lecci
27.04.06,12:57
Ahojte,

nemáte niekto náhodou vedenú nejakú databázu v Accessi? Prípadne nejaké rady, tipy, triky... :)
Mám spraviť semestrálnu prácu z Accessu, ale mám v tom dosť chaos :(
Topas
27.04.06,11:25
Som v Accesse samouk. Mám v ňom vedenú evidenciu zákaziek.
Používam iba zložky: tabuľka, dotaz a zostava.
Tabuľku mám prepojenú s excelom. Dotaz mi slúži na filtrovanie údajov podľa zvoleného kľúča. Môžem si taktiež v dotaze robiť výpočty. Zostava mi slúži na vytlačenie potrebných údajov. Upravím si ju podľa potreby.
Neviem, či ti to pomôže. Skús sa pýtať konkrétne.
lecci
27.04.06,11:40
Nie sú mi jasné relácie. Vytvorila som si tabuľky Objednávky, Zákazníci, Tovar, Faktúry a chcela by som ich nejako pospájať pomocou relácií, aby som potom mohla vytvoriť rôzne dotazy napr. aby sa mi vo faktúre zobrazilo číslo objednávky, číslo zákazníka a pod.
Hankagirl
27.04.06,14:50
Pocuj najrozumnejsie sa relacie robia logicky, radsej ich nerob manualne, bo sa daju aj nasilu pospajat ale tam sa daju narobit chyby. Tak radsej:
Napr. ked v tabulke objednavka mas meno zakaznika daj si v navrhovom zobrazeni tabulky k danemu polu meno zakaznika - vlastnost tabulky "sprievodca vyhladavanim" a v tabulkach co sa zacnu zobrazovat si navol napojenie na existujucu tabulku a to tu zakaznici. To iste u tovaru v objednavke alebo zakaznikov a tovaru vo fakture. Ak budes musiet dat aj konkretne relacie od 1 po n abo opacne a tak tak az jak to takto pospajas logicky cez toho sprievodcu, tak klikni hore na taku ikonku tri pospajane tabulky a tym padom sa ti zobrazia vsetky tabulky co v databaze mas a mozes klikat na jednotlive spojenia a nastavit aj ti vztahy. :o) Dufam ze som to vysvetlila dost zrozumitelne.
Hankagirl
27.04.06,14:57
Pre istotu posielam osekane vysvetlenia vo worde z mojej hodiny, aj s obrazkami, mozno to pomoze viac
smajlinka
27.04.06,15:06
ahoj, ked som chodila na strednu, mali sme access ako samostatny predmet,a myslim, ze ho ovladam celkom dobre:).
Tiez sme robili taku vacsiu pracu, len musim pozriet, ci ju najdem na nejakej zalohe.

Access sam o sebe nie je tazky, len je treba mat pri sebe niekoho, kto si nim vie robit a vedel by ti ho dobre vysvetlit.

Kde vam davaju takuto pracu? na VS?
lecci
28.04.06,04:28
HANKAGIRL: Ďakujem za vysvetlenie. Idem to vyskúšať.


SMAJLINKA: Takúto prácu nám dali na VŠ (EU), prednáška bola nič moc, iba prezentácia v Powerpointe, takže moc mi to nedalo.
pepo_p
28.04.06,05:04
Ak chceš robiť v databázových programoch musíš aspoň vedieť ako to v celku funguje. Veľmi ti pri reláciách pomôže ak si prečítaš túto prílohu. Síce Je to SQL čo je skôr programovanie databáz, ale relácie a vzťahy medzi tabuľkami sú tam veľmi dobre vysvetlené. AK budeš mať chvíľu odporúčam si to prečítať, veľmi to pomôže. (vlastná skúsenoť, keď som začínal):rolleyes: .
Stiahol som to niekde niekedy z internetu, a dúfam, že ma zato nikto nebude naháňať, veď ide o dobrú vec.;)
Hankagirl
28.04.06,14:07
Lecci, a koho mas na cviku, ze tam ste to nebrali?
lecci
02.05.06,04:41
Cvika nemam, lebo som externistka. Inak skusku mam u Jurikovej. Mali sme zatial len jednu prednasku, ale je to nic moc, pokial si to nemozes sama klikat a vyskusat. Ked ti to pustia len ako prezentaciu a mas sa na to len pozerat...
Viera123
02.05.06,04:47
Dnes začne na Porade minikurz pc a aj keď bude začínať excelom, tak sa tam postupne bude preberať aj Access, takže ak s tým veľmi neponáhľaš, môžeš počkať naň, verím, že pomôže aj tebe.
Hankagirl
02.05.06,05:42
No Vieri, myslim ze ten kurz lecci moc nepomoze, aspon nie ku skuske. lebo ho ma urcite na zapocet a kedze uz za dva tyzdne je skuskove, tak ten projekťt potrebuje skorej.

Ako sa to s tym kurzom teda dohodlo? Napis mi mailik co a ako, ak mas cas. alebo ten pepo ked sa stale pytas jeho. on je tu daka seda myska co to tu rozhoduje? (ked neratam Richarda?) Ako tu vyzeraju tie minikurzy, to je nieco insio ako forum? kde to najdem? Este nie som uplne zorientovana.
Viera123
02.05.06,05:49
No Vieri, myslim ze ten kurz lecci moc nepomoze, aspon nie ku skuske. lebo ho ma urcite na zapocet a kedze uz za dva tyzdne je skuskove, tak ten projekťt potrebuje skorej.

Ako sa to s tym kurzom teda dohodlo? Napis mi mailik co a ako, ak mas cas. alebo ten pepo ked sa stale pytas jeho. on je tu daka seda myska co to tu rozhoduje? (ked neratam Richarda?) Ako tu vyzeraju tie minikurzy, to je nieco insio ako forum? kde to najdem? Este nie som uplne zorientovana.
Aha, tak budeš "musieť" teda pomôcť lecci ty, lebo tak skoro asi access nebude.
Ohľadne minikurzu: ja som to "spískala" a pepo_p to bude prezentovať za pomoci PetraNR, lenkyk a teba:D (možno sa pridajú aj ďalší) dávať na Poradu.
Idem ti napísať ss.
smajlinka
02.05.06,20:09
lecci: databazu som ti poslala na mail
AntekaK
04.05.06,12:02
Ahojte, trápim sa aj s prácou v tomto programe. Mohol by mi niekto tak polopatistiky vysvetliť význam dotazov. Asi stále niečo robím zle, asi tomu nerozumiem. Ďakujem.
lecci
05.05.06,04:48
Ja sa tiez trapim s pracou z Accessu :confused:

No a k tym dotazom.
Ak som to pochopila spravne, tak dotazy sluzia na aktualizovanie, odstranenie, prip. pridanie a asi aj na ine operacie s danymi tabulkami, bez toho, aby si musela napr. opravovat kazdy riadok v tabulke samostatne. Cize dotazom zadas "prikaz" na zmenu, pridanie, odstranenie... celeho stlpca v danej tabulke (ktoru si vyberies).

Ak sa mylim, tak ma prosim niekto opravte.
smajlinka
05.05.06,12:53
ano na takom pricipe pracuju dotazy, tu je este nieco o dotazoch
http://belko.blog.sme.sk/clanok-43864.html
Orim
07.05.06,21:03
Nie som si celkom istý, že sa to tu dá všetko naštudovať len tak z popisu
Jozef I
22.05.06,11:24
Otváram znova túto tému,lebo nechcem zbytočne zakladať novú.
Chcel som sa spýtať, či niekto nemá vysvetlené matematické funkcie v accesse? (alebo aj iné) Ide mi o to, že si viem sám navrhnúť tabuľky aj dotazy aj spravím relácie. Ale mám problém, keď chcem použiť nejaký zložitejší výpočet alebo nebodaj podmienku "ak..tak". Ide mi len v podstate o syntax. Je tam funkcia a potom v zátvorkách kopec vstupov, ale neviem co to je... Nie som žiaden borec v IT. Som len samouk a niečo sa snažím urobiť. Ak by mi niekto mohol pomôcť, kde by som našiel vysvetlené funkcie accessu, bol by som moc rád. V exceli sú funkcie pekne vysvetlené, myslel som, že budú rovnaké, ale nefunguje to tak ako som si myslel. :confused:
Jozef I
23.05.06,07:37
Nik mi nevie pomôcť? Posúvam.
Orim
23.05.06,18:25
Otváram znova túto tému,lebo nechcem zbytočne zakladať novú.
Chcel som sa spýtať, či niekto nemá vysvetlené matematické funkcie v accesse? (alebo aj iné) Ide mi o to, že si viem sám navrhnúť tabuľky aj dotazy aj spravím relácie. Ale mám problém, keď chcem použiť nejaký zložitejší výpočet alebo nebodaj podmienku "ak..tak". Ide mi len v podstate o syntax. Je tam funkcia a potom v zátvorkách kopec vstupov, ale neviem co to je... Nie som žiaden borec v IT. Som len samouk a niečo sa snažím urobiť. Ak by mi niekto mohol pomôcť, kde by som našiel vysvetlené funkcie accessu, bol by som moc rád. V exceli sú funkcie pekne vysvetlené, myslel som, že budú rovnaké, ale nefunguje to tak ako som si myslel. :confused:

Som na tom presne ako ty, toto by som potreboval aj ja. Tiež som samouk. Najhoršie je, že nikde som nezohnal nejaký návod.
:(
Jozef I
05.06.06,05:51
Znova skúšam, či niekto nepomôže s funkciami??? :confused:
hron
11.06.06,14:26
Znova skúšam, či niekto nepomôže s funkciami??? :confused:

Z otazok nie je jasne, v com vlastne treba pomoct. Na funkcie je pomockou wizard, kde sa da vybrat pozadovana funkcia aj s potrebnymi parametrami.
Orim
12.06.06,18:58
Skús napísať akú funkciu potrebuješ poriešiť.
Jozef I
12.06.06,19:08
Skús napísať akú funkciu potrebuješ poriešiť.

No to je to, že niekedy neviem presne, ktorú chcem použiť. Viem, že chcem niečo vyhodnotiť, alebo porovnať a tak idem do funkcií a chcel by som si nejakú vybrať, ktorá by mi spravila to čo potrebujem. Proste by som potreboval popis jednotlivých funkcií, na čo sú dobré, ako sa zadajú, ako približne fungujú. Ja si už potom z nich vyberiem čo sa mi najlepšie hodí. Ja viem, že to asi vyzerá čudne, ale to bude asi tým, že som samouk. :p
Orim
12.06.06,19:36
Máš nejakú literatúru?
Jozef I
12.06.06,19:59
Mám príručku: "Mistrovství v access 2000", ale tam nie sú tie funkcie vysvetlené. Resp. sú a tie aj viem niektoré použiť, ale potreboval by som skôr podmienky a matematické výpočty, zaokrúhlenia... a pod. A také funkcie som tam nenašiel. (No celú som ju úplne neprelúskal :confused: )Niekedy aj nájdem nejakú funkciu a ked do nej vkladám to alebo ono, stále sa mu niečo nepáči a ja vôbec netuším čo mu vadí. :(
TUJI1
17.06.06,08:13
Prosim ta dala by sa ta brozurka "Mistrovstvi v access" niekam dat aby som si ju mohol stiahnut?
Inac ak by niekto chcel tak mozem poskytnut brozurku "Databaze v programu access". Su to iba take zaklady, ale pre niekoho kto zacina to moze byt uzitocne. Ma to 84 stran.
JanaSys
19.06.06,05:49
Ja mám Mistrovství v Accessu 2003. Je k tomu aj CD, ale ak je to tam v elektronickej podobe, tak určite v angličtine. Funkcie? Myslela som, že sa tam používa Visual Basic. Mám ešte doma dve staršie knihy, tak sa skúsim pozrieť. V Accesse som tiež samouk, bohužiaľ zvládam len základ. Vždy skončím práve na tom VB.
Orim
25.06.06,19:50
Ja som mal niekde len tak prefotenú starú príručku, ale tam tiež nič nebolo. Záujem o elektronickú podobu vyššie ubedených príručiek by som tiež mal. Obe majstrovsvá v accese vrátane toho CD, tam by mali byť príklady. :)
JanaSys
27.06.06,04:50
Takže mám:
Nauč se sám Microsoft Access 2002 za 21 dní (P. Cassel a spol.) + CD
Mistrovství v Microsoft Access 2003 + CD
Orim
27.06.06,23:15
Možno to majstrovstvo

pre mňa je 21 dní málo na učenie :)
TUJI1
29.06.06,07:43
Ja by som potreboval nieco o Accesse pre pokrocilych v elektronickej podobe a hlavne aby to bolo bud v cestine alebo v slovencine. Naslo by sa nieco take?
Orim
29.06.06,12:51
Takých nás je tu viac :)
JanaSys
29.06.06,13:21
Ja som vedela, že je tu ešte jedna téma MS Access. Lebo kedysi som tam dávala link na kurz MS Accessu v češtine. Kopírujem:

Takže ten kurz je na www.techportal.cz (http://www.techportal.cz/) má 66 dielov.
Keď dáš do hľadať access, tak posledný je priamo
http://www.techportal.cz/?highlightt...ess&cid=123665 (http://www.techportal.cz/?highlighttext=access&cid=123665)
Podľa neho, by to malo byť v sekcii Uživatel PC / Email noviny ale asi sa treba hrabať v archíve.

Takto zobrazí kapitoly 58-62 až 66. Zatiaľ sa mi nepodarilo dohrabať sa hlbšie.

Doplňujem: zadaním Vytváření databáze do Hľadaj sa dá dostať až na 52 kapitolu.

Doplňujem : potom stačí kliknúť na nadpis Databáze a zobrazí sa články priamo k tomuto kurzu.
Hlinkovx
29.06.06,16:53
prečítané..odpísané:D díky
Hlinkovx
04.07.06,07:16
Jani..super...počkám...;)
Orim
28.10.06,00:28
Skúsim sa do toho dať :)
JanaSys
04.11.06,13:23
Orim, ideš sa dať do toho podľa toho kurzu čo som Ti poslala alebo podľa niečoho iného? Rada by som sa pridala a mohli by sme to preberať postupne na Porade. Dnes som našla túto tému http://www.porada.sk/t24846-p7-dotaz-na-minikurz-pc.html#post322429
kde ešte v apríli Hankagirl ponúkla možnosť využiť jej "e-learningovi kurz (na nete)" pre študentov (príspevok 33). Vedel si o tom?
Orim
04.11.06,19:20
Orim, ideš sa dať do toho podľa toho kurzu čo som Ti poslala alebo podľa niečoho iného? Rada by som sa pridala a mohli by sme to preberať postupne na Porade. Dnes som našla túto tému http://www.porada.sk/t24846-p7-dotaz-na-minikurz-pc.html#post322429
kde ešte v apríli Hankagirl ponúkla možnosť využiť jej "e-learningovi kurz (na nete)" pre študentov (príspevok 33). Vedel si o tom?

to som nevedel o tom kurze pre študentov, asi som sa o to málo zaujímal. :(
9biba9
27.02.09,12:09
ahojte všetci,prosim vás mohol by mi niekto poslať databazu access...som už zufala..ja by som vam poslala zadanie úlohy...diky
marjankaj
27.02.09,13:29
ahojte všetci,prosim vás mohol by mi niekto poslať databazu access...som už zufala..ja by som vam poslala zadanie úlohy...diky


???