ziv123
13.11.14,08:34
Teraz minister financii chcel presadiť že sa bude dať osobný automobil odpisať iba na 80%, ale mu to neprešlo.Ale nie sú nejaké úpravy v daňovom zákone od 1.1.2015 ohľadom odpisovania automobilu. Beriem ako živnostník teraz auto v novembri na 4 roky na leasing. Môžem si dať do nákladov dať celú čiastku odpisov na auto, ak budem použivať paušálne výdavky 80% na PHM? Nemôže daniar napadať, že 80% paušal sa nedá uplatňovaťak si odpisujem celé auto, podľa filozofie ktorú chcel presadiť minister Kažimír?
juzek691
13.11.14,09:55
Môže napadnúť, tým, že bude tvrdiť, že ho používaš aj na súkromné účely, čo mu ako živnostník asi nevyvrátiš.
Antonia Jendrišáková
13.11.14,14:06
80% môžeš uplatniť z nákupov PHL, ak nechceš robiť knihu jázd. 20% bude Tvoj nedaňový výdavok včetne DPH. V r.2014. Čo bude v R.2015 ???
ziv123
13.11.14,15:05
máme dve auta v rodine tak môžem sa tým brániť, jedno je súkromné, išlo mi o to či 80% sa môže použiť či sa niečo zmenilo,
ziv123
13.11.14,15:07
)Co bude v roku 2015 veď to sa vie? Zákon o dani z prijmov sa novelizoval nedávno a platný je od 1.1.2015. Chcel som sa i iba opýtať či sa dá používať 80% náklad PHM na 100% odpis auta. Doteraz sa dal. Čo sa zmenilo?Ak sa niečo zmenilo
KEJKA
13.11.14,16:55
môžeš odpisovať bez krátenia. Ale od 1.1.2015 je zmena, že ak ked bude LZ napr. na 3 roky, odpisovať budeš 4 roky, ako iný majetok v 1.OS.
Nechcem strašiť, ale od r.2015 miesto 80% bude 50%....................ale to sa týka PHM a DPHčky.
ziv123
14.11.14,09:10
Nie som platca DPH: Leasing mám na 4 roky.Už je to schálené že od 1.1.2015 bude sa dáť odpisovať nie 80% PHM ak nechcem robiť knihu jazd ale iba 50%:?
ziv123
18.11.14,09:09
Tak potom je lepšie viesť byrokratickú knihu jazd, ako 80% odpisy PHM , ak chcem odpisovať auto na 100% z toho asi vyplýva? Alebo nemám pravdu?
mirhu
04.02.15,13:57
A ak používam ako SZČO auto aj na súkromné účely, tak potom ako? Tiež 50% , alebo ešte menej?
marjankaj
04.02.15,14:11
Ak auto v obchodnom majetku používaš aj na súkromné účely, tak musíš preukázať pomer teda percento(a zrejme to urobíš iba knihou jázd)
marjankaj
04.02.15,14:13
Kejka tých 50% sa týka daňovníka podľa §6 ods. 1 a 2, ktorý nemá auto zaradené v obchodnom majetku
KEJKA
04.02.15,16:36
reaguješ na príspevok z 13.11.2014 - škoda, malo to upadnúť do zabudnutia. Mne už nejde upraviť tú formuláciu - tak tam dem aspoň vložiť komentár, ale asi to aj tak nebude hned pod tým.
KEJKA
04.02.15,16:38
k príspevku z 13.11.2014, 17:55
poslednú vetu si nevšímajte,
zmena sa týka SZČO, ktorý nemá auto v majetku, ale tiež chce uplatniť paušál bez knihy jázd.
marjankaj
04.02.15,16:39
Ja som pôvodne reagoval na mirhu. A ty si sa už zviezla. ;)