MZPX
27.04.06,15:37
Ahoj poraďáci,
Chcem si overiť niečo, na čo som narazila v Zákone o dani z príjmu. Ide o § 12,ods.7 b - teda čo nie je predmetom dane z príjmu pre právnické osoby - citujem:
" príjem získaný darovaním ". Mám tomu rozumieť tak, že keď právnická osoba príjme napr. 100.000 Sk od niekoho ako dar, tak tento príjem nemusí zdaniť?

Ďakujem Vám za každú odpoveď

MZPX
DušanČ
27.04.06,13:52
Dary takéhoto charakteru, a je to jedno, či sú vecné alebo finančné, sa kapitalizujú a účtujú na účet 413 - Ostatné kapitálové fondy. O výšku daru sa nevyšuje vlastné imanie spoločnosti.
KEJKA
27.04.06,18:17
Dary takéhoto charakteru, a je to jedno, či sú vecné alebo finančné, sa kapitalizujú a účtujú na účet 413 - Ostatné kapitálové fondy. O výšku daru sa nevyšuje vlastné imanie spoločnosti.
dovolím si oponovať.. v Postupoch účtovania s účinnosťou od 1.1.2006 účtovanie darov na 413 už vypadlo.....:eek:
Bezodplatne získaný majetok sa účtuje v prospech účtu 648.
..................
Malý preklep... v prípade účtovania na 413 sa zvyšuje vlastné imanie... možno bolo myslené, že sa nezvyšuje základné imanie.
DušanČ
28.04.06,05:11
dovolím si oponovať.. v Postupoch účtovania s účinnosťou od 1.1.2006 účtovanie darov na 413 už vypadlo.....:eek:
Bezodplatne získaný majetok sa účtuje v prospech účtu 648.
..................
Malý preklep... v prípade účtovania na 413 sa zvyšuje vlastné imanie... možno bolo myslené, že sa nezvyšuje základné imanie.

Lida, máš pravdu, ale nie na 100 %. Vidím, že novelám budem musieť venovať väčšiu pozornosť. Podľa postupov účtovania platných od 01.01.2006 bezodplatne prijatý majetok od spoločníkov sa naďalej účtuje na účet 413. Zároveň navyšuje vlastné imanie spoločnosti. To tučne vytlačené je to slovo, ktoré malo byť v pôvodnom príspevku.
KEJKA
28.04.06,06:06
Lida, máš pravdu, ale nie na 100 %. Vidím, že novelám budem musieť venovať väčšiu pozornosť. Podľa postupov účtovania platných od 01.01.2006 bezodplatne prijatý majetok od spoločníkov sa naďalej účtuje na účet 413. Zároveň navyšuje vlastné imanie spoločnosti. To tučne vytlačené je to slovo, ktoré malo byť v pôvodnom príspevku. aha... tak tú väčšiu pozornosť musím novelám venovať aj ja.
Ešte raz sa na to pozriem, lebo ja som našla 413 škrtnutú v súvislosti s darmi
.....
doplním... pozrela som sa, na pôvodnú otázku som odpovedala správne. Ale je pravda, že sa nič nemení na tom, že vklady spoločníkov (vlastne tiež dary!) sa účtujú na 413.
MZPX
01.05.06,11:11
Ďakujem za odpovede, ale stále mi nie je jasné, či máme prijatý dar ako právnická osoba zdaniť, alebo nie? Podotýkam, že nejde o dar od spoločníkov a že pokiaľ viem, tak daň z darovania bola zrušená.

MZPX
KEJKA
01.05.06,11:19
pomýlila ma 648 v postupoch, nasledujúca odpoveď renči je správna...
ale aj tak budem pozorne sledovať novely ZDP, či nejako nezareagujú na zmeny Postupov....(príspevok ponechávam z etických dôvodom, aj ja sa mýlim, nebudem to maskovať vymazaním príspevku, aj ked ma Renča necituje..)


Ďakujem za odpovede, ale stále mi nie je jasné, či máme prijatý dar ako právnická osoba zdaniť, alebo nie? Podotýkam, že nejde o dar od spoločníkov a že pokiaľ viem, tak daň z darovania bola zrušená.

MZPX daň z darovania bola zrušená, ale daň z príjmu nie:).
Takže ak dar musíš zaúčtovať na 648 (podľa Postupov účtovania) a ZDP tieto dary neoslobodzuje, ZDP dary podľa § 628 až 630 (darovacia zmluva) dáva mimo predmetu dane z prijmov....
tak ti vchádza do ZD pre PO.....
Niektoré dary sú oslobodené ale to nie je tvoj prípad.
Dary spoločníkov = vklady spoločníkov sa účtujú na 413, ale to nie je tvoj prípad.
.............................
renča1
02.05.06,03:23
Ďakujem za odpovede, ale stále mi nie je jasné, či máme prijatý dar ako právnická osoba zdaniť, alebo nie? Podotýkam, že nejde o dar od spoločníkov a že pokiaľ viem, tak daň z darovania bola zrušená.

MZPX

Prijatý dar nie je predmetom dane a to podľa § 12 ods.7 zákona o dani z príjmu, ale pozor :
Príjmy plynúce z využívania darovaných vecí už predmetom dane sú.

Mimo otázky, podotknem:
Pre FO je platný § 3 ods.2 písm.a) zákon o dani z príjmu.
MZPX
02.05.06,06:51
Ďakujem za všetky príspevky, ale ak môžem ešte môj problém zhrniem:
Sro príjme peniaze v hotovosti od darcu-občana, je k tomu vyhotovená aj darovacia zmluva. Ja ako účtovník to naúčtujem na MD-211 a D-648 a riadne to zdaním. Pochopila som správne riešenie ? Ešte raz ďakujem za pomoc, som rada že mám možnosť sa s Vami poradiť
renča1
02.05.06,07:39
Ďakujem za všetky príspevky, ale ak môžem ešte môj problém zhrniem:
Sro príjme peniaze v hotovosti od darcu-občana, je k tomu vyhotovená aj darovacia zmluva. Ja ako účtovník to naúčtujem na MD-211 a D-648 a riadne to zdaním. Pochopila som správne riešenie ? Ešte raz ďakujem za pomoc, som rada že mám možnosť sa s Vami poradiť

správne účtovanie:
http://www.porada.sk/t16634-p2-dar-prijat-sro.html

takže ide o peňažný dar? a na čo boli tieto peniaze použité?
Fany
02.05.06,07:48
No dobre. A ak spoločník daruje do sro napr. 500 tis. a za tieto peniaze potom sro kúpi hmotný majetok.
1. Ako to zaúčtovať (myslím ten dar od spoločníka - nie zvýš.ZI)
2. Je suma 500 tis. u darcu alebo obdarovaného predmetom nejakej dane?
3. A ak to dá spoločník ako bezúročnú pôžičku, čo z toho vyplýva?
IvkaH
02.05.06,07:54
Ak mi vychadza minusova pokladna v sro. Ako ju mozem zvysit, dam si sama sebe financny dar? Ako to potom zauctujem (413 alebo 648), budem z toho platit dan?
Dakujem vsetkym za odpoved !!!
KEJKA
02.05.06,09:30
No dobre. A ak spoločník daruje do sro napr. 500 tis. a za tieto peniaze potom sro kúpi hmotný majetok.
1. Ako to zaúčtovať (myslím ten dar od spoločníka - nie zvýš.ZI)
2. Je suma 500 tis. u darcu alebo obdarovaného predmetom nejakej dane?
3. A ak to dá spoločník ako bezúročnú pôžičku, čo z toho vyplýva?

1. vklady spoločníkov 211, 221 / 413
2. nie je
3. nič...(myslím)
KEJKA
02.05.06,09:32
Ak mi vychadza minusova pokladna v sro. Ako ju mozem zvysit, dam si sama sebe financny dar? Ako to potom zauctujem (413 alebo 648), budem z toho platit dan?
Dakujem vsetkym za odpoved !!!
mínusová pokladnica svedčí o tom, že sa účtujú výdavky nenakúpené z firemných peňazí...
vklad spoločníka hotovsť 211/413 ti pokladnicu zreálni.
sama sebe? Ty ako spoločník vložíš svoje peniaze do sro... tak to asi myslíš, nie?
KEJKA
02.05.06,09:34
Ďakujem za všetky príspevky, ale ak môžem ešte môj problém zhrniem:
Sro príjme peniaze v hotovosti od darcu-občana, je k tomu vyhotovená aj darovacia zmluva. Ja ako účtovník to naúčtujem na MD-211 a D-648 a riadne to zdaním. Pochopila som správne riešenie ? Ešte raz ďakujem za pomoc, som rada že mám možnosť sa s Vami poradiť
nie nezdaníš, ani neuvedieš do DP.... svoj príspevok som opravila... prepáč, bola to chybná odpoveď.
renča1
02.05.06,09:36
2. Je suma 500 tis. u darcu alebo obdarovaného predmetom nejakej dane?


Záleží , ako sa darov.vec bude používať......Ak sa bude používať na dosiahnutie príjmov, tak takýto príjem nie z darovania , ale príjem plynúci z darovan.veci bude podliehať dani. Toto platí u obdarovaného, pri darcovi to neplatí.

Prikladám podobné témy, možno sa to niekomu hodí:
http://www.porada.sk/showthread.php?t=24399&highlight=darovanie
http://www.porada.sk/showthread.php?t=24580&highlight=darovan%FD+majetok
IvkaH
02.05.06,10:05
No dobre. A ak spoločník daruje do sro napr. 500 tis. a za tieto peniaze potom sro kúpi hmotný majetok.
1. Ako to zaúčtovať (myslím ten dar od spoločníka - nie zvýš.ZI)
2. Je suma 500 tis. u darcu alebo obdarovaného predmetom nejakej dane?
3. A ak to dá spoločník ako bezúročnú pôžičku, čo z toho vyplýva?

Chcem doplniť otázku od Fany: Uvedených 500 tis. v SK spoločník daruje, vloží do pokladne (211/413). S týmtito peniazmi sa samozrejme ďalej podniká, nato ich tam predsa vložil. Nakupujú sa za to rôzne veci do podnikania sro. Týchto konkrétnych 500 tis. treba zdaniť? Ako? Renča1, nie veľmi som to pochopila z tvojho riešenia v prílohe. Čo znamená "Ak by však z tohto nadobudnutého majetku plynuli príjmy , tak tento majetok už nie je vylúčený z predmetu dane." ? Kúpime z tých peňazí napr.auto (300 tis.) a nejaký materiál (200 tis.) Čo vlastne bude predmetom dane?
renča1
02.05.06,10:06
IvkaH
02.05.06,10:14
No veď práve! Tak zdaňuje, alebo nie. Napr. ak si ja doplnim minusovú pokladňu mojim finančným darom do mojej sro, túto čiastku daním alebo nie. A veci za to kúpené môžu ísť riadne do nákladov?
renča1
02.05.06,10:29
Čo znamená "Ak by však z tohto nadobudnutého majetku plynuli príjmy , tak tento majetok už nie je vylúčený z predmetu dane." ?

Táto veta platí pri vecnom dary... teraz riešime peňažný dar. Linky som prilepila k tejto téme, ak by niekto hladal. Treba poriadne čítať otázku a aj odpoved. Ak sa vám to tam nehodí, ja to odtiaľ vyhodím.
renča1
02.05.06,10:49
No veď práve! Tak zdaňuje, alebo nie. Napr. ak si ja doplnim minusovú pokladňu mojim finančným darom do mojej sro, túto čiastku daním alebo nie. A veci za to kúpené môžu ísť riadne do nákladov?

V pripnutom linku a pri odpovedi od Andreja rv som zostala na pochybách. Akosi tomu nemôžem uveriť že by sa pri fin.daru uplatňovali daňové výdavky a tento finan.dar by sa nezdaňoval. Podľa môjho názoru , ktorý si skúsim neskôr utvrdiť , by sa finan.dar mal zdaniť. Konečný výsledok by mal byť potom nula.

V zákone sa hovorí len o vecnom dare. Žeby sa rozlišoval dar fin. a vecný?
Zistím a dám vedieť, dobre bude, ak sa ešte niekto k tomu vyjadrí.
MZPX
02.05.06,10:56
Po podrobnejšej konzultácii s Sro(je to laboratórium) ktorej sa problém týka, upresňujem moju otázku : Ide o darovaný špeciálny výskumný zdravotnícky materiál, ktorý bude použitý na výkon pre vedecké účely- urobia sa vyšetrenia pre vybraných pacientov a za tento výkon nebude mať Sro príjem, pretože ho nebude nikomu faktúrovať.
Môžem príjem darovaného materiálu naúčtovať MD-112 a D-648 s tým, že potom výdaj bude MD-501 a D-112 riadne zahrnutý do daňových nákladov aj výnosov? Alebo musím o tieto položky očistiť daňový základ pri vypisovaní daňového priznania?
Dúfam, že sa mi to celé podarilo zrozumiteľne vysvetliť...
IvkaH
02.05.06,10:58
Renča 1 si zlata. Moc ďakujem.