tamara129
17.11.14,06:38
Som narodena 10/08/1956. Pracovala som ako ucitelka do roku 2012, 2013 som bola nezamestnana a od oktobra 2013 az do teraz mam pracu ako zivnostnik v rakusku.

Prosim vas o radu, kedy mozem ist do predcasneho dochodku a kedy do normalneho?

Viete mi povedat ako si priblizne vypocitat z mojho prijmu vysku predcasneho a normalneho dochodku?

dakujem
T.
Mária27
17.11.14,06:00
Koľko si vychovala detí?
tamara129
17.11.14,06:19
2 deti, teraz su uz dospele a samostatne.zila som bez manzela, bola som rozvedena.
tamara129
17.11.14,07:04
waw si super. to mi uplne staci k prehladu.dakujem.
Mila123
17.11.14,07:26
a už nie si rozvedená?
Mila123
17.11.14,07:29
zadaj parametre nárok ma SD je vo veku 61 rokov....

http://www.socpoist.sk/2069-menu/55353s#Výpočet dôchodkového veku

http://www.socpoist.sk/kalkulacka-na-informativny-vypocet-dochodku-2014/55347s
orientačne si vypočítaš výšku SD
Kvaka
17.11.14,08:05
Nárok na dôchodok budeš mať vo veku 61 rokov, na predčasný dôchodok môžeš ísť od 10/08/2015. Krátenie predčasného dôchodku je v súčasnosti za každých 30 dní, čo pôjdeš skôr, o 0,5%. Po dovŕšení dôchodkového veku bude predčasný dôchodok už starobným dôchodkom.
Kvaka
17.11.14,08:14
Ako to myslíš, že ho bude mať krátený do doby dosiahnutia dôch. veku?? Aj potom jej ostane taký, len sa bude volať starobný.
Kvaka
17.11.14,17:30
Prečítaj si zákon a potom napíš. Predčasný dôchodok sa stáva starobným dôchodkom pri dovŕšení dôchodkového veku v tej výške, aký práve je. Všimla som si, že už si ako iný nick dávnejšie k dôchodkom nepísal dobre, no nemusíš všetko vedieť.
Kvaka
17.11.14,17:48
§ 69a

(1) Predčasný starobný dôchodok po dovŕšení dôchodkového veku je starobný dôchodok.
Kvaka
17.11.14,21:43
Pozri si môj komentár o 19.48, až tam citujem zákon, žeby som zle videla? Totožný s tvojou citáciou, alebo ty máš iný § 69a?
Katy a R
18.11.14,09:07
sangrina - fakt neviem, že o čo ti ide. jednoducho platí to - čo už aj kvaka napísala ... neviem, čo ti je nejasné v § 69 a ... je tam všetko o tom probléme, že len sa predčasný starobný dôchodok premenuje na starobný - a to je všetko. bohužiaľ, ani teoreticky nie je možné, že pravdu máš ty.
Neviem, či si teraz ameriku objavil - ale táto nespravodlivosť v zákone je známa od kedy predčasný dôchodok existuje! - neviem, čo riešiš na SP ... obráť sa na tých, čo to schválili (a už dosť dávno)
Kvaka
18.11.14,09:18
PS1: Milan, § 69a som citovala ešte pred tebou, napadol si to, tak preto som reagovala.
PS2 Viem to AJ preto, lebo je to na rozhodnutí SP, ktorým oznámili môjmu manželovi, že PSD sa dňom (dátum narodenia) stáva starobným dôchodkom, ostal mu rovnaký, aký mal v deň dovŕšenia dôchodkového veku. Ale vedela som to od začiatku, keď do toho išiel, stratil prácu. No možno inak čítam zákony. Ale ako ti len mohlo napadnúť, že po dvoch rokoch poberania PD ti už nebudú vyplácať dôchodok krátený???? Tebe???? Som myslela, že si chytrejší. :)
Kvaka
18.11.14,09:24
Ešte mi napadlo jediné, že ak pracuješ (máš príjem), tak PSD ti nevyplácajú a po skončení práce, prípadne po dovŕšení dôchodkového veku ti za každých 30 dní, čo si pracoval bez poberania PSD ten dôchodok zvýšia o 0,5%. Toto zvýšenie predtým v zákone nebolo, pracoval si, zobrali ti PSD a percentá nevrátili. Teraz už hej, aj spätne. Ja som každému, kto to mohol ovplyvniť, pripomínala, že to bolo v zákone protiústavné, novelou to zmenili. Možno toto je tvoj prípad, preto si si myslel, že SDbudeš mať bez krátenia.
Kvaka
19.11.14,08:55
Nemáš dva tresty. Predsa dostávaš dôchodok dva roky skôr, ako by si mal nárok, to je 24 mesiacov poberáš, kým iní ešte nepoberajú. Preto bude tvoj dôchodok nižší do konca života. Ak by ti mali vyplatiť plný dôchodok (nekrátený) po dovŕšení dôchodkového veku, mal by si oproti tým, čo požiadali o riadny starobný dôchodok výhodu - poberanie PDS dva roky. To by bol potom každý taký múdry a požiadal o PSD, nemyslíš? Rozpočítaj si sumu vyplatenú za tie dva roky na dobu dožitia. Nepočítam pre zjednodušenie valorizáciu, ale zatiaľ je pri PSD výhodnejšia, ako pri SD. Ak máš napr. PSD 400€, (plný 454€) za dva roky ti dajú 9600€, ak dožiješ ešte 15 rokov, to máš 180 mesiacov - 9600:180= cca 54€ dôchodku. Takže pri tomto príjme a pri dožití ešte 15 rokov by sa ti to oplatilo, leda že by si bol nesmrteľný, vtedy nie. :)
Katy a R
19.11.14,10:56
lepšie by bolo "zabehnúť" do parlamentu! (keď už) ;) - a tam to riešiť!
Kvaka
19.11.14,11:27
Nemusíš nikde behať, platí, čo je napísané, PSD je po dovŕšení dôchodkového veku SD. Ty radšej nepočítaj, je to blbosť, nemôžeš stratu dva razy započítať. IBA FAKTY zober, čo by si dostal v deň narodenín (62-plný) a čo by si dostal dovtedy(krátený+valorizáciax24), źisti prvý rozdiel. Potom počítaj čo by si dostal ešte za 10-15? rokov poberania plného a čo by si dostal za 10-15? rokov poberania tohoto, čo máš. Dostaneš druhý rozdiel. Porovnaj obidva rozdiely. Priemerný vek dožitia mužov je u nás nízky, cca 72 rokov? Pozn. ADH sa síce zvyšovala, ale PSD ti predsa valorizovali, to ber ako náhradu za terajšiu vyššiu ADH. Pobav sa s tetuškami zo SP. Tiež mám s nimi svoje skúsenosti, aby som vyhrala, naštudovala som si, čo bolo treba a vyhrala som. Konec, finito, tu v téme. Už ma to nebaví.
Katy a R
19.11.14,11:32
veru fakt neviem, že čo chce furt riešiť na SP - pokým sa zákon nezmení, iba tam bude zbytočne niekomu dvíhať tlak ... neviem, či naozaj len teraz objavil ameriku ?