hope1312
17.11.14,16:06
Dobrý vecer,
potrebujem surne poradit...som druháčka na vysokej skole...cely prvý ročnik mi bolo uznané socilane stipendium pretoze zijem len s mamou a sestrou ktorá patrí do okruhu posudzovaných osob...moja mama je nezamestnana a preto poberala davku v hmotnej nudzi....preto mi bolo uznane socialne stipenium, ktoré poberám aj teraz mam ho uznane do 31.januara....lenze vláda vydala novy zakon o hmotnej nudzi .....moja sestra ktorá si momentalne dorába maturitu teda je tiez student ma 23 rokov a stale patrí k mame...nasla si prácu a jej prijem sa rata k jej prímu...hoci pracuje len na dohode ....za mesiac oktober prevysila urcitu hranicu príjmu o necelých 20 eur...a mojej mame tym padom zrušili davku v hmotnej nudzi....bude jej zrusena do decembra.....teda dovtedy kym moja sestra neprevici zase tu hranicu prijmu alebo neodide z prace....v januari si budem musiet zase vybavovat stipendium a informovat ich o tejto zmene......moja otazka je ze..ak v januari opať bude v hmotnej nudzi.....ako to ovplyvní moje stipendium kedze v novembri a decembri hmotnu nudzu nepoberala a od uvahy sa bral prijem mojej sestry ktorý nie je vyssi ako 290 eur.....mohli by ste mi poradit??
ivka70
17.11.14,16:41
Žiadny zakon ohľadom príjmov na posudzovanie nároku na dávku v hmotnej núdzi sa v tomto smere nemenil: aj doteraz sa posudzovali príjmy všetkých osôb, aj študentov, aj z dohôd. 75% týchto príjmov sa počíta ako príjem pre nárok na davky.
Ako to, ze nie ste poberateľmi dávok v hmotnej núdzi ovplyvní tvoje štipendium si treba preštudovať v podmienkach nároku.