Miššička
17.11.14,18:45
Mám brata, ktorý okrem mňa nemá nikoho. Momentálne je v nemocnici kvôli duševnej chorobe. Nemocnica mu vybavuje opatrovníka a navrhli mi aby som ho robil ja.
Brat celý život robil problémy, bojím sa však, že o veľa veciach neviem. Zistil som že nemá dostatok prostriedkov na to aby si platil nejaký penzión. Má však byt, na ktorý neplatí pár mesiacov nájom. Nechcem však, aby prišiel o byt kvôli tomu, že neplatí, alebo aby sa dostal do inej platovej neschopnosti. Dostáva dôchodok, z ktorého by sa dal uhradiť nájom, ale určite by mu nevyšlo aj na penzión.
Ak by som zobral na seba opatrovníka, byt by som dal do prenájmu, a z dôchodku by mu vyšiel penzión, kde by bolo oň postarané. Ja sa oň starať nemôžem, lebo tiež mám svoj vek. Nemôže sa stať, že ak zoberiem na seba opatrovníctvo, tak by som zaňho musel platiť z mojich peňazí nejaké dlhy ? Ak by som zistil, že okrem bytu a penziónu musí platiť ešte niečo inšie a nemal by dostatok peňazí ako sa to rieši potom.
arizona
17.11.14,18:50
Opatrovnik spravuje majetok a stara sa o potrebne "uradne" veci pre opatrovaneho. To neznamena ale, ze za neho musi platit dlhy zo svojich penazi.
právnik-probono
19.11.14,02:22
Hlavne riešte tu dlžobu na byte čo najskôr, pretože je možné, v prípade ak ostatní vlastníci budú súhlasiť, že byt pôjde pre pohľadávku z titulu poplatkov spojených s užívaním bytu do dražby (zákonné záložné právo v prospech vlastníkov bytov) a to nehovoriac o náraste úrokov z omeškania.

Ak sa stanete jeho opatrovníkom, dlhy sa vás netýkajú ale v každom prípade ak mu chcete pomôcť, byt predajte (ale až po súhlase súdu) a z kúpnej ceny mu zaplaťte doživotné bývanie v centre pre seniorov. Prípadne byt za takého doživotné bývanie vymeňte (všetko za predpokladu, že sa neviete alebo nemôžete oňho postarať vy). Informácie vám určite poskytne konkrétne centrum pre seniorov a podľa môjho názoru takúto výmenu alebo predaj bytu by súd aj autorizoval (schválil), pretože by bola v záujme zabezpečenia doživotného bývania a opatery opatrovanca.
Miššička
23.11.14,15:54
Dalo by sa to riešiť aj tak, že byt by sa dal do prenájmu a z dôchodku a z toho, čo by sa získalo na prenájme by sa mu platil penzión? To by bolo len za predpokladu, že sa nevyskytnú ďalšie dlhy. Elektriku a nájom som zatiaľ zaplatil rýchlo ja, kým som nebol určený súdom ako opatrovník, aby mu nevznikali dlhy.
právnik-probono
23.11.14,18:34
áno dalo, ak by ste z prenájmu uspokojovali jeho pobyt v senior centre. obávam sa však, že po odrátaní poplatkov spojených s uživaním bytu, výnos z prenájmu nebude postačovať na krytie nákladov v senior centre.
Miššička
24.11.14,17:26
Ja ho poškodzovať nechcem. Len rozmýľam ako čo najlepšie postupovať, aby sa na ňom nepriživili zbytočne exekúrori.

Mám však teraz hlavný problém. Brat je stále v nemocnici. Nemocnica mu vybavuje stupeň odkázalosti, kde podľa toho určia ako je odkázaný. . Dovtedy som sa rozhodol, že budem platiť zaň byt elektriku, plyn. Čiže všetky náklady o ktorých viem. Ale neviem dokedy. Moc si to však nemôžem dovoliť. Som tiež dôchodca.
Kedy a kto vybaví, aby som zaňho mohol z jeho dôchodku platiť jeho náklady. Viem že o tom má rozhodnúť súd, ale ako sa o tom ten súd dozvie. Ja mám niečo podať na súd, alebo to dá zaňho nemocnica, alebo mesto ? Nemá mi kto poradiť.
Miššička
25.11.14,18:23
Na začiatku som písal, že nemocnica mu vybavuje opatrovníka. Ja som to zle pochopil. Nemocnica mu vyvavuje stupeň odkázanosti.
arizona
26.11.14,07:28
Nemocnica nebude nic vybavovat, to budes musiet sam. Lekar-komisia urci stupen odkazanosti,to budes musiet zdokladovat,ked budes vybavovat na VUC penzion,aby ho oni vedeli vhodne umiestnit. Opatrovnictvo prebehne na sude, tam sa aj dohodnu podmienky. Ty budes musiet v buducnosti zdokladovavat,ako hospodaris s peniazmi, na co si ich pouzil. Drobne,bezne vydavky staci iba spisovat a podkladat blockami, na vacsie vydaje, ci manipulaciu s bytom potrebujes schvalenie sudu. Ak momentalne za neho platis nejake poplatky, tak si odkladaj blocky, nasledne si to potom mozes z bratovych penazi "preplatit". Ak bude brat dlhsie v nemocnici, moze si dat dochodok preposielat tam,potom da peniaze tebe,aby si mohol ty z jeho penazi platit za byt,aby nerastla dlzoba.
matea31
26.11.14,07:38
ja by som bracha v štichu nenechal ale najprv by som si zistil ci ma este niekde dlhy a podla toho by som sa rozhodol
Miššička
30.11.14,21:22
a ak má len tie dlhy o ktorých viem tak čo by som mal urobiť.
matea31
02.12.14,07:35
skus sa poradit s pravnikom ohladom dlhov ja by som ten byt dal do prenajmu a z toho tie dlhy pomaly vyplatil a brata by som dal do senatoria kde by sa o neho postarali. pisal si ze to by mu z dochodku vyslo