pilgrimdou
17.11.14,07:49
Dobrý deň, potreboval by som poradiť ohľadom nového dodatku k zmluve o dodávaní elektriny, ktorý plošne posiela Stredoslovenská energetika. Síce ponúkajú zníženie ceny na rok 2015 v priemere o 10% ale tiež je tam odstavec, v ktorom uvádzajú, že platby budú prebiehať podľa nového zvýhodneného cenníka aj v prípade nižších cien.
Rád by som vedel, či nemá niekto v tomto smere vedomosť, pretože korporaciám neverím zo zásady a už vôbec nie ich právnickym fintám a zavádzajúcemu doublespeaku.
Ďakujem vopred za adekvátne odpovede.
bubkoch
17.11.14,07:03
ten odstavec by si mohol citovat presne ? lebo to co si napisal ze v nom uvacdzaju, nema hlavu ani patu :-)
pilgrimdou
24.11.14,20:40
Takže po opätovnom, už asi 5. prečítaní, som zistil, že som to zle pochopil.
Mea culpa Mea maxima culpa, ale aj tak neznášam právnikov a tie ich choré vyplody mysle, sorry:-)
A ďakujem za stuchnutie k novému prečítaniu.
veronikasad
24.11.14,20:54
Mne tiež prišiel ten dodatok. K cene je v ňom uvedené :
2.1.. Odberateľ sa zaväzuje elektrinu odoberať a zaplatiť Dodávatelovi za jej dodávku v období od 01.01.2015 do 31.12.2015 cenu určenú platným a účinným Cenníkom dodávky elektriny VÝHODA 2015 (ďalej len cenník VÝHODA).

2.2. Odberatel sa zaväzuje elektrinu odoberať a zaplatiť Dodávatelovi za jej dodávku v období od 01.01.2016 do skončenia platnosti Zmluvy cenu určenú platným a účinným cenníkom dodávky elektriny pre odberatelov v domácnosti (ďalej len Cenník). Pokial bude v období od 01.01.2015 do 31.12.2015 cena určená Cenníkom nižšia ako cena podľa Cenníka VÝHODA, Dodávatel bude účtovať Odberatelovi cenu v zmysle Cenníka.
--------
Doba platnosti Zmluvy
1.1. Dňom účinnosti tohto dodatku sa Zmluva mení na zmluvu na dobu určitú s platnosťou do 31.12.2016. Zmluva sa predlžuje na dobu ďalších 12 mesiacov a to opakovane, pokial niektorá zmluvná strana najneskôr dva mesiace pred uplynutím doby trvania Zmluvy druhej strane písomne neoznámi, že s predlžením doby trvania Zmluvy nesúhlasí.
--------
Zaujímavý je aj bod 3 Pokuta
3.1. V prípade ukončenia Zmluvy zo strany Odberateľa pred uplynutím doby platnosti zmluvy je Dodávatel oprávnený požadovať od Odberateľa úhradu zmluvnej pokuty, ktorej výška je uvedená v Cenníku služieb Dodávateľa, zverejnenom na internetovej stránke Dodávatela, pričom Odberateľ sa zaväzuje Dodávatelovi zmluvnú pokutu zaplatiť. Nárok na zmluvnú pokutu nevzniká v prípade ukončenia Zmluvy dohodou.
---------
Podpísali by ste takýto Dodatok k Zmluve ?
misoft
24.11.14,23:29
Ja teda nie. Už len ten bod: Doba platnosti Zmluvy - 2 mesiace vopred nahlásiť "nezáujem" o ich "služby" (inde aspoň 1 mesiac). Je to predsa zmluva na dobu určitú a teda by mala končiť dňom, ktorý je uvedený. (Žiaľ, naši zákonodárci DOTERAZ tomu neurobili koniec, aby sa niečo určité automaticky bez súhlasu druhej strany predĺžovalo.)
Ferdosondo
25.11.14,04:27
Tiež som to dostal.
Mám dve odberné miesta. Jedno som zmenil na Magnaea a druhé mám ešte v SSE. V Magnaea mám o 10% nižšiu cenu už teraz aj bez nejakých dodatkov, z ktorých sa ktoviečo vykľuje. Hlavne neznášam pojem v priemere 10%.
ErikaDP
25.11.14,06:26
Ešte si všimnite že je tam odstavec - neviem presne citovat nemam to momentalne pri sebe - ohladne asitenčných služieb - že za zvyhodnemu cenu 12 eur na rok budu poskytnute - v pripade potreby asistenčne služby( opravar v pripade porichy)
t.j. ak som dobre pochopila je tam zlava na 10 % z ceny silovej elektriky ( nie z ceny za ditribuciu - ta nespada pod zľavu), ale sučasne sa zaviažem platit dalších 12 eur ročne .... ak je to to tak tak treba prepočítat či sa zlava z ceny nevykompenzuje týmto zavazkom platit asistenčne služby
veronikasad
25.11.14,06:33
Z toho textu som pochopila - dúfam že správne - že Dodatok sa uzatvára na dobu 2 rokov, nie jeden rok ako píšeš. O 12 mesiacov sa predlžuje ak zmluvu 2 mesiace vopred nevypovedám ...

Nemám rada viazané zmluvy, ktoré hrozia pokutou, aj keď dodávatela energie sa nechystám meniť, Dodatok hádžem do koša.
misoft
25.11.14,07:01
Zmluva by bola aj prijateľná, ale podmienka, aby si ty ich žiadal, aby po presne stanovenej dobe to pokračovalo, je nelogické.
Ak niekomu požičiaš peniaze na X mesiacov, musíš ho žiadať, aby ti vrátil? Alebo ten druhý je povinný po tých X mesiacoch ich vrátiť? Tiež požičiavaš na dobu určitú. Je presne stanovená doba, po tej dobe to je zmluva neplatná.
Prenájmeš byt na dobu určitú a nájomník po určitej dobe sa ná vysťahovať. Ty ho musíš žiadať? Alebo on by mal žiadať, aby zmluva trvala ďalej? Ak by to všade takto bolo, ako je to v takýchto zmluvách, tak by sa ten, čo si prenajal byt, nikdy nevysťahoval, pretože by sa to automaticky predlžovalo.
V tom je tá nelogika týchto zmlúv.
veronikasad
25.11.14,07:03
Tie asistenčné služby nie je možné po roku bezplatného využívania zrušiť ?
ErikaDP
25.11.14,07:09
neviem, musim pozriet do textu toho dodatku, včera som to len tak preletela okom a nemam to pri sebe
kopretinka
25.11.14,07:58
ja som to tiež vyhodila.
kuravesele
25.11.14,11:22
sa mi zdá, že sa to nedá zrušiť len tak..čítala som to ale už viac ako pred mesiacom...nič sme nepodpísali...
felt
27.11.14,08:11
Ja som dnes volal na to číslo, čo na zmluve uvádzajú a pýtal som sa na toho opravára, či ho musím platiť. Povedali mi že nie, že sa môže zmluva podpísať a na opravára im treba do listu vložiť výpoveď. Pani bola ochotná a nadiktovala mi, čo má vo výpovedi byť napísané. Takže ja som z toho pochopil, že si nás chcú zaviazať na dva roky aby sme neodišli ku inému dodávateľovi elektriny, dajú nám v roku 2015 nejakú zľavu, nevieme presne akú, lebo priemerne 10% môže byť pre niekoho 5% a pre niekoho zasa 15% a opravára ak nechceme, tak si ho nemusíme platiť, ale treba napísať tú výpoveď, ako píšem hore.
Adaka
05.12.14,05:06
a tie ceny sadzieb čo sú tam priložené sú super ved nám to vychádza DD5 OM-0,78 VT 0,13 NT 0,05 to je približne o polovicu menej ako doteraz a na r. 2015 sú garantovane a r. 2016 nebude hádam vyšší ako doteraz
Ferdosondo
05.12.14,05:16
Až na to, že to nie je koncová cena ...
Adaka
05.12.14,05:28
Ale ked si porovnas tabulku na ich stranke tak je to o polovicu menej. Ale dam si to polopate vysvetlit ☺
Ferdosondo
05.12.14,05:42
Nechce sa mi to hľadať a ani skúmať. Prešiel som si tým vlani. Tiež som zdieľal nadšenie :) z ceny v decembri. Nie sú v ňom totiž zarátané kadejaké poplatky(jadrový poplatok, za distribúciu...). Cenník koncových cien zverejnený v januári ma uviedol do reality. Tiež som mal DD5
Osobne si myslím, že z priemerných 10%, bude reálnych cca7% na silovej elektrine. Keď k tomu prirátaš všetky poplatky tak výsledok bude niekde medzi 4-5%. Nakoniec som prešiel k Magnaea a tam mám 10% istých, okrem iných výhod.
simoj
07.12.14,09:53
a mohol by si aspon v skratke napisat ako ta vypoved ma vyzerat? vopred dik
totanka
07.12.14,09:55
Nepodpisuj

Bola u mňa kopia na posúdenie
Zrada je v tom havarijnom asistentovi
totanka
07.12.14,09:58
dajú sa zrušiť
ale to je tak pre tých, čo nepoznajú nikoho
Podobne ako keď zavoláš na 112 a hlásiš všetko
veronikasad
07.12.14,09:59
aká ?
totanka
07.12.14,10:00
Adaka
Nebuď lenivá
pozri si URSO
elektrinu
platné rozhodnutia

tam sú pre nich max ceny
totanka
07.12.14,10:03
rok zadara
potom 12€ / rok
a výpoveď až zo 2 mesiace pred splatnosťou zmluvy

PS
Ak poznám vodára/elektrikára
načo budem platiť niekomu 12 €, tomu, kto mi pošle nejakého !!!!!!!!!!!!! opravára (mojho poznám :D )
veronikasad
07.12.14,10:04
to čo píšeš som zistila aj ja, inak súhlasím. Len kvôli asistenčnej službe by som zmluvu neuzatvorila
totanka
07.12.14,10:12
Priamo u mňa už bol cca pred1-2 rokmi pokus od ZEZ
len oni tam tú poisťovňu mali trošku v Tramtárii
- pobočka Blava
- hlavná v Prahe
- matka tuším v Irsku ? / Holandsku ?
Skrátka nobolo vidieť až na koniec reťazue :D
fortunka
07.12.14,10:21
Ale ved cela tato zmluva je uzatvarana kvoli "poisteniu" a "asistencii oprav"... ako zakrytie tam dali viazanost a vyhodnu cenu (vraj.. lebo je rovnaka podla mojho asi 5 minutoveho vyskumu) ALE potom sa rocne za tuto "vyhodnu asistenciu" bude platit... Je jasne ze ako postia sa neda len tak vypovedat a su v tom zadrheli...
Ja somt o hodila do kosa hned, elektrikara nepotrebujem, nejaku mini zavadu si kedykolvek viem dohodnut aj jednoduchsie ako vyvolavat elektrarni alebo komu....
felt
08.12.14,07:52
Nakoniec to dopadlo tak, že som s tou nadiktovanou výpoveďou išiel do SSE ku okienku, aby mi potvrdili, že tú výpoveď prevzali a pani ktorá tam bola mi tú výpoveď celú prepísala. Nemám to teraz pri sebe. Pozriem doma, ale možno ked pôjdeš do elektrárne na zákaznícke oddelenie, tak Ti to tam tiež vypíšu.
Penzin
08.12.14,08:08
pozri si to na nete a ked to nepodpises budes mat take iste ceny ako tie na tom lajstry papiera co dostala kazda domacnost je to podvod ako zistak zmluvy a viazanost