Mimiska
18.11.14,12:27
Dobry den prajem,

som zacinajuci zivnostnik, neplatca DPH, snazim sa viest danovu evidenciu. V evidencii prijmov a vydavkov mam zaevidovane zakladne veci ako napr. nakup kolkov, odvody, nakup peciatky... V mojom naivnom zmyslani o hladkom priebehu podla mojich predstav som ako vklad do podnikania vlozila na ucet 100 eur.

Avsak kedze veci nesli hladko, nastala tato situacia: Dodavatel z dovodu ze som novacik vystavil predfakturu, ktoru som mu musela zaplatit priamym vkladom na jeho ucet vo vyske 1000 eur. Nasledne mi vystavil aj fakturu. Den vystavenia predfaktury, den zaplatenia, den vystavenia faktury, den prevzatia tovaru su totozny den. Vobec neviem ako si toto zaevidovat do evidencie pohladavok a zavazkov.

Dalsia mja otazka znie, ako to mam riesit s tymto priamym vkladom na jeho ucet? Boli to moje sukromne peniaze, z mojho sukromneho osobneho uctu. Mam to zaevidovat ako osobny vklad ktory je nezdanitelnym prijmom alebo ako? Je problem ze tieto peniaze nepresli mojim uctom na podnikanie kedze to bola hotovost?

Viem ze je to matuce, verte mi aj pre mna. Budem vdacna za kazdu odpoved. Dakujem krasne kazdemu kto je ochotny a najde si cas mi odpovedat.
Mishok
18.11.14,11:31
Uvažujete ako v účtovníctve.
Faktúra kt bola ihned zaplatená je okamzitý výdavok a nie je treba ju evidovať ako záväzok.
V daňovej evidencii sledujete iba položky kt vám ovplyvnuju základ dane a záväzky pohladávky.
Peňažné toky vás nezaujímajú (ak teda nejde o príjem/výdaj ovplyvňujúci základ dane.)
Potvrdenku z banky o vklade na ucet pripnite k fakture, zapíste si tento výdavok do tabulky kde vediete daňovu evidenciu a šup s fakturkou do krabice od topanok alebo ked je toho viac tak odporúcam cislovata do sanonika)
Mimiska
18.11.14,11:48
Dakujem krasne za odpoved.. Chcela by som este vediet ci mozem byt v evidencii v minuse? Ako to mam doriesit co sa tyka tej platby? Ked tovar dalej predam, bude mi zaplatena faktura, uz sa jedna o zdanitelny prijem..Ale ja som platila tych 1000 eur z osobnych penazi, mam to zaevidovat ako vlastny vklad aj ked to nebolo vlozene na ucet ale mala som hotovost?
vy vravite ze v danovej evidencii neevidujem vlastne vklady?
Mishok
18.11.14,11:52
Ked uz si robite taku evidenciu akokeby vediete uctovnictvo tak si vlozte do pokladne tych 1000€ ako nedanovy prijem. potom z toho zaplatite fakturu ako vydaj ovplyvnujuci zaklad dane

Ale opakujem ze zbytocne si to komplikujete... staci napisat do excelovskej tabulky: danovy vydaj cislo dokladu, poznacit si to cislo na doklad a zalozit do sanonu...
veronikasad
18.11.14,11:54
V akom mínuse ? V strate ? V DE sleduješ príjmy a výdavky, nie pohyb v pokladni ...
Mimiska
18.11.14,12:01
Asi si to sama komplikujem.. :) Este raz vam dakujem Mishok :)