Katka ARTSPECT
18.11.14,10:11
Vie niekto relevantne objasniť pojem "voľne dostupný tovar" pre účely obchodovania prostredníctvom štátneho systému EKS? Zákon o Verejnom obstarávaní presne nedefinuje, čo je voľne dostupným tovarom a čo už nie.
Papierniková
18.11.14,10:36
z metodického usmernenia UVO :

Čo sa týka „bežnej dostupnosti na trhu“, ako vyplýva z § 9b ods. 1 zákona o verejnom obstarávaní, bežne dostupné tovary, stavebné práce alebo služby na trhu sú na účely zákona o verejnom obstarávaní také tovary, stavebné práce alebo služby, ktoré
a) nie sú vyrábané, poskytované alebo uskutočňované na základe špecifických a pre daný prípad jedinečných požiadaviek,
b) sú ponúkané v podobe, v ktorej sú bez väčších úprav ich vlastností alebo prvkov aj dodané, poskytnuté alebo uskutočnené a zároveň
c) sú spravidla v podobe, v akej sú dodávané, poskytované alebo uskutočňované pre verejného obstarávateľa a obstarávateľa, dodávané, poskytované alebo uskutočňované aj pre spotrebiteľov a iné osoby na trhu.

Bežne dostupnými tovarmi, stavebnými prácami alebo službami podľa vyššie uvedeného odseku 1 sú najmä tovary, stavebné práce alebo služby, určené na uspokojenie bežných prevádzkových potrieb verejného obstarávateľa a obstarávateľa; bežne dostupnými tovarmi alebo službami podľa odseku 1 sú najmä tovary a služby spotrebného charakteru, ako
je uvedené v ods. 2 a 3 § 9b zákona o verejnom obstarávaní.
Katka ARTSPECT
18.11.14,10:47
Ďakujem, áno - toto hovorí zákon, no ide mi skôr o praktický výklad napr. je elektricky polohovateľné nemocničné lôžko vyrábané v rôznych konfiguráciách na základe požiadaviek klienta bežne dostupným tovarom, alebo nie? Lebo podľa zákona § 9b ods. 1, písmeno a) dostupným tovarom NIE SÚ tovary vyrábané na základe špecifických a pre daný prípad jedinečných požiadaviek. Samotné lôžko napríklad v základe neobsahuje postranice, záložnú batériu, integrované váhy, laterálny náklon a pod. a podľa mňa sa celkovo u lôžok nedá povedať, že by sa jednalo o tovar spotrebného charakteru. Viete mi pomôcť nejakým konkrétnym príkladom, ako tovar zadefinovať? Vopred vďaka.
Papierniková
18.11.14,10:55
podľa stanoviska ani UVO samo nevie vysvetliť ?!?, príklad aký uvádzate, je podľa môjho názoru tovar na trhu bežne nedostupný ... nakoľko ide o špecifický druh s presne definovanými parametrami, ktoré nekúpite pri bežne návšteve v obchode .... ako príklady tvorcovia zákona uvádzali nasledovné : Ako príklad je možné uviesť software, ktorým je operačný systém Windows, ktorý je bežným tovarom, keďže je v rovnakej podobe a spôsobom dodávaný komukoľvek. Naproti tomu software, ktorý si vyžaduje prispôsobenie vždy na konkrétne požiadavky obstarávateľa, je teda svojim spôsobom vždy jedinečný a s takýmto prispôsobením nie je bežne dodávaný, nebude bežným tovarom. Obdobne osobné motorové vozidlo je bežným tovarom aj vrátane modifikácií, ak ich bežne predávajúci či výrobca ponúka aj iným odberateľom na trhu, avšak v prípade, ak ide o dodanie napríklad automobilu prispôsobeného na záchranárske či iné obdobné činnosti, nepôjde o bežný tovar.
Katka ARTSPECT
18.11.14,11:26
Ďakujem Vám za odpoveď, pomohli ste mi.