suzuki
27.04.06,12:27
Ahojte poraďáci
chcem sa spýtať otázku, ktorá sa bude možno zdať niekomu hlúpa a primitívna, ale chcem mať v tom raz a navždy jasno. Ide o problém dátumu účtovného prípadu, dátumu zaúčtovania a číslovania dokladov. Stretla som sa totižto s tým, že jednotlivé doklady sú postupne číslované - tak ako má byť, ale dátum účtovania je na preskačku - teda napríklad ak príde nejaká faktúra na konci februára a má dátum zdan. plnenia január, tak hoci už boli účtované faktúry s dátumom februárovým, táto je spätne zaúčtovaná do januára. A nie je to ojedinelý prípad, prosto všetky doklady sú účtované podľa toho, aký majú dátum zdaniteľného plnenia a nie podľa poradia, v akom boli vystavené.

Je to tak správne?? Veď takto nikdy mesiac neuzatvorím, a mesačné výsledky sa budú stále meniť!!

vďaka za všetky ohlasy
evina
27.04.06,10:32
Ahojte poraďáci
chcem sa spýtať otázku, ktorá sa bude možno zdať niekomu hlúpa a primitívna, ale chcem mať v tom raz a navždy jasno. Ide o problém dátumu účtovného prípadu, dátumu zaúčtovania a číslovania dokladov. Stretla som sa totižto s tým, že jednotlivé doklady sú postupne číslované - tak ako má byť, ale dátum účtovania je na preskačku - teda napríklad ak príde nejaká faktúra na konci februára a má dátum zdan. plnenia január, tak hoci už boli účtované faktúry s dátumom februárovým, táto je spätne zaúčtovaná do januára. A nie je to ojedinelý prípad, prosto všetky doklady sú účtované podľa toho, aký majú dátum zdaniteľného plnenia a nie podľa poradia, v akom boli vystavené.

Je to tak správne?? Veď takto nikdy mesiac neuzatvorím, a mesačné výsledky sa budú stále meniť!!

vďaka za všetky ohlasy

Dátum daňovej povinnosti /nie dátum zdaniteľného plneniaa, taký už neexistuje/ nie je totožný s dátumom účtovného prípadu :

http://www.porada.sk/t18758-odpoeitanie-dane-51--oneskorena-faktura.html
Fany
27.04.06,10:53
Lenže ak napr. fa má dátum dodania 26.2. a zaúčtovania 5.3., potom mesačný výkaz hospodárenia nesedí. Skutočne bolo dodané a do nákladov išlo 26.2., lenže ak je zaúčtované 5.3. kedy prišiel doklad, tak to už ide do marca.
Tiež ma to pletie, prosím poraďte.
Katarína STR
27.04.06,11:01
No poznám firmu, ktorá chce mať náklady presne podľa mesiacov.

Jediný spôsob, ako sa to dalo vyriešiť, bol takýto :
Faktúra prišla 5.3.
tento deň bol dátumom účtovného prípadu,
tento deň bol aj nárok na DPH, ale do nákladov to išlo do februára a to tým spôsobom ako na konci roka.

1 -interný doklad 501/326 február
2 -faktúra 326/321 marec

Takto to dostali do nákladov mesiaca február.

Ale mne sa to zdá totálne zbytočné. Podľa mňa je podstatné, aby boli náklady a výnosy v tom správnom roku a nie presne v danom mesiaci.

Takže je zbytočné otázka a trápenie sa naď ňou, či je to náklad za február a oni mi to vyfaktúrujú v marci.
suzuki
27.04.06,11:04
Ale mne predsa nejde o DPH, mne ide o účtovanie a vykázanie skutočností v súvahe a výsledovke z časového hľadiska a na druhej strade dodržanie číselného radu a dátumu. To ma pletie.

Teda to je na margo "Evina"
Katarína STR
27.04.06,11:11
Ale chápem veľké firmy, ktoré to potrebujú mať presne.
A aby im nepreskakoval dátum, alebo číslo, dá sa to urobiť len cez tie interný doklady.
evina
27.04.06,11:21
Ale mne predsa nejde o DPH, mne ide o účtovanie a vykázanie skutočností v súvahe a výsledovke z časového hľadiska a na druhej strade dodržanie číselného radu a dátumu. To ma pletie.

Teda to je na margo "Evina"

Ja som to pochopila, že nejde o DPH , a tak som sa /asi nie jasne / snažila odpovedať.

Skús ešte :
http://www.porada.sk/t10719-faktura-datum-uskutoenenia-uetovneho-pripadu.html
suzuki
27.04.06,11:32
Vďaka, ten posledný link bol trefa do čierneho, až na to, že to opäť zostalo otvorené. Je teda problém - teda napadnú to auditori - ak sa mi zvyšuje číselný rad v dokladoch tak, ako má byť, ale tie dátumy si idú spätne do účtovníctva ako chcú??
jessica
27.04.06,11:57
Vďaka, ten posledný link bol trefa do čierneho, až na to, že to opäť zostalo otvorené. Je teda problém - teda napadnú to auditori - ak sa mi zvyšuje číselný rad v dokladoch tak, ako má byť, ale tie dátumy si idú spätne do účtovníctva ako chcú??

Ak to správne chápem potrebuješ robiť mesačné uzávierky napr. kvôli reportom apod. Účtovný dátum by nemal byť v tomto prípade prekážkou aj keby bol s 2-mesačným oneskorením proti skutočnému dodaniu dodávky/ služby. Dá sa to riešiť filtrami ak to umožňuje váš software. Pre vyfiltrovanie zostavy či už účtu alebo súvahy/výsledovky zadáš dátum plnenia dph, ktory je datumom skutocneho dodania a teda spada do sledovaneho obdobia. v Money S3 sa aj pri pohyboch, ktore nie sú predmetom dph dá do dokladu vlozit datum dph a tym padom ti nebude chybat v sledovanom obdobi.
evina
27.04.06,14:53
Vďaka, ten posledný link bol trefa do čierneho, až na to, že to opäť zostalo otvorené. Je teda problém - teda napadnú to auditori - ak sa mi zvyšuje číselný rad v dokladoch tak, ako má byť, ale tie dátumy si idú spätne do účtovníctva ako chcú??

Ja byť auditorom tak do napadnem. Ak už mám raz urobenú uzávierku mesiaca tak nemôžem mesiac po tejto uzávierke do nej účtovať. Z takéhoto účtovania ani nevyplýva, že potrebujete presne krátko po skončení mesiaca vedieť výsledok daného mesiaca ak to tak účtujete-nevidím v tom žiadny zmysel. Je presne stanovené čo je dátum účtovného prípadu z hľadiska účtovníctva a čo je daňová povinnosť z hľadiska záznamovej evidencie DPH. V smernici zvyčajne má organizácia určené do ktorého dátumu sa ešte budú doklady z daného mesiaca účtovať-napr. za január do 15. februára a pod. Takýto postup sa nebude páčiť ani DÚ /myslím skákanie čísiel hlava nehlava/ a môžu Vás podozrievať z manipulácie s dokladmi....
suzuki
28.04.06,06:07
ja si tiež myslím, že účtovníctvo je tým pádom nepreukazné, len ma presviedčajú, že audítorka to nenapadla a že je to OK.
Lila
28.04.06,09:33
My to robíme takto:
DF účtujeme do obdobia kedy skutočne fyzicky prídu.
Aj my musíme mať výsledky hodpodárenia a to do 3. kalendárneho dňa nasledujúceho po mesiaci, ktorý účtujeme.

DF, ktoré nám teda do konca mesiaca neprišli, účtujeme cez int. doklad ako MD 5**/DAL 326x ( keď vieme presnú výšku nášho záväzku)
Resp. robíme dohadné položky (nevieme presnú výšku nášho záväzku), ktoré taktiež účtujeme cez int. doklad
ako MD 5**/ DAL 383x .
A keď príde fyzicky faktúra v nasledujúcom období, tak zaúčtujeme
nasledovne:
MD 326 / DAL 321
alebo
MD 383 / DAL 321 zrušenie dohadnej položky
MD 5**/ DAL 321 rozdiel oproti dohadnej položky

Samozrejme, že toto sa netýka len DF, ale aj rôznych zmlúv, ktoré nie vždy sú vypodložené faktúrami.

Takýmto účtovaním sa Vám dostanú náklady / resp. výnosy/ do obdobia kam patria. A DPH nemá s tým nič spoločné. Veď vieme, že všetky DF, ktoré prídu do 25. dňa
môžte smelo dať do DP DPH, ak spĺňajú všetky podmienky na odpočet DPH -počnúc dňom zdanit. plnenia... .

S názorom Evinky súhlasím. A ešte na záver chcem povedať, že spravte si internú smernicu, ktorá za Vás takéto nezrovnalosti medzi Vašimi zamestnancami vyrieši. Nakoľko ak neexistuje smernica- každý si bude obhajovať u Vás tú svoju pravdu. A bude v tom guláš.
suzuki
28.04.06,10:29
S tou internou smernicou máš pravdu, ale neviem si predstaviť, že pri toľkých firmách by sme účtovali všetko cez 326, 383 a pod.
ESTER
28.04.06,10:48
Ak môžem pridať svoj názor, tak ja účtujem takto:
Ak mi príde fa. napr. 05.03.2006 tento deň je deň kedy faktúra došla ale do účtovníctva ju zaradím v tom odbobí s ktorým vecne a časovo súvisí. Teda ak sa faktúra nákladovo týka mesiaca február dátum k predkontácii dám podľa dňa dodania t.j. februárové dátumy a teda aj k predkontácii DPH. Znamená to, že v knihe došlých faktúr nenaruším poradie dátumov v akom prišli, nemusím ich prekladať. Náklad je zaúčtovaný v správnom období a DPH tiež.
Lila
28.04.06,11:00
Aj nám časovo a vecne súvisia s obdobím.
Na PORADE to bolo veľakrát riešené. Treba hľadať.
ESTER
28.04.06,11:04
Aj nám časovo a vecne súvisia s obdobím.
Na PORADE to bolo veľakrát riešené. Treba hľadať.

Áno, súhlasím. Účtujete to absolútne správne.