Papierniková
14.11.14,08:04
Zamestnanec doniesol doklad o prerušení štúdia svojho dieťaťa od 26.3.2014, nakoľko sme nemali takého informácie, bonus sme vyplácali do 8/2014. V 9/2014 sme vyplácanie pozastavili, nakoľko nepredložil nové potvrdenie o návšteve školy. Treba od apríla do augusta podať opravné mesačné prehľady a doplatiť rozdiel ? Ďakujem.
Mishok
14.11.14,08:25
Zamestnávateľ neopravuje pôvodný prehľad za mesiac, v ktorom bola daň (preddavok na daň) nesprávne zrazená, ale opravy chýb zahrnie do Prehľadu za mesiac, v ktorom tieto chyby opravil.

Opravy chýb zavinených zamestnancom
Postup zamestnávateľa voči zamestnancovi

Ak zamestnávateľ zavinením zamestnanca:

- zrazil daň v nesprávnej výške alebo nezrazil vôbec, zrazí ju dodatočne do troch rokov od konca zdaňovacieho obdobia, v ktorom došlo k nesprávnemu zdaneniu,
-prizná a vyplatí daňový bonus vo vyššej sume, vyberie ho od zamestnanca zvýšením preddavku na daň alebo dane (rámci ročného zúčtovania) do troch rokov od konca zdaňovacieho obdobia, v ktorom došlo k nesprávnemu zdaneniu uplatneniu daňového bonusu.

Postup zamestnávateľa – platiteľa voči správcovi dane

Dodatočne vybratú daň, dodatočne vybratý preddavok na daň, ako aj dodatočne zrazený daňový bonus odvedie správcovi dane v tom mesiaci, v ktorom bola oprava chyby vykonaná. Uvedené sumy zahrnie aj do správcovi dane predkladaného tlačiva Prehľad v príslušnom mesiaci, v ktorom boli sumy skutočne zrazené.





https://www.financnasprava.sk/sk/podnikatelia/dane/dan-z-prijmov/zamestnavatelia#OpravyChybZavinenychZamestnancom
Papierniková
14.11.14,08:31
vďaka :)
Papierniková
14.11.14,08:48
volala som aj správkyni dane, tá mi povedala že mám podať opravné prehľady ... ale sú školení tí zamestnanci finančnej správy :)
kn-alka
14.11.14,09:29
sú 2 možnosti:

buď v aktuálnej mzde strhnete zamestnancovi neoprávnene vyplatený bonus, a v prehľade za aktuálny mesiac sa táto zmena uvedie,

alebo vysporiadate daň až v ročnom zúčtovaní, čo sa takisto objaví v Prehľade až v príslušnom mesiaci.
mavax
21.07.15,07:52
a čo keď ten bonus bol nesprávne vyplatený za december 2014 a oznámili mi to zamestnanec až v júli 2015?