arnoldmm
12.11.14,12:23
Som výlučným vlastníkom bytu. Manželke chcem darovať polovicu bytu. Zaujímalo by ma, akým spôsobom správne zapísať darovaný podiel v darovacej zmluve a v návrhu na vklad vlastníckeho práva. Je nižšieuvedený text po právnej stránke v poriadku ?


Predmetom darovacej zmluvy je:

Nehnuteľnosť vo výlučnom vlastníctve darcu, zapísaná na liste vlastníctva č. xxx, katastrálne územie ZZZ, Správa katastra v*YYYi:
- byt č. 55 vo vchode č. 60 na 8. poschodí obytného domu č. súpisné 50444 na ulici YYY v*PPP v podiele 1/2

- spoluvlastnícky podiel na spoločných častiach a*spoločných zariadeniach domu uvedených v*článku III tejto zmluvy vo veľkosti 69/5796 v podiele 1/2

- spoluvlastnícky podiel k pozemku uvedenom v*článku V tejto zmluvy, parcelné číslo 5306, druh pozemku zastavané plochy a*nádvoria o*výmere 1285 m2 vo veľkosti 69/5796, t.j. 15,30 m2 v podiele 1/2


Analogicky v návrhu na vklad.
ivka70
12.11.14,11:45
http://ficek.sk/pravna-poradna/141-ako-previest-polovicu-bytu-na-manzela

Previesť polovicu bytu na manžela, aby ste zabezpečili, že sa stanete podielovými spoluvlastníkmi (1/2 a 1/2) je možné darovacou zmluvou. Na základe darovacej zmluvy darujete zo svojho výlučného vlastníctva polovicu bytu manželovi. Takto sa stanete každý vlastníkom po jednej polovici. Nie je to možné urobiť kúpnou zmluvou, nakoľko pri BSM platí, že ak počas manželstva ktorýkoľvek z manželov nadobudne nehnuteľnosť (najmä okrem darovania a dedenia), táto nehnuteľnosť (vec) patrí do BSM. Pokiaľ by ste teda predali a manžel kúpil polovicu Vášho bytu, potom by situácia bola taká, že polovica bytu by patrila výlučne Vám a druhá polovica (hoci by to kataster napísal výlučne na Vášho manžela) by patrila obom a bola by v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov. Zápis v katastri je smerodatný vtedy, pokiaľ sa nepreukáže opak.
arnoldmm
13.11.14,05:35
Myslím, že som otázku definoval úplne jednoznačne, mňa zaujíma IBA spôsob zápisu veľkosti podielu. Skutočnosti uvedené v "odpovedi" sú mi dostatočne známe, stačilo si iba poriadne prečítať otázku...
Peggynka
13.11.14,06:25
ivka70
13.11.14,06:47
V takom pripade by si urobil lepšie, keby si to dal posúdiť právnikovi a nečakal vysokohodnotnu odpoved na internetovom fóre.
Juro88
13.11.14,08:32
Nehnuteľnosť sa dá previesť na manželku v zmysle nadobudnutia do BSM - po splnení podmienok. Alebo do podielového spoluvlastníctva. Ide o to, že nie je možné presne vymedziť ktorá časť bytu je vo vlastníctve tohoktorého vlastníka. Teda každý vlastník je vlastníkom celej nehnuteľnosti v určitom podiele. Vo Vašom prípade v podiele 1/2.
Mária27
13.11.14,17:08
Pozri si poriadne § 42 najnovšieho katastrálneho zákona, či tam máš každučičkú jednu vec, inak sa môžu katastrálni úradníci na tebe vytancovať.
Napr. musíš vymenovať parcely, na ktorých dom stojí, pri prevode pozemku parcela C či E, tvoje rodné priezvisko (muža) ...