szidzsi
27.04.06,22:15
Ahoj! Ja mám podobný problém, ako väčšina z Vás. Čím ďalej, tým som zmätenejšia. Vie mi niekto poradiť? Som SZČO a zároveň konateľ-spoločník v sro-čke. Predmet podnikania - vedenie účtovníctva - je u oboch subjektoch totožný. Jedná sa o konkurenciu, ak FO a PO navzájom si nič nefakturujú a aj klientelu majú odlišnú? Forma takéhoto podnikania podľa trestného zákona sa kvalifikuje ako trestný čin? Ďakujem za odpoveď.
josh
29.04.06,06:20
Ahoj! Ja mám podobný problém, ako väčšina z Vás. Čím ďalej, tým som zmätenejšia. Vie mi niekto poradiť? Som SZČO a zároveň konateľ-spoločník v sro-čke. Predmet podnikania - vedenie účtovníctva - je u oboch subjektoch totožný. Jedná sa o konkurenciu, ak FO a PO navzájom si nič nefakturujú a aj klientelu majú odlišnú? Forma takéhoto podnikania podľa trestného zákona sa kvalifikuje ako trestný čin? Ďakujem za odpoveď.
takze:
Obchodny zakonnik:
ak vo vlastnom mene uzatvaras obchody, ktore suvisia s predmetom cinnosti srocky, je to porusenie zakazu konkurencie. podla mna (moj nazor), ak ako FO podnikatel vykonavas taketo cinnosti (vedenie uctovnictva), je to porusenie ustanovenia o zakaze konkurencie.
Trestny zakon:
ak porusis zakaz konkurencie, budes potrestana odnatim slobody na 0,5-3 roky. ak sa o tom prokurator dozvie, MUSI zacat trestne konanie voci Tebe.
ayya
29.04.06,11:23
takze:
Obchodny zakonnik:
ak vo vlastnom mene uzatvaras obchody, ktore suvisia s predmetom cinnosti srocky, je to porusenie zakazu konkurencie. podla mna (moj nazor), ak ako FO podnikatel vykonavas taketo cinnosti (vedenie uctovnictva), je to porusenie ustanovenia o zakaze konkurencie.
Trestny zakon:
ak porusis zakaz konkurencie, budes potrestana odnatim slobody na 0,5-3 roky. ak sa o tom prokurator dozvie, MUSI zacat trestne konanie voci Tebe.
hmm... trosku to odlahcim.... nie som pravnik, ani nepopieram, co si pisal... ale ked som sa volakedy davnejsie (tak vseobecne) pytala, preco nie su postihovani konatelia vytunelovanych, zadlzenych a skrachovanych spolocnosti, tak sa mi od pravnika dostalo odpovede, ze konatela moze zazalovat iba vlastna sro - teda niekto z vnutra spolocnosti. Voci nej je konatel zodpovedny celym svojim majetkom, podobne ako za podnikanie ruci OSZC voci svojim obchodnym partnerom. A ked som sa pytala, ze preco zo zakona nemaju likvidatori povinnost pri jasnej rozkradacke zazalovat konatela, tak som sa dozvedela, ze nie je politicka vôla :rolleyes:
... Ak by sa dosledne dodrzovalo to, co hore pises - tak polovica ludi, ktorych najdes ako konatelov na stranke www.orsr.sk (http://www.orsr.sk) by bolo v base. Ale do stastia :D asi prokurator nechodi surfovat po nete ;)
Takze moj navrh: hladajme pravnika, ktory nam porusenie zakazu konkurencie objasni presnejsie, mna osobne to tiez zaujima ...
rada
29.04.06,14:07
Zamerala som sa na zákaz konkurencie pre konateľa, nakoľko to tak vyplývalo z pôvodného dotazu. Zákaz konkurencie sa však dotýka aj členov dozornej rady (ak bola zriadená) a spoločníkov (ak tak určí spoločenská zmluva alebo stanovy)
§136 ods.1 Obchodného zákonníka hovorí :
Pokiaľ zo spoločenskej zmluvy alebo stanov nevyplývajú ďalšie obmedzenia, konateľ nesmie :
a. vo vlastnom mene alebo na vlastný účet uzavierať obchody, ktoré súvisia s podnikateľskou činnosťou spoločnosti,
b. sprostredkovať pre iné osoby obchody spoločnosti,
c. zúčastňovať sa na podnikaní inej spoločnosti ako spoločník s neobmedzeným ručením a
d. vykonávať činnosť ako štatutárny orgán alebo člen štatutárneho alebo iného orgánu inej právnickej osoby s podobným predmetom podnikania, ibaže ide o právnickú osobu, na ktorej podnikaní sa zúčastňuje spoločnosť, v ktorej vykonáva pôsobnosť konateľa.
K písm.a)
Konateľovi je zakázané uzatvárať obchody tak vo vlastnom mene ako aj na vlastný účet. Predmetom zákazu je nielen uzatváranie obchodov vo svojom mene a na svoj účet, teda samostatné podnikanie konateľa na základe živnostenského alebo iného oprávnenia podnikať, ale aj uzatváranie obchodov vo vlastnom mene, no na účet iného (na základe komisionárskej zmluvy, zmluvy o obstaraní veci či konania bez príkazu) ako aj uzatváranie obchodov v mene iného, no na svoj účet.

Konateľom je zakázané uzatvárať obchody, ktoré súvisia s podnikateľskou činnosťou spoločnosti. Rozsah kategórie obchodov, ktoré súvisia s podnikateľskou činnosťou spoločnosti je širšia ako kategória predmetu podnikateľskej činnosti. Vyplýva to zo skutočnosti, že obchodná spoločnosť uskutočňuje mnohé činnosti, ktoré do predmetu jej podnikania síce nespadajú, ale sú pre jej uskutočňovanie nevyhnutné. Okrem toho, že spoločnosť vyrába či predáva svoje tovary alebo poskytuje služby, musí napr. viesť účtovníctvo, môže prevádzkovať rôzne zariadenia pre zamestnancov, zabezpečuje pre svoje výrobky alebo služby propagáciu a pod. Znamená to, že konatelia nesmú vo vlastnom mene alebo na vlastný účet uzatvárať obchody nielen v činnostiach, ktoré sú predmetom podnikania spoločnosti, ale aj v tých činnostiach, ktoré síce predmetom podnikania nie sú, no ktoré s činnosťou - predmetom podnikania – súvisia a to v tom zmysle, že prispievajú k jej úspešnej realizácií.
K písm.b)
Obchody spoločnosti konatelia nesmú sprostredkúvať (§642 a nasl. ObchZ) pre iné osoby.
K písm.c)
Konatelianesmú tiež vystupovať v inej spoločnosti v pozícii spoločníka s neobmedzeným ručením (spoločník vo v.o.s.; komplementár v k.s.). Tento zákaz platí aj v prípade, keď verejná obchodná spoločnosť alebo komanditná spoločnosť vykonávajú činnosť v úplne inom predmete podnikania ako spoločnosť s ručením obmedzeným, v ktorej je dotknutá osoba konateľom.
K písm.d)
Rozsah zákazu vykonávať činnosť štatutárneho orgánu, člena štatutárneho orgánu alebo člena iného orgánu inej spoločnosti podľa písmena d) je vymedzený odkazom na podobný predmet podnikania. Pod týmto treba pravdepodobne chápať predmet podnikania podobný, paralelný s predmetom podnikania chráneného podnikateľa. Výraz podobný predmet podnikania však v sebe bezpochyby zahŕňa aj rovnaký predmet podnikania.
ZVONY
29.04.06,17:36
Už som z tohto celého úplne sprostá. Som SZCO - vedenie účtovníctva a fakturujem sro-čke, kde som konateľ za vedenie účtovníctva. Sro má úplne iný predmet činnosti - zdravotnícku starostlivosť? Vie mi niekto poradiť ako je to v mojom prípade? Je to zákaz konkurencie alebo nie? Vopred ďakujem
KEJKA
29.04.06,18:12
aj mňa táto téma zneisťuje... Podľa mňa je možné robiť dodávateľsky účto firme, ktorá má iný predmet činnosti, aj ked je SZČO/dodávateľ v tej sro konateľ.
Hm, lenže príjem konazteľovi sa posudzuje v sro ako príjem zo závislej činnosti, nie?....
začína to byť zaujímavé.......
Eulalia
30.04.06,02:33
Rada to vysvetlila z hľadiska obchodného zákonníka presne. Môj názor je taký, že ak SZČO fakturuje účto s.r.o, v ktorej je konateľom a s.r.o. nemá v predmete činnosti vedenie účtovnej evidencie, nie je možné hovoriť o zákaze konkurencie, pretože nejde o obchody, týkajúce sa činnosti spoločnosti.
Beží tu súbežne ešte jedna takáto téma a tam Josh upozorňuje na znenie trestného zákonníka. Ten som od štátnic (Léta Páně) nevidela, pretože ho nepotrebujem, ale z trestného hľadiska by to zaujímalo aj mňa, pretože podľa obch. zákonníka je možné majetkové (prostredníctvom vlastníctva podielov) prepojenie viacerých spoločností a tam by sa ťažko z hľadiska obch. zák. hovorilo o konkurencii.
ZVONY
30.04.06,18:41
V sro nemám uzatvorenú pracovnú zmluvu, takže nepôjde o príjem zo závislej činnosti. Podľa mňa v tomto prípade nepôjde o porušenie zákazu konkurencie, keďže sa jedná o iný predmet činnosti.
Eulalia
01.05.06,02:42
Ak konateľ nemá s s.r.o. uzavretú pracovnú zmluvu, robí výkon funkcie konateľa väčšinou na základe mandátnej zmluvy. V tomto prípade fakturuje s.r.o-čke práve výkon činnosti konateľa na základe tejto zmluvy. To je úplne v poriadku. Ak má okrem toho živnosťák, čo zrejme aj má, v tom živnosťáku a v predmete činnosti spoločnosti nesmú byť rovnaké činnosti, aby to nebola konkurencia. V prvom príspevku szidzsi uvádza, že fakturuje za účto spoločnosti, kde je konateľ, hoci spoločnosť má v predmete činnosti vedenie účtovníctva. Čiže spoločnosť robí účto pre klientov, ale vlastné si dá spraviť konateľovi na zakázku. To už sa mi zdá pochybné.
josh
01.05.06,10:19
Je dolezity ten suvis s predmetom cinnosti. Zakaz konkurencie je vtedy, ak vykonavas ty ako zivnostnik uctovnictvo a si zaroven napriklad konatelom v srocke, ktora sa specializuje tiez na uctovnictvo. Mozete si kradnut navzajom klientov a tym je poruseny zakaz konkurencie.
gray
04.05.06,21:08
Hmm, nie som právnik, ale ak by som išiel ešte presnejšie podľa §136 ods.1 a) : konateľ nesmie ... uzavierať obchody ktoré súvisia s podnikateľskou činnosťou spoločnosti. Samotný fakt že ma živnosť, a v tej živnosti ma podobný predmet činnosti (t.j. môže podľa živnostenského zákona vykonávať uvedenú činnosť) ešte nie je porušenie zákazu konkurencie. Dôležité je či tu podobnú činnosť naozaj vykonáva – podľa zmlúv a faktúr...
Nie?
josh
06.05.06,06:43
ano, ja by som to interpretoval tiez tak. "uzavierat obchody" nie je to iste ako "podnikat v predmete cinnosti".