betty
20.10.04,10:09
Dobrý deň.

Nadobudla som tovar z iného členského štátu (zamestnanec si kúpil nabíjačku v ČR) od platiteľa DPH. Doklad neobsahuje DPH, čo je správne. Musím si ho teda samozdaniť. Nakoľko nemám doklad o jeho premiestnení, nemám právo na uplatnenie DPH. To ma ani veľmi netrápi, lebo ide o 40,-. Mám však problém so zaúčtovaním.

Nadobudnutie: 501.0/211.0
povinnosť: 343.1/343.2
odvod DPH: 343.2/221.0

A čo s 343.1, kde sa mi vypáruje?

Ďakujem za pomoc a prajem pekný deň.
Katty
20.10.04,08:23
...doklad o premiestnení???? Nestačí to vydokladovať spôsobom že keď bol na služobnej ceste, kúpil spotr.materiál....


a ak by si si teda už nemohla odpočítať tú DPH tak miesto 343.1 použi nejaký nedaňový nákladový účet
Dada
20.10.04,08:34
tiež sa pýtam... doklad o premiestnení??? Naši zamestnanci tiež v rámci pracovnej cesty nakupujú tovar v ČR a mám k tomu len faktúru.... samozdaním to a aj odpočítam zároveň.....
Petronela
20.10.04,09:35
Doklad o premiestnení tovaru/ napr. my si necháme potvrdiť vyhlásenie odberateľa, že tovar bude dodaný do inej čl. krajiny/, musí doložiť ten, kto vystavuje faktúru bez DPH, v tomto prípade ČR. Tovar si samozdaníš , na jednej strane nárok na odpočet , na druhej strane povinnosť odviesť. V skutočnosti neodvádzaš nič.
betty
20.10.04,09:40
Ja len postupujem podľa § 51: Uplatnenie práva na odpočítanie dane


(1) Právo na odpočítanie dane podľa § 49 môže platiteľ uplatniť, ak

a) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. a) má faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa § 71,

b) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) má faktúru od dodávateľa,

c) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. c) má faktúru od dodávateľa z iného členského štátu a v prípade premiestnenia tovaru platiteľa z iného členského štátu do tuzemska doklad o premiestnení tovaru,

d) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. d) má dovozný doklad potvrdený colným orgánom, v ktorom je platiteľ uvedený ako príjemca alebo dovozca.
Dada
20.10.04,09:42
Pre mňa môže byť dokladom o premiestnení tovaru aj dodací list s podpisom a pečiatkou odberateľa.
betty
20.10.04,09:44
Ja mam iba doklad z registračnej pokladne bez DPH.
Katty
20.10.04,09:46
betty

a na tom doklade nie je vaše IČ DPH?
betty
20.10.04,09:57
Nie, nie je.
Katty
20.10.04,10:04
U nás upravuje faktúry pri dodaní tovaru do iného členského štátu §72 kde sa píše vyslovene o vyhotovení fa s náležitosťami ako odberateľ, dodávateľ, IČá DPH a pod... nie je tam ani zmienka o tom že by sa faktúrou myslel aj bloček z ERP bez uvedenia údajov o odberateľovi...ako je to pri tuzemskom dodaní tovaru §71. Neviem síce ako znie český zákon ale my by sme pri opačnom príklade boli povinní vyhotoviť na tú nabíjačku faktúru s údajmi českého platiteľa dane...
betty
20.10.04,10:07
A čo by si mi, Katty, poradila? Čo s tým mám robiť a ako to mám zaúčtovať. Kontakt na toho predávajúceho asi nezoženiem.

Ďakujem za pomoc.
Dada
20.10.04,10:15
Nezaoberať sa s DPH a dať to všetko do nákladov.
ricij
20.10.04,10:20
Presne tak, dať celú sumu tak ako je do daňovo uznaných nákladov (ak pravdaže to súvisí so zabezpečením príjmov, atď).
betty
20.10.04,10:27
A ignorovať, že to je v podstate nadobudnutie tovaru z iného ČŠ?
Katty
20.10.04,10:28
Ďalej to už Betty nerieš, veď ste vlastne kúpili lacnejšie, problém bude mať ten čech že neuviedol na doklad daň...vás nenájde pretože nemá vaše dáta a on predsa zodpovedá za vystavenie dokladov....
betty
21.10.04,09:35
Takže to nemám zdaniť? Veď ide o nadobudnutie tovaru.
Katty
21.10.04,09:37
tak vyšlo nám to tak že buď si pôjdeš ten doklad dať prerobiť alebo nie a strč to do nákladov tak ako to je....
betty
21.10.04,09:47
Ďakujem a prajem pekný deň.
Luba
21.10.04,10:31
Síce ste to tu už uzavreli, ale predsa len: veď §72 hovorí, aké náležitosti má ma faktúra pri dodaní tovaru, t.j. zo SR do EÚ. NIKDE v zákone o DPH sa nehovorí o tom, aké náležitosti má mať doklad o nadobudnutí tovaru z EÚ! Takže ja by som to samozdanila a odpočítala si DPH.
betty
21.10.04,12:02
Zdaniť by som to zdanila, ale nárok na odpočet nemám, pretože nespĺňam
§51 ods.1 písm.c.
Luba
21.10.04,17:30
A keď máš bloček z ERP, tak tento nemôže slúžiť ako faktúra? Veď v našom zákone je aj blok z ERP považovaný za faktúru, či nie? Ja som teda po 1.5. v praxi bločky z EÚ nemala, iba riadne faktúry, ale by som povedala, že aj ten blok sa dá pokladať za faktúru, keď je od platiteľa. Síce u Teba je to smiešna suma, ale skôr ide o princíp.
Takže prečo podľa Teba nespĺňaš ten §, odst 1 c/ ?
Katty
22.10.04,06:53
Lubi neviem neviem je pravda že v zákone je upravená fa len v tuzemsku a pri dodaní do iného čl.štátu, pri nadobudnutí je "diera".

Teoreticky: ak aj v ČR podávajú Súhrnný výkaz DPH tak budú potrebovať moje IČ DPH k hodnote dodaných tovarov a služieb do čl.štátov, na základe toho sa v SR overí či som tovar v SR samozdanila, ak ale ČR nemá moje ič dph tak to do suhr.výkazu nedá - ja samozdaním - v rámci EU to nesadne a príde kontrola...zistia že nemám dobrý doklad, chýbaju na ňom údaje o mne ako platiteľovi DPH, tak nie je teda teraz lepšie dať to celé do nákladov a nezdaňovať?
Luba
22.10.04,10:03
Tak to s tým súhrnným výkazom ma nenapadlo. Ale prečo potom v ČR vystavil ten platiteľ bloček BEZ DPH?? Keby bol s DPH, tak neni o čem.
K tým náležitostiam len toľko, že na jednom školení lektorka z DR SR k tomu povedala, že nikto nemôže napadnúť faktúru takú, aká je od zahr.dodávateľa, lebo to nie je určené.
betty
25.10.04,08:41
Neviem, či ste ma pochopili. Myslím si, že nech je už ten doklad akýkoľvek, ja som nadobudla tovar zo zahraničia. Mojou povinnosťou je to zdaniť, ale keďže nespĺňam spomímaný § ma odpočítanie DPH, odpočítať si to nemôžem.
Luba
25.10.04,16:19
Ja myslím, že som to pochopila. Samozdaniť, OK. Ale nie je mi jasné, prečo si myslíš, že nespĺňaš ten §51. Podľa zákona o DPH je faktúrou aj bloček z ERP. Alebo túto definíciu treba chápať výlučne len v tuzemskom kontexte? Ak by sa to vztiahlo aj na zahraničné nadobúdacie doklady, tak aj ten blok z RP by mohol byť "faktúrou" a teda by sa DPH mohla aj odpočítať. Náležitosti zahr.fa definované nie sú.
betty
26.10.04,06:57
§ 51 nehovorí o náležitostiach dokladu ale o uplatnení práva na odpočítanie dane


(1) Právo na odpočítanie dane podľa § 49 môže platiteľ uplatniť, ak

a) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. a) má faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa § 71,

b) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) má faktúru od dodávateľa,

c) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. c) má faktúru od dodávateľa z iného členského štátu a v prípade premiestnenia tovaru platiteľa z iného členského štátu do tuzemska doklad o premiestnení tovaru,

d) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. d) má dovozný doklad potvrdený colným orgánom, v ktorom je platiteľ uvedený ako príjemca alebo dovozca.
Katty
26.10.04,07:05
Betty a ten zamestnanec si nenapísal cesťák???
betty
26.10.04,07:12
Napísal.....
Katty
26.10.04,07:23
no tak potom to nerieš ako doklad o premiestnení tovaru použiješ ten cesťák
betty
26.10.04,08:16
Asi máš pravdu. Len je už neskoro, lebo sa to týka 09/2004. A neviem, či má zmysel podávať dodatočné kvôli nejakým 30,- - čo je v konečnom dôsledku aj tak nula. Aký máš na to názor?
Katty
26.10.04,13:00
betty môj názor:

podľa mňa mu mali v ČR vyhotoviť faktúru a nielen doklad z ERP pretože ide o intrakomunitárne dodanie v rámci EÚ (zamestnanec predložil IČ DPH-neviem či si ho dotyčný opísal alebo nie kvôli prípadnému súhrnnému výkazu apod) ale keďže máš doklad ktorý neviem či sa môže považovať za faktúru pri nadobudnutí tovaru....ak áno tak by si ho mala samozdaniť a odpočítať si daň na vstupe (doklad o premiestnení by bol jeho cesťák) ale ak ten doklad je zlý tak by som DPH nesamozdaňovala a hodila to celé ako je do nákladov. Ak dodávateľ v ČR nemá nikde vaše IČ DPH tak sa nemusíš báť žiadnej krížovej kontroly...
Luba
26.10.04,19:00
Betty, je zrejmé, že kvôli pár korunám už nebudeš robiť nejaké šachy s DPH za 09/04. Ale teraz tu už asi skôr debatíme o správnosti postupu z princípu. A keby náhodou bol v budúcnosti nejaký taký bloček s vyššou hodnotou ako 40,-. Mne z Tvojich príspevkov nie je jasné to, prečo chceš mať nejaký extra doklad o premiestnení, keď máš doklad o nadobudnutí. Podľa mňa to nie je to isté. Tvoj zamestnanec kúpil v ČR vec a doviezol ju do SR a firma teda nadobudla, nie? Potom máš podľa §51 (1) c/ faktúru od dodávateľa z iného ČŠ (ak za ňu môžeme pokladať ten bloček). Alebo??
betty
27.10.04,06:25
Nemyslím to zle, ale skús si prečítať celý §51 ods.1 písm.c). Maš pravdu, ide mi už len o princíp. Dala som to do nákladov.
Luba
27.10.04,17:20
Betty, ja teda neviem, čítam si to zas a zas. Ja som mala vždy iba nadobudnutie tovaru. Prosím Ťa, ako to chápeš ten odstavec? O premiestnení sa hovorí v §8 (4), neviem, kde ešte. Ja nech dumám, ako dumá, stále v tom Tvojom prípade vidím iba nadobudnutie. Ako si to Ty vysvetľuješ to premiestnenie? Ď.
betty
28.10.04,06:18
Ja som to pochopila tak, že ak nadobudneš tovar zo zahraničia, máš daňovú povinnosť (aj keď nemáš faktúru). Nárok na túto DPH máš vtedy, keď obdržíš faktúru a doklad o tom, že si tovar premiestnila zo zahraničia do tuzemska. Alebo toto premiestnenie sa týka úplne niečoho iného? Napr. ak si podnikateľ, ktorý podniká v 2 štátoch premiestňuje tovar medzi prevádzkami? Ďakujem.
emily
28.10.04,09:23
Ano Betty, premiestnenie je medzi prevádzkami v 2 štátoch.
Luba
28.10.04,10:20
To je práve to, betty. Skús si pozrieť §8, odst.4 kde sa o tom píše. Podľa toho chápem premiestnenie ako presun tovaru tuzemskej zdan.osoby (t.j. nielen platiteľa DPH!) do ČS EÚ, keď tam tiež podniká. Takže preto som Ťa stále presviedčala, že vlastne Ty máš doklad potrebný pre §51, odst.1, c/, lebo si nadobudla.
marianna
28.10.04,10:48
Žienky, neviem, či bloček z RP z iného štátu sa môže považovať za faktúru, pretože o tom sa píše v § 71, t.j. faktúra pri dodaní tovaru a služby v tuzemsku.
Luba
01.11.04,16:30
To keby tak niekto vedel s určitosťou povedať! Zahraničná faktúra nie je nikde definovaná, ani jej náležitosti. Takže len odvodením z § 71 sa dá aj o bločku z RP uvažovať ako o faktúre. Toto je taký špeci prípad, že na bločku z ERP neuviedol jeho vystavovateľ - platiteľ DPH. To asi moc bežné nie je.