Clementin
14.11.14,12:00
Dobrý deň.
Blíži sa čas, kedy mi končí rodičovská dovolenka. Môj zamestnávateľ počas jej trvania zrušil niekoľko pracovných pozícií a mám indície, že sa budú chcieť po návrate rozlúčiť aj so mnou. Viem, že sú mi povinní ponúknuť rovnaké alebo iné prac. miesto. Ak odmietnem, môžu ma prinútiť podpísať dohodu o ukončení pracovného pomeru? Nerada by som prišla o odstupné, ktoré by mi prináležalo, ak by zrušili moje pracovné miesto.
Tweety
14.11.14,11:01
AK PP skončíš výpoveďou zamestnávateľa podľa §63-tzv. organiz. dôvody, alebo Dohodou podľa §60 ZP z rovnakých dôvodov,(musí ale byť uvedený v dohode) nárok na odstupné ostane zachovaný. Rovnako je máš nárok na preplatenie nevyčerpanie D na ktorú vznikol nárok.
Clementin
14.11.14,11:03
obávam sa, že to urobia tak, aby mi nemuseli vyplatiť odstupné. ponúknu mi pracovné miesto, ktoré mi nebude vyhovovať, a potom čo?
Tweety
14.11.14,11:04
nemusíš ho prijať
Clementin
14.11.14,11:11
takže na odstupné mám nárok len ak pôjde o skončenie PP podľa dvoch vyššie uvedených paragrafov, áno? nič iné nepodpisovať.
Tweety
14.11.14,11:12
V žiadnom prípade nedávaj sama výpoveď.
Clementin
14.11.14,11:23
Ďakujem za radu. Ešte otázka. Mám zamestnávateľovi mesiac vopred poslať písomné oznámenie s dátumom, kedy sa plánujem vrátiť do zamestnania? týmto dátumom sa mi automaticky končí aj RD, alebo tá sa skončí sama, po uplynutí 3. roku dieťaťa? Mám ešte iné povinnosti?
Tweety
14.11.14,11:40
Nie, že máš ale máš dokonca povinnosť zo zákona,. najneskôr mesiac pred nástupom do zamestnania(po RD).
Clementin
14.11.14,11:46
áno to viem. ale čo neviem je, či sa týmto dátumom automaticky končí aj RD, alebo tá sa skončí sama, po uplynutí 3. roku dieťaťa?
Tweety
14.11.14,11:47
akým dátumom? RD sa končí dovršením 3 rokov veku dieťaťa.
Clementin
14.11.14,11:50
už rozumiem. Ďakujem za radu a budem rada, ak sa na Vás budem môcť ešte obrátiť, až "pôjde do tuhého" a ja sa vrátim do zamestnania.
Tweety
14.11.14,11:52
Takže zrekapitulujem, mesiac pred skončením RD napíšeš list, že sa z RD vraciaš späť do pracovného procesu.
Clementin
14.11.14,11:57
este ma predsa napadla otazka. ak podpiseme dohodu o skonceni PP , ale bude tam vypovedna lehota, mzda pocas tejto vypovednej lehoty je riadne vyplacana a odstupne sa vyplaca osve?
Tweety
14.11.14,11:58
Pri dohode nie je VD. PP končí dátumom, na ktorom sa dohodnete.Pri výpovedi plynie VD, teda dobu odpracuješ, máš mzdu a potom odstupné.
ninka24
14.11.14,12:03
Ale však ty nemusíš podpísať "Dohodu" ! ak ti ju oni napíšu, a ty nebudeš súhlasiť s podmienkami, tak dohodu nepodpíšeš. Ak ťa budú chcieť prepustiť, budú ti musieť dať výpoveď, podľa vyššie spomínaných paragrafov s odstupným a výpovednou dobou. Ak to zamestnávateľ odmietne, sťažuj sa inšpektoráte práce..... Predsa ťa nemôže prinútiť podpísať dohodu.