Investor123
16.11.14,12:30
Chcem sa opytat, ci moze konatel firmy pouzit firemnu platobnu kartu aj na bezne nakupy sukromneho charakteru (potraviny atd.) s cielom dostat peniaze z uctu, aby sa z nich nemusel platit zdravotny odvod?

Uvediem jednoduchy pripad pre jednoosobovu s.r.o., ktorej konatel nie je zamestnancom a vyplaca si iba raz rocne odmenu zo zisku:

Priklad 1 (bez nedanovych vydavkov):
- zisk firmy: 10 000 EUR
- dan (23%) : 2300 EUR
- na firemnom ucte zostane po zaplateni dane cely zisk po zdaneni (7700 EUR) a tak si ho konatel vyplati ako odmenu a musi zaplatit zdravotny odvod vo vyske 14% z tejto sumy, co cini 1078 EUR.

Priklad 2 (ak by konatel platit sukromne platby z firemneho uctu):
- zisk firmy: 10 000 EUR
- dan (23%) : 2300 EUR
- po cely rok bude konatel platit sukromne platby z firemneho uctu v celkovej vyske povedzme ze 2700 Eur. Na ucte mu po zaplateni dane zostane nie 7700 EUR ako v priklade 1, ale uz len 5000 EUR. Ako odmenu si teda vyplati na konci roka tuto sumu a zaplati zdravotny odvod vo vyske 700 EUR. Uspora na odvode v porovnani s prvym prikladom je 378 EUR

Moja otazka znie, ci moze ist do nedanovych vydavkov cokolvek a v akejkolvek vyske, alebo ci su nejake pravidla, pripadne zakony (ak ano, tak by som poprosil aj odkaz na konkretny paragraf zakona), kde sa prebera dana problematika. Lebo ak by to bolo pravne v poriadku, tak cloveku na vyhnutie sa plateniu odvodov do svojej zdravotnej poistovne staci odkladat vsetky blocky z obchodov, pripadne ich zbierat aj vo svojom okoli :)
Ice dive
16.11.14,12:42
no myslím, že do výdavkov firmy môžu ísť len náklady ktoré súvisia s podnikaním... takéto vyberanie resp. tunelovanie firemných účtov by sa daniarom určite nepáčilo... nehovoriac o tom, že zákon pozná aj pojem... "nepeňažný príjem" inak by ma zaujímala argumentácia pri daňovej kontrole... napr. k bločku z tesca na víkendový nákup... načo boli potraviny jednoosobovej sro bez zamestnancov...
Investor123
16.11.14,13:00
Jasne, ze sa to zda divne :)

Ale daniarovi by malo byt jedno, co sa nakupovalo, kedze sa jedna o nedanove vydavky. To znamena, ze normalne by sa tieto peniaze zdanili na konci roka v plnej vyske, z danoveho hladiska by to bolo uplne v poriadku, o ziadny danovy unik sa nejedna. Akurat ze by "zmizli" peniaze z uctu, cize zdravotna poistovna by prisla o svojich 14% z tejto chybajucej sumy a skor ona by sa mohla zaujimat o svoje chybajuce peniaze.

Ja len uvazujem a chcem poznat kvalifikovanu odpoved. Tento sposob nepraktizujem, len ma zaujima, ci by sa to dalo. Predpokladam vsak, ze mi to tu nejaky uctovnik vyvrati.
veronikasad
16.11.14,13:04
Daňovej kontrole to zrejme jedno nebude, lebo to môže posudiť ako nepeňažný príjem, z ktorého zaplatíš ako FO dane aj odvody.
Žabinka
16.11.14,13:30
ja nerozumiem tomu, čo má výška zostatku na účte spoločné s odvodmi?? veď keď ide o nedaňový výdavok, vyrovná sa to v DP ako pripočítateľná položka.. čiže aj keď ubudnú peniaze z účtu, daňový efekt je ten istý..
veronikasad
16.11.14,13:37
Myslela som nepeňažný príjem FO - nie s.r.o. K tomu patria dane a odvody.
Žabinka
16.11.14,13:57
reagovala som na otázku a komentár zadávateľa, neviem prečo mi to priradilo k veronikinmu komentáru..
Dáša_
16.11.14,14:53
žabinka, peniaze, ktoré takto odídu z účtu sro v prípade, že je firma v zisku, nemusí pri vyplácaní zaťažiť zdravotnými odvodmi ako výplatu zisku. to chcel zadavatel povedať tým zostatkom na účte a odvodmi.
KEJKA
16.11.14,18:03
"tunelovanie" vlastnej firmy popísaným spôsobom zákon podľa mňa nerieši.
Jediná hrozba je posúdiť to ako nepeňažný príjem spoločníka, lenže legislatíva nie je zatiaľ jednoznačne dotiahnutá.
Môj názor.
Odvody ZP sa platia, len ak sa vyplatí podiel na zisku. Spoločníci vo viacerých prípadoch sa rozhodli disponibilný zisk ponechať vo firme.