZČO-preddavky-0,-Sk, lebo ako FO už preddavky platil)..:mee:
2...ak má zamestnanec iba jedného zamestnávateľa, stály mesačný príjem, napr. 10,000,- príp. niektorý mesiac odmena 500,- , robí aj on ročné zúčtovanie (zrejme typ A) ???:(
..uf..keby tie poisťovne toľko nevymýšľali...:cool:
..vďaka..
alušik
27.04.06,08:39
ahojte poraďáci, prosím o radu... :confused:
mám total chaos, ktorý typ tlačiva použiť na ročné zúčtovanie na zdr.poistenie..
1...aký typ tlačiva je pre zamestnávateľa (platiteľa poistného)-fyzickú osobu zamestnávajúcu 5 ľudí, ktorá je zároveň konateľom v inej firme(s.r.o), pričom tam nie je zamestnancom a ani nepoberá žiadnu odmenu?(za tých 8 mesiacov r.2005 bol prihlásený do poisťovne ako SZČO-preddavky-0,-Sk, lebo ako FO už preddavky platil)..:mee: Ročné zúčtovanie si urobí sám na tlačive B, ak bol len SZČO celý rok od 1.1. do 31.12. SZČO je vlastne len raz - hoci bol aj konateľom, je to jeden jediný štatút SZČO.
2...ak má zamestnanec iba jedného zamestnávateľa, stály mesačný príjem, napr. 10,000,- príp. niektorý mesiac odmena 500,- , robí aj on ročné zúčtovanie (zrejme typ A) ???:( Ročné zúčtovanie robiť nemusí, ak v žiadnom z mesiacov neprekročí max. vymeriavací základ 43.095,-
..uf..keby tie poisťovne toľko nevymýšľali...:cool:
..vďaka..

Odpovede som zvýraznila.:)
Jata
27.04.06,08:41
vďaka za rýchlu odpoveď
..jata..
alušik
27.04.06,08:42
Niet za čo.;)
jessica
27.04.06,08:53
Pridávam sa aj ja zchaosena. Manzel bol 3 mes.SZCO, potom zamestnanec s min.mzdou a zaroven poberal odmenu za vykon funkcie v dozornej rade vo vyske vyssej ako min.mzda. Prosim poradte mi aky typ tlaciva pouzije a musi urobit rocne zuctovanie sam alebo moze poziadat zamestnavatela?
Dakujem vopred.
jankasm
27.04.06,08:55
Keďže bol aj SZČO nemôže požiadať zamestnávateľa, musí si urobiť RZ sám. Použíje tlačivo S.
alušik
27.04.06,08:56
Pridávam sa aj ja zchaosena. Manzel bol 3 mes.SZCO, potom zamestnanec s min.mzdou a zaroven poberal odmenu za vykon funkcie v dozornej rade vo vyske vyssej ako min.mzda. Prosim poradte mi aky typ tlaciva pouzije a musi urobit rocne zuctovanie sam alebo moze poziadat zamestnavatela?
Dakujem vopred.

Len otázka - tú odmenu z titulu výkonu funkcie poberal cez DVP?Zamestnávateľa požiadať nemôže. Nakoľko bol SZČO, hoci by to bolo aj len jeden jediný deň roka 2005, musí si podať ročné zúčtovanie sám. Vyplní typ tlačiva S a k tomu prílohy SA-z titulu zamestnania a SB-z titulu SZČO.
katkaj
27.04.06,08:56
Pridávam sa aj ja zchaosena. Manzel bol 3 mes.SZCO, potom zamestnanec s min.mzdou a zaroven poberal odmenu za vykon funkcie v dozornej rade vo vyske vyssej ako min.mzda. Prosim poradte mi aky typ tlaciva pouzije a musi urobit rocne zuctovanie sam alebo moze poziadat zamestnavatela?
Dakujem vopred.

Pokiaľ bol čo i len jeden deň SZČO tak musí urobiť ročné zúčtovanie sám. A typ tlačiva bude myslím typ S. Ale to by som poprosila ešte potvrdiť od poraďákov
katkaj
27.04.06,08:59
Pokiaľ bol čo i len jeden deň SZČO tak musí urobiť ročné zúčtovanie sám. A typ tlačiva bude myslím typ S. Ale to by som poprosila ešte potvrdiť od poraďákov

Tak kým som to poslala už ten typ tlačiva bol aj potvrdený :D ďakujem
alušik
27.04.06,09:01
No zhodli sme sa 3 naraz, tak to tak asi bude.:) Teda za prepokladu, že by sa nepridala k manželovi ešte kombinácia, že by bol dôchodcom, či študentom.;) Čo nie je vylúčené...:D
jessica
27.04.06,09:05
No zhodli sme sa 3 naraz, tak to tak asi bude.:) Teda za prepokladu, že by sa nepridala k manželovi ešte kombinácia, že by bol dôchodcom, či študentom.;) Čo nie je vylúčené...:D

Už sa nepridáva žiadna kombinácia;) . Dakujem pekne za bleskove odpovede:)
P.S. odmenu za vykon funkcie nema na zaklade DVP, vlastne ani som nevidela ten dokument na zaklade ktoreho ma tu odmenu. Je v tom problem?
Barbara
27.04.06,09:07
Pokiaľ bol čo i len jeden deň SZČO tak musí urobiť ročné zúčtovanie sám. A typ tlačiva bude myslím typ S. Ale to by som poprosila ešte potvrdiť od poraďákov


ja by som si ešte dovolila doplniť, že Typ S s listami SA- za zamestnanie a SB za SZČO:p
Ľuba
27.04.06,09:08
Ešte len na potvrdenie: ak máme zamestnancov, ktorí v žiadnom mesiaci nepresiahnu príjem 43 095,- nám ako zamestnávateľovi v súvislosti s RZ nevzniká žiadna povinnosť voči poisťovniam ?
Barbara
27.04.06,09:09
Ešte len na potvrdenie: ak máme zamestnancov, ktorí v žiadnom mesiaci nepresiahnu príjem 43 095,- nám ako zamestnávateľovi v súvislosti s RZ nevzniká žiadna povinnosť voči poisťovniam ?



potvrdeno!!!!:p

len keby bol z nich niektorý SZČO tak Ty si mu povinná vyplniť 4stranné tlačivo" Doklad o výške príjmu....................lebo v tom prípade si musí on sám podať RZP
Ľuba
27.04.06,09:12
Vďaka, našťastie sú to všetko "vzorní" zamestnanci, ktorí pokiaľ viem nepodnikajú.
AnitaMartinska
27.04.06,09:37
Prosim poradit v nasledovnych konkretnych prikladoch ake tlacivo pouzit a ci si musi robit sam RZP:
1. Zamestnanec v trvalom prac.pomere cely rok / prijem 10500,-Sk mesacne/,+ SZČO / príjem za cely rok 9000,- /+ poberatel invalidneho dôchodku a drzitel preukazu ZTP.
2. Zamestnanec s trvalym pracovnym pomerom cely rok / prijem pod 43O95,-Sk/+ pracovny pomer u ineho zamestnavatela / prijem neviem/-podotykam,ze sam si robil RZD.
3. Hlavný prac.pomer 5 mesacov , potom UP a znova hlavny PP.
4. Hlavny PP 7 mesiacov, potom UP, znova hlavny PP a zaroven je poberatel ID. Prijem je pod 10.000,-Sk/mesiac.
Velmi pekne dakujem.
alušik
27.04.06,09:57
Prosim poradit v nasledovnych konkretnych prikladoch ake tlacivo pouzit a ci si musi robit sam RZP:
1. Zamestnanec v trvalom prac.pomere cely rok / prijem 10500,-Sk mesacne/,+ SZČO / príjem za cely rok 9000,- /+ poberatel invalidneho dôchodku a drzitel preukazu ZTP. Musi podať RZP sám - vychádza mi to na Tlačivo X.
2. Zamestnanec s trvalym pracovnym pomerom cely rok / prijem pod 43O95,-Sk/+ pracovny pomer u ineho zamestnavatela / prijem neviem/-podotykam,ze sam si robil RZD. Nemusíte robiť RZP. Ak by všaj mal v druhom prac.pomere kolisavý prijem, tak bude musieť niektorého zo zamestnávateľov požiadať o RZP alebo si ho urobí sám. Vy potom vystavíte potvrdenie. On Vám zase nahlási výsledok preplatok/nedoplatok za Vás ako zamestnávateľa.
3. Hlavný prac.pomer 5 mesacov , potom UP a znova hlavny PP. Záleží od príjmu v pracovných pomeroch, či v niektorom z nich neprekročil hoci len v jednom mesiaci hranicu 43095
4. Hlavny PP 7 mesiacov, potom UK, znova hlavny PP a zaroven je poberatel ID. Prijem je pod 10.000,-Sk/mesiac.
Velmi pekne dakujem.

Odpovede sú zvýraznené. Čo je to UK? Invalidom je za aké obdobie? Celý rok?
mimuška
27.04.06,10:12
potvrdeno!!!!:p

len keby bol z nich niektorý SZČO tak Ty si mu povinná vyplniť 4stranné tlačivo" Doklad o výške príjmu....................lebo v tom prípade si musí on sám podať RZP

a nemôže si to vyplniť on z potvrdenia zamestnávateľa o príjme ?
AnitaMartinska
27.04.06,10:15
Ospravedlnujem sa za chybu. Nie UK ale UP.Invalidom je cely rok.
Alusik,vdaka za skoru odpoved. Urcite tieto konkretne priklady pomozu viacerym poradakom.
jankasm
27.04.06,10:19
a nemôže si to vyplniť on z potvrdenia zamestnávateľa o príjme ?

Nie nemôže, musí požiadať zamestnávateľa, a ten mu vydá potvrdenie potrebné k RZ zdravotného. Potrebné informácie by asi v potvrdení o príjme ani nenašiel.
slimak
27.04.06,10:23
Dnes studujem vyhlasku a zakon ohladne rocneho zuctovania. Len krutim hlavou.
Ale by ma zaujimalo. Clovek je zamestnany u dvoch zamestnavatelov a ma u oboch VZ 25 000 mesacne(spolu 50 000) a este ako SZCO platil preddavky z VZ 15 000 ale sa mu nedarilo, proste VZ ako szco je 7500.

Vykona RZ a vyjde mu preplatok lebo je maxim. VZ. Podla akeho "kluca"(§), a komu(zamestnavatelovi, zamestnancovi, SZCO) sa bude vracat ten preplatok(ak je mozne v akej vyske, vypocty(sumy) mozu byt hrubo zaokruhlene)?
Barbara
27.04.06,10:27
a nemôže si to vyplniť on z potvrdenia zamestnávateľa o príjme ?


tlačivo S si vyplní sám aj všetko, ale ten doklad o výške............. vyplníš TY.
Ty by si mu to musela vše vyplniť len v tom prípade ak si požiada zamestnávateľa, teda Vás do 15.5.2006 o vykonanie RZP, ale toto neprichádza do úvahy, takže Ty len ten Doklad...........vyplníš a dáš mu to:p


alebo ak Ťa pekne poprosí o pomoc;)
alušik
27.04.06,10:30
a nemôže si to vyplniť on z potvrdenia zamestnávateľa o príjme ?

To štvorstranové tlačivo je vlastne akoby dokladom o príjeme.Existuje tlačivo žiadosti - ňou Ťa zamestnanec požiada o vystavenie toho štvorstranového tlačivo - Doklad o výške príjmu a o preddavkoch na poistné. Potom Ti výsledok RZP musí oznámiť v prípade preplatku/nedoplatku zamestnávateľa presahujúceho 100 Sk.;)
alušik
27.04.06,10:35
4. Hlavny PP 7 mesiacov, potom UP, znova hlavny PP a zaroven je poberatel ID. Prijem je pod 10.000,-Sk/mesiac.
Velmi pekne dakujem.

V tom prípade nie je povinný robiť si RZP. ;) Robil by ho iba v prípade, že by mu napr. v decembri vyplatili odmenu a VZ by prekročil sumu 43095 Sk, potom by bol povinný. A ešte ak by ako invalidný dôchodca mal celkový príjem od 1.9. do 31.12. menej ako 13000 Sk, bolo by dobré využiť zvýhodnenie dôchodcu, za ktorého by mal vlastne potom v tomto období platiť poistné štát.;)
mimuška
27.04.06,10:39
tlačivo S si vyplní sám aj všetko, ale ten doklad o výške............. vyplníš TY.
Ty by si mu to musela vše vyplniť len v tom prípade ak si požiada zamestnávateľa, teda Vás do 15.5.2006 o vykonanie RZP, ale toto neprichádza do úvahy, takže Ty len ten Doklad...........vyplníš a dáš mu to:p


alebo ak Ťa pekne poprosí o pomoc;)

dík
už som v obraze
zajtra idem na školenie do TN tak som si tie tlačivá ešte neštudovala
alušik
27.04.06,10:39
Dnes studujem vyhlasku a zakon ohladne rocneho zuctovania. Len krutim hlavou.
Ale by ma zaujimalo. Clovek je zamestnany u dvoch zamestnavatelov a ma u oboch VZ 25 000 mesacne(spolu 50 000) a este ako SZCO platil preddavky z VZ 15 000 ale sa mu nedarilo, proste VZ ako szco je 7500.

Vykona RZ a vyjde mu preplatok lebo je maxim. VZ. Podla akeho "kluca"(§), a komu(zamestnavatelovi, zamestnancovi, SZCO) sa bude vracat ten preplatok(ak je mozne v akej vyske, vypocty(sumy) mozu byt hrubo zaokruhlene)?

Ten preplatok sa mu vráti prerozdelene medzi zemastnávateľov a SZČO vlastne v pomere podľa príjmu. Keď budeš vypĺňať tlačivo, prídeš na to, akým kľúčom. On sám si musí urobiť RZP a obom zamestnávateľom oznámiť jeho výsledok - preplatok/nedoplatok zamestnávateľa na príslušnom tlačive - k tomu určené tlačivo. V tlačive ročného zúčtovania je aj na výber, akým spôsobom má poisťovňa preplatok vrátiť. Ak by však mal ako SZČO nejaké nedoplatky na ZP za predchádzajúce roky, zdravotná poisťovňa preplatok nevráti, ale započíta sa to so starými rokmi. Zamestnávateľ si svoj výsledok ročného zúčtovania zohľadní sám v daňovom priznaní za rok 2006.
Simonab
27.04.06,10:41
mimotemy Alenka, Barbara ide vám to super. Vidím, že ste pozorne počúvali na školení. Jožko bude na Vás hrdý. Ja nemám tú odvahu, bojím sa aby som niekoho nepomýlila, tak vám dávam aspoň súhlasy.
alušik
27.04.06,10:42
Ospravedlnujem sa za chybu. Nie UK ale UP.Invalidom je cely rok.
Alusik,vdaka za skoru odpoved. Urcite tieto konkretne priklady pomozu viacerym poradakom.

Niet za čo...:) Konkrétne príklady bude uverejňovať aj Jozef - teda p. Mihál. Takže myslím, že ďakovať treba hlavne jemu, že je to taký zlatý a ochotný človek. ;)
alušik
27.04.06,10:44
mimotemy Alenka, Barbara ide vám to super. Vidím, že ste pozorne počúvali na školení. Jožko bude na Vás hrdý. Ja nemám tú odvahu, bojím sa aby som niekoho nepomýlila, tak vám dávam aspoň súhlasy.

Simonka, ja tiež rozmýšľam, či uvažujem dobre. Ale keby som myslela zle, tak ma hádam niekto opraví.;) Keď sa zjaví pri príspevku súhlas, tak ma to tiež poteší, že si pamätám dobre a snáď teda nemýlim iných. Ale mýliť sa je ľudské. A porada je tu od toho, aby sme si navzájom poradili. ;)
alušik
27.04.06,10:46
mimotemy Len v robote dnes nejdem nič urobiť, čo "poradujem" o dušu.;)
Barbara
27.04.06,10:50
dík
už som v obraze
zajtra idem na školenie do TN tak som si tie tlačivá ešte neštudovala


už vše vyšlo aj v Zbierke dnes, nájdeš to na www.zakon.sk alebo na www.health.gov.sk
alebo aj tu na Porade všademožne som to prilepovala
čo sa týka RZP
tak na to školenie môžeš byť pripravená, keď teraz si vytlačíš tie tlačivá a budeš ešte lepšie v obraze
predstavte si , že my z firmy sme ešte neboli vôbec na žiadnom školení. Som zvedavá, kedy sa zobudia, keď 7.5.2006 je zadvermi:rolleyes:
Ing. Oľga Játiová
27.04.06,10:50
Prosím Vás, ktorý typ tlačiva na RZ preddavkov na ZP použíje zamestnanec, ktorý bol súčasne aj SZČO? Je to typ S a súčasne SA a SB ??
Ďakujem.
Barbara
27.04.06,10:59
mimotemy Alenka, Barbara ide vám to super. Vidím, že ste pozorne počúvali na školení. Jožko bude na Vás hrdý. Ja nemám tú odvahu, bojím sa aby som niekoho nepomýlila, tak vám dávam aspoň súhlasy.


no díky, ale musím Ťa vyviesť z omylu, ja som ešte na žiadnom školení totiž nebola, vše čo viem , viem od p. Mihála aj od ostatných tu na PORADE.
mám vše vytlačené a preštudované od p. Mihála / prípady, kedy použiť ktoré tlačivo/p. Mihál to pekne napísal vše polopaticky, a pozorne sledujem tutok debaty a zapajám sa.
a dnes to vše vyšlo aj v Zbierke www.zakon.sk
Simonka , nemaj boj sa vyjadriť, lebo od toho sú tu tí skvelí ľudia, že keď niečo sme zle pochopili tak nás opravia. Vďaka im zato,
takže Simonka dotoho.;) :)
Bambi23
27.04.06,11:18
uznavam, ze poistovne to riadne skomplikovali :)
Mam aj ja jednu otazku k tejto teme, ak mi mozete poradit.
Konatel v s.r.o. je v tej istej s.r.o. aj zamestnany. Minule rok, ked poistovne chaosili s tymi prihlasovaniami aj majitelov firiem, bol prihlaseny aj on, hoci uviedol, ze ako konatel ma nulove odvody. Platilo to niekolko mesiacov, uz neviem presne ako dlho, ale viem, ze sme ho prihlasili a aj odhlasili po niekolkych mesiacoch.
Zo zdravotnej poistovne mu prisiel list (Sideria to asi posielal kazdemu), ze kezde bol u nich tych par mesiacov evidovany aj ako konatel firmy, musi predlozit rozne potvrdenia.
Ide o malu s.r.o., kde konatel neberie ziadnu odmenu, takze ani nepodava danove priznanie ako FO, urobi sa mu vzdy rocne zuctovanie dane, kedze je sam u seba aj zamestnany.
co je potrebne poslat na ZP, kedze oni tam vypisuju ake su tam vysoke poukty a ze termin je do 31.3 podla neviem akeho zakona?
alušik
27.04.06,11:25
uznavam, ze poistovne to riadne skomplikovali :)
Mam aj ja jednu otazku k tejto teme, ak mi mozete poradit.
Konatel v s.r.o. je v tej istej s.r.o. aj zamestnany. Minule rok, ked poistovne chaosili s tymi prihlasovaniami aj majitelov firiem, bol prihlaseny aj on, hoci uviedol, ze ako konatel ma nulove odvody. Platilo to niekolko mesiacov, uz neviem presne ako dlho, ale viem, ze sme ho prihlasili a aj odhlasili po niekolkych mesiacoch.
Zo zdravotnej poistovne mu prisiel list (Sideria to asi posielal kazdemu), ze kezde bol u nich tych par mesiacov evidovany aj ako konatel firmy, musi predlozit rozne potvrdenia.
Ide o malu s.r.o., kde konatel neberie ziadnu odmenu, takze ani nepodava danove priznanie ako FO, urobi sa mu vzdy rocne zuctovanie dane, kedze je sam u seba aj zamestnany.
co je potrebne poslat na ZP, kedze oni tam vypisuju ake su tam vysoke poukty a ze termin je do 31.3 podla neviem akeho zakona?

Ako konateľ bol prihlásený, alebo teda mal byť od 1.1. do 31.8. Na zdravotné poistenie bude musieť za obdobie roka 2005 podať ročné zúčtovanie poistného - sám, nemôže žiadať mzdárku. Vyplní si tlačivko S a k nemu prílohy SA a SB.;) Ale termín na podanie RZP je do 30.6. Takže teraz naozaj neviem, čo mal akože predložiť k 31.3. - čo mu napísali?
Bambi23
27.04.06,11:28
Ospravedlnujem sa, to bol preklep, mala som tam dat k 30.6. .. to je asi deformacia ekonomiek, rozmyslame v quartaloch a cislach a nie logicky, obcas :) ...
Nevies mi poradit kde tie tlaciva zozeniem a co su to vlastne za tlaciva, skratka S a SA a SB mi absolutne nic nehovori. Este som sa s tym nestretla.
Dakujem
alušik
27.04.06,11:29
Bambi, je to niečo nové - tlačivá vyšli len teraz v Zbierke, takže si sa s tým v minulosti stretnúť nemohla.;)
Bambi23
27.04.06,11:32
No, obcas ked sa tu zatulam dlhsie a citam co vsetko sa tu rozobera mam dojem, ze tento stat nie je normalny, co sa tyka papierovaciek :) ... este, ze mame poradu. Niekedy by som najradsej nevedela nic a zila si "uctovne" spokojne ... zartujem. :)
Kde vlastne tie tlaciva najdem, alebo aspon mi napiste presny nazov co to mam pytat ked pojdem bludit po predajniach :)
Evaman
27.04.06,11:33
Kompletný materiál na stiahnutie sa nachádza aj tu na stránke Ministerstva zdravotníctva

http://www.mzsr.sk/redsys/rsi.nsf/0/95FF1F73B23E261DC125714F0033F558?OpenDocument

len som ešte nezistila , kde sa nachádza aj nejaké POUČENIE na vyplnenie všetkých týchto tlačív.
alušik
27.04.06,11:35
Tlačivká nájdeš napríklad aj tu v príspevku od Barborky. Ale určite to nájdeš ešte aj niekde inde, len treba hľadať.
http://www.porada.sk/showthread.php?p=233027#post233027

V predaji ešte 100% nebudú. A použenie na vyplnenie? Najlepšie navštíviť seminár Jožka Mihála.:) Vysvetlí aj nemožné...
Marína
27.04.06,11:42
Všetky tlačivá, príklady, návody, vysvetlivky ..... nájdete v príspevkoch p. Mihála v
PoradaBlog - odborné články.
http://www.porada.sk/f86-poradablog--odborne-elanky-font-colorred-newfont.html
Bambi23
27.04.06,11:43
ďakujem, idem "študovať" ...
Inač, mimo témy, tak sa dopredu ospravedňujem, nevie mi niekto doporučiť dobrého a nie moc drahého audítora tu v BA?
ďakujem
VERONIKA6
27.04.06,11:54
Moji nadriadení, konatelia s.r.o., sú zamestnaní na pracovnú zmluvu. Poberajú riadnu mzdu, prémie a odmeny. Boli prihlásení v zdravotnej poisťovni ako konatelia do 31.8.2005. Ich hrubý zárobok v tomto období bol v januári 31 500,- Sk a ostatných 11 mesiacov nad 43 095,- Sk.
Robím im ročné zúčtovanie poistného ja alebo si podávajú sami, ja im vystavím iba Doklad o výške príjmu? Poradíte mi niekto viac?
Jozef Mihál
27.04.06,19:46
RZP si podávajú sami, pretože boli ako konatelia prihlásení od 1.1. do 31.8. ako SZČO. Na podanei RZP môžu prípadne splnomocniť inú osobu.

Zamestnávateľ im vystaví doklad o výške príjmu.
mango28
27.04.06,20:43
Ja by som sa chcela opytat, ci aj ja musim podat rocne zuctovanie ked som bola cely rok dobrovolne nezamestnana? Ak ano ake?
A manzel je zamestnany a popri je SZCO, poistne a odvody plati iba v praci, v minulom roku nemal ziaden zisk z podnikania. Ake tlacivo ma pouzit?
Dakujem
alušik
28.04.06,05:09
Ja by som sa chcela opytat, ci aj ja musim podat rocne zuctovanie ked som bola cely rok dobrovolne nezamestnana? Ak ano ake?
A manzel je zamestnany a popri je SZCO, poistne a odvody plati iba v praci, v minulom roku nemal ziaden zisk z podnikania. Ake tlacivo ma pouzit?
Dakujem

Ak si bola dobrovoľne nezamestnaná - t.j.samoplatiteľ počas celého roka od 1.1. do 31.12., tak vypĺňaš tlačivo C.
Manžel vypĺňa tlačivo S a prílohy SA a SB.;)
AnitaMartinska
28.04.06,06:37
Prosim poradit:
Mam zamestnanca, ktorý je drzitelom preukazu TZP / 50 %/ uz cely rok 2OO5.
Mne vsak uvedenu skutocnost oznamil a dokladoval az v 3/06, odkedy mu davam aj znizeny odvod do ZP.
Som povinná urobit RZP,ked o tejto skutocnosti viem,alebo iba ak si poda ziadost?
Poistne sa vrati iba za 9/05-12/05,vsak?
Vdaka.
Marína
28.04.06,07:05
Ja by som sa chcela opytat, ci aj ja musim podat rocne zuctovanie ked som bola cely rok dobrovolne nezamestnana? Ak ano ake?
A manzel je zamestnany a popri je SZCO, poistne a odvody plati iba v praci, v minulom roku nemal ziaden zisk z podnikania. Ake tlacivo ma pouzit?
Dakujem
Ak si bola dobrovoľne nezamestnaná - t.j.samoplatiteľ počas celého roka od 1.1. do 31.12., tak vypĺňaš tlačivo C.
Manžel vypĺňa tlačivo S a prílohy SA a SB.;) Samoplatca podáva RZP_typ C, ak jeho príjem v období 1.9. - 31.12. 2005 nepresiahol polovicu úhrnu minimálnej mzdy, t. z. 13.000,00 Sk.
alušik
28.04.06,07:09
Súhlasím s Tebou, Marína. Ľudia však nie vždy píšu všetky otázky úplne... Príjem síce spomínaný nebol... A ani moja odpoveď nebola úplná.
Barbara
28.04.06,07:31
Prosim poradit:
Mam zamestnanca, ktorý je drzitelom preukazu TZP / 50 %/ uz cely rok 2OO5.
Mne vsak uvedenu skutocnost oznamil a dokladoval az v 3/06, odkedy mu davam aj znizeny odvod do ZP.
Som povinná urobit RZP,ked o tejto skutocnosti viem,alebo iba ak si poda ziadost?
Poistne sa vrati iba za 9/05-12/05,vsak?
Vdaka.


musí si vyplniť tlačivo typ X- zmena sadzby poistného.
ja mám taký dojem, že by sa mu malo vrátiť rozdiel potom za celý rok 2005, či nie?,lebo zaplatil celý rok viac než mal.:rolleyes:
AnitaMartinska
28.04.06,07:37
Barbara,
neplati zakon o znizenom odvode poistneho do ZP od 1.9.05, myslím tým ale,ze sa tato zmena týka iba drzitelov preukazu TZP,nie?
Barbara
28.04.06,07:44
Barbara,
neplati zakon o znizenom odvode poistneho do ZP od 1.9.05, myslím tým ale,ze sa tato zmena týka iba drzitelov preukazu TZP,nie?


AHA , preto som si nebola istá a dala :rolleyes: smajlík
veď určite sa ešte niekto k tomu vyjadrí
;)


Pekný deň
silvia
28.04.06,08:48
Prosím Vás, chcem si len overiť nasledovné:
1. zamestnanec bol v roku 2005 prvé 2 mesiace na civilke a potom nastúpil do zamestnania, mesačný príjem mal 14.000,- Sk. - nemusí robiť ročné zúčtovanie?
2. zamestnankyňa pracovala do polovice júla 2005, potom nastúpila na materskú. Mesačný príjem tiež 14.000,- Sk - nemusí robiť RZ?
3. zamestnanec mal v priebehu roka 2005 viac zamestnaní postupne i súbežne, jeden mesiac bol evidovaný ako nezamestnaný. Jeho príjem ani v jednom mesiaci nepresiahol 43.095,- Sk - nemusí robiť RZ?

Ďakujem za rady!
alušik
28.04.06,09:38
Prosím Vás, chcem si len overiť nasledovné:
1. zamestnanec bol v roku 2005 prvé 2 mesiace na civilke a potom nastúpil do zamestnania, mesačný príjem mal 14.000,- Sk. - nemusí robiť ročné zúčtovanie? 2. zamestnankyňa pracovala do polovice júla 2005, potom nastúpila na materskú. Mesačný príjem tiež 14.000,- Sk - nemusí robiť RZ? 3. zamestnanec mal v priebehu roka 2005 viac zamestnaní postupne i súbežne, jeden mesiac bol evidovaný ako nezamestnaný. Jeho príjem ani v jednom mesiaci nepresiahol 43.095,- Sk - nemusí robiť RZ?

Ďakujem za rady!

Ani v jednom z týchto prípadov nemusíte robiť RZP.;)
Jana Motyčková
28.04.06,13:20
Prosim poradit:
Mam zamestnanca, ktorý je drzitelom preukazu TZP / 50 %/ uz cely rok 2OO5.
Mne vsak uvedenu skutocnost oznamil a dokladoval az v 3/06, odkedy mu davam aj znizeny odvod do ZP.
Som povinná urobit RZP,ked o tejto skutocnosti viem,alebo iba ak si poda ziadost?
Poistne sa vrati iba za 9/05-12/05,vsak?
Vdaka.

Nie ste povinná mu robiť RZ, ani on nie je povinný RZ podať z tohoto dôvodu. Ibak ak by musel podať RZ z iného dôvodu (kolísavý príjem, SZČO a pod.)

Ak ale si podá RZ, alebo Vás požiada o podanie RZ, uplatníte mu znížený odvod od 1.9., vyplníte tlačivo X s listom XA. Poistné sa "vráti" iba za 9-12/2005.
sklenkova
28.04.06,17:12
Ja ako SZČO a zamestnanec podám S SA SB,lenže u nás v podniku učtárka o tom nemá ani šajn a že vraj mi to dá koncom júna,keď to stihnú.O termíne 7.máj,príp.15.nič nepočula.Môžem podať to zúčtovanie bez SA ?
Marína
28.04.06,17:45
Ja ako SZČO a zamestnanec podám S SA SB,lenže u nás v podniku učtárka o tom nemá ani šajn a že vraj mi to dá koncom júna,keď to stihnú.O termíne 7.máj,príp.15.nič nepočula.Môžem podať to zúčtovanie bez SA ?
Len trvaj na tom, aby si splnila svoju zákonnú povinnosť. Musíš podať s typom S aj SA, SB. A vašu "učtárku" pošli sem na Poradu, nech sa trochu priučí.
sklenkova
28.04.06,18:47
ona mi to nemôže dať pokial jej vedúca učtárne nedá povolenie,sme velký podnik,a nejako sa na školenie nechystajú,lebo to vraj zrušia
ZuzkaOE
29.04.06,13:33
1. Poprosím o radu. Otec bol od 01-05.2005 zamestnaný v jednej firme, kde mal však príjem nulový, pretože bol na neplatenom voľne. Počas tohto obdobia občas pracoval na DoVP, kde mal príjem spolu 7.100,- Sk. Od júna je zamestnaný v druhej firme, kde mal čistý príjem 49.857,- Sk (HM 57.591,-). Má si vypísať tlačivo ročného zúčtovania? Ak áno, aký typ? Prikladajú sa k nemu aj nejaké potvrdenia od zamestnávateľov? Dajú sa odniekiaľ tieto tlačivá k roč. zúčtovaniu stiahnuť? Má sa tam uviesť aj DoVP?

2. Ja vypĺňam tlačivo S? Som zamestnanec, aj SZČO. Príjem zo zamestnania som mala do marca(vrátane) od apríla som nastúpila na materskú a od októbra poberám rodičovský príspevok. Uvádza sa niekde v tomto tlačive aj materská, resp.rodičovské?

Ďakujem za odpovede.
Jozef Mihál
29.04.06,18:14
1. Ak ten príjem od júla je súčet za 6-12/05 a v žiadnom mesiaci nemal započítateľný príjem vyšší ako 43095 Sk, ročné zúčtovanie nemusí podávať.

2. Typ S, ak úhrn vym.základov za obe činnosti máte aspoň 78000 Sk. V danom prípade ale asi pôjde o typ X, prečo, to sa ťažko vysvetľuje príspevkom.
Marína
29.04.06,18:22
1. Dajú sa odniekiaľ tieto tlačivá k roč. zúčtovaniu stiahnuť?

Pozri si:
http://www.porada.sk/showpost.php?p=233395&postcount=41
juza
30.04.06,16:23
Vzhľadom k tomu, že pracovníci zdravotnej poisťovne majú v ročnom zúčtovaní väčší chaos ako ja, poprosil by som odborníkov z porady, aby mi odpovedali na otázku:
Poberám starobný dôchodok, ale pracujem ako zamestnanec ešte na plný úväzok a som ZŤP. Okrem toho som mal príjmy z práce na dohodu za rok 2005 v sume 21200,-Sk a príjmy podľa §6 odst.2.pís.a) v sume 40000,-Sk .
Mám a či vôbec mám podávať ročné zúčtovanie a tlačivo akého typu použiť?
Ďakujem.
Jozef Mihál
01.05.06,06:47
juza: Musíte podať RZP, typ S, na listre SA údaje o zamestnaní, na liste SD údaje o príjme podľa §6 odst.2.písm.a) ZDP.

Predpokladám pritom, že za celý rok 2005 ste mali polovičnú sadzbu poistného.

Musíte to podať sám, prípadne prostredníctvom zákonného zástupcu na splnomocnenie).

Z dohody sa poistné vo Vašom prípade neplatí.
laudvili
01.05.06,13:22
Začal som sa trápiť s RZ poistného na tlačive B pre SZČO,ktorá je zároveň dôchodcom.
1.Robím správne keď v oddieli VI.položku 41 dni vypisujem iba za 1. - 8. mesiac a 9.-12.mesiac ostávaju prázdne.Podobne vypisujem aj položku 42?
Sumár minimálneho VZ za rok je teda 52.000 / 6500 x 8 /.
Vďaka za odpoveď
Jozef Mihál
01.05.06,20:00
Ak p.35 = Áno, čiže pomerná časť VZ za sept.-dec.2005 je max.13000 Sk, tak to robíte správne.

Čiže v oddieli VI. typ B, je nula pre mesiace sept.-dec.2005 v oboch stĺpcoch.

Z toho vyplýva, že minimálny základ za rok je skutočne len 52000 Sk.

P.S. Dúfam, že niekto ocení nielen túto odpoveď ale aj jej podstatu, vyplývajúcu z novely 352 účinnej od 1.9.05.
gata
01.05.06,21:26
Prosim, poradte mi ...mam v hlave chaos....

1. poistenec bol pocas roka dobrovolne nezamestnany /dobrovolny platca poistneho/ a potom od jula 2005 SZČO. Aky typ tlaciva pouzijem?

2. poistenec bol zamestnany a od septembra 2005 SZČO????

3.poistenec bol zamestanany, nasledne nezamestnany a potom SZCO, aky typ tlaciva???:mad:

4. citujem " poistenec u ktoreho doslo k zmene sadzby pocas roka 2005"
aku zmenu sadzby maju namysli????? :(:confused:
laudvili
02.05.06,03:46
Pán Mihál !
Veľká vďaka za potvrdenie mojích úvah.
alušik
02.05.06,04:38
Prosim, poradte mi ...mam v hlave chaos....

1. poistenec bol pocas roka dobrovolne nezamestnany /dobrovolny platca poistneho/ a potom od jula 2005 SZČO. Aky typ tlaciva pouzijem?

2. poistenec bol zamestnany a od septembra 2005 SZČO????

3.poistenec bol zamestanany, nasledne nezamestnany a potom SZCO, aky typ tlaciva???:mad:

4. citujem " poistenec u ktoreho doslo k zmene sadzby pocas roka 2005"
aku zmenu sadzby maju namysli????? :(:confused:

1. Ročné zúčtovanie podá na tlačive B alebo aj S s prílohou SB.
2. Rovnako tlačivo S - prílohy SA a SB
3. Rovnako tlačivo S.
4. Zmena sadzby poistného nastane v prípade, že mu bol napríklad počas roka priznaný invalidný dôchodok.;)
anet
02.05.06,06:02
Mozem aj ja poprosit:
1/ Ak ziaden zo zamestnancov nemal VZ vyssi ako 43 095,- nemusim robit nic
2/ Ak zamestnanec odisiel z nasej firmy 09.03.2006, ale nemal v ziadnom mesiaci roku 2005 VZ vyssi ako 43 095,- takze RZ robit nemusi,ale potvrdenie o zrazenom poistnom mu musim poslat do toho 07.05.?
3/Dochodca a zaroven SZCO na akom type tlaciva podava RZ, typ S ?
:o
Velmi pekne dakujem.
Anonymka
02.05.06,06:10
Ahojte.

Pustila som sa do študovania RZ, no musím povedať, že to nebude ľahké. Ja mám nasledovné prípady:

1. zamestnanec (od 1.1.05 - 31.08.05 ako konateľ) bez príjmu za konateľstvo
2. zamestnanec - zároveň aj SZČO
3. zamestnanec, ktorý mal v r. 2005 viacerých zamestnávateľov postupne
4. zamestnanec, ktorý bol v r. 2005 zároveň aj na dohode o vykonaní práce
5. zamestnanec, ktorý bol na neplatenom voľne a na tú dobu sa mu prerušilo SP

Aké tlačivá sa majú vyplniť a vôbec, ktorý z nich môže požiadať o vykonanie ročného zúčtovania?

Ďakujem pekne a pekný deň!

:)
alušik
02.05.06,06:10
Mozem aj ja poprosit:
1/ Ak ziaden zo zamestnancov nemal VZ vyssi ako 43 095,- nemusim robit nic
2/ Ak zamestnanec odisiel z nasej firmy 09.03.2006, ale nemal v ziadnom mesiaci roku 2005 VZ vyssi ako 43 095,- takze RZ robit nemusi,ale potvrdenie o zrazenom poistnom mu musim poslat do toho 07.05.?
3/Dochodca a zaroven SZCO na akom type tlaciva podava RZ, typ S ?
:o
Velmi pekne dakujem.

1. Nie nemusíš...;)
2. Netráp sa. Potvrdenie vystavíš len v prípade, že Ti pošle žiadosť. On musí vedieť, čo bolo ďalej do konca roka a či je povinný urobiť si RZP.
3. Tlačivo B alebo X, podľa toho, aké boli jeho príjmy.
anet
02.05.06,06:26
Prave som pozrela este blok p.Mihala a prave tam je ze Dochodca+cely rok SZCO vypisuje typ B ak nemal VZ 09-12/2005 vyssi ako 13 000,-.
Ale co ak mal vyssi.
Ja uz som z toho :mee: Kedy tlacivo X a kedy S?
alušik
02.05.06,06:31
Tlačivo X sa používa v prípade,že:
- dôjde k zmene sadzby poistného /napr. priznanie invalidity počas roka/
- ak by celkový príjem pri súbehu činností bol nižší ako 78.000,- Sk - tu nejde o súbeh doslova - skutočnosti môžu nastať aj za sebou. Napr. zamestnanec časť roka a potom SZČO časť roka.
- dôchodca, ktorý podniká popri zamestnaní s príjmami od 1.9. nižšími ako 13000 Sk
Tlačivo S sa použije -
- ak ide o akýkoľvek súbeh činností - platí to, čo som napísala vyššie, že nemusí ísť o doslovný "súbeh"
alušik
02.05.06,06:40
Ahojte.

Pustila som sa do študovania RZ, no musím povedať, že to nebude ľahké. Ja mám nasledovné prípady:

1. zamestnanec (od 1.1.05 - 31.08.05 ako konateľ) bez príjmu za konateľstvo - vyplníš tlačivo S s prílohami SA a SB
2. zamestnanec - zároveň aj SZČO tlačivo S s prílohami SA a SB
3. zamestnanec, ktorý mal v r. 2005 viacerých zamestnávateľov postupne Tu záleží na "kolísavosti" príjmu. Ak v ktoromkoľvek mesiaci - aj keď len v jednom prekročí hranicu 43095,-, bude musieť byť urobené RZP. Môže požiadať posledného zamestnávateľa o jeho vykonanie.
4. zamestnanec, ktorý bol v r. 2005 zároveň aj na dohode o vykonaní práce Tu sa do úvahy DOVP neberie do úvahy, ak mal štatút zamestnanca od 1.1. do 31.12. Inak platí to, čo vyššie - závisí od kolísavosti príjmu. Ak by v žiadnom mesiaci neprekročil 43095, nemusí sa robiť RZP.
5. zamestnanec, ktorý bol na neplatenom voľne a na tú dobu sa mu prerušilo SP - platí to, čo pre zamestnanca.

Aké tlačivá sa majú vyplniť a vôbec, ktorý z nich môže požiadať o vykonanie ročného zúčtovania?

Ďakujem pekne a pekný deň!

:)

Odpovede som zvýraznila. O ročné zúčtovanie poistného môže požiadať zamestnanec, ktorý mal celý rok štatút zamestnanca a nemal súbeh činností - t.j. nebol napr. SZČO, čo i len jeden jediný deň, dobrovoľne nezamestnaný a pod.
alušik
02.05.06,06:46
Prave som pozrela este blok p.Mihala a prave tam je ze Dochodca+cely rok SZCO vypisuje typ B ak nemal VZ 09-12/2005 vyssi ako 13 000,-.
Ale co ak mal vyssi.
Ja uz som z toho :mee: Kedy tlacivo X a kedy S?

Hm, no ak bol SZČO celý rok, tak je možné, aby dôchodca vyplnil buď to B, alebo aj S, prípadne X. V každom z tlačív je možnosť vypísať jeho prípad. Tlačivu X je dobré sa vyhnúť, ak nie je nutnosť použiť ho v niektorých prípadoch - to som písala vyššie.
Na príjme od 1.9. do 31.12. nižšom ako 13 tis. závisí preto, lebo ak by ho mal nižší, tak vlastne tento dôchodca "využije", že je vlastne osobou, za ktorú v tomto čase platí poistenie štát. Ak by mal vyšší príjem, ako 13 tis., toto "zvýhodnenie" použiť nemôže a platí poistné rovnako, ako ktorákoľvek iná SZČO.;)
anet
02.05.06,06:48
Alušik, veeelmi dakujem.:)
alušik
02.05.06,06:53
Niet za čo.;)
zuzanar
02.05.06,09:02
Tááákáá veľká hlava - moja.
Prosím Vás aké tlačivo - SZČO celý rok invalidný dôchodca. Ď.
Nikike
02.05.06,10:38
Ahojte,
mám TPP kde môj príjem bol cca 127.000,- (platila som riadne preddavky do ZP) a zároveň som aj SZČO od novembra 2004. Za rok 2004 môj príjem SZČO bol nulový (neplatila som doteraz preddavky do zdrav. poisťovne) a v r. 2005 bol môj príjem SZČO 75.027,- Sk. Aké povinnosti voči zdravotnej povinnosti mi vyplývajú, čo sa týka preddavkov a príp. ako by mohlo vyzerať ročné zúčtovanie poistného u mňa za r. 2005.
Ďakujem
Marína
02.05.06,11:19
Tááákáá veľká hlava - moja.
Prosím Vás aké tlačivo - SZČO celý rok invalidný dôchodca. Ď.
Tlačivo typ_B.
Marína
02.05.06,11:39
Ahojte,
mám TPP kde môj príjem bol cca 127.000,- (platila som riadne preddavky do ZP) a zároveň som aj SZČO od novembra 2004. Za rok 2004 môj príjem SZČO bol nulový (neplatila som doteraz preddavky do zdrav. poisťovne) a v r. 2005 bol môj príjem SZČO 75.027,- Sk. Aké povinnosti voči zdravotnej povinnosti mi vyplývajú, čo sa týka preddavkov a príp. ako by mohlo vyzerať ročné zúčtovanie poistného u mňa za r. 2005.
Ďakujem
Tvojou povinnosťou je podať RZZP na tlačive typ_S. Tlačivo typ_SA vyplníš na základe dokladu, ktorý Ti doručil(vydal) zamestnávateľ. Typ_SB vyplníš ako SZČO na základe údajov z DP a účtovníctva. Z výpočtov na tlačivách Ti vyplynie aj povinnosť preddavkov voči ZP. Ja by som Ti doporučovala si najprv preštudovať a skúsiť vyplniť tlačivá.
Tlačivá nájdeš tu:
http://www.health.gov.sk/redsys/rsi....8?OpenDocument (http://www.health.gov.sk/redsys/rsi.nsf/0/95FF1F73B23E261DC125714F0033F558?OpenDocument)
Tu nájdeš návody na vyplnenie tlačív:
http://www.porada.sk/t24760-zdravotn...-ztovania.html (http://www.porada.sk/t24760-zdravotn-poistenie--ron-ztovanie-nvody-na-vyplnenie-tlav-ronho-ztovania.html)
Všetky odborné články od p. Mihála o RZZP nájdeš tu:
http://www.porada.sk/f86-poradablog-...d-newfont.html (http://www.porada.sk/f86-poradablog--odborne-elanky-font-colorred-newfont.html)

liduska
02.05.06,15:53
prosím poradiť aké tlačivo:
1/od 1.1.2005 evid.na UP bez príjmu od 15.4.2005 SZČO príjem 142000,
2/od 1.1.2005 rodič.príspevok do15.12, od 15.12. 2005 SZČO-príjem 1400 sk
Nikike
02.05.06,17:56
Tvojou povinnosťou je podať RZZP na tlačive typ_S. Tlačivo typ_SA vyplníš na základe dokladu, ktorý Ti doručil(vydal) zamestnávateľ. Typ_SB vyplníš ako SZČO na základe údajov z DP a účtovníctva. Z výpočtov na tlačivách Ti vyplynie aj povinnosť preddavkov voči ZP. Ja by som Ti doporučovala si najprv preštudovať a skúsiť vyplniť tlačivá.
Tlačivá nájdeš tu:
http://www.health.gov.sk/redsys/rsi....8?OpenDocument (http://www.health.gov.sk/redsys/rsi.nsf/0/95FF1F73B23E261DC125714F0033F558?OpenDocument)
Tu nájdeš návody na vyplnenie tlačív:
http://www.porada.sk/t24760-zdravotn...-ztovania.html (http://www.porada.sk/t24760-zdravotn-poistenie--ron-ztovanie-nvody-na-vyplnenie-tlav-ronho-ztovania.html)
Všetky odborné články od p. Mihála o RZZP nájdeš tu:
http://www.porada.sk/f86-poradablog-...d-newfont.html (http://www.porada.sk/f86-poradablog--odborne-elanky-font-colorred-newfont.html)


Vďaka za usmernenie, pokúsim sa to vyplniť, ak by bol problém, určite sa ozvem.
bubatkom
03.05.06,06:25
Ja by som Vas chcela poprosit... prehladala som celu poradu, ale odpoved na moju otazku som nenasla. mam takyto pripad.

s.r.o. - asi 7 zamestn., 2 spolocnici - manzelia - obaja zamestnani v tejto s.r.o., pricom jeden z nich ma este inu s.r.o.
ake tlaciva mam pouzit?

a este jeden pripad.
pocas roka 2005 som mala dve zamestnania nie subezne, + neplatene volno v prvom zamestnani. som povinna podavat RZP?
za skoru odpoved dakujem..
alušik
03.05.06,07:25
Ja by som Vas chcela poprosit... prehladala som celu poradu, ale odpoved na moju otazku som nenasla. mam takyto pripad.

s.r.o. - asi 7 zamestn., 2 spolocnici - manzelia - obaja zamestnani v tejto s.r.o., pricom jeden z nich ma este inu s.r.o.
ake tlaciva mam pouzit?

a este jeden pripad.
pocas roka 2005 som mala dve zamestnania nie subezne, + neplatene volno v prvom zamestnani. som povinna podavat RZP?
za skoru odpoved dakujem..

Ono by bolo fajn, keby mal človek presné informácie, ak má odpovedať na nejakú otázku. Takto si len môžem domyslieť, na čo si sa chcela asi opýtať. No tak skúsim niečo odpovedať a keď - tak upresni to, čo chýba.
Manželia - spoločníci - boli prihlásený od 1.1. do 31.8. v zdravotnej poisťovni ako SZČO predpokladám. Je to tak?Tam budú musieť vypisovať tlačivo S a k nemu prílohy SA-to čo majú príjem ako zamestnanci a SB - z titulu SZČO.
Zamestnanci - záleží od príjmu. Ak v žiadnom mesiaci neprekročili sumu 43095, tak za nich ročné zúčtovania robiť nebudeš.
A ten druhý prípad - v prípade, že si mala štatút zamestnanca počas celého roka 2005, závisí od Tvojho príjmu. Ak by v ktoromkoľvek meisaci - hoci len v jednom, prekročil príjem sumu 43095, musela by si robiť ročné zúčtovanie poistného. Predpokladám, že neprekročil a tak ročné zúčtovanie robiť nemusíš.;)
alušik
03.05.06,07:30
prosím poradiť aké tlačivo:
1/od 1.1.2005 evid.na UP bez príjmu od 15.4.2005 SZČO príjem 142000,
2/od 1.1.2005 rodič.príspevok do15.12, od 15.12. 2005 SZČO-príjem 1400 sk

V prípade 1./ sa vypisuje tlačivo S a príloha SB - z titulu SZČO. Aspoň myslím, skúste mi to ešte niekto iný potvrdiť. Tlačivo B by sa pre SZČO vypĺňalo vtedy, ak by bol SZČO celý rok, čo tento prípad nie je. Preto by som použila tlačivo S.;)
V druhom prípade tlačivo X - z dôvodu, že príjem je nižší ako 78.000,-

Jožko mi to upresnil, takže v 1. prípade môže byť B.:)
mariana71
03.05.06,08:21
Zdravím Vás . Ja sa chcem opýtať tiež na to roč.zúčtovanie zdr.poist. Mám tomu rozumieť tak, že ak aj máme vo firme SZČO, ale nemali mes.príjem
43 095,- Sk, tak potom to roč.zúč.nemusím robiť?
katkaj
03.05.06,08:23
Zdravím Vás . Ja sa chcem opýtať tiež na to roč.zúčtovanie zdr.poist. Mám tomu rozumieť tak, že ak aj máme vo firme SZČO, ale nemali mes.príjem
43 095,- Sk, tak potom to roč.zúč.nemusím robiť?

Ak bol zamestnanec čo i len jeden deň SZČO tak si musí urobiť ročné zúčtovanie sám. Zamestnávateľ mu dá len potvrdenie o preddavkoch poistného :rolleyes:
evina
03.05.06,08:26
Zdravím Vás . Ja sa chcem opýtať tiež na to roč.zúčtovanie zdr.poist. Mám tomu rozumieť tak, že ak aj máme vo firme SZČO, ale nemali mes.príjem
43 095,- Sk, tak potom to roč.zúč.nemusím robiť?

Každá SZČO si musí povinne urobiť RZ sama...
matafe
03.05.06,08:26
Zdravím Vás . Ja sa chcem opýtať tiež na to roč.zúčtovanie zdr.poist. Mám tomu rozumieť tak, že ak aj máme vo firme SZČO, ale nemali mes.príjem
43 095,- Sk, tak potom to roč.zúč.nemusím robiť?

Ak je niekto v priebehu roka 2005 SZČO, čo i len jeden deň má povinnosť urobiť si RZ ZP a to sám.
Ak bol v roku 2005 aj zamestnancom, potom požiadá zamestnávateľa o doklad o príjme a preddavkoch na ZP, ktorý bude súčasťou RZ ZP.
mariana71
03.05.06,08:28
Jedná sa o konateľov spol., takže predpokladám, že to budem musieť aj tak urobiť ja. A dokedy to treba urobiť, a kde dostanem tlačivá ?Je to pre mňa novinka, len tak čumím, čo som to skoro zanedbala.
matafe
03.05.06,08:32
Jedná sa o konateľov spol., takže predpokladám, že to budem musieť aj tak urobiť ja. A dokedy to treba urobiť, a kde dostanem tlačivá ?Je to pre mňa novinka, len tak čumím, čo som to skoro zanedbala.

Termín na RZ ZP je do 30.6.2006.
Tlačivá sú na stránke Ministerstva zdravotnícta, vzory tlačív sú aj na porade a taktiež vyšli v Zbierke spolu s Vyhláškou k RZ ZP. Papierové tlačivá by mali postupne byť v každej zdravotnej poisťovni.
Barbara
03.05.06,08:48
V prípade 1./ sa vypisuje tlačivo S a príloha SB - z titulu SZČO. Aspoň myslím, skúste mi to ešte niekto iný potvrdiť. Tlačivo B by sa pre SZČO vypĺňalo vtedy, ak by bol SZČO celý rok, čo tento prípad nie je. Preto by som použila tlačivo S.;)
V druhom prípade tlačivo X - z dôvodu, že príjem je nižší ako 78.000,-



si myslím, že keď bol vedený aj na UP a je SZČO, tak použije tlačivo typ C, či nie?:rolleyes: už asi aj ja mám v tom zmatok:p
alušik
03.05.06,09:16
Tlačivo C sa používa u tzv. samoplatiteľov - ak nimi bol niekto celý kalendárny rok. SZČO nepoužívajú tlačivo C.;) Ak bol človek vedený na ÚP, tak nie je samoplatiteľom. Ním je dobrovoľne nezamestnaný.
Nika
03.05.06,09:28
Syn bol samoplatitelom 1.9.-15.11.2005. V tomto obdobi mal príjem z dohody o vykonaní práce asi 2000 Sk. Musí urobiť RZ?
Marína
03.05.06,09:31
Syn bol samoplatitelom 1.9.-15.11.2005. V tomto obdobi mal príjem z dohody o vykonaní práce asi 2000 Sk. Musí urobiť RZ?
A akým poistencom bol v období 1.1.-31.8. a 16.11.-31.12.2005?
Marína
03.05.06,09:34
Jedná sa o konateľov spol., takže predpokladám, že to budem musieť aj tak urobiť ja. A dokedy to treba urobiť, a kde dostanem tlačivá ?Je to pre mňa novinka, len tak čumím, čo som to skoro zanedbala.
Najprv by som začala týmto:
http://www.porada.sk/showpost.php?p=235353&postcount=81
Nika
03.05.06,09:44
A akým poistencom bol v období 1.1.-31.8. a 16.11.-31.12.2005?

1.1.-31.8.: začiatkom roka absolvenstá prax, potom 2 týždne pracoval, ďalej úrad práce. V máji pracoval asi mesiac. Od júna bol dobrovolne nezamestnaný. Od 16.11. je zamestnaný.
mariela
03.05.06,10:12
Prosim o radu. Za rok 2005 som presla tymto vsetkym-
1, konatel -cely rok
2, student- 1.1 - 31.5.
3, dohoda o brigadnickej praci studenta- 1.1-31.5
4, dohoda o vykonani prace -1.1-31.8
5, pracovna zmluva-cely rok

Ročne zúčtovanie si robim sama, typ S, prilohy SB-za konatela, ostatne SA? Vďaka za radu!
alušik
03.05.06,10:31
Prosim o radu. Za rok 2005 som presla tymto vsetkym-
1, konatel -cely rok
2, student- 1.1 - 31.5.
3, dohoda o brigadnickej praci studenta- 1.1-31.5
4, dohoda o vykonani prace -1.1-31.8
5, pracovna zmluva-cely rok

Ročne zúčtovanie si robim sama, typ S, prilohy SB-za konatela, ostatne SA? Vďaka za radu!

Áno, tlačivo S a prílohy SA a SB. Dohody sa do ročného zúčtovania neberú, keď máte štatút zamestnanca celý rok.;)
anina
03.05.06,10:45
Hm, no ak bol SZČO celý rok, tak je možné, aby dôchodca vyplnil buď to B, alebo aj S, prípadne X. V každom z tlačív je možnosť vypísať jeho prípad. Tlačivu X je dobré sa vyhnúť, ak nie je nutnosť použiť ho v niektorých prípadoch - to som písala vyššie.
Na príjme od 1.9. do 31.12. nižšom ako 13 tis. závisí preto, lebo ak by ho mal nižší, tak vlastne tento dôchodca "využije", že je vlastne osobou, za ktorú v tomto čase platí poistenie štát. Ak by mal vyšší príjem, ako 13 tis., toto "zvýhodnenie" použiť nemôže a platí poistné rovnako, ako ktorákoľvek iná SZČO.;)
Ak ide o dochodcu, ktorý pracoval na pracovnu zmluvu 07-12/2005, predtym pracoval u ineho zamestnavatela 01-06/2005. Jeho mesacna mzda je 13700.
Postupuje sa pri nom ako pri inych zamestnancoch, cize ak nema v jednom mesiaci prijem vyšší ako 43095,- , tak ani nepodava žiadosť o ročné zúčtovanie, ani sa pre neho nerobí?
alušik
03.05.06,11:08
Áno, je to tak. Dôchodca, ktorý zarobí v čase od 1.9. do 31.12. viac ako 13 tis. si neuplatňuje žiadne zvýhodnenie- v tom čase nie je za neho platiteľom poistného štát... Preto ho posudzujem ako každého iného zamestnanca a ročné zúčtovanie urobím len v prípade "kolísavého" príjmu - tj. hoci len v jednom mesiaci presahujúceho 43095,- Sk.;)
maca88
03.05.06,12:17
Prosím o radu: konateľ s.r.o., ktorý je cely rok 2005 zamestnancom, má pracovnú zmluvu, mal len 1 odmenu, prijem kolisavý nad a pod 43095 Sk. Viem že mu mám spraviť ročné zúčtovanie, akurát sa chcem spytať či stačí tlačivo typu A. Nebol prihlasený ako SZČO.
Jana Motyčková
03.05.06,13:29
prosím poradiť aké tlačivo:
1/od 1.1.2005 evid.na UP bez príjmu od 15.4.2005 SZČO príjem 142000,
2/od 1.1.2005 rodič.príspevok do15.12, od 15.12. 2005 SZČO-príjem 1400 sk
1. tlačivo B - lebo platiteľom bol v roku 2005 iba ako SZČO
2. tlačivo B - -"- a v čase, kedy za ňu platil śtát (§11 ods8 písm.c) splnila podmienku "dosť nízkeho príjmu"
Jana Motyčková
03.05.06,13:37
Syn bol samoplatitelom 1.9.-15.11.2005. V tomto obdobi mal príjem z dohody o vykonaní práce asi 2000 Sk. Musí urobiť RZ?
1.1.-31.8.: začiatkom roka absolvenstá prax, potom 2 týždne pracoval, ďalej úrad práce. V máji pracoval asi mesiac. Od júna bol dobrovolne nezamestnaný. Od 16.11. je zamestnaný.
Ak v zamestnaní nemal v niektorom mesiaci príjem vyšší ako 43095 Sk, nemusí robiť RZ.
Jana Motyčková
03.05.06,13:39
Prosím o radu: konateľ s.r.o., ktorý je cely rok 2005 zamestnancom, má pracovnú zmluvu, mal len 1 odmenu, prijem kolisavý nad a pod 43095 Sk. Viem že mu mám spraviť ročné zúčtovanie, akurát sa chcem spytať či stačí tlačivo typu A. Nebol prihlasený ako SZČO.
Mal byť prihlásený ako SZČO do 31.8, a použiť S+SA+SB.
Nika
03.05.06,13:54
Ak v zamestnaní nemal v niektorom mesiaci príjem vyšší ako 43095 Sk, nemusí robiť RZ.


Janka ďakujem. To ma teda potešilo.
branka
03.05.06,14:33
Zdravím poraďákov,

chcela by som sa opýtať, zamestnance celý rok 2005, popri zamestnaní dosahoval príjmy podľa § 6 príjmy umelcov. V zdravotnej poisťovni od 1.9.2005 vyhlásil, že príjmy z umeleckej činnosti dosahuje nie pravidelne, čiže nebol platiteľom dobrovoľným. Nemusí si robiť v tomto prípade ročné zúčtovanie samozrejme ak u zamestnávateľa nepresiahne 43 095,- v niektorom mesiaci v roku 2005


ďakujem


Branka
kvet
04.05.06,04:31
Prosím o radu:
zamestnanec požiadal našu organizáciu o vykonanie ročného zúčtovania zdravotného poistenia, pretože sme jeho posledným zamestnávateľom (stále je u nás zamestnaný). Zamestnanec mal v roku 2005 troch zamestnávateľov (vrátane nás). Od júla 2005 je poberateľom starobného dôchodku. Za obdobie od 09/05 do 12/05 mal úhrn príjmov nižší ako 1/2 minimálnej mzdy (t.j. do 13 000,- Sk).
V prípade, ak uvedený zamestnanec doloží potvrdenia do predošlých zamestnávateľov, môžeme mu vykonať ročné zúčtovanie ZP (aj napriek tomu, že za 09/05 do 12/05 bude vlastne poistencom štátu) ???
Ročné zúčtovanie ZP vykonám na tlačivách X + XA (3 x - za každé zamestnanie, vrátane nás) ???
Ďakujem za odpovede.
alušik
04.05.06,04:56
1. tlačivo B - lebo platiteľom bol v roku 2005 iba ako SZČO
2. tlačivo B - -"- a v čase, kedy za ňu platil śtát (§11 ods8 písm.c) splnila podmienku "dosť nízkeho príjmu"

Janka, v tom druhom prípade nie je potrebné vyplňovať X? Jožko Mihál školil, že x sa vyplňuje v prípade príjmu nižšieho ako 78.000, čo tento prípad je...:confused: Jožko školil, že čisté tlačivo B sa vypĺňa v prípade, že SZČO je počas celého roka od 1.1.-31.12., tak teraz neviem...
alušik
04.05.06,05:19
Zdravím poraďákov,

chcela by som sa opýtať, zamestnance celý rok 2005, popri zamestnaní dosahoval príjmy podľa § 6 príjmy umelcov. V zdravotnej poisťovni od 1.9.2005 vyhlásil, že príjmy z umeleckej činnosti dosahuje nie pravidelne, čiže nebol platiteľom dobrovoľným. Nemusí si robiť v tomto prípade ročné zúčtovanie samozrejme ak u zamestnávateľa nepresiahne 43 095,- v niektorom mesiaci v roku 2005


ďakujem


Branka

Odpoveď Jožka Mihála je - musí vykonať ročné zúčtovanie - viď príspevok:
: http://www.porada.sk/t25669-roene-zuetovanie-zdrp-umelec.html

To pre tých, ktorý nehľadajú vo viacerých témach.
zuzanar
04.05.06,05:47
Dobre tomu rozumiem?
Ak v tlačive typ B - čistá SZČO vyjde na riadku 29 vymeriavací základ nižší ako 78.000,-( z dôvodu nízkeho základu dane), ale SZČO platí celý rok odvod z minimálneho VZ, lebo musí a nie je poistencom štátu oddiel VI. nevypĺňa?
Manual
04.05.06,06:06
Dobre tomu rozumiem?
Ak v tlačive typ B - čistá SZČO vyjde na riadku 29 vymeriavací základ nižší ako 78.000,-( z dôvodu nízkeho základu dane), ale SZČO platí celý rok odvod z minimálneho VZ, lebo musí a nie je poistencom štátu oddiel VI. nevypĺňa?
p.Mihál na školení vravel, že ak nebol PN tak sa nemusí, ale sumu 78000 napíšeš do p.52, lebo tá sa tam prenáša z p.42
Pekný deň...:)
zuzanar
04.05.06,06:14
p.Mihál na školení vravel, že ak nebol PN tak sa nemusí, ale sumu 78000 napíšeš do p.52, lebo tá sa tam prenáša z p.42
Pekný deň...:)

p. 52 je súčet p.42. Ak ju v odieli VI. p. 42 nenapíšem nevadí, že v p.52 bude? Ďakujem.
Manual
04.05.06,06:21
p. 52 je súčet p.42. Ak ju v odieli VI. p. 42 nenapíšem nevadí, že v p.52 bude? Ďakujem.
Podľa toho čo hovoril, tak nevadí, pretože 12x6500=78000 a tá suma by sa tam preniesla. "predávam ako som kúpil"
katkaj
04.05.06,07:21
možno to bude trochu mimotemy ale práve som zisťovala ako je to s ročným zúčtovaním SZČO popri zamestnaní, kde ale nebol žiaden príjem v roku 2005 na živnosť. Myslela som si že sa to bude dať vyriešiť nejakým čestným prehlásením že nebol žiaden príjem SZČO a príjem zo zamestnania nebol kolísavý ale ako som sa dočítala v jednom príspevku od p.Mihála, tak ročnému zúčtovaniu sa moja sestra nevyhne :mee:. Tak, budem mať o jednu starosť viac:rolleyes:.
Chcem nám všetkým poraďákom pri tejto príležitosti zaželať veľa trpezlivosti pri prvom ročnom zúčtovaní ZP, pretože z vlastnej skúsenosti viem, že mnohokrát to zúčtovanie našich kolegov,rodiny a kamarátov zostane na nás.:rolleyes:
alušik
04.05.06,07:30
možno to bude trochu mimotemy ale práve som zisťovala ako je to s ročným zúčtovaním SZČO popri zamestnaní, kde ale nebol žiaden príjem v roku 2005 na živnosť. Myslela som si že sa to bude dať vyriešiť nejakým čestným prehlásením že nebol žiaden príjem SZČO a príjem zo zamestnania nebol kolísavý ale ako som sa dočítala v jednom príspevku od p.Mihála, tak ročnému zúčtovaniu sa moja sestra nevyhne :mee:. Tak, budem mať o jednu starosť viac:rolleyes:.
Chcem nám všetkým poraďákom pri tejto príležitosti zaželať veľa trpezlivosti pri prvom ročnom zúčtovaní ZP, pretože z vlastnej skúsenosti viem, že mnohokrát to zúčtovanie našich kolegov,rodiny a kamarátov zostane na nás.:rolleyes:

Áno, Katka, je to tak. Rovnako budú musieť ročné zúčtovania urobiť všetci konatelia, ktorý boli zamestnancami aj konatelmi. Z titulu konateľstva nemali žiadny príjem ale boli povinný sa prihlásiť ako SZČO v termíne od 1.1. do 31.8. Ak bol ktokoľvek SZČO hoci len jeden jediný deň a nemusel mať z toho žiadny príjem, bude musieť urobiť Ročné zúčtovanie poistného.:o
A zábava začne aj pri podávaní daňových priznaní v budúcom roku. Každý zamestnanec, ktorému vznikne preplatok pri ročnom zúčtovaní poistného bude musieť podať daňové priznanie.;)

Opravujem dátum - Manual je pozorný, ja až príliš "rýchla".;)
katkaj
04.05.06,07:38
Áno, Katka, je to tak. Rovnako budú musieť ročné zúčtovania urobiť všetci konatelia, ktorý boli zamestnancami aj konatelmi. Z titulu konateľstva nemali žiadny príjem ale boli povinný sa prihlásiť ako SZČO v termíne od 1.9. do 31.8. Ak bol ktokoľvek SZČO hoci len jeden jediný deň a nemusel mať z toho žiadny príjem, bude musieť urobiť Ročné zúčtovanie poistného.:o
A zábava začne aj pri podávaní daňových priznaní v budúcom roku. Každý zamestnanec, ktorému vznikne preplatok pri ročnom zúčtovaní poistného bude musieť podať daňové priznanie.;)

Veď viem že ktokoľvek bol len jeden deň SZČO......len som tak dúfala že sa to bude dať nejako obísť :) Zdá sa mi to trochu nedoriešené ale myslím,že celé toto prvé zúčtovanie bude takou previerkou a ukáže všetky nedostatky :)
Ale zvládli sme všetko doteraz tak zvládneme aj zúčtovanie ZP
allimpex
04.05.06,09:33
Ahojte, už ste vyplňovali tlačivo S, SA , SB?
viete mi poradit, či v položke A22 má byž skutočne vypočítaný VZ aj keď je vyšší ako 517140? alebo 517140 ?
Ďakujem
Zuzana
alušik
04.05.06,09:58
Ahojte, už ste vyplňovali tlačivo S, SA , SB?
viete mi poradit, či v položke A22 má byž skutočne vypočítaný VZ aj keď je vyšší ako 517140? alebo 517140 ?
Ďakujem
Zuzana
r. A22 je sadzba poistného.:) Malo to byť asi A21?
chantall
04.05.06,09:59
Teraz sa mi dostal do ruk papier o RZ ZP, ktory mojmu manzelovi v praci. Chcem sa spytat, ak mal minuly rok TPP u 1 zamestnavatela a u dalsich 2 zamestnavatelov pracu na dohodu, je povinny si podat toto RZ ZP?
allimpex
04.05.06,10:00
Ano, pravdaze, A21.
:-)
katkaj
04.05.06,10:02
Teraz sa mi dostal do ruk papier o RZ ZP, ktory mojmu manzelovi v praci. Chcem sa spytat, ak mal minuly rok TPP u 1 zamestnavatela a u dalsich 2 zamestnavatelov pracu na dohodu, je povinny si podat toto RZ ZP?

Ak nemal počas roka kolisavy prijem a kazdy mesiac mal prijem do 43.095 alebo kazdy mesiac mal prijem nad 43.095 nemusi robit RZ ZP. Prijem z dohody sa do zúčtovania nedáva.
alušik
04.05.06,10:02
Teraz sa mi dostal do ruk papier o RZ ZP, ktory mojmu manzelovi v praci. Chcem sa spytat, ak mal minuly rok TPP u 1 zamestnavatela a u dalsich 2 zamestnavatelov pracu na dohodu, je povinny si podat toto RZ ZP?

Ročné zúčtovanie mu zamestnávateľ urobí na jeho žiadosť. Nemusí sa robiť, ak v žiadnom z mesiacov neprekročil v pracovnom pomere s príjmom sumu 43095. Dohody sa v tomto prípade nezarátavajú do príjmu v ročnom zúčtovaní poistného - teda predpokladám, že ten TPP mu trval celý rok.;)
alušik
04.05.06,10:05
Ano, pravdaze, A21.
:-)
Tam Ti už na r.A21 vyjde vlastne príjem prepočítaný pomerom medzi jeho príjmom a tým maximálnym základom 517.140, takže tam určite nebude suma vyššia ako 517.140, môže to byť len táto suma maximálne.;)
allimpex
04.05.06,10:11
Počítala som to takto: (netusim, či správne)
položka S21 = príjem/úhrn VZ: 566.997
položka S22= 517.140
položka S23 = 517140:566 997=vyšiel mi koeficient 0,9121
položka A21= 566.997 x 0,9121 = 517157.
Chcela by som ale do položku A21 napísať 517.140.
Dakujem za radu.
hexa
Anonymka
04.05.06,10:16
Ja sa chcem opýtať, že či je možné vykonať RZ aj takému zamestnancovi, ktorý u nás už nepracuje? Nemám voči nim nijakú povinnosť ak nás nepožiadajú o potvrdenie alebo o vykonanie RZ? Alebo im mám poslať tak či tak?

Žiadosť za zamestnávateľa a potvrdenie môžem podpísať aj ja, ako mzdárka?
Elia
04.05.06,10:27
Neviem či dobre zaraďujem, píšem prvý krát, ale skúšam.
Otázka je z témy "Ročné zúčt. ZP"
SZČO mala v čase 15.3.-15.9. prerušenú živnosť, platila stále preddavky vo výške 910,- Sk ako keby živnosť prerušená nebola. Počas prerušenia živnosti sú všetky príjmy 0 SK. Za rok 2005 je VZ neponížený o ZP 94 640,- /teda za obdobie 6 mesiacov - 1,1,-15.3. a 15,9-31.12.2005/ :
1/Aké tlačivá na zúčtovanie použiť? (94640 + zapl. poistné/2,14 - je menej ako 78 000,-, ale keď zoberem, že vlastne podnikal iba 6 mesiacov, tak je to viac/?
2/ Čo s obdobím prerušenia živnosti, keď platil poistné - vo výdavkoch uveené ako nedaňové výdavky počas prerušenia, príjem žiadny je nutné to uvádzať v nejakom tlačive?
Ďakujem za trpezlivosť s nováčikom v písaní na porade a taktiež za odpoveď.
Anonymka
04.05.06,10:48
Ak v zamestnaní nemal v niektorom mesiaci príjem vyšší ako 43095 Sk, nemusí robiť RZ.

Chcem sa spýtať, tu sa berie mesačný príjem (VZ)?

Napr. zam. pracoval a mal nasledovné príjmy:

9/06 5 893,00
10/06 16 502,00
11/06 16 638,00
12/06 13 143,00 Sk

Keďže ani v jednom mesiaci nepresiahol, nemusí požiadať?
sonka1
04.05.06,11:08
Ahojte, chcem sa spýtať ( prvý krát) :). Ak zamestnanec nepracoval celý rok v našej firme, ani mi neprinesie potvrdenie od iného zamestnávateľa, ani mi vlastne na žiadosti neuvedie nič, ako by sa dalo zistiť či vôbec pracoval, tak ja mam po tom pátrať ako pri RZD dane? alebo mu to jednoducho vyrátam iba za našu spoločnost??
Ďakujem
katkaj
04.05.06,11:15
Chcem sa spýtať, tu sa berie mesačný príjem (VZ)?

Napr. zam. pracoval a mal nasledovné príjmy:

9/06 5 893,00
10/06 16 502,00
11/06 16 638,00
12/06 13 143,00 Sk

Keďže ani v jednom mesiaci nepresiahol, nemusí požiadať?

áno berie sa mesačný vymeriavací základ. pokiaľ v žiadnom mesiaci nepresiahol 43.095 a nemal iné príjmy na základe ktorých by mal povinnosť vykonať zúčtovanie tak je to vybavené :rolleyes: a zúčtovanie robiť nemusí
katkaj
04.05.06,11:17
Ahojte, chcem sa spýtať ( prvý krát) :). Ak zamestnanec nepracoval celý rok v našej firme, ani mi neprinesie potvrdenie od iného zamestnávateľa, ani mi vlastne na žiadosti neuvedie nič, ako by sa dalo zistiť či vôbec pracoval, tak ja mam po tom pátrať ako pri RZD dane? alebo mu to jednoducho vyrátam iba za našu spoločnost??
Ďakujem

Po ničom nepátraš. Ak požiada o ročné zúčtovanie do 15.5.2006 a nepriloží ti k tomu doklady od ostatných zamestnávateľov tak má smolu a podáva si zúčtovanie sám:rolleyes:
sonka1
04.05.06,11:24
Dakujem pekne, teda obdobný postup ako pri zúčtovaní dane...., mal by mi priniesť doklady napr. z úradu práce a podobne....aby bol zdokladovaný celý rok
katkaj
04.05.06,11:32
Dakujem pekne, teda obdobný postup ako pri zúčtovaní dane...., mal by mi priniesť doklady napr. z úradu práce a podobne....aby bol zdokladovaný celý rok

Na žiadosti vypĺňa u koľkých zamestnávateľov mal príjem a platili zaňho preddavky. Takže ak ti napíše že si bola jeho jediným zamestnávateľom tak nič nosiť nemusí. A je jedno či nastúpil počas roka. A keď napíše že mal ďalších 5 zamestnávateľov tak musí predložiť 5 potvrdení.
sonka1
04.05.06,11:48
ano, už som ako blbec, je mi to jasne, ale, pracujem totiž v stavebnej firme..... a taký "lopatáci" (bez urážky)čo si píšu do kolonky titul - murár, alebo robotník a podobne, tak ledva mi to vypísali..

Napríklad jeden nevypísal, že koľkých mal zamestnávateľov, ani nepredložil nijaké doklady, ale viem, že nastúpil niekedy v auguste....
Takže mu to vrátim po 15tom, ak mi nedoloží doklady.
alena
04.05.06,12:32
mám kolegu, ktorý bol do konca septembra študentom VŠ, 12 dní bol samoplatcom (doplatil si zdravotné poistenie, príjmy v tomto období nemal) kým nastúpil do zamestnania. Mzdová účtovníčka mu povedala, že si bude musieť urobiť sám ročné zúčtovanie pretože bol samoplatcom, v zamestnaní nemal kolísavé príjmy. Je to pravda? SZČO nebol, tak neviem.
katkaj
04.05.06,12:35
ano, už som ako blbec, je mi to jasne, ale, pracujem totiž v stavebnej firme..... a taký "lopatáci" (bez urážky)čo si píšu do kolonky titul - murár, alebo robotník a podobne, tak ledva mi to vypísali..

Napríklad jeden nevypísal, že koľkých mal zamestnávateľov, ani nepredložil nijaké doklady, ale viem, že nastúpil niekedy v auguste....
Takže mu to vrátim po 15tom, ak mi nedoloží doklady.

Sonka viem si predstaviť,že v niektorých firmách je to naozaj problém s tými zamestnancami. Ale naozaj veľakrát robíme ustupky a robíme si robotu navyše len preto,že nám je tých zamestnancov ľúto alebo niečo podobné. a nakoniec sme tie najhoršie.:(
Anonymka
04.05.06,13:06
KatkaJ, máš pravdu. Aj ja som na tom tak...

No ale späť k téme. Ako to mám celé spraviť? Vytlačím každému potvrdenie aby videli, že aké mali príjmy a podla toho potom usúdia, či potrebujú vyplniť žiadosť. Nie? U nás to vychádza tak, že len naozaj tý, čo sú aj podnikateľmi zároveň si budú musieť vykonať RZ a tý doložiť doklad, ktorý nastúpili v priebehu roka 2005. - ozaj, pre nich sa vypĺňa tlačivo S alebo X?:rolleyes:
katkaj
04.05.06,13:09
KatkaJ, máš pravdu. Aj ja som na tom tak...

No ale späť k téme. Ako to mám celé spraviť? Vytlačím každému potvrdenie aby videli, že aké mali príjmy a podla toho potom usúdia, či potrebujú vyplniť žiadosť. Nie? U nás to vychádza tak, že len naozaj tý, čo sú aj podnikateľmi zároveň si budú musieť vykonať RZ a tý doložiť doklad, ktorý nastúpili v priebehu roka 2005. - ozaj, pre nich sa vypĺňa tlačivo S alebo X?:rolleyes:

Anonymka a vaši zamestnanci nevedia aké mali minulý rok príjmy?
Anonymka
04.05.06,13:13
Ale pre nich sú takéto záležitosti ťažko pochopiteľné. Niekorý vedia, niektorý nie.
No ale ako to mám spraviť? Nech každý požiada, kto môže (podľa zákona) a ak netreba, tak nevykonám? Alebo nech ani vôbec nepodáva žiadosť?

Vieš, oni to nesledujú (možno) a sú to opraváry, ktorý moc takýmto veciam nerozumejú. Síce som napísala také pokyny pre zamestnancov, ale neviem, či sa im podarí, pochopiť to. Zas ich nechcem podceniť.
katkaj
04.05.06,13:22
Ale pre nich sú takéto záležitosti ťažko pochopiteľné. Niekorý vedia, niektorý nie.
No ale ako to mám spraviť? Nech každý požiada, kto môže (podľa zákona) a ak netreba, tak nevykonám? Alebo nech ani vôbec nepodáva žiadosť?

Vieš, oni to nesledujú (možno) a sú to opraváry, ktorý moc takýmto veciam nerozumejú. Síce som napísala také pokyny pre zamestnancov, ale neviem, či sa im podarí, pochopiť to. Zas ich nechcem podceniť.

Viem,že tomu veľa ľudí nerozumie ale myslím že stačí, že si napísala pokyny a predpokladám,že vedia čítať. Pokiaľ nemajú vysoké príjmy a povinnosť vykonať zúčtovanie tak s tými sa netráp. A pokiaľ niekto má povinnosť vykonať zúčtovanie a nepožiada ťa tak nech si to robí sám. Viem je to možno kruto povedané ale nedá sa večne brať za nich zodpovednosť na seba. Pokiaľ mali vykonať ročné zúčtovanie a nevykonajú tak si zodpovedajú za to sami.
Prípadne im ešte raz pripomeň nech si prečítajú tie pokyny aby na to nezabudli ale určite sa nezaťažuj ich záležitosťami
ValMa
04.05.06,14:51
Chcem sa opýtať skúsených. Dnes som cvične vypisovala za konateľa tlačivo S, SA, SB. Konateľ ako SZČO bol od 1.1.-31.8.2005 - bez príjmu.
Ak by bol iba v pozícii zamestnanca, nebolo by potrebné urobiť mu RZZP.
Keď som to všetko vypísala, vznikol mi nedoplatok vo výške 7.280,- Sk, čiže 910,- x 8 mesiacov - z titulu SZČO. Je to správne?
alušik
04.05.06,15:04
Počítala som to takto: (netusim, či správne)
položka S21 = príjem/úhrn VZ: 566.997
položka S22= 517.140
položka S23 = 517140:566 997=vyšiel mi koeficient 0,9121
položka A21= 566.997 x 0,9121 = 517157.
Chcela by som ale do položku A21 napísať 517.140.
Dakujem za radu.
hexa

No z titulu zaokrúhlenia koeficientu to aj mne takto divne vyšlo. Ja by som tam napísala tú sumu 517157 - veď to bude na celkovom poistnom rozdiel oproti 517.140 len nejaké 2 Sk. Tlačivo som normálne ešte nevyplňnovala, tak snáď poradí aj niekto iný. Logika by mi dávala viac tú sumu 517.140 Sk, lebo to je vlastne maximum, no matematika zase nepustí...
alušik
04.05.06,15:08
mám kolegu, ktorý bol do konca septembra študentom VŠ, 12 dní bol samoplatcom (doplatil si zdravotné poistenie, príjmy v tomto období nemal) kým nastúpil do zamestnania. Mzdová účtovníčka mu povedala, že si bude musieť urobiť sám ročné zúčtovanie pretože bol samoplatcom, v zamestnaní nemal kolísavé príjmy. Je to pravda? SZČO nebol, tak neviem.
Áno, je to pravda. Keď bol niekto počas roka samoplatiteľom, nemôže mu mzdárka urobiť ročné zúčtovanie poistného. Ale myslím si, že povinnosť podať ročné zúčtovanie nemá, ak v období samoplatiteľstva a "študentstva", ktoré spadalo do obdobia od 1.9. do 31.12. nemal príjmy vyššie ako 13.000 a v zamestnaní tiež neboli "kolísavé príjmy".
alušik
04.05.06,15:16
KatkaJ, máš pravdu. Aj ja som na tom tak...

No ale späť k téme. Ako to mám celé spraviť? Vytlačím každému potvrdenie aby videli, že aké mali príjmy a podla toho potom usúdia, či potrebujú vyplniť žiadosť. Nie? U nás to vychádza tak, že len naozaj tý, čo sú aj podnikateľmi zároveň si budú musieť vykonať RZ a tý doložiť doklad, ktorý nastúpili v priebehu roka 2005. - ozaj, pre nich sa vypĺňa tlačivo S alebo X?:rolleyes:

Ja by som nikomu nič netlačila. U ľudí, u ktorých viem, že by som im mala urobiť ročné zúčtovanie z dôvodu kolísavosti príjmu - tým by som povedala, že nech si vypíšu žiadosti. Ostatným by som to nechala tak. Ak majú iných zamestnávateľov, tam mzdárka bude postupovať asi podobne, takže ak by potvrdenia potreboval, určite sa sám ozve na podnet od inej mzdárky, ktorá mu potrebuje zúčtovanie vykonať. Tým, o ktorých viem, že sú zároveň aj SZČO by som si potvrdenia vystavila a dala im podpísať aj žiadosť o vystavenie potvrdenia. V prípade živnostníkov je ťažko povedať, či to bude tlačivo S alebo X-málo informácií. S väčšou pravdepodobnosťou S.;)
alušik
04.05.06,15:20
Chcem sa opýtať skúsených. Dnes som cvične vypisovala za konateľa tlačivo S, SA, SB. Konateľ ako SZČO bol od 1.1.-31.8.2005 - bez príjmu.
Ak by bol iba v pozícii zamestnanca, nebolo by potrebné urobiť mu RZZP.
Keď som to všetko vypísala, vznikol mi nedoplatok vo výške 7.280,- Sk, čiže 910,- x 8 mesiacov - z titulu SZČO. Je to správne?
Nie nie je. VZ z titulu SZČO si mu dala asi 6500 je tak? Ak ako SZČO nemal žiadne príjmy - čo predpokladám, ak tam bol prihlásený človiečik len z titulu kontelstva, tak jeho minimálny VZ bude 0. Má predsa vymeriavací základ vypočítaný z titulu zamestnanca, nie?
ValMa
04.05.06,17:13
Postupovala som podľa usmernenia, ktoré je na stránek MZ - príklad pre vyplnenie tlačiva S, SA,SB. Tam je konateľ, ktorý nemal príjem a vymeriavaci základ sa bral 6500,- Sk. Nie som si istá, či som ten príklad pochopila správne.
Jana Motyčková
04.05.06,17:23
Postupovala som podľa usmernenia, ktoré je na stránek MZ - príklad pre vyplnenie tlačiva S, SA,SB. Tam je konateľ, ktorý nemal príjem a vymeriavaci základ sa bral 6500,- Sk. Nie som si istá, či som ten príklad pochopila správne.
Príklad konateľ s nulovými príjmmi +zamestnanec :
Jana Motyčková
04.05.06,17:28
No z titulu zaokrúhlenia koeficientu to aj mne takto divne vyšlo. Ja by som tam napísala tú sumu 517157 - veď to bude na celkovom poistnom rozdiel oproti 517.140 len nejaké 2 Sk. Tlačivo som normálne ešte nevyplňnovala, tak snáď poradí aj niekto iný. Logika by mi dávala viac tú sumu 517.140 Sk, lebo to je vlastne maximum, no matematika zase nepustí...
Keďže koeficient sa zaokrúhľuje na 4 desatinné miesta nahor, po spätnom násobení týmto koeficientom VZ jednotlivých platiteľov vyjde v celkovom súčte VZ o pár korún vyšší ako maximálny VZ. Je to v poriadku (aj keď v rozpore s jedným ustanovením zákona).
Manual
04.05.06,17:39
Príklad konateľ s nulovými príjmmi +zamestnanec :
Janka vďaka, mám podobný prípad, posielm B:)
Pekný večer...:)
iva80
04.05.06,17:50
Ahojte, prosim Vas o radu.
V roku 2005 som bola zamestnanec aj SZCO takze si budem robit rocne zuctovanie sama ale od 5.9.05 som nastupila na materskú dovolenku a poberala materské (nie rodicovsky prispevok) a teraz neviem ci podat tlacivo S alebo X.?
Diky
Jana Motyčková
04.05.06,17:57
AK VZ v súčte zo zamestnania a zo živnosti bol apoň 78000, tak S.
liduska
04.05.06,18:56
ak bol niekto na rodičovskom príspevku, prípadne evidovaný na UP neskôr začali podnikať, treba to zdokladovať a priložiť k roč. zúčtovaniu ?
Jana Motyčková
04.05.06,19:05
Tie obdobia netreba dokladovať. V podstate v priebehu roka sa tieto doby oznamovali ZP, takže mali by mať o tom vedomosť.
AGRO
04.05.06,19:18
Prosím ešte raz vysvetliť . Vypisovala som list SB - - B04 - poistenec sa považoval za SZČO od - do.
Ja som tam napísala od 01.01.2005 do 31.12.2005 a teraz som sa stretla v jenom príspevku, že sa tam vypisuje od 01.01.2005 - do 31.08.2005, počet dní 243. Považovala som sa za SZČO celý rok. Bola tam zmená ?
Ďakujem.
Melnick
04.05.06,19:34
Prosím ešte raz vysvetliť . Vypisovala som list SB - - B04 - poistenec sa považoval za SZČO od - do.
Ja som tam napísala od 01.01.2005 do 31.12.2005 a teraz som sa stretla v jenom príspevku, že sa tam vypisuje od 01.01.2005 - do 31.08.2005, počet dní 243. Považovala som sa za SZČO celý rok. Bola tam zmená ?
Ďakujem.
Zmena bola u konateľov,ktorí sa do 31.8. posudzovali
ako SZČO a od septembra sú posudz. ako zamestnanci.
liduska
04.05.06,19:48
nie je mi jasné aká je osoba podľa §11 odst.2 verejne zdravotne poistená
Melnick
04.05.06,21:02
nie je mi jasné aká je osoba podľa §11 odst.2 verejne zdravotne poistená

To sme my občania SR,ktorí sme poistení dňom
narodenia atď...., prípadne iné osoby za určitých
podmienok. Ale pretože sa mi nechce prepisovať
§§ 1-33 zákona 580/2004 tak si to tam pozri.:D
Véééľmi zaujímavé čítanie na tieto dni.:) :) :)
AnitaMartinska
05.05.06,05:22
Ahojte poradaci!

Nema niekto v skratke a velmi zrozumitelne vypisane pokyny,kto si ma a kto nema podavat RZP? / rozne pripady/
Chcela by som to poposielat na jednotlive pracoviska, aby sa vedeli zamestnanci aspon z casti orientovat,ci maju nejake povinnosti voci ZP.
Vdaka.
Olgica
05.05.06,05:26
Prosím o radu.
Mám zamestnanca, ktorý u nás pracuje od 17.01.2005. Od 01.01. - 16.01.05 nikde nerobil a neplatil si ZP. Treba mu urobiť ročné zúčt.ZP?
Ďalší zamestnanec u nás robí od 05.04.2005. Od 01.01. - 04.04.2005 bol na úrade práce - bol poistenec štátu. Treba mu urobiť ročné zúčt.ZP?
Ďakujem.
alušik
05.05.06,05:33
Prosím o radu.
Mám zamestnanca, ktorý u nás pracuje od 17.01.2005. Od 01.01. - 16.01.05 nikde nerobil a neplatil si ZP. Treba mu urobiť ročné zúčt.ZP?
Ďalší zamestnanec u nás robí od 05.04.2005. Od 01.01. - 04.04.2005 bol na úrade práce - bol poistenec štátu. Treba mu urobiť ročné zúčt.ZP?
Ďakujem.

V oboch prípadoch treba urobiť ročné zúčtovanie poistného len v prípade, že u Vás v pracovnom pomere mali "kolísavé príjmy" - tz. hoci len v jednom mesiaci prekročili s príjmom hranicu 43095 Sk. Inak nie.;)
alušik
05.05.06,05:38
Ahojte poradaci!

Nema niekto v skratke a velmi zrozumitelne vypisane pokyny,kto si ma a kto nema podavat RZP? / rozne pripady/
Chcela by som to poposielat na jednotlive pracoviska, aby sa vedeli zamestnanci aspon z casti orientovat,ci maju nejake povinnosti voci ZP.
Vdaka.

Ja by som sa s vypracovávaním nejakých pokynov veľmi netrápila. Upozornila by som len ľúdí, u ktorých viem, že mali príjem - hoci len v jednom mesiaci - vyšší ako 43095,- a tých, o ktorých viem, že sú SZČO. Tí, nech Ti vypíšu žiadosti a hotovo. Budeš sa trápiť s pokynmi a ľudia dajme tomu z výroby alebo zo staveniska to aj tak nepochopia - čo im chcel autor povedať. Ten, kto v terminológii nás účtovníkov "nechodí" aj tak nevie, čo tým myslíš. To je moja osobná skúsenosť. Môžem sa hoci aj pani učiteľke snažiť vysvetliť - trpezlivo aj 5x dookola, vidím, že aj tak nechápe o čom rozprávam.;)
Anonymka
05.05.06,05:40
Možno blbá otázka, ale z čoho je suma 43095,- ??? Je to x násobok min.mzdy, či čo? :confused: :confused: :confused:

Dík :)
alušik
05.05.06,05:41
Možno blbá otázka, ale z čoho je suma 43095,- ??? Je to x násobok min.mzdy, či čo? :confused: :confused: :confused:

Dík :)

Je to maximálny vymeriavací základ, ktorý bol stanovený pre zdravotné poistenie za kalendárny mesiac.;)
Anonymka
05.05.06,05:56
Dík. A ešte jedna otázka. Tie tlačivá, čo sú na internete je možné vyplniť, alebo musia byť origináli zo ZP? :D
alušik
05.05.06,06:01
Ja myslím, že to zdravotné poisťovne budú akceptovať aj na tlačivách z internetu. Aj mesačné výkazy tak akceptujú, tak v tom nevidím nejaký problém.
Melnick
05.05.06,06:05
Možno blbá otázka, ale z čoho je suma 43095,- ??? Je to x násobok min.mzdy, či čo? :confused: :confused: :confused:

Dík :)

Je to úhrn 3násobku priemernej mzdy zamestnanca
v hospodárstve zistený štatistickým úradom za kal.
rok,ktorý 2 roky predchádza rozhoduj. obdobiu.
dudel
05.05.06,06:15
Chcela by som sa spýtať, či absolvent VŠ, kotý nastúpil do zamestnania v auguste a neprekročil maximálny VZ - či si musí urobiť RZ, alebo či mu ho urobí zamestnávateľ. Je to preňho výhodné ? Rozpočítava sa príjem a odvody do ZP na 12 mesiacov ?

Keď niekto pracoval v zahraničí a potom v SR robí si RZ sám ?

Keď bol niekto na Úrade práce a potom robil, kto mu urobí RZ a aké potvrdenie z ÚP má predložiť ?

Ďakujem pekne za Vaše rady.
Anonymka
05.05.06,06:27
mimotemy Chcem sa poďakovať každému za rady! Dík :p :) mimotemy

No a späť k téme: vyplňujem tlačivo SA pre konateľa a zistila som, že sú rozdiely vo výslednom poistnom. Napr.
úhrn preddavkov na poistné zamestnávateľa: 23 967,00
úhrn preddavkov na poistné zamestnanca: 9 589,00
úhrn príjmov 239 657,00 Sk
no a keď prepočítam podľa sadzieb (4 a 10%) vychádza nasledovne:
keďže sa to zaokrúhluje smerom hore:
23 965,70 = 23 966,00
9 586,28 = 9 587,00
rozdiel je vo výške (preplatok) 3 Sk - mám to uviesť, či vyplniť do tých kolóniek tie isté sumy vyššie uvedené a bez uvedenia preplatku? :eek: :confused: :confused:

Ozaj! A je povinný vôbec vykonať a podať RZ ak jeho príjem nepresiahol tú danú hranicu ani v jednom mesiaci a z konateľstva nemal príjem (neplatil preddavky)?
alušik
05.05.06,06:39
Chcela by som sa spýtať, či absolvent VŠ, kotý nastúpil do zamestnania v auguste a neprekročil maximálny VZ - či si musí urobiť RZ, alebo či mu ho urobí zamestnávateľ. Je to preňho výhodné ? Rozpočítava sa príjem a odvody do ZP na 12 mesiacov ? Nemusí si robiť RZP. Výhodné by to pre neho bolo, keby mal napríklad 2 zamestania súčasne a v jednom alebo oboch by platil z maxima. Inak to žiadny zmysel nemá robiť si RZP, pretože príjem sa nerozkladá do všetkých mesiacov - tak ako to je v ročnom zúčtovaní dane.;)

Keď niekto pracoval v zahraničí a potom v SR robí si RZ sám ? Príjem zo zahraničia nijako nie je významný z hľadiska ročného zúčtovania poistného na našom území, dôležité je len to, aký štatút ma človek na našom území počas roka - z neho a z príjmov sa vychádza pri povinnosti podať ročné zúčtovanie poistného.

Keď bol niekto na Úrade práce a potom robil, kto mu urobí RZ a aké potvrdenie z ÚP má predložiť ? Nie je to tak ako pri daniach. Z úradu práce nepredkladá žiadne potvrdenia. Ak je nutné urobiť RZP kvôli kolísavosti príjmu v zamestnaní, môže mu ho urobiť zamestnávateľ, ak nebol v priebehu roka samoplatiteľ alebo SZČO.

Ďakujem pekne za Vaše rady.

Odpovede som zvýraznila.;)
Melnick
05.05.06,06:45
[quote=Anonymka]
Ak bol konateľ posudzovaný do augusta ako SZČO-RZP musíš robiť.
Anonymka
05.05.06,06:49
[quote=Anonymka]
Ak bol konateľ posudzovaný do augusta ako SZČO-RZP musíš robiť.

O.K. POCHOPILA SOM. DÍK.:)
Jana 55
05.05.06,06:58
Ahojte, neviem sa vymotať či musí alebo nemusí podať RZ zamestnanec,ktorý bol súčastne aj SZČO,ale nebol prihláseny ani jeden deň v poisťovni ako SZČO.Podať či nepodať?
panel
05.05.06,07:01
Dobry den,

prosim o radu ak je tu niekto kto sa v tom vyzna :)

Som zamestananec u firmy od 02/2005.
1.) Mam narok na to aby som si podal ziadost na rocne zuctovanie u terajsieho zamestnavatela, alebo si ho musim podat sam?

2.) Ak mam narok, co si potrebujem vyziadat od predchdzajuceho zamestnavatela a dokedy musi byt ziadost podana.

3.) Ak nemam narok :mee: , co musim urobit prosim :confused:

Vopred dakujem za hocijaku odpoved.
katkaj
05.05.06,07:12
Dobry den,

prosim o radu ak je tu niekto kto sa v tom vyzna :)

Som zamestananec u firmy od 02/2005.
1.) Mam narok na to aby som si podal ziadost na rocne zuctovanie u terajsieho zamestnavatela, alebo si ho musim podat sam?

2.) Ak mam narok, co si potrebujem vyziadat od predchdzajuceho zamestnavatela a dokedy musi byt ziadost podana.

3.) Ak nemam narok :mee: , co musim urobit prosim :confused:

Vopred dakujem za hocijaku odpoved.

1. Máš nárok požiadať zamestnávateľa o zúčtovanie pokiaľ si mal počas roka len príjem zo závislej činnosti a nemal si iné príjmy na základe ktorých by si musel podávať zúčtovanie sám.
2. Od predchádzajúceho zamestnávateľa si vyžiadaj potvrdenie o preddavkoch na ZP do 7.5.2006. Ale kedže je to nedeľa tak do 9.5.2006.

3. Pokiaľ si ale mal v každom mesiaci minulého roka príjem nižší ako 43.095 alebo pokial si mal v každom mesiaci príjem vyšší ako 43.095 tak nič žiadať nemusíš a tvoje zdravotné je vysporiadané.
helas
05.05.06,07:20
Ak ste zamestnaný od 2/2005, tak ročné zúčtovanie Vám urobí terajší zamestnávateľ, požiadať treba do 15.5.2006, od bývalého zamestnávateľa
si treba vyžiadať potvrdenie o príjme za mesiac január, to Vám musí dať do 7,5.Ale ide aj o to, či ste mali kolísavé príjmy,tzn.že Váš príjem aspoň v jednom mesiaci bol vyšší ako 43 095,-- Sk, ak ste takýto príjem nemali , tak je zbytočne robiť ročné zúčtovanie.
martina12
05.05.06,07:31
SZČO v roku 2005, v júni prerušila živnosť, od decembra 2005 poberá materský príspevok. Celkový príjem zo živnosti bol nižší ako 78 000,-. Má podať RZP na tlačive X + XB alebo B?
vema
05.05.06,07:34
Prosím Vás, kde najdem tlačivo na Doklad o výške príjmu a o preddavkoch na poistenie za rok 2005.Najdem to tu niekde?S koľkých dielov to potvrdenie pozostáva.Ďakujem
panel
05.05.06,07:35
Dakujem za odpoved.
Takze ak som mal mesacny prijem mensi ako 43000 tak to nemusim podavat vobec?
katkaj
05.05.06,07:37
Dakujem za odpoved.
Takze ak som mal mesacny prijem mensi ako 43000 tak to nemusim podavat vobec?

Ak si v žiadnom mesiaci neprekročil príjem 43.095 tak nemusíš robiť zúčtovanie. :) Je to v poriadku
Ingrid G.
05.05.06,07:38
Dakujem za odpoved.
Takze ak som mal mesacny prijem mensi ako 43000 tak to nemusim podavat vobec?

Áno, nemáš povinnosť podať si ročné zúčtovanie. Ak si však nebol prihlásený v ZP ako SZČO. Ak si bol v roku 2005 len zamestnancom s príjmom ako píšeš do 43000 - povinnosť nemáš.
Barbara
05.05.06,07:40
Prosím Vás, kde najdem tlačivo na Doklad o výške príjmu a o preddavkoch na poistenie za rok 2005.Najdem to tu niekde?S koľkých dielov to potvrdenie pozostáva.Ďakujem


www.health.gov.sk 4stranné tlačivo:)
misa2
05.05.06,07:58
Prosím vás, ktorý typ tlačiva musí podať dôchodca, ktorý bol celý rok SZČO a od 1.9.má ZŤP? Podľa doterajšej debaty mám pocit, že by to malo byť tlačivo X, ale vôbec nie som si istá...."obdivujem" ľudí, ktorí dokázali vymyslieť takýto chaos.:mad:
Anonymka
05.05.06,07:59
A na túto časť mojej predošlej otázky vie niekto odpovedať? :confused:



No a späť k téme: vyplňujem tlačivo SA pre konateľa a zistila som, že sú rozdiely vo výslednom poistnom. Napr.
úhrn preddavkov na poistné zamestnávateľa: 23 967,00
úhrn preddavkov na poistné zamestnanca: 9 589,00
úhrn príjmov 239 657,00 Sk
no a keď prepočítam podľa sadzieb (4 a 10%) vychádza nasledovne:
keďže sa to zaokrúhluje smerom hore:
23 965,70 = 23 966,00
9 586,28 = 9 587,00
rozdiel je vo výške (preplatok) 3 Sk - mám to uviesť, či vyplniť do tých kolóniek tie isté sumy vyššie uvedené a bez uvedenia preplatku?
ivana2703
05.05.06,08:00
Chcem sa opýtať, SZČO má uhradené poistné za celý rok v roku 2005. V januári 2005 uhrádzala poistné za 11,12/2004. Mám do pol.26 a 28 uviesť sumu 10920,- Sk len rok 05 alebo 11740,-Sk vrátane úhrad za rok 2004. Vďaka
vema
05.05.06,08:08
Barbara ďakujem,ešte sa chcem spýtať:1 strana rozumiem,2 strana rozumiem,3 tiež,ale poslednú stranu III.diel tam čo,keď ešte neviem výsledok RZ -zamestnávateľa.Ďakujem
bazil
05.05.06,08:09
Prosím Vás, mám jedného zamestnanca ktorý bol celý rok zamestnaný, jeho príjem bol stále nižší ako 43 095 Sk ale mal príjem ako sprostredkovateľ dôchoskového sporenia s príjmom za celý rok 41 000 Sk. Musí si urobiť ročné zúčtovnaie ZP? Neviem či mu mám vystaviť potvrdenie.
sisulienka
05.05.06,08:21
spracúvam JU pre SZČO ale nie všetci boli celý rok ako SZČO.
Napr. jeden mesiac bol ako nezamestnaný a zvyšok roka bol SZČO mám použiť tlačivo typu B? alebo S?
Takisto jeden bol na socialke 2 mesiace a zvyšok SZČO za rok 2005.
poradte lebo ma z toho chytá depka.
Jajina
05.05.06,08:21
Snažila som sa prečítať všetky príspevky v Porade od p.Mihála aj od iných členov, ale našla som len jeden príklad k RZ SZČO ktorý bol PN ale bol aj dôchodca a preto mi to nie je jasné. Snažila som sa už vyplniť RZ môjho zamestnávateľa, ale v konečnom dôsledku neviem ako sa mi zohľadní jeho PN keď je SZČO, a možno by to viacerých zaujímalo?

Môj príklad :
01-06/2005 min.VZ 6500,- poistné 6x 910,-
07-12/2005 VZ 32519,- poistné 6x 4.553,- = súčet 32 778,-
všetko poistné zaplatené v termínoch aj ked bola v 10-12/05 PN

od 24.10. do 31.12.2005 PN t.j. 8+30+31=69dní

III. p.24 1.1.2005 - 31.12.2005 SZČO - Uvádza sa aj obdobie PN ?
p.26 32 778
p.27 1 144 730
p.28 28 225
p.29 548 110
IV. nevypĺňam
V. Uviedla som počet kalend.dní
VI. podľa § 11 od.8 o) by som mala vyplniť ale VZ mám väčší ako 78 000,-
Ak by mi v tomto niekto poradil bola by som veľmi vďačná, lebo neviem kde inde by som mohla ešte zohľadniť úľavu na poistnom z dôvodu PN.
VII. p.51 z p.29 548 110
p.52 ???
p.53 VZ ?? ale v návode na vyplnenie sa uvádza "uvedie sa väčšia suma z p.51 a p.52, najviac 517 140,-

Z toho som porozumela, že SZČO platí zdravot.poistenie aj počas dní PN ?? Alebo sa mýlim?

alušik
05.05.06,08:37
A na túto časť mojej predošlej otázky vie niekto odpovedať? :confused:



V riadkoch A23 a A25 uvedieš tak, ako si vypočítala so zaokrúhlením a v r.26 uvedieš preplatok 3Sk.;)
alušik
05.05.06,08:39
Chcem sa opýtať, SZČO má uhradené poistné za celý rok v roku 2005. V januári 2005 uhrádzala poistné za 11,12/2004. Mám do pol.26 a 28 uviesť sumu 10920,- Sk len rok 05 alebo 11740,-Sk vrátane úhrad za rok 2004. Vďaka

Do pol 26 uvedieš všetky zaplatené preddavky na poistné t.j. 10920 sk. Do pol. 28 uvedieš celkové zaplatené poistné - tj. aj vrátane starých úhrad, ktoré nie sú chápané ako preddavok na rok 2005 - čiže aj to, ak si náhodou doplácala niečo za staré roky.;)
alušik
05.05.06,08:42
Barbara ďakujem,ešte sa chcem spýtať:1 strana rozumiem,2 strana rozumiem,3 tiež,ale poslednú stranu III.diel tam čo,keď ešte neviem výsledok RZ -zamestnávateľa.Ďakujem

Keď vystavuješ doklad o výške príjmu pre zamestnanca, ktorému bude ročné zúčtovanie robiť niekto iný, tak sa nad 3 a 4 stranou ani nepozastavuj. To sa Ti vráti od toho, kto ročné zúčtovanie vykoná, v prípade, že bude nedoplatok/preplatok vyšší ako 100 Sk.;)
alušik
05.05.06,08:44
spracúvam JU pre SZČO ale nie všetci boli celý rok ako SZČO.
Napr. jeden mesiac bol ako nezamestnaný a zvyšok roka bol SZČO mám použiť tlačivo typu B? alebo S?
Takisto jeden bol na socialke 2 mesiace a zvyšok SZČO za rok 2005.
poradte lebo ma z toho chytá depka.

Jožko Mihál na školení vravel, že tlačivo B sa použije v prípade, že SZČO bol niekto celý kalendárny rok. Snáď som to teda pochopila dobre. Takže ak SZČO nebol celý kalendárny rok, vypĺňa S, prípadne v určitých prípadoch ešte môže byť X.
vlasta61
05.05.06,09:12
Prosím o pomoc. Vyplňujem tlačivo SB za zamestnanca (počas celého roka a mal kolísavé príjmy i nad 43 tis. Sk) , ktorý bol konateľom v inej firme od 1.3.2005 do 31.8.2005 a poberal odmenu 20 000/mesačne platil si preddavky ako SZČO vo výške 910,- Sk. Mám zmätok pri vyplňovaní tlačiva SB pri B21, B22 a B23. Uvažujem správne ak do B21, B22 a B23 vpíšem O. Vymeriavací základ mi potom vychádza 6x20 000,=160000:2,14= 74 766,- Sk t.j. nižší ako 78 000,- Sk. Neviem si s tým ďalej rady. Č uviesť v odd. III?
Skúsi mi niekto pomôcť. Veľmi pekne ďakujem.
martina12
05.05.06,09:25
SZČO v roku 2005, v júni prerušila živnosť, od decembra 2005 poberá materský príspevok. Celkový príjem zo živnosti bol nižší ako 78 000,-. Má podať RZP na tlačive X + XB alebo B?

Poradí niekto?
bazil
05.05.06,09:36
Prosím Vás, mám jedného zamestnanca ktorý bol celý rok zamestnaný, jeho príjem bol stále nižší ako 43 095 Sk ale mal príjem ako sprostredkovateľ dôchoskového sporenia s príjmom za celý rok 41 000 Sk. Musí si urobiť ročné zúčtovnaie ZP? Neviem či mu mám vystaviť potvrdenie.
Prosim nikto mi nepomože?
apinke
05.05.06,09:47
Ahojte,
prosim pomozte mi kde by som mohla najst tlacivo /to nove ročné zúčtovanie ZP/,ktore si mozem vytlacit.Dakujem Andrea
ivana2703
05.05.06,09:48
Poradí mi niekto s takým niečim. Brat mi teraz dal papiere, že od 09-12/05 pracoval na dohodu a celkový príjem bol 39000,-- Sk. Od 01-05 bol na ÚP,06-11 bol svojvoľne nezmestnaný a platil si zdravotné poistenie, a 12 bol zase evidovaný na ÚP. Má si urobiť ročné zúčtovanie alebo nie? Ďakujem
apinke
05.05.06,09:48
Ahojte,
kde by som mohla najst a vytlacit tlacivo rocne zuctovanie pre ZP.Dakujem Andrea
katkaj
05.05.06,09:50
Ahojte,
prosim pomozte mi kde by som mohla najst tlacivo /to nove ročné zúčtovanie ZP/,ktore si mozem vytlacit.Dakujem Andrea
Nájdeš ho aj tu na porade v Poradablog alebo na stranke www.health.gov.sk (http://www.health.gov)
katkaj
05.05.06,09:54
Poradí mi niekto s takým niečim. Brat mi teraz dal papiere, že od 09-12/05 pracoval na dohodu a celkový príjem bol 39000,-- Sk. Od 01-05 bol na ÚP,06-11 bol svojvoľne nezmestnaný a platil si zdravotné poistenie, a 12 bol zase evidovaný na ÚP. Má si urobiť ročné zúčtovanie alebo nie? Ďakujem

Musí robiť zúčtovanie nakoľko jeho príjem z dohody od 9-12/05 presiahol sumu 13.000 a ešte bol aj samoplatiteľ v roku 2005.
martina12
05.05.06,10:01
Pôvodca textu príspevku: bazil
Prosím Vás, mám jedného zamestnanca ktorý bol celý rok zamestnaný, jeho príjem bol stále nižší ako 43 095 Sk ale mal príjem ako sprostredkovateľ dôchoskového sporenia s príjmom za celý rok 41 000 Sk. Musí si urobiť ročné zúčtovnaie ZP? Neviem či mu mám vystaviť potvrdenie.
Prosim nikto mi nepomože?

Podľa mňa si musí robiť ročné zúčtovanie sám, nakoľko ml príjem podľa par. 6 zákona o dani z príjmov
ivana2703
05.05.06,10:02
Ahoj Katka, ďakujem Ti za takú rýchlu odpoveď. Ktoré tlačivo mám vyplniť, a stačí mi od firmy len potvrdenie o príjme, keďže odvody neboli? A ako to bude potom s platením od 07/06, keď od 01/06 má TPP?
Anonymka
05.05.06,10:06
mimotemy dík alušik:-)mimotemy
vlasta61
05.05.06,10:13
Za každú dobrú radu k príspevku č. 194 budem veľmi vďačná !!!:)
katkaj
05.05.06,10:15
Ahoj Katka, ďakujem Ti za takú rýchlu odpoveď. Ktoré tlačivo mám vyplniť, a stačí mi od firmy len potvrdenie o príjme, keďže odvody neboli? A ako to bude potom s platením od 07/06, keď od 01/06 má TPP?

Tu by malo byť tlačivo typ S s prílohami SA kde si zhrnie tie dohody a SC kde si zohladní to čo si platil sám. Stačí to potvrdenie o príjme alebo výplatné pásky.
A pokiaľ je už TPP tak preddavky by nemal platiť.
ivana2703
05.05.06,10:30
Katkaj, vrelá vďaka za pomoc. Nevieš mi ešte poradiť s týmto:SZČO od 10.01-31.12.05, od01.01.-09.01.zamestnanec. 02/05.03/05 a 11/05 mal OČR. vypíšem tlačivo S s prílohami,priložím aj potvrdenie o tom, že bol na OČR alebo nie? Normálne mám už z toho taký chaos,že už nevládzem ani poriadne vnímať.
katkaj
05.05.06,10:34
Katkaj, vrelá vďaka za pomoc. Nevieš mi ešte poradiť s týmto:SZČO od 10.01-31.12.05, od01.01.-09.01.zamestnanec. 02/05.03/05 a 11/05 mal OČR. vypíšem tlačivo S s prílohami,priložím aj potvrdenie o tom, že bol na OČR alebo nie? Normálne mám už z toho taký chaos,že už nevládzem ani poriadne vnímať.

Podľa mňa nemusíš prikladať OČR ;)
A myslím že chaos v tom máme občas všetci :rolleyes:
bazil
05.05.06,10:36
Podľa mňa si musí robiť ročné zúčtovanie sám, nakoľko ml príjem podľa par. 6 zákona o dani z príjmov
ďakujem, ďakujem!!!
Reny
05.05.06,10:46
Chcem sa opýtať. Máme zamestnankyňu, ktorá od 1.1.2005-31.8.2005 bola na MD a RP. V tom období sme ju zamestnanli na DOVP. Počíta sa jej aj príjem z dohôd, nakoľko to bolo viac ako minimálna mzda? Ak sa nepočíta, tak musí sa jej robiť ročné zúčtovanie poistného? Aký typ tlačiva? Ďakujem
vema
05.05.06,11:05
Ešte sa chcem opýtať na ten doklad o výške príjmu a preddavkoch na poistné.IV.diel .Tam mi program vyhodí u pracovníkov s hodinovou tarifou rôzne minimálne základy a tí čo majú pevnú mzdu tak 6500.-Sk.Je to správne?Nemôžem prísť na to, ako sa ten program k tým cifrám dopracoval.Ďakujem...
alušik
05.05.06,11:24
Chcem sa opýtať. Máme zamestnankyňu, ktorá od 1.1.2005-31.8.2005 bola na MD a RP. V tom období sme ju zamestnanli na DOVP. Počíta sa jej aj príjem z dohôd, nakoľko to bolo viac ako minimálna mzda? Ak sa nepočíta, tak musí sa jej robiť ročné zúčtovanie poistného? Aký typ tlačiva? Ďakujem
Nie je dôležité, čo bolo do 31.8. Ak by bola na RP po 1.9. a popri tom mala príjem, vtedy by to bolo rozhodujúce pre ročné zúčtovanie poistného.Od toho 1.9. predpokladám, že už je zamestnaná a nemala príjem nad 43095. V tom prípade nemusí robiť ročné zúčtovanie.
alušik
05.05.06,11:33
Prosím o pomoc. Vyplňujem tlačivo SB za zamestnanca (počas celého roka a mal kolísavé príjmy i nad 43 tis. Sk) , ktorý bol konateľom v inej firme od 1.3.2005 do 31.8.2005 a poberal odmenu 20 000/mesačne platil si preddavky ako SZČO vo výške 910,- Sk. Mám zmätok pri vyplňovaní tlačiva SB pri B21, B22 a B23. Uvažujem správne ak do B21, B22 a B23 vpíšem O. Vymeriavací základ mi potom vychádza 6x20 000,=160000:2,14= 74 766,- Sk t.j. nižší ako 78 000,- Sk. Neviem si s tým ďalej rady. Č uviesť v odd. III?
Skúsi mi niekto pomôcť. Veľmi pekne ďakujem.

V stĺpčekoch B21,22,23 budú všade 0, lebo on bol inde zamestnancom celý rok - to si uvažovala dobre.
V odd. III uvedieš B31 a B32 0, potom B33,B34 bude to isté, čo B09 atď. myslím, že to už dorátaš aj sama.;) Neviem, aký máš koeficient, inak by som dopísala aj ďalej.
vlasta61
05.05.06,11:34
Dnes som celé dopoludnie hľadala v porade návod s príkladmi na vyplnenie tlačiva S, SA a SB. Našla som iba A a B. Môže mi niekto poradiť :confused: . Prípadne reagovať na príspevok č. 194.
Vďaka.
alušik
05.05.06,11:36
Už sa stalo.:) ;) :D
martina12
05.05.06,11:36
SZČO v roku 2005, v júni prerušila živnosť, od decembra 2005 poberá materský príspevok. Celkový príjem zo živnosti bol nižší ako 78 000,-. Má podať RZP na tlačive X + XB alebo B?
alušik
05.05.06,11:41
SZČO v roku 2005, v júni prerušila živnosť, od decembra 2005 poberá materský príspevok. Celkový príjem zo živnosti bol nižší ako 78 000,-. Má podať RZP na tlačive X + XB alebo B?


B určite nie - Jožko školil, že to sa dáva len keď bola SZČO v období celého roka.;)

Jožko mi to upresnil, takže môže byť B.
vlasta61
05.05.06,11:45
Alušik:
Vďaka. Ostatné si už prepočítam. Konečne v tom začínam mať jasno!
Prajem krásny víkend.
martina12
05.05.06,11:45
B určite nie - Jožko školil, že to sa dáva len keď bola SZČO v období celého roka.;)

Ako tu čítam hore-dole, nejako mi z toho vychádza X. Ale nie som si tým istá.
vema
05.05.06,11:59
Ešte sa chcem opýtať na ten doklad o výške príjmu a preddavkoch na poistné.IV.diel .Tam mi program vyhodí u pracovníkov s hodinovou tarifou rôzne minimálne základy a tí čo majú pevnú mzdu tak 6500.-Sk.Je to správne?Nemôžem prísť na to, ako sa ten program k tým
cifrám dopracoval.Ďakujem...Je tá moja otázka asi divná, keď mi nikto neodpovie?
Jana Motyčková
05.05.06,12:17
nie je mi jasné aká je osoba podľa §11 odst.2 verejne zdravotne poistená
§11 ods 2 sú "samoplatitelia" - t.j. dobrovoľne nezamestnaní, ale aj tí dôchodcovia, študenti ...., ktorí majú príjem vyšší ako 1/2 úhrnu mininmálnych miezd (13000 za september až október).
Jana Motyčková
05.05.06,12:23
SZČO v roku 2005, v júni prerušila živnosť, od decembra 2005 poberá materský príspevok. Celkový príjem zo živnosti bol nižší ako 78 000,-. Má podať RZP na tlačive X + XB alebo B?
B .
Jana Motyčková
05.05.06,12:25
Prosím vás, ktorý typ tlačiva musí podať dôchodca, ktorý bol celý rok SZČO a od 1.9.má ZŤP? Podľa doterajšej debaty mám pocit, že by to malo byť tlačivo X, ale vôbec nie som si istá...."obdivujem" ľudí, ktorí dokázali vymyslieť takýto chaos.:mad:
X .
Jana Motyčková
05.05.06,12:30
spracúvam JU pre SZČO ale nie všetci boli celý rok ako SZČO.
Napr. jeden mesiac bol ako nezamestnaný a zvyšok roka bol SZČO mám použiť tlačivo typu B? alebo S?
Takisto jeden bol na socialke 2 mesiace a zvyšok SZČO za rok 2005.
poradte lebo ma z toho chytá depka.
V oboch prípadoch B.
Jana Motyčková
05.05.06,13:00
Snažila som sa prečítať všetky príspevky v Porade od p.Mihála aj od iných členov, ale našla som len jeden príklad k RZ SZČO ktorý bol PN ale bol aj dôchodca a preto mi to nie je jasné. Snažila som sa už vyplniť RZ môjho zamestnávateľa, ale v konečnom dôsledku neviem ako sa mi zohľadní jeho PN keď je SZČO, a možno by to viacerých zaujímalo?

Môj príklad :
01-06/2005 min.VZ 6500,- poistné 6x 910,-
07-12/2005 VZ 32519,- poistné 6x 4.553,- = súčet 32 778,-
všetko poistné zaplatené v termínoch aj ked bola v 10-12/05 PN

od 24.10. do 31.12.2005 PN t.j. 8+30+31=69dní

III. p.24 1.1.2005 - 31.12.2005 SZČO - Uvádza sa aj obdobie PN ?
p.26 32 778
p.27 1 144 730
p.28 28 225
p.29 548 110
IV. nevypĺňam
V. Uviedla som počet kalend.dní
VI. podľa § 11 od.8 o) by som mala vyplniť ale VZ mám väčší ako 78 000,-
Ak by mi v tomto niekto poradil bola by som veľmi vďačná, lebo neviem kde inde by som mohla ešte zohľadniť úľavu na poistnom z dôvodu PN.
VII. p.51 z p.29 548 110
p.52 ???
p.53 VZ ?? ale v návode na vyplnenie sa uvádza "uvedie sa väčšia suma z p.51 a p.52, najviac 517 140,-

Z toho som porozumela, že SZČO platí zdravot.poistenie aj počas dní PN ?? Alebo sa mýlim?


V. počty dní PN (8,30,31)
VI. nevypĺňaš - VZ väčśí ako 78000
VII. p. 52 nevypĺňaš (VZ väčśí ako 78000)
p.53 (akoby v 52 bola nula, alebo 78000), čiže 517140
p.55 72400
p.56 39622
atď..
ZP sa platí z príjmu, podobne ako daň-nekráti sa za dni PN. Za dobu PN sa kráti iba minimálny VZ. Čiže ak by mal nízky príjem, tam by sa to krátenie prejavilo.
nikulik
05.05.06,13:10
Ahojte, tak konečne som sa k tomuto dostala, normalne som si musela spraviť dnes nadčas aby som sa konečne pustila myslením do RZ ZP.
Ale začala som pomaly čítať témy ohľadom RZ ZP a musím sa priznať, že som neprečítala všetko, došla som tak max. po 5-tu stranu a musím povedať, že mám z toho riadny guláš. :eek:
Zda sa mi tento zákon strašne komplikovaný, neviem či len mne, ale neviem ako si ho zjednodušiť aby som tomu pochopila. Hovorí sa tu o VZ, o príjme, o tom kto musí urobiť RZ a kto nie, no proste horor :confused: .
Neviete mi niekto poradiť, kde začať aby som v tom nemala taký hokej???
Jana Motyčková
05.05.06,13:12
Poradí mi niekto s takým niečim. Brat mi teraz dal papiere, že od 09-12/05 pracoval na dohodu a celkový príjem bol 39000,-- Sk. Od 01-05 bol na ÚP,06-11 bol svojvoľne nezmestnaný a platil si zdravotné poistenie, a 12 bol zase evidovaný na ÚP. Má si urobiť ročné zúčtovanie alebo nie? Ďakujem
Tlačivo C. Ale tie dohody by mal rozpísať na dobu, kedy bol na ÚP a kedy bol dobrovoľne nezamestnaný (samoplatiteľ) - prípadnú dohodu z decembra, keď bol na ÚP, nezapočíta do VZ.
petra_m
05.05.06,14:11
Ahojte!

Chapem, ze neodpovedam na ziadnu otazku, ale rada by som sa zapojila do diskusie s tou svojou - zaujal ma jeden z udivujucich dosledkov rocneho zuctovania.

Situacia: Zamestnanec prvu cast roka u zamestnavatela 1 (8 mesiacov) prijem 20 000 mesacne. Zamestnanec druhu cast roka (4 mesiace) u zamestnavatela 2 prijem 100 000 mesacne. (nasledne zamestnanie; tlacivo typu S, 2x listy SA)

Otazka: Vypocitali sme koeficient vo vyske 0,9235 a prenasobili prijmy. Vyslo nam, ze zamestnavatel 1 bude mat preplatok a zamestnavatel 2 vysoky nedoplatok. (zamestnavatel 2 bude znasat naklady na preplatok zamestnavatela 1 a na nedoplatok z titulu rozdielu mesacnych prijmov nad mesacnym limitom 43 095 - t.j. z dovodu kolisavych prijmov)

Je to normalne?

Nemal by zamestnavatel 1 povazovat svoj preddavok z tych prijmov (nizsich ako 43 095 kazdy mesiac) co zamestnancovi vyplacal za konecny a vysporiadany?
Jana Motyčková
05.05.06,14:48
Zamestnávateľ 2 neznáša náklady na preplatok 1.zamestnávateľa. Ak by nebolo maximum, tak by 1. zamestnávateľ zaplatil zo 160000, 2. zamestnávateľ by zaplatil spolu z 400000.

Keďže máme maximum, je to možné riešiť 3 spôsobmi (teoreticky, nie podľa zákona)
1. 1. zamestnávateľ by zaplatil zo 160000, 2. z 357140 (veď keď by nemal 2. zam., tak by 1. zaplatil zo 160000)
2. 1. zamestnávateľ by zaplatil zo 117140, 2. z 400000 (veď keď by nemal 1. zam., tak by 2. zaplatil zo 400000)
3. ponížia sa oba VZ v rovnakom prípade (to hovorí zákon)
Natalia F.
05.05.06,15:18
Ja rozumiem, ze je to spravodlive, ale aj tak, preco ma vobec nejaky zamestnavatel c. 2 mat vplyv na povinnosti zamestnavatela c. 1?

Napriklad: Rocne zuctovanie v Rakusku sa robi len z odvodov zamestnancov a zamestnavatelove odvody sa nezuctovavaju. Je aj nepomerne jednoduchsie ako to nase, kedze sa sklada zo ziadosti na poistovnu, ktora mu toto zuctovanie vykona a da zamestnancovi bud platobny vymer alebo vrati na nim urceny bankovy ucet (sucast ziadosti) preplatok.
sara
05.05.06,16:42
Prosím Vás, zamestnanec celý rok v pracovnom pomere s platom nižším ako 43.000,- a zároveň bol konateľom v inej spoločnosti bez príjmu za výkon činnosti. Musí si aj v tomto prípade robiť sám ročné zúčtovanie?
ewap
05.05.06,18:26
Áno, pretože od 1.1.05 do 31.8. 05 bol SZČO.
ritchie12
06.05.06,09:37
Poprosil by som o radu ake tlacivo pouzit pre konkretny pripad:
- od 1.1.2005 do 5.4.2005 - samoplatitel, t.j. osoba zaradena do kategorie Q, za ktoru podla §11 ods. 8 zakona 580/2004 Z.z. plati poistne stat
- od 6.4.2005 do 31.12.2005 - SZCO - zivnostnik, preddavky za April 759,- a potom 910,- mesacne.
Dakujem velmi pekne.
endrju
06.05.06,09:44
Poprosil by som o radu ake tlacivo pouzit pre konkretny pripad:
- od 1.1.2005 do 5.4.2005 - samoplatitel, t.j. osoba zaradena do kategorie Q, za ktoru podla §11 ods. 8 zakona 580/2004 Z.z. plati poistne stat
- od 6.4.2005 do 31.12.2005 - SZCO - zivnostnik, preddavky za April 759,- a potom 910,- mesacne.
Dakujem velmi pekne.

Typ B .
Jana Motyčková
06.05.06,10:07
Doplním Andrejovu odpoveď - do septembra samoplatiteľov nepoznáme a aj po septembri ak platí poistné za poistenca štát podľa písmena q, nejde o samoplatiteľa.
Stašek
06.05.06,13:47
Ahojte. Teraz niektorí z Vás si budú ťukať na čelo, čo za blb... toto je. V zamestnaní nemám internet, doma áno, tak PORADU môžem využívať len počas voľna. Minulý týždeň ma dosť bolela hlava, no keď som v médiách počul o nejakom RZZP bolela viac. Dnes som sa pozrel na Poradu a hlava mi "treští". Veď vy si tu píšete o tlačivách, sumách, mesiacoch a podobné už konkrétne veci (najviac ma potešili :mee: tie termíny a pokuty), a ja nemám ani šajnu, čo to RZZP je, kto ho podáva, komu, aké povinnosti z toho vyplývajú zamestnávateľovi a pod. Našťastie :D sú ešte dva dni voľna, tak môžem na Porade hľadať odpovede na moje otázky. Neviem čo by som bez Porady robil. Našiel som tu za pár týždňov obrovské množstvo informácií, ktoré mi pomohli.
Ináč len tak "mimochodom": MIHÁL je jednotka!!!!!
Melnick
06.05.06,13:58
Ahojte. Teraz niektorí z Vás si budú ťukať na čelo, čo za blb... toto je. V zamestnaní nemám internet, doma áno, tak PORADU môžem využívať len počas voľna. Minulý týždeň ma dosť bolela hlava, no keď som v médiách počul o nejakom RZZP bolela viac. Dnes som sa pozrel na Poradu a hlava mi "treští". Veď vy si tu píšete o tlačivách, sumách, mesiacoch a podobné už konkrétne veci (najviac ma potešili :mee: tie termíny a pokuty), a ja nemám ani šajnu, čo to RZZP je, kto ho podáva, komu, aké povinnosti z toho vyplývajú zamestnávateľovi a pod. Našťastie :D sú ešte dva dni voľna, tak môžem na Porade hľadať odpovede na moje otázky. Neviem čo by som bez Porady robil. Našiel som tu za pár týždňov obrovské množstvo informácií, ktoré mi pomohli.
Ináč len tak "mimochodom": MIHÁL je jednotka!!!!!


Stašek , prelúskaj toto:


http://www.health.gov.sk/redsys/rsi.nsf/0/95FF1F73B23E261DC125714F0033F558?OpenDocument


alebo toto :
http://www.porada.sk/showthread.php?p=237768#post237768
kitti
06.05.06,16:28
Chcela by som sa informovať o konkretnom príklade: dôchodcovia, pracujúci na TPP na dobu určitú- celý rok 2005. Ako postupovať v prípade RZP? Sú tu nejaké limity? Dakujem
Melnick
06.05.06,17:07
Chcela by som sa informovať o konkretnom príklade: dôchodcovia, pracujúci na TPP na dobu určitú- celý rok 2005. Ako postupovať v prípade RZP? Sú tu nejaké limity? Dakujem

Ak dôchodca pracujúci na plný uväzok nepresiahol ani
v jednom mesiaci sumu 43095.-Sk nemusí robiť RZP.

Môže: ak jeho príjmy za rok sú vyššie ako 517140.-
/ kvoli vráteniu preddavkov/

Musí: ak v zamestnaní čo i len jeden mesiac bol jeho
príjem vyšší ako 43095.-Sk
sara
06.05.06,17:51
Prosím Vás, zamestnanec celý rok v pracovnom pomere s platom nižším ako 43.000,- a zároveň bol konateľom v inej spoločnosti bez príjmu za výkon činnosti. Musí si aj v tomto prípade robiť sám ročné zúčtovanie?
Áno, pretože od 1.1.05 do 31.8. 05 bol SZČO.

Predpokladám, že vypíše typ S, SA, SB. Ale keďže ako konateľ nemal žiadny príjem za výkon činnosti, ani neplatil žiadne preddavky na zdrav. poistenie, tak tlačivo SB bude v podstate celé nulové?
Melnick
06.05.06,18:40
Áno, pretože od 1.1.05 do 31.8. 05 bol SZČO.

Predpokladám, že vypíše typ S, SA, SB. Ale keďže ako konateľ nemal žiadny príjem za výkon činnosti, ani neplatil žiadne preddavky na zdrav. poistenie, tak tlačivo SB bude v podstate celé nulové?


http://www.health.gov.sk/redsys/rsi.nsf/0/95FF1F73B23E261DC125714F0033F558/$FILE/RZ_Sb_poucenie.htm
gata
07.05.06,18:31
Do pol 26 uvedieš všetky zaplatené preddavky na poistné t.j. 10920 sk. Do pol. 28 uvedieš celkové zaplatené poistné - tj. aj vrátane starých úhrad, ktoré nie sú chápané ako preddavok na rok 2005 - čiže aj to, ak si náhodou doplácala niečo za staré roky.;)
niekde som tu čitala, že nie,lebo nedoplatky za rok 2004 sa tam nezahrnaju.
gata
07.05.06,18:37
Poradí niekto?

môj názor je, že typ X, lebo VZ bol nižší ako 78.000,Sk
gata
07.05.06,19:02
Zhrnutie mojich vedomostí:

Ak bol napr. v obdobi 01-06/2005 dobrovolne nezamestnaný a od 07/2005 SZČO bude vyplňať tlačivo "B"
/lebo dobr. nezamestnaný do 1.9.2005 sa nerovná samoplatiteľ/

ale v prípade, že jeho vymeriavací základ bol nižši ako 78.000,- tak typ "X"

mám pravdu??????? asi nie uplnú


zasa nový poznatok....

výška vymeriavacieho základu sa posudzuje teda je dôležitá iba v prípade, že dojde k subehu napr. zamestnanec+SZCO, alebo SZCO+ samoplatitel.....
ak bol celý rok považovaný len za SZCO výška jeho VZ nie je dôležitá


P.S. čim viacej čitam, tým som blbšia...:confused::confused::confused:
bazil
07.05.06,20:29
Prosím ešte o jednu radu. Mám zamestnanca ktorí je od oktobra 2005 ZŤP, ol celý rok zamestnaný a okrem toho aj mal aj príjmy z autorských práv , cca 5000 Sk. Aký tyt tlačiva mám použiť?
Marína
08.05.06,04:14
Prosím ešte o jednu radu. Mám zamestnanca ktorí je od oktobra 2005 ZŤP, ol celý rok zamestnaný a okrem toho aj mal aj príjmy z autorských práv , cca 5000 Sk. Aký tyt tlačiva mám použiť? Typ_X, XA, XB.
Upozornenie!
Viď nasledujúci príspevok p. Mihála.
Jozef Mihál
08.05.06,07:16
Prosím ešte o jednu radu. Mám zamestnanca ktorí je od oktobra 2005 ZŤP, ol celý rok zamestnaný a okrem toho aj mal aj príjmy z autorských práv , cca 5000 Sk. Aký tyt tlačiva mám použiť?
RZ sa musí robiť, pretože mal príjmy zdanené podľa § 6 (autorské práva).

RZ bude typ X, pretože sa od októbra stal ZŤP.

K typu X sa priložia listy XA (za zamestnanie) a XD (príjmy podľa § 6 ZDP z autorských práv osoby, ktorá nebola SZČO).

List XD (a nie list XB) preto, lebo nebol prihlásený ako SZČO.

Ak by bol v roku 2005 prihlásený ako SZČO, tak vtedy list XB.
Jozef Mihál
08.05.06,07:20
Zhrnutie mojich vedomostí:

Ak bol napr. v obdobi 01-06/2005 dobrovolne nezamestnaný a od 07/2005 SZČO bude vyplňať tlačivo "B"
/lebo dobr. nezamestnaný do 1.9.2005 sa nerovná samoplatiteľ/

ale v prípade, že jeho vymeriavací základ bol nižši ako 78.000,- tak typ "X"

mám pravdu??????? asi nie uplnú


zasa nový poznatok....

výška vymeriavacieho základu sa posudzuje teda je dôležitá iba v prípade, že dojde k subehu napr. zamestnanec+SZCO, alebo SZCO+ samoplatitel.....
ak bol celý rok považovaný len za SZCO výška jeho VZ nie je dôležitá


P.S. čim viacej čitam, tým som blbšia...:confused::confused::confused:


AD:
Ak bol napr. v obdobi 01-06/2005 dobrovolne nezamestnaný a od 07/2005 SZČO bude vyplňať tlačivo "B"
/lebo dobr. nezamestnaný do 1.9.2005 sa nerovná samoplatiteľ/

...presne tak, typ B

ale v prípade, že jeho vymeriavací základ bol nižši ako 78.000,- tak typ "X"
...nie, v danom prípade VZ nie je rozhodujúci, vypĺňa B, aj keď VZ je menší ako 78000

výška vymeriavacieho základu sa posudzuje teda je dôležitá iba v prípade, že dojde k subehu napr. zamestnanec+SZCO, alebo SZCO+ samoplatitel.....
ak bol celý rok považovaný len za SZCO výška jeho VZ nie je dôležitá
...presne tak, výška VZ je dôležitá pri súbehoch, ak je úhrn VZ pri súbehoch aspoň 78000, použije sa typ S, inak typ X.

čim viacej čitam, tým som blbšia...
...treba čítať ešte viac a ak to nepomôže, zopár školení ešte robím, ukážte sa.
vema
08.05.06,15:24
Mám zamestnanca, ktorý od 1.1.2005 do 31.3.2005 mal zamestnávateľa, ktorý mu vyplatil mzdu len za mesiac január.Február,marec - žiadna mzda.Od 1.4.2005 do 30.4.05 evidovaný na UP.Do konca roka zamestnaný u nás. Prosím Vás mám mu spraviť RV a čo s tými mesiacmi,za ktoré nedostal žiadnu mzdu./Firma skrachovala/ ?U nás mal mesačný príjem okolo 10 000.-Sk.Ďakujem za pomoc.
Jana Motyčková
08.05.06,16:11
môj názor je, že typ X, lebo VZ bol nižší ako 78.000,Sk
Nie B - viď príspevok J.Mihála.