Lucia Lafkova
17.11.14,18:40
Dobrý deň, mám kolegu kt. je momentálne zamestnaný na pracovnú zmluvu , na dobu neurčitú,nakoľko kandidoval v komunálnych voľbách ako kandidát na starostu obce a vyhral to, čiže občania si ho zvolili za starostu, musí v tejto firme v kt. momentálne pracuje ukončiť pracovný pomer. Viete mi poradiť podľa akého paragrafu, či tam platí nejaká výnimka t.j. ide o prepustenie zamestnanca do štátnej správy alebo sa mýlim???
Mila123
17.11.14,17:46
ale kde......
žiadne prepustenie zamestnanca, odporúčam kuk do ZP a §§136 a vyššie......
terezamaria
17.11.14,17:47
§ 136
Prekážky z dôvodov všeobecného záujmu

(1) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi pracovné voľno na nevyhnutne potrebný čas na výkon verejných funkcií, občianskych povinností a iných úkonov vo všeobecnom záujme, ak túto činnosť nemožno vykonať mimo pracovného času. Pracovné voľno poskytne zamestnávateľ bez náhrady mzdy, ak tento zákon, osobitný predpis alebo kolektívna zmluva neustanovuje inak alebo ak sa zamestnávateľ so zamestnancom nedohodne inak.

(2) Zamestnávateľ uvoľní zamestnanca dlhodobo na výkon verejnej funkcie a na výkon odborovej funkcie. Náhrada mzdy od zamestnávateľa, u ktorého je v pracovnom pomere, mu nepatrí.

(3) Zamestnávateľ uvoľní zamestnanca dlhodobo na výkon funkcie v odborovom orgáne pôsobiacom u tohto zamestnávateľa za podmienok dohodnutých v kolektívnej zmluve a na výkon funkcie člena zamestnaneckej rady po dohode so zamestnaneckou radou.
Lucia Lafkova
17.11.14,17:50
čiže žiadne ukončenie PP alebo ako tomu mám rozumieť, daný paragraf 136 som si prečítala ale nie som z toho moc múdra
Mila123
17.11.14,17:51
žiadne ukončenie PPV i keby bol ďalších 30 rokov starostom.....PPV u Vás mu bude trvať
terezamaria
17.11.14,17:53
Stále ho budeš mať v stave zamestnancov, aj keď bude uvoľnený na výkon verejnej funkcie...
Lucia Lafkova
17.11.14,17:54
čiže ako tomu správne rozumiem PP v danej t.j. tam kde teraz pracuje bude trvať, žiadne ukončenie PPV a daný zamstnávateľ mu poskytne potrebný čas na výkon danej funkcie podľa paragrafu 136
Lucia Lafkova
17.11.14,17:57
Ešte mám dotaz, treba sa niečim preukázať u daného zamestnávateľa že sa stal starostom obce?
Mila123
17.11.14,18:01
áno, dostane doklad, že bol zvolený do funkcie, ten Vám predloží.....
ivka70
17.11.14,18:02
Určite áno, zamestnavatel musi mat podklad, prečo ho uvolnil z prace.
Mal by napísať žiadosť o pracovne voľno od xxxx z dôvodu prevzatia funkcie starostu a prílohou by bola asi menovanie do funkcie od xxxx. Predtým moze čerpať dovolenku pár dni.
Lucia Lafkova
17.11.14,18:07
ďakujem za rady, nestretla som sa ešte s takým prípadom , ale som o niečo múdrejšia, dúfam že to je všetko, pekne ďakujem.
Mila123
17.11.14,18:09
ešte riešiš RL FO a oznámenie na ZP, popr. Vyhlásenie na uplatnenie nčzd či BD .....
Lucia Lafkova
17.11.14,18:22
ok na tom som tiež myslela