peter64
27.04.06,19:23
Chcem podnikať v oblasti stavebné práce, preprava osôb a materiálu, predpokladám ročný príjem zo živnosti cca 400 000 Sk, vzhľadom na rozporuplné informácie rôznych známych chcel by som poradiť, či je výhodnejšie byť platcom DPH alebo nie. Mám v tom pekný guláš. Ďakujem.
ayya
27.04.06,17:36
Chcem podnikať v oblasti stavebné práce, preprava osôb a materiálu, predpokladám ročný príjem zo živnosti cca 400 000 Sk, vzhľadom na rozporuplné informácie rôznych známych chcel by som poradiť, či je výhodnejšie byť platcom DPH alebo nie. Mám v tom pekný guláš. Ďakujem.

velakrat je to tu riesene (nie som netrpezliva) :) ale najdes tu toho vela, asi v tomto zmysle: neda sa jednoznacne urcit z takejto jednovetovej otazky... skus vyhladat - aj otazka v presnom zneni sa tu nachadza...
;)
potom pripadne napis doplnujuce info
ayya
27.04.06,17:39
a este: tak zhruba do konca vikendu tu bude taky kuchynsky zakladny pokec o tom, co je to dph a asi ako "funguje", mozno ta to viac odpichne k rozhodovaniu ... ak ti to neponahla, tak vydrz, poslem ti potom konktretny link .. ok? :)
zaclony
29.04.06,13:08
Aj mňa by potešila odpoveď na túto tému. Ja dokonca nakupujem aj tovar, vykonávam aj služby, ale koncový zákazník je väčšinou neplátca .
ayya
29.04.06,13:20
Aj mňa by potešila odpoveď na túto tému. Ja dokonca nakupujem aj tovar, vykonávam aj služby, ale koncový zákazník je väčšinou neplátca .
ok, ten link bude tu ... ale ty o tom predsa cosi vies, ked si uviedla, ze:
"koncový zákazník je väčšinou neplátca"
;)
zaclony
30.04.06,14:07
No som ekonóm,10rokov na materskej a 2 mesiace podnikateľ.Tak ešte som sa nezorientovala. Čo som pochopila je, že ak veľa nakupujem majetok, je lepšie byť plátcom, lebo mi DPH vráti štát. Ak by bol koncový zákazník plátca, som pre neho drahá.
Výhodou by bolo byť plátcom i v prípade, že predávam neplátcovi,ak by som mala možnosť nakúpiť bez bločku a predať bez bločku, ako to väčšina plátcov robí .Alebo v prípade,že kúpim na faktúru za 100 Sk,predám na čierno za 150 a do účta si dám, že som predala za 120,aby mi sedel sklad a nebolo to okaté.
Toto sú moje zistenia za 2 mesiace. Ale asi je to amaterizmus oproti mysleniu tých, ktorí sa prevážajú v tereňákoch po Bratislave.Tí by nám vedeli rozprávať o výhodách a nevýhodách.
Melnick
30.04.06,14:46
No som ekonóm,10rokov na materskej a 2 mesiace podnikateľ.Tak ešte som sa nezorientovala. Čo som pochopila je, že ak veľa nakupujem majetok, je lepšie byť plátcom, lebo mi DPH vráti štát. Ak by bol koncový zákazník plátca, som pre neho drahá.
Výhodou by bolo byť plátcom i v prípade, že predávam neplátcovi,ak by som mala možnosť nakúpiť bez bločku a predať bez bločku, ako to väčšina plátcov robí .Alebo v prípade,že kúpim na faktúru za 100 Sk,predám na čierno za 150 a do účta si dám, že som predala za 120,aby mi sedel sklad a nebolo to okaté.
Toto sú moje zistenia za 2 mesiace. Ale asi je to amaterizmus oproti mysleniu tých, ktorí sa prevážajú v tereňákoch po Bratislave.Tí by nám vedeli rozprávať o výhodách a nevýhodách.


:mee:Bude vari niekedy na Slovensku aj taká doba, že nebudeme
rozmýšľať ako bez bločku:mee: ,ale ako čo najlepšie oficiálne?:)

Ale môj názor stať sa platiteľom DPH je výhodné pre tú
skupinu podnikateľov ,ktorí majú aj výdavky adekvátne príjmom.
Pretože niekedy to je iba o samej povinnosti odvádzať DPH.
Ja ako účtovník som bola ako platiteľ na tom zle.Donekonečna
sa nedá nakupovať zariadenie -PC,tlačiareň a iné,takže u mňa
odpočet nikdy nehrozil,iba samá povinnosť odviesť DPH do št. kasy.:mee:
Preto každý kto sa chce dobrovoľne prihlásiť za platiteľa ,by to mal najprv riadne zvážiť.
Paula
30.04.06,14:58
nakúpiť bez bločku a predať bez bločku,
Do okamihu, kým kupujúcim nie je akurátne pracovník ŠOI-ky;)
veva125
30.04.06,15:02
V našom meste je obchod s textilom, kde ludia čakaju v rade na košíky, (čudné v dnešnej dobe), lebo majú ozaj lacne a celkom dobre veci, ale zaráža, že nie sú platitelia dph. AKO TO ROBIA? Odpoveď nepoznám. Kasa im fičí skoro ako v potravinách.
zaclony
06.05.06,16:29
V podstate so pochopila, že v prípade ak poskytujem 30% tovaru a 70% služieb, je lepšie byť neplátcom. V prípade mojom, kedy tovar tvorí 70% a služby30%, je to už jednoznačnejšie, že by bolo dobré stať sa DPHčkarom.Ak by som predávala DPHčkarom ,tak jednoznačne!!a keď neDPHčkarom, tak je to asi zajedno.Veď raz tú DPHčku do ceny zarátať musím.DPHčkar ju má na výstupe zvýšenú o 19% z marže.Ja kúpim za 119 /zaklad+DPH/a predám za 130/bez DPH/. On ju kúpi za 100/19%DPH mu štát vráti/, na to si dá maržu a štátu vráti predsa viac ako od štátu dostane práve o 19%z marže.
nikinka
06.05.06,16:36
Ahoj asi bude najlepšie ak si spravíš taký vlastný prepočet DPH na vstupe a DPH na výstupe. A uvidíš sám ako ti to výjde.

Je tu ešte však potrebné zvážiť aj to či tvoji odberatelia, sú platcami DPH?
Ak áno tak bude pre nich výhodnejšie ak budeš platcom aj ty a potom si budeš navyšovať ceny o DPH-čku ktorú odvedieš štátu.