JAJA112
13.11.14,12:08
Pekny den prajem, nasla som na internete tento clanok a mam k tomu otazku. Som SZCO ale podnikanie nejde tak ako ma, tak si musim privirabat 4 hodiny denne v jednej firme ako asistentka a vsetko im fakturujem. Chcem sa opytat ci sa take prijmy zahrnaju do sumy 4830 eur. Ide o to, ze si platmt odvody so socialnej poistovne ale zarobim od 400 - 460 eur a odvody su ca 189 eur. Na zivot mi ostala len mala suma. Smutne je ze aj firmy trvaju na tom ze zamestanju len zivnostnika ale plat mu nedaju vacsi a nedaju mu moznost ani prace na 8 hodin. Ja si vsetko davam v danovom priznani do prijmov co sa moze stat ze ich mam o nieco vyssie ako je 4830 eur. Ale ak by som mohla tie prijmy odlisovat tym padom by som nepriesiahla sumu a nemusela platit odvody. Nerozumiem sa tomu velmi. Takisto ak sa tu najde aj nejaka uctovnicka, ktora by sa mi na to pozrela a pomohla pri danovom priznani bola by som rada.
Dakujem
http://ludskourecou.sk/2014/06/szco-a-jul-2014-odvody-pravidla-vypocet-a-priklady/

Príjmy, nie základ dane. A aj to nie všetky
Pri čísle 4 830 EUR sa sledujú príjmy SZČO. Teda nie rozdiel medzi príjmami a výdavkami, resp. základ dane či zisk. Ale hrubé príjmy.
Ktoré príjmy sa do sumy 4 830 EUR zahŕňajú:
príjmy z podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti, vrátane príjmov umelcov či autorov
Ktoré príjmy sa do sumy 4 830 EUR nezahŕňajú:

príjmy z prenájmu nehnuteľností
pasívne príjmy umelcov (príjmy z licenčných zmlúv, tantiémy)
príjmy zo zamestnania vrátane dohôd
ostatné príjmy (príležitostné príjmy, oslobodené príjmy, príjmy na základe zmluvy o dielo, výhry a pod.)
V prípade, ak ste svoje príjmy uviedli správne do daňového priznania, ide o sumu z riadku 37.
veronikasad
13.11.14,11:37
Hranica príjmu pre povinnú registráciu od 1.7.2015 je trošku viac ako 4830€ (tá platí pre rok 2014) = 12*412=4944€
Katy a R
13.11.14,11:44
keď chceš - aby tie príjmy nešli do príjmu podľa § 6 (živnosť) a následne aby nevzniklo povinné poistenie SZČO - tak nesmieš "fakturovať" - ale sa zamestnaj podľa ZP - bu´d dohoda, alebo nižší úväzok . ... aj by to bolo správnejšie, lebo podľa mňa ide o závislú činnosť (nuž ale ak sa nedá ... nič nenarobíš)
ale pozri si lepšie hranicu príjmu;)