miruka
15.11.14,09:15
Nastupujem do jednej firmy robiť samostatnú účtovníčku. Táto firma má aj ekonóma. Doteraz v predchádzajúcej firme som bola ja sama účtovník a ekonóm v jednej osobe. Chcem sa opýtať, že aké máte skúsenosti aká je náplň práce ekonóma a samostatného účtovníka v jednej firme. Doteraz som tak vedela, že ekonom väčšinou aj účtuje pre firmu. Môže byť ekonóm nadriadeným samostatnému účtovníkovi???
jslancik
15.11.14,12:32
a čo ti povedali na tvoje otázky na pracovnom pohovore a pri podpise pracovnej zmluvy? predpokladám, že si sa pýtala na náplň práce, alebo to je irelevantné pre teba?
Ekonóm je vo väčšine prípadov nadriadený účtovníkovi. V závislosti na veľkosti firmy rieši komplexnejšie otázky vo veci investovania, užšie spolupracuje s vedením. V niektoých firmách rieši komunikáciu s inštitúciami zvonku.
Každopádne účtovník robí špinavšiu robotu. Aj keď... Robil som vo firme, kde ekonóm mal na starosti spomínanú komunikáciu napr. s DU, a musel učesať výstupy z účtovníctva a zamaskovať bordel, ktoré narobilo vedenie. Aby neboli veľké pokuty či "pozornosti". Nezávideniahodná činnosť.
V niektorých firmách je funkcia ekonóma čisto formálna - napr. manželka konateľa, či blízky príbuzný.
Takže sečteno a podtrženo - firma od firmy je to odlišné. Treba sa pýtať v konkrétnej firme. Napr. človeka, za ktorého nastupuješ.
fortunka
15.11.14,13:53
Presne, dokonca sa líši ekonóm od ekonóma a účtovníkov je tiež niekoľko... odpovedia ti jedine v práci. Podľa mňa budeš účtovať, paierovať a ekonóm bude riešiť veci nad tým.. tj. poradenstvo, investovanie, daňová optimalizácia atď. Pokiaľ viem ani účtovný firma nemusí robiť daňovú optimalizáciu a poradenstvo v cene účtovníctva... ;) Ale kludne môže byť ekonóm iba akože a ty budeš robiť všetko :)