irena.g
17.11.14,19:35
Mám byt v osobnom vlastníctve /patrí pod OSBD/ rada by som previedla celý byt resp.polovicu bytu na matku. Byt mám vo vlastníctve 10 rokov a matka je prihlásená na túto adresu 10 rokov na trvalý pobyt. Akou formou by to bolo najjednoduchšie - darovanie, kupno-predajná zmluva a pod.Ďakujem za odpoveďl
sito
17.11.14,18:39
A dôvod? Aby si mala čo dediť?
buchač
17.11.14,18:47
Skôr preto, aby nebolo čo exekútorovi dať k dispozícii..;)
sito
17.11.14,18:58
A či len polovicu? Alebo aj matku ...
Katy a R
17.11.14,19:28
keď chceš darovať - tak darovacou zmluvou... a keď chceš za to peniaze - tak jej predaj - kúpna zmluva. v katastri v obidvoch prípadoch platíš rovnaké poplatky.
Juro88
18.11.14,07:38
Dobrý deň,
pokiaľ chcete byt previesť na vašu matku, ako píšete, môžete tak urobiť prostredníctvom darovacej alebo kúpnej zmluvy podľa Občianskeho zákonníka, ako aj zákona č.182/1993 Z.z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov. Záleží i na tom, či za tento prevod požadujete nejakú odplatu alebo nie. V prípade, že nechcete od matky žiadne peniaze, najvýhodnejšie je urobiť tak prostredíctvom darovacej zmluvy. Podrobné ustanovenia o darovacej i kúpnej zmluve sa nachádzajú v Občianskom zákonníku.
Uvedené platí bez ohľadu na to, či chcete previesť celú nehnuteľnosť alebo len jej časť.
Ďalšou možnosťou, bez zmeny vlastníckeho práva k bytu, sú vecné práva k cudzej veci. A teda, že byt si ponecháte vo výlučnom vlastníctve a matke zriadite právo zodpovedajúce vecnému bremenu podľa Občianskeho zákonníka.
Všetko záleží na konkrétnych okolnostiach a vašich a maminých potrieb.
Dúfam, že som aspoň trochu poradil.