renatan
27.04.06,13:51
Neviem, či som sa trafila na to správne miesto, ak nie tak sorry, ale prosím pomôžte :
Stroj v majetku som predala leasingovke v 4/06 a teraz ho musím z majetku vyradiť, ale neviem čo s odpismi. zostať by mi mali zaúčtované za 1-3/06 a zvyšok dám ako jednorazový odpis, ale neviem to urobiť v PC - účtujem v Pohode. Pporadíte? Pri vyraďovaní z majetku sa mi ponúkajú možnosti odpisu buď 0%, 50%, alebo 100%.Čo s tým? Odpisovať budem ďalej ako leasing. majetok, doteraz som odpisovala zrýchlene.
Díky.
Žanet
27.04.06,13:04
Účtuješ JU alebo PO? Pri predaji majetku nemáš nárok na odpisy v danom roku.Zostatkovú cenu si uplatňuješ celú do nákladov na konci roka v ktorom si majetok predala v JU uzáv. operáciách v PO je to iné účtovanie. Nepochopila som presne či si následne majetok zlízingovala?
Antonia1
27.04.06,13:29
Súhlasím so Žanet, že nie je nárok na odpisy pri predaji v danom roku.
PU zaučtuješ zost.cena 541/082, vyradenie 082/022
KEJKA
27.04.06,19:33
Súhlasím so Žanet, že nie je nárok na odpisy pri predaji v danom roku.
PU zaučtuješ zost.cena 541/082, vyradenie 082/022
súhlasím vzhľadom na tému, že nie je nárok na daňové odpisy (celá zostatková cena sa vyčísli pre účely DzP).
Ale účtovné odpisy za mesiace pred vyradením sa účtujú a zostanú zaúčtované na 551.
renatan
28.04.06,05:21
Ja som si vôbec neuvedomila, že tento rok nemôžem mať žiadne odpisy. Tzn. zostatková cena 541/082 a v tej tabuľke v Pohode o vyradení majetku bude 0 % OK? Účtujem samo podvojne. Dík za pomoc.
renatan
28.04.06,07:20
žanet, prosím ťa kde presne v zákone je vyradenie majetku predajom a DPH?
KEJKA
28.04.06,16:24
žanet, prosím ťa kde presne v zákone je vyradenie majetku predajom a DPH?
:)nie som žanet, prepáč... neviem čo chceš ohľadne DPH, ale vyradenie predajom je v zákone o dani z príjmov, §19... citujem
(3) Daňovými výdavkami sú aj
a) odpisy hmotného majetku a nehmotného majetku (§ 22 až 29),

b) zostatková cena (§ 25 ods. 3) hmotného majetku a nehmotného majetku pri jeho vyradení predajom alebo likvidáciou alebo pomerná časť zostatkovej ceny vzťahujúca sa na predanú alebo likvidovanú časť majetku; zostatková cena likvidovaného stavebného objektu alebo jeho časti v súvislosti s výstavbou nového stavebného objektu alebo technickým zhodnotením stavby sa zahrnie do obstarávacej ceny, 1)

c) zostatková cena alebo obstarávacia cena hmotného majetku bezodplatne odovzdaného do vlastníctva organizácie zabezpečujúcej jeho ďalšie využitie podľa osobitného predpisu, 90) ak nie je súčasťou obstarávacej ceny stavby odpisovanej odovzdávajúcim daňovníkom,

d) zostatková cena hmotného majetku a nehmotného majetku vyradeného z dôvodu škody do výšky príjmov z náhrad zahrnovaných do základu dane vrátane prijatých úhrad z predaja vyradeného majetku s výnimkou uvedenou v písmene g),

e) vstupná cena pri predaji hmotného majetku vylúčeného z odpisovania podľa § 23, pričom pri predaji majetku uvedeného v § 23 ods. 1 písm. d) až g), § 23 ods. 2 písm. d) a pozemkov nedotknutých ťažbou možno vstupnú cenu zahrnúť len do výšky príjmu z predaja,
................................
ak HM predá platiteľ, v princípe predáva s daňou (sú výnimky).
renatan
02.05.06,04:35
Ťrošku som to poplietla, sorry, ale ďakujem, už som v obraze.