pamo78
14.11.14,15:37
ma niekto predstavu kolko usetrim mimoriadnou splatkou?parametre su uver pre mladych som bral v maji 2011 sumu 25 000eur s fixaciou na 5 rokov,urok je cca 6perc a splatku mam vo vyske 156e.nasledujuce vyrocie by som chcel dat mimoriadnu splatku vo vyske 20perc co je v mojom pripade cca 4500e.za odpovede vopred dakujem.doplnenie fixacia je do 2016,presny urok je cca 5,94 ale netusim ci uz je to po odratani zvyhodnenia,hypo je na 30r,a tych 20 perc je z istiny teraz som mal istinu ku dec 2013 22938e a tu splatku by som rad dal v maji na 4 vyrocie s tym ze by som chcel skratit dobu splacania.bola by to moja prva mimoriadna splatka
zlatica76
14.11.14,14:55
doplň:
1. presný úrok
2. dobu, na ktorú si si hypotéku bral (nie fixáciu, tá je nepodstatná)
3. mimoriadna splátka je 20% zo zostatku istiny alebo 20 % celej hypotéky
4. 5 ročná fixácia je v r. 2016 - vieš aký budeš mať vtedy úrok?

6% úrok sa mi zdá na hypotéku dosť veľa, a navyše, nemáš tam nejaké zvýhodnenie od štátu?
zlatica76
14.11.14,15:15
Tak, trochu som to hodila do excelu

Pri tvojich zadaných parametroch, po 5 rokoch (60 mesiacov) máš splatených cca 1600 eur z istiny

Po splátke 4500 mi vyšlo, že mesačná splátka by sa ti znížila na cca 148 eur.
Viac by sa ti oplatilo popracovať na úroku - aby sa ti podarilo znížiť úrok na 4%, a zároveň by si splatil tých 4.500, tak splátka by klesla na cca 116 eur mesačne.

V každom prípade - treba pochodiť banky, nech ti to vypočítajú presnejšie. Keďže si nedal presné čísla, aj moje výpočty sú viac menej odhadom.
bubkoch
14.11.14,15:29
http://ekonomika.sme.sk/kalkulacky/hypotekarna-kalkulacka.php
ak zadas svoje parametre, tu si mozes pozriet aky bude stav istiny po jednotlivych rokoch
ak potom zadas do vstupnych parametrov ako vysku hypoteky sumu rovnajucu sa istine po 5-tich rokoch znizenu o mimoriadnu splatku a novy urok, dozvies sa vysku novej splatky ... ak budes postupne znizovat dobu tak aby si dostala aktualnu vysku splatky, dozvies sa novu dobu splacania pri nezmenenej vyske splatky

btw1: znizovanie mesacnej splatky po mimoriadnej splatke je hlupost ... po mimoriadnej splatke treba VZDY znizovat DOBU splacania

btw2: ak mas zvyhodneny urok od statu, tak do kalkulacky musis dat urok pred znizenim, lebo istina hypo sa vyvyja pri nezvyhodnenom uroku ... ten zvyhodneny urok je len suma, ktorou ti stat prispeje na splatku uroku ...
pamo78
14.11.14,16:48
doplnil som udaje co viem rad by som aj viac ale,papiere nemam u seba