sajmon2
19.11.14,09:47
Chcem sa spytat je mozne zistit ci si susedia menili stupacky sami? So susedmi nedebatuju. Je mozna vymena stupaciek len v 1 byte? Ako sa da zistit ze si menili stupačky? Nesla by nam voda alebo niečo? Byvaju na najvyssom 3 poschodi.
marjankaj
19.11.14,08:50
A načo ti tá informácia bude?
sosak
19.11.14,08:52
Keby menili susedia stúpačky len sebe, tak by ich museli meniť prinajmenšom od suseda pod nimi k sebe a musel by byť uzavretý hlavný uzáver vody v dome.
Anika61
19.11.14,08:54
A nebudes ty daky zvedavy? Asi vedia,ze preco nedebatuju...
sajmon2
19.11.14,09:55
Ide o to, že keby menia, pridali by sme sa k výmene celého paneláku, prečo by sa malo meniť len v 1 byte keďže stupačky sa potrebujú vymeniť všade.
sajmon2
19.11.14,09:55
Lebo sme chceli meniť v celom paneláku tak nevieme ako teraz postupovať.
sajmon2
19.11.14,09:56
Ďakujem za odpoveď. Tak asi si potom nemenili stupačky keďže voda išla v celom paneláku.
Zitulda
19.11.14,09:59
...Technicky to nie je možné, aby sa menili len v jednom byte.
marjankaj
19.11.14,10:01
No ako? Veď si to odsúhlaste na schôdzi vlastníkov.
ivka70
19.11.14,10:01
Taku vymenu by snad bolo treba naplanovat a odsuhlasit aj na schodzi vlastnikov.
marjankaj
19.11.14,10:03
Je. Keď je havária v jednom byte, tak predsa nebudú meniť stúpačky v celom baraku.
denis_m6
19.11.14,10:05
presne, mohli menit iba svoje rozvody v stupacke, my sme tiez tak, odstavis privod vody do bytu a vymenis vsetko co ide od ventilu.
Anika61
19.11.14,10:07
Nechcela som sa Ta dotknut,ale ta otazka mi znela divne...Mate azda nejake bytove spolocenstvo...domove schodze,preco sa tam nedohodnete na vymene-zrejme viaceri budu za.
marjankaj
19.11.14,10:08
A my sme odstavili celú stúpačku, lebo bola dierka v stúpačke v úrovni podlahy. Zatekalo susedovi pod nami. A menil sa iba náš úsek, nie celá stúpačka.
Anika61
19.11.14,10:29
Ak byva zadavatel tejto otazky pod tym z toho tretieho poschodia,tak by si vsimol,lebo pri vymene by musela byt vypustena voda zo stupacky.....ak byva na opacnej strane,mohlo ist o inu stupacku...
jezo421
19.11.14,10:32
Akurat ze to za ventilom uz nie je stupacka :-)
marjankaj
19.11.14,10:41
A mohol byť aj na dovolenke. Každopádne sa už niečo dozvedel, tak má námet na nejaký článok do novín, prípadne román.:D
sajmon2
19.11.14,10:48
Tu ide aj o azbest kedže si nezavolali firmu ale len laikov, známych ..ide aj o naše zdravie, keďže mame v rodine astmu a cysticku fibrozu, je riziko vystaviť sa ešte aj prachu zo stupačiek. A nechcu nam povedať či išlo o stupačky že aby nemali problem. Ale voda išla v celom panelaku ale ked vravite že voda sa odpoji iba v ich byte, tak je to možné , že ich menili ... Myslel som, že treba odstaviť vodu v celom paneláku.
MARJANKAJ - a mohli by ste mi objasniť ako sa tie stupačky vymienaju? či sa pília a takým sposobom sa odstranuju alebo sa odmontuju. ďakujem
sajmon2
19.11.14,11:03
Na schodzi sa susedia neukázali lebo že oni si ich už opravili takže to blokujú .
marjankaj
19.11.14,11:20
Ešte raz sa opýtam. Načo ti je táto informácia? Chceš si stúpačku vymeniť aj ty sám?
No najprv sa zastaví voda. Poškodený kus sa odpíli, narežú sa závity a vloží sa tam nový kus. Ale treba to predtým aj oznámiť ostatným bývajúcim v dome.
Ak by si chcel meniť celú stúpačku, tak si to musíte dohodnúť na schôdzi vlastníkov. Ten jeden by vás asi prehlasovať nemal.
marjankaj
19.11.14,11:21
Však sa opýtaj vášho zástupcu, alebo predsedu SVB, či čo tam máte.
marjankaj
19.11.14,11:34
A bez tých susedov na schôdzi nie ste uznášania schopní?????
sito
19.11.14,22:15
"...Technicky to nie je možné, aby sa menili len v jednom byte."

Zitka, tak ako píše Ján, je! Musí sa dať, hlavne technicky. Ak je to nutnosť, ba dokonca vlastník bytu je to zo zákona povinný umožniť. Tiež ak sa vlastníci rozhodnú meniť nie len stúpačky, ale celý rozvod vody, plynu a kanalizácie v dome.

Tiež som menil, ale dôvod bol iný. Stúpačky boli v priestore 60 x 75 cm. V mojom byte som ich stiahol kolenami, nie mojimi nad podlahou a pod stropom celkom do rohu, a spravil rohovú kuchyňu, plus špajzu vedľa kuchyne. Samozrejme som potreboval povolenie zo stavebného úradu, od plynárov, ale hlavne od spoluvlastníkov domu, nadpolovičnej väčšiny, aj keď sa to týkalo vlastne len jednej tretiny vlastníkov, jedného vchodu. Samozrejme, že počas prerábky bola voda odstavená, tiež plyn, takže čím skôr to bolo, tým lepšie. S vodou nebol problém. S plynom, áno. Pri revízii, museli byť všetci domu, až na druhý krát, inak by plynári nepustili pre revíznu správu stúpačku.

V tom dome si presadzujú právo vlastníka bytu, nie právo spoluvlastníkov domu, že?
sito
19.11.14,22:24
jezo nie za ventilom, ale až za vodomerom, ten je súčasťou spoločného zariadenia, rozvodu vody v bytovom dome, zo zákona, vlastne aj prevádzkou domu podľa poslednej novely Zákona 182/1993. Potom, až potom je už všetko vlastníctvom, majetkom vlastníka bytu, že?
lapejko
23.11.14,08:17
úplne bežne meníme stupačky pri každej rekonštrukcii bytu, hlavne kanalizačnú odbočku, ktorú potrebujeme dostať hlbšie kvôli pripojeniu podomietkového splachovača a sprchových bezbariérových vaničiek. Rozvody vody na najvyššom poschodí po skrátení umožňujú zväčšiť trochu kúpelňu alebo WC, keďže sa dá zmenšiť šachta. Pri výmene kanalizačnej stupačky je pre nás nutné dohodnúť sa zo spodným susedom, keďže sa prebúrame do jeho šachty a napojíme sa na potrubie pod jeho stropom ...Hlavný uzáver vody pre stupačku sa uzatvára vždy pri výmene bytových ventilov, je to však max. hodina, takže to vo vhodne zvolenom čase susedia ani nemusia postrehnúť...
Ing. Ľubomír Janoška
23.11.14,08:22
Pri výmene kanalizačnej stúpačky nezaškodí ani dohodnúť sa s hornými susedmi, aby chvíľu nesplachovali :)
Alebo treba vyčleniť veľké vedro a vymenovať hlavného zachytávača splaškov :D
lapejko
23.11.14,08:30
no, hlavne ak je tých susedov 12 poschodí...:D
sito
23.11.14,08:38
Pán Inžinier a nie sú to osobné údaje, DNA ...
lapejko
23.11.14,08:45
tak potom ja som už nositeľ cudzích DNA...:D