domcek83
14.11.14,13:43
Dobrý deň,
pred istým časom som našla v potravinovej skrinke istý druh chrobáčikov, ktoré sa mi podarilo zničiť. Zdroj som našla v jednej múke, zrejme som ich doniesla z obchodu. Múku, cukor som dala do sklenených dóz, všetko som vypratala a bol pokoj. Až donedávna. Chrobáčiky sa objavili, ale nie v skrinke alebo v iných potravinách, ale priamo v dózach. Našťastie len v dvoch. Ostatné potraviny boli v poriadku. Najskôr som si myslela, že je to črvotoč múčny, ale toto je menšie, má to zhruba 1 mm, ak vôbec. Pripájam foto.
Ďakujem za odpovede...
Chobot
14.11.14,14:18
NEviem ako sa volajú, dá sa to nájsť na nete. My to občas mávame tiež, najistejšie je vyhodiť napadnutú múku a kúpiť novú.
lujza.j
14.11.14,16:29
viktorviktor
15.11.14,18:26
zrniar čierny, pilús, drobný čierny chrobák ničiaci obilie, pozri všetko
http://www.fedorex.sk/?art=hmyz.php
Terezia13
16.11.14,14:27
ak sa objavili v dózach, to znamená, že potravina bola napadnutá už skôr - v skladoch, alebo v obchode, v ktorom boli uložené, v potravine museli byť ešte ako vajíčka, z ktorých sa v dózach vyliahli chrobáčiky, v dóze boli ako v inkubátore, najlepšie je skladovať všetky sypké potraviny vzdušne, pretože nepomôže ich "udusiť" v uzavretých nádobách, škodcovia sa vyliahnu aj tam
fortunka
16.11.14,14:57
akurat som dnes vyhodila balik muky s tymito drobcami.. a jednoznacne ja neodporucam "vzdusné" skladovanie muky a pod. potravin.. v jednom sacku sa ti vyliahnu a prelezu do kazdeho dalsieho.... ak ich najdem, mozem si byt ista ze budu aj v kazdom dalsom(hlavne ak ich uz v tom sacku lozi vela).... A myslim, ze "proti" nim sa neda urobit nic :) este su celkom fajn.. v cestovinach som si doniesla z obchodu take velke chrobaciky co mi preliezli vsade do vsetkeho v potravinovej skriny. Kym som ich zlikvidovala tak to trvalo :)))))
domcek83
13.01.15,11:44
Ďakujem všetkým za odpovede. Nakoniec som sa dopracovala k tomu, že je to pavoš, v čestine známa aj ako pisivka. Ľudia ju mávajú bežne v domácnostiach. Nehovorím, že premnoženú, ale sem tam sa jedna nájde. Nemusí sa vyskytovať len v potravinách, ale je ju bežne vidieť na stenách a rada si pochutnáva na papieri.
domcek83
13.01.15,11:52
Ďakujem všetkým sa odpovede. Nakoniec som sa k tomu dopracovala, že je to pavoš, v čestine známa ako pisivka. Ľudia ju majú v domácnostiach bežne, nevravím, že premnoženú, ale jedna sa stále nájde. Okrem potravín ju môžeme zazrieť na stenách, kde je viac vlhkosti, ale rada si pochutná aj na papieri.