niki b.
12.11.14,14:24
Mamina ma 57 rokov a dlhe roky ma anemiu.minuly rok mala pokles hemoglobinu na 70g/l...potom zacala brat lieky a zvysil sa jej.Okrem toho ju na vsetko vysetrili a nic nezistili.Ale tento mesiac sa jej to vratilo,mala by ist na transfuziu krvi,uz absolvovala kolonoskopia,gastroskopiu,sono zaludka a aj CT hlavy,vysetrenie stolice aj gynekologa.Vsetky vysetrenia su v poriadku a dodnes nevedia kde sa zelezo straca v tele.V Novozamockej nemocnici jej dnes zobrali na hematologii krv a hemoglobin je 70 g/l....lieky nezabrali.Primar jej prehmatal brucho a poslal na dalsie sono ze on tam nieco citi a nie je mozne ze sono brucha pred 2 tyzdnami nic neukazalo...nador tenkeho creva?...dufam ze nie, tak Vas prosim o radu a ak poznate alebo mate skusenost s nejakym doktorom co by nam vedel pomoct...za vsetky odpovede vopred dakujem niki
taiko
12.11.14,14:10
Urcite by som poziadal o vysetrenie inde. Ziskal druhy nazor. Uistil sa ze nikto nic neprehliadol.
Urcite sa vsak neplaste a nemalujte certa na stenu, hlavne nie pred maminkou, dokial nebudete vediet viac.
V principe, aj keby som bol lekar a mal vedomost o tom, ze anemiu moze sposobovat nador, urcite by som vam to tu bez vysetrenia nepovedal. Chapem, ze mate obavy a myslite na kadeco, ale pokoj. Psychika je mocna, ale zaroven velmi nebezpecna vec.
Maminke prajem dlhy zivot vela radosti s vami, nech vysetrenie dopadne akokolvek.
niki b.
12.11.14,14:19
Dakujeme pekne....uvidime v piatok
taiko
12.11.14,14:22
Nemame za co. Nech vsetko dobre dopadne. Este by som si asi vyziadal aj PET scan. Mam taky dojem, ze ten dobre vysetri makke tkanivo. A hlavne nemajte bazen pred lekarmi, Oni su tu pre nas, nie my pre nich.
niki b.
12.11.14,14:29
Diki...clovek sa moc nevyzna v tych pristrojoch.Dufam ze to nebude nic vazne a nador sa vyluci.inak ma vsetko uplne v poriadku az teda na osteoporozu.
taiko
12.11.14,14:35
PET = pozitronova emisna tomografia; vie odhalit aj to co nevidno na MRI a CT, ale vobc nemusi byt vo vasom pripade potrebny, takze nepredbiehajme :)
buchač
12.11.14,14:38
Sposobuje anemiu nador v tele?
Môže, no nemusí.
-------------------------------
Stačí takáto odpoveď ?
g.mirka
12.11.14,16:13
Moja sestra bola pred dvomi tyzdnami v nemocnici - hemoglobin 52, tiez absolvovala vsetko mozne, este caka na vysledky z histologie, ale CT ani kolonoskopia neukazali ziadne nadory. A tiez caka na vysledky, ci to nie je celiakia, vraj aj ta spôsobuje ubytok zeleza. Tiez je davali krv atd, teraz ma zatial hemoglobin 90. A vraj je dobre zobrat vzorku kostnej drene, tam by sa malo vsetko ukazat.
A samozrejme, drzim palce, nech vsetko dobre dopadne.
buchač
12.11.14,16:19
No vidíš ???

...a u mňa onehdá úplny opak.
Anemický som bol jak sviňa po zakáľačke.
Pred operáciou do žíl ládovali krvné konzervy jedna radosť...po nej tiež.

Takže ?
sosak
12.11.14,17:23
Netreba myslieť na najhoršie, pozri si článok o anémii, je to popísané dosť komplexne. http://dia.hnonline.sk/zdravie-20526/priciny-anemie-616868
Dáša_
12.11.14,19:16
tak to by ma teda zaujímalo, či si pani dr. vyberala obor podľa mena alebo je to len taká náhoda či nebodaj pseudonym :D
taiko
12.11.14,19:34
ze pani Drakulova :D:D:D
sosak
12.11.14,20:27
:-)))
korela
13.11.14,02:51
Prečítala som si aj dr. Drakulovú. Okrem iného píše, že jú spôsobujú aj zápaly v črevnom trakte. Bližšie ich nešpecifikovala. Iste, je ich viac. Málokde sa však spomína, čo spôsobujú parazity v črevách. Svojím pohybom poškodzujú steny čriev, vysávajú dôležité živiny z tela človeka a prichádza i k dennej strate krvi. K dennej, čiže chronickej! Ak pacientovi urobia kolonoskopiu, netuším, ako sa k tomuto problému ak sa výskyt objaví, lekári postavia, či ho riešia. Napr. pásomnica žije dovtedy, pokiaľ žije jej hlavička, až po jej odstránení odumrie, inak znovu články dorastú. Nachádza sa v tenkom čreve a dokáže sa nahrnúť pod žalúdok, kedy si to aj človek všimne, že sa mu vytvorí akoby "hrča, nádor" pod žalúdkom. Ak je vyhladovaná, tak ide priamo k najbližšiemu zdroju prichádzajúcej stravy.
Či má človek parazity, sa dá vyšetriť najprv aj z krvi. Ak to niekomu vôbec napadne.
Ešte niekto razí teóriu, že anemickí ľudia sú takí, čo nemajú chuť žiť, a vtedy sa to prejaví práve na vytváraní krvotvorby. Ako je na tom psychicky? Má chuť k životu? I keď pri anémii a jej prežívaní príznakov to nie je vôbec jednoduché, nakoľko normálne fungovanie života je potlačené a človek sa mu musí či chce alebo nechce tvrdo prispôsobovať.
Tak sa zbytočne neobávajte, a trvajte na zistení príčiny. A ak jej nevylučovali celiakiu, tak na tom trvajte v každom prípade. Tam dochádza k zlému vstrebávaniu živín, čo mimoriadne pacientovi sťažuje život. Ak sa zistí, a nasadí diéta, tak sa stav upraví.
V Novozámocekej nemocnici je veľmi schopný gastroenterológ Dr. Klucho.
A ešte ide o to, koľko vzoriek stolice jej vyšetrili. Ak jednu, je to málo, treba min. 3! I viac.
Peggynka
13.11.14,05:42
taiko
13.11.14,06:25
a ono aj to vysetrenie celiakie je osemetne. Ak to skumaju biopsiou, tak musia vzorky vziat z viacerych casti, crevo totiz nemusi byt poskodene suvisle a vsade.
buchač
13.11.14,06:43
Nestraš furt s tými parazitmi a tou pásomnicou....

Veď pásomnica sa vyskytuje iba sporadicky,aj to po požití určitého druhu potravín.
===================================

Uverejnené: 18.04.2013
Autor: Katarína Gécziová

V Čechách mali doteraz, rovnako ako na Slovensku, len sporadický výskyt pásomnice

Jednou z hlavných českých tém týchto dní je vyšší počet pacientov s pásomnicou usadenou v črevách.
Na Morave vyhľadalo pomoc lekára s parazitom v tele dvanásť pacientov, informoval český portál idnes.cz. V posledných rokoch zaznamenali v moravskosliezskom kraji ročne maximálne jeden prípad.
Českí parazitológovia očakávajú, že stav nie je konečný. Pôvodcom malo byť surové hovädzie mäso, upravené na tatársky biftek.

Pásomnica nestraší

Kým v Čechách hľadajú zdroj nakazeného mäsa, košickí odborníci upokojujú - u nás je situácia iná. "Už niekoľko rokov sme na našej klinike nezaznamenali žiaden prípad teniózy, teda ochorenia vyvolaného pásomnicou," potvrdzuje doktorka Zuzana Paraličová z Kliniky infektológie a cestovnej medicíny Univezitnej nemocnice L. Pasteura.

Priaznivý stav v Košiciach si odborníčka vysvetľuje pravidelnými a dôslednými hygienickými kontrolami mäsa. Dodáva, že problémom môže byť domáci chov, ktorý nepodlieha pravidelnému monitorovaniu.

Posledná epidemiologická štatistika z vlaňajšieho roku hovorí o dvoch ochoreniach teniózy v Bratislave a v Poprade.
"V jednom prípade vzniklo ochorenie po pravidelnom konzume surových biftekov," informuje hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva Lenka Skalická. Konštatuje, že na Slovensku sa toto ochorenie vyskytuje ojedinele.

"Bezbranný" parazit

Doktorka Paraličová vysvetľuje, že tenióza človeka neohrozuje na živote. "Môže sa prejaviť črevnými ťažkosťami, svrbením konečníka, niekedy chudnutím, ale častokrát sa nemusí prejaviť vôbec."

Rizikom nákazy je najmä konzumácia surového alebo nedostatočne tepelne upraveného hovädzieho alebo bravčového mäsa. "Každý, kto konzumuje výrobky zo surového alebo tepelne nedostatočne spracovaného mäsa, musí si byť vedomý rizika nákazy," dodáva Skalická.

http://www.unlp.sk/index.php?option=com_content&task=view&id=1885&Itemid=145
korela
13.11.14,07:03
Tvoj názor je podľa všetkého, že je sporadický výskyt, hlavne ak vychádzaš z takýchto zdrojov. Pásomnicu som dala ako príklad, že dokáže vytvoriť klbko, u ľudí bez nadváhy až viditeľné, ale je tu množstvo ďalších druhov.
Nikto nevie, kde a čím sa nakazí, hoci aj v reštaurácii, nemusí byť mäso dokonale tepelne upravené, ešte si nikdy nikto nedal nikde mäso tvrdé ako podošvu? A klobásky a salámy a pod. výrobky, hoci aj doma zle spracované. Bifteky niekto obľubuje takmer surové, tatárske bifteky, aj ryby, a hlavne losos, ja si ho robím na pare, ale veru potrápim ho v nej.
Tiež závisí, v akej oblasti človek býva. Aká je tam hygiena, Nemáš vlastný obchod, čo je na rúčkach nákupných vozíkov.
Ešte sa mi páči tá veta - Doktorka Paraličová vysvetľuje, že tenióza človeka neohrozuje na živote. "Môže sa prejaviť črevnými ťažkosťami, svrbením konečníka, niekedy chudnutím, ale častokrát sa nemusí prejaviť vôbec." ...často sa nemusí prejaviť vôbec. Nemám to ako zvýrazniť.
Kto si ich odstráni sám, pôjde to niekam nahlasovať, hej? Je rád, že sa niečoho zbavil.
Choď na fóra, kde sa tomu venujú, pretože im lekári nevedeli, nechceli pomôcť, možno zmeníš názor.
Proste raz je to parazit ako každý iný, boli tu vždy a aj budú. Tak prečo sa to stále obchádza a bagatelizuje.
IIla
10.12.14,13:53
Pri anémii sa niektorým osvedčila úprava stravy. Pri problémoch s krvným obrazom sa vo viacerých prípadoch osvedčila cvikla, čučoriedky (môže byť aj čaj), všeobecne bobuľové a lesné ovocie. Samozrejme, všetko s mierou. (Keď som sa pýtala svojej hematologičky, či mi pomôže úprava stravy, mala pocit, že nie. No po roku bola prekvapená...)
Ak sú všetky ostatné vyšetrenia v poriadku, blahoželám, dúfam, že to vydrží.
Nech sa mama spýta sama seba, či nemá v strave niečoho nedostatok alebo nadbytok.
Keď sa mojim lekárom nepáčili výsledky mojich krvných testov, zaujímala som sa o konkrétne zložky krvi, čo ich ovplyvňuje, kde sa tvoria. (Keby som tu mala písať podrobnosti, príspevok by bol dlhý. No výsledok je, že okrem jednej položky sa všetko dostalo do normy, dúfam, že si to udržím alebo zlepším.)