Krakonoš
13.11.14,07:49
Prišiel mi platobný rozkaz za neplatenie služby káblovej televízie poskytovanej na základe zmluvy....
Som vlastníkom toho bytu, ale býval tam podnájomník a ten uzatvoril zmluvu o káblovej televízii. Zmluvu uzatvoril na moje meno, ale vybavoval a podpísal ju podnájomník. Nemal moje písomné splnomocnenie. Kým tam býval, platil. Potom sa odsťahoval, zmluvu nikto nezrušil, ani neplatil. Teraz prišiel platobný rozkaz na dlžnú sumu.
Chcem podať odpor. Prosím o radu, aký paragraf hovorí, že na zmluve musí byť podpis toho, kto je na nej uvedený ako objednávateľ.
Ďakujem
buchač
13.11.14,06:51
Aká je výška dlžnej sumy ?
Chobot
13.11.14,06:56
Taký paragraf neexistuje, kde by si to mal takto polopatisticky napísané. To celé vyplývy z občianskeho zákonníka - teda spotrrebiteľské zmluvy.

Podpis tam je, akurát ty musíš preukázať, že nie je tvoj. Neviem ako mohli uzatvoriť zmluvu, veď pri podpise sa objednávateľ služby preukazuje občianskym preukazom.

Teba nezostáva teraz nič iné, len podať trestné oznámenie na toho bývalého podnájomníka. Ak polícia vyšetrovaním zistí, že urobil podvod, môžeš jeho žalovať o náhradu škody. Operátor má platnú zmluvu, kým sa nepreukáže, že je neplatná. Môžeš do odporu napísať, že si ju nepodpísal, ak sudca rozhodne, tak platobný rozkaz zruší a nariadi pojednávanie, kde budete dokazovať a dokazovať a predvolávať svedkov. Najlepšie by bolo, keby sa ten tvoj nájomca priznal.
buchač
13.11.14,07:03
Pýtal som sa na výšku dlhu z určitého dôvodu.

Chobot píše

Teba nezostáva teraz nič iné, len podať trestné oznámenie na toho bývalého podnájomníka. Ak polícia vyšetrovaním zistí, že urobil podvod, môžeš jeho žalovať o náhradu škody. Operátor má platnú zmluvu, kým sa nepreukáže, že je neplatná. Môžeš do odporu napísať, že si ju nepodpísal, ak sudca rozhodne, tak platobný rozkaz zruší a nariadi pojednávanie, kde budete dokazovať a dokazovať a predvolávať svedkov. Najlepšie by bolo, keby sa ten tvoj nájomca priznal.
Súhlasím s ním, no skôr by som zvolil inú postupnosť, hlavne kvôli sebe.
Zaplatil by som, nech mám pokoj od exekútora. Lebo jeden nikdy nevie, že ako zareagujú súdy a veriteľ. Niekedy je to veľmi rýchly proces a výsledok je zablokovanie účtu.
Následne by mal ale problém bývalý podnájomník. Postupoval by som podľa zákona-vymáhal si čiastku aj s úrokmi. V súbehu žalôb by bolo aj to obvinenie z falšovania môjho podpisu.
Krakonoš
13.11.14,07:32
Suma je okolo 200 EUR. Podnájomník nefalšoval môj podpis, on sa podpísal svojim menom.
Peggynka
13.11.14,07:59
Káblováci ako vysvetlili zmluvu na tvoje meno bez splnomocnenia?
taiko
13.11.14,08:08
podla mna si to nejaka truba v kablovke nevsimla
Peggynka
13.11.14,08:12
Nuž,za chyby sa platí,mali by to riešiť s ňou.Ja som nemohla u UPC ani zmeniť na rozšírený súbor a to sme boli manželia.Aj keď mám teraz trošku pochybnosti v tom,že káblovku užívali po odchode podnájomníka,ale neplatili.O tom zadávateľ nepíše nič.
Krakonoš
13.11.14,08:26
Potom tam prišiel nový podnájomník. Ten káblovku nepoužíval. Televízor patril prvému podnájomníkovi a zobral si ho ked sa odsťahoval. Káblováci to viac ako po roku neplatenia vypli.
Druhý podnájomník mi nedal urgencie, od káblovákov, čo chodili do schránky. Asi si myslel, ved nemám televizor, tak čo chcú. Mal mi ich dať a mohlo sa to riešiť skôr.
právnik-probono
13.11.14,18:24
Ak ste zmluvu o pripojení neuzatvárali naozaj vy, je potrebné podať trestné oznámenie na neznámeho páchateľa (aj v prípade ak viete o ktorú osobu sa konkrétne jednalo, pretože ak jej polícia skutok nedokáže, zbavujete sa takto potenciálu trestného konania z krivého obvinenia), bude úlohou PZ, aby vyšetril, či prišlo k naplneniu skutkovej podstaty niektorého z trestných činov a ak áno, kto trestný čin spáchal.

Následne je potrebné v zákonom stanovenej lehote podať voči platobného rozkazu odpor a priložiť potvrdenie o podaní trestného oznámenia. Príloha TO k platobnému rozkazu je veľmi dôležitá, pretože rozporujete podpis na vašej zmluve, čo musíte súdu preukázať. Ak by ste nepreukázali dôvodnosť podania odporu, váš odpor by nemusel súd akceptovať a platobný rozkaz by nadobudol účinky právoplatného rozsudku o peňažnom plnení.
právnik-probono
13.11.14,18:27
Buchi, prečítal si si to po sebe??

"""
Zaplatil by som, nech mám pokoj od exekútora. Lebo jeden nikdy nevie, že ako zareagujú súdy a veriteľ. Niekedy je to veľmi rýchly proces a výsledok je zablokovanie účtu.
"""

Zadávateľ jednoznačne uviedol štádium konania, z ktorého vyplýva, že exekučný titul ešte veriteľ nemá. Pokiaľ podá odpor a tento bude súd akceptovať, nemusí sa obávať exekučného konania a teda zatiaľ nemusí ani nič platiť!
právnik-probono
13.11.14,18:30
falšoval, nefalšoval to je jedno. k zmluve, ktorej zmluvnou stranou ste boli vy, pripojil svoj podpis bez právneho dôvodu (bez plnej moci) a tak uviedol do omylu poskytovateľa televíznych služieb.
AdrianaA
14.11.14,06:41
Môj brat bol tiež jeden čas v prenájme a káblovku tam mal na svoje meno. Ako sa môže uzatvoriť zmluva na niekoho iného. Je jedno, že vy ste vlastníkom bytu. Zmluva mala znieť na objednávateľa. Zároveň sa prikláňam k príspevku od právnik-probono.
Peggynka
14.11.14,07:17
Poskytovateľ sa uviedol do omylu sám,keď mu ušlo,že mu zmluvu nepodpísal objednávateľ,nie? :D
buchač
15.11.14,20:22
Ty si len čítal, všakže...??? ;)

Lenže tu ide o niečo iné...ide o moje myslenie.

Čítaj aj to, čo som nenapísal.
Krakonoš
19.11.14,13:50
Ďakujem vám všetkým za rady.